Dívky předběhly hochy

Zatímco byli hoši po Novém roce ještě zalezlí za pecí a odpočívali po určitě náročných dnech volna, dívky nelenily a sehrály v Táboře svůj první turnaj v nové sezoně. Na turnaj Chess Lady se z naší šachové školy vypravily Martinka Šťastná, Alexandra Žondecká a Danielka Nagyová.

 

 

 

 

 

Dne 4.1.2014 uspořádal Šachklub Tábor turnaj dívek v rapidu. Startovalo 17 dívek z 8 oddílů a hrál se společný turnaj na 7 kol. Kromě celkového pořadí se hodnotilo ve třech kategoriích (A: 1994-1998, B: 1999-2003, C: 2004 a mladší). Hrálo se tempem 2x20 minut na partii s bonusem 5 vteřin za každý tah. Danielka Nagyová s Martinou Šťastnou startovaly v kategorii C a Alexandra Žondecká v kategorii B.

 

Hned v 1.kole nastoupila Danielka proti mnohem zkušenější Kateřině Žilavé (Elo 1499) ze Šachklubu Tábor. Dlouho se statečně držela, zkušenost soupeřky ale rozhodla a Danielka prohrála.

 

Danielka v 1.kole proti Katce Žilavé

Saša nastoupila rovněž proti mnohem zkušenější soupeřce, Janě Pokorné ze Sokola Buštěhrad (1426). V zahájení Saša získala figuru a měla soupeřku pod silným tlakem. Saša si ale nepočínala v útoku dostatečně rozhodně. Spokojila se se sebráním pěšce a dovolila soupeřce vymanit se z tlaku. Ta pak uplatnila svoji větší zkušenost, vyrovnala hru a nakonec zvítězila.

 

Saša vyráží do boje

Martinka hrála s Julií Měřínskou ze Šachklubu Tábor. Ta ještě nemá tolik zkušeností, ztrácela materiál a v beznadějné pozici překročila čas.

 

Ve 2.kole nastoupila Danielka proti Anetě Růžičkové ze Šachklubu Tábor. Danielka zapomněla partii zapisovat a obě dívky se pustily do partie jak utržené ze řetězu. V nasazeném tempu se lépe vyznala mnohem zkušenější Anetka a partii rychle ukončila. Saša celkem bez problémů vyhrála s Nikolkou Jílkovou ze ŠS Bechyně. Těžkou úlohu měla Martinka, která nastoupila bílými proti Ladě Doležalové (1469) ze Šachklubu Tábor. V zahájení se dopustila několika chybiček, ve střední hře se neuváženě pustila do útoku, nechala si zbytečně sebrat dva pěšce, vyměnit figury a pod hrozbou matu musela dát dámu za věž a střelce. Koncovku ale nehrála správně a po dlouhém boji, když už ostatní partie dávno skončily, prohrála.

 

Martinka v partii s Ladou Doležalovou 

Bezprostředně po skončení této partie začalo 3.kolo, ve kterém Martinka nastoupila černými proti Marušce Karpetské, nejmladší účastnici (Danielka je o cca dva měsíce starší). Náročnost předchozí partie a chvilková nesoustředěnost se okamžitě projevily a Martinka po výkonu, za který by se červenal i začátečník, ztratila v 5.tahu věž, v 6.tahu jezdce a v 7. tahu dostala mat! Saša prohrála s Kateřinou Žilavou a Danielka s Maruškou Tůmovou. Po 3. kole byla přestávka na oběd a potřebný odpočinek.

 

Saša se zdraví s Katkou Žilavou

 

4. kolo přineslo Danielce první bod, i když jenom proto, že neměla soupeřku (startoval lichý počet hráček). To, co se stalo Martince ve 3. kole, postihlo v tomto kole Sašu - proti Zuzaně Hůnové ze Šachklubu Tábor rozehrála černými dobře zahájení, odmítla výměnu dam, ale ustoupila tak nešikovně, že dostala vzápětí (v 8. tahu) mat. Martinka si celkem bez problémů poradila s Nikolkou Jílkovou.

 

Martinka a Saša ve 4.kole s rozdílnými výsledky

V 5. kole si Martinka poradila s Anežkou Žilavou (Šachklub Tábor) a Saša s Juliíí Měřínskou, Danielka dopřála radost z výhry Nikolce Jílkové.

 

 Martinka si v 5.kole připsala výhru

 

Saša a Danielka v 5.kole

 

V 6. kole už šlo o umístění. Martinka nastoupila černými proti Anetce Růžičkové. Podobně jako vloni na MČR ve Vyškově začala partie velice bouřlivě (Hra dvou jezdců, 7. Jxf7). Silný útok ale Anetka nezakončila jednoduchým dvoutahovým matem. Oslnil ji zisk dámy, ale zaplatila za to oběma věžemi a figurou. Ve snaze získat dalšího pěšce přehlédla šach na první řadě a v domnění, že je to mat, podala soupeřce ruku. Teprve potom si všimla, že může představit střelce, ale to bylo pozdě. Výhra se štěstím. Saša v partii s Anežkou Žilavou kráčela od prvního tahu za cílem vyhrát. Získala figuru, odmítla nabídku remízy, stupňovala materiální převahu a bezpečně vyhrála. Taktéž Danielka se do Julie Měřínské pustila s velkou vervou, ve snaze získat bod také ze hry a její úsilí bylo po dlouhém boji proti téměř samotnému králi korunováno úspěchem - všechny tři naše dívky v tomto kole vyhrály!

 

Danielka i Saša v 6.kole vyhrály

 

V 7. kole přiřkl los Martince (bílé figury) po 6. kole vedoucí a dosud neporaženou Aničku Tůmovou (1525, Šachklub Tábor). Po celkem klidném průběhu a výměnách dospěla partie do koncovky, kde každá hráčka měla dámu a věž při stejném počtu pěšců. Anička odmítla remízu, (přestože bych raději hrál bílými než černými), zřejmě v naději, že Martinka udělá chybu. Té se také dočkala, a když se Martince nepodařil věčný šach, vyhrála.

 

Martinka v posledním 7.kole

Saše se podařilo zvítězit nad Maruškou Karpeckou a Danielka po dalším dlouhém boji zaslouženě porazila Anežku Žilavou.

 

Soustředěná Saša v posledním 7.kole

 

 

Danielka a do třetice bílé barvy v posledním kole

V konečném pořadí obsadila Martinka 8. místo (2. v kategorii C), Saša 9. (4. v kat. B) a Danuška 14. místo (6. v kat. C). Turnaj byl velice pěkně připraven a proběhl v naprosté pohodě. Všechny dívky dostaly ceny, první tři celkově a v každé kategorii dokonce peněžitou odměnu - pro některé z nich určitě první peníze ze šachů.

Na závěr i přes nepřízeň počasí se organizátorům podařilo vypustit balonek se jmény vítězů.


Nejbližší akce

QCC Cup České Budějovice (19. září)

Třetí týden v září je již řadu let vyhrazen pro tradiční mezinárodní rapidový turnaj QCC Cup. Podrobnosti o [...]

podrobnosti

KP mládeže v praktickém šachu (25. září - 28. září)

Turnaj jednotlivců o postup na mistrovství Čech (hoši, pro dívky je mistrovství Čech open). Hraje se v Nových Hr [...]

podrobnosti

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK