Sophia Cup se vydařil

Za výborné konkurence a v reprezentativním prostředí Clarion Congress Hotel České Budějovice**** se zrodily i některé zajímavé výsledky. Palmu vítězství si odnesl úřadující mistr ČR Jakub Voříšek z TJ Bohemians Praha. Velmi příjemným zjištěním je, že se tento turnaj stává zajímavým i pro silné šachisty nejen z Českých Budějovic, ale i z dalších částí Jihočeského kraje i České republiky.

V soutěžním turnaji mládeže startovalo 35 mladých šachistů a hrálo se tempem 2 x 25 minut. S tím se někteří hráči hůře vyrovnávali, protože jsou již zvyklí hrát partie s přidáváním času (5 či 10 vteřin) za každý provedený tah. Byli jsme tak sem tam svědky toho, jak hráč ve vyhrané pozici prohrál na čas. Z tohoto důvodu se zvýšil adrenalin u některých utkání, nicméně pro příští ročníky budeme volit tempo s přidáváním času. Tím se více zvýší atraktivita zápasů, protože „slabší“ hráč již nebude moci „shodit“ na čas vyhrávajícího hráče a také přibydou napínavé „časovkářské“ souboje.

Komfortní prostředí v hracím sále

Celkovým vítězem se stal Jakub Voříšek, úřadující mistr ČR v kategorii H10 z TJ Bohemians Praha. Jakub měl namále hned v první partii s Jankem Hlavatým a pak ještě v partii s Jonášem Havelkou, kde byl prohraný, jenže Jonáš nepostupoval při útoku správně, neudělal si rošádu, předčasně otevřel pozici a doplatil na to. Jinak podával vyrovnané výkony a po zásluze vyhrál. Jakub si tak zvýšil sebevědomí před cestou na Mistrovství světa do Dubaje.

Na druhém místě se umístil nejvýše nasazený Honzík Žilavý z ŠACHklubu Tábor, přeborník Jihočeského kraje v kategorii H16. Honzík se také nevyvaroval slabších chvilek v turnaji, když musel zachraňovat remízu. To se mu podařilo i v partii s Davídkem Hákem (ročník 2006), kdy ho Davídek vydatně potrápil.

Na třetím místě se umístil Matyáš Zeman, přeborník kraje v kategorii H14. Matyáš přijel na turnaj ze seznamovacího soustředění gymnázia, kam právě nastoupil. A protože jejich program končil v pátek po půlnoci, moc se nevyspal a na jeho výkonu se to samozřejmě podepsalo. Matyáš odehrál na 100% prvních 5 kol, pak ale přišla únava. Následovala rychlá remíza s vítězem turnaje Jakubem Voříškem bílými figurami a v posledním kole už nestačil s černými figurami na nejsilnějšího hráče turnaje Honzíka Žilavého. Únava a nepříznivý los tentokrát Matyášovi nepřály (například první a druhý hráč, tedy Jakub s Honzíkem se v turnaji vůbec nepotkali). Přesto může být Matyáš se svým účinkováním na turnaji na výsost spokojen.

Na čtvrtém místě se umístil Jonáš Havelka. Jonáš mohl turnaj klidně vyhrát, protože si nechal „proklouznout mezi prsty“ dva body. Jednak vyhranou partii s pozdějším vítězem Jakubem a jednak vyhranou partii s Ládíkem Nagyem. V té prohrál na čas, přestože v závěru partie měl Ládík k dispozici cca 10 vteřin a Jonáš něco kolem 1 minuty, dokázal ho Ládík „utahat“.

S pátým místem musí být velice spokojen Matyáš Hosnedl, krajský přeborník v kategorii H10. Mezi staršími soupeři je to určitě veliký úspěch. Matyáš si asi bude nejvíce cenit vítězství nad Ládíkem, kde pěkně využil špatné strategie Ládíka. To byl hezký výkon.

Na šestém místě se umístil Pavel Štěch, který se stále pohyboval v popředí turnaje a z medailových míst ho odsunula až porážka v posledním kole s Jonášem. Poslední kolo ve „švýcaru“ je prostě to nejdůležitější.

Jan Žilavý, Jakub Voříšek, Matyáš Zeman, Pavel Štěch, Matyáš Hosnedl, Jonáš Havelka

Všichni hráli společný turnaj, ovšem jednotlivé kategorie se vyhodnocovali zvlášť. Jak to tedydopadlo?

Kategorie U8
1.místo Martinka Šťastná, (celkově 15.), 5. na Mistrovství Evropské Unie 2013, 4. na MČR 2013 v kategorii D8 tak získala další úspěch a to vítězství ve společné kategorii chlapců a dívek (U8) na Sophia Cupu. Hodně mne potěšilo, že Martinka začíná hrát pomalu, dvě partie prohrála na čas, z toho jednu jasně vyhranou (věž a jezdec více). To je velice potěšující zjištění. Výsledek je jedna věc, ale vlastní vývoj šachisty je druhá věc a to daleko důležitější.
2.místo Davídek Hák, (celkově 16.), vicemistr ČR 2013 v kategorii H8, hodně potrápil hlavního favorita Honzíka Žilavého (o 8 let staršího!!). Davídek startuje za Sokol Tábor.
3.místo Davídek Bárta, (celkově 19.), Davídek je dalším z vítězů turnaje protože dosáhl takto výborného výsledku jako nejmladší účastník turnaje (narozen 2008 !!). Davídek si tímto výkonem uhrál 4.výkonnostní třídu.

Kategorie U8: Davídek Bárta, Martinka Šťastná, Davídek Hák

Kategorie U10
1.místo Jakub Voříšek, celkový vítěz turnaje, již jsme o něm vše řekli, přejeme mnoho úspěchů při reprezentaci ČR v Dubaji.
2.místo Matyáš Hosnedl, celkově 5., také jsme o něm již psali, výborný úspěch, jen tak dál.
3.místo Ládík Nagy, celkově 9., 4. na Mistrovství Evropské Unie 2013, 6. Na MČR 2013 v rapid šachu, kde právě v posledním kole porazil Jakuba Voříška (minulý víkend v Klatovech). Na Ládíkovi byla již trochu znát únava z náročného šachového programu v poslední době (MEU, MČR rapid). Některé partie sehrál velice pěkně (s Michalem Vokurkou, Tomášem Sýkorou), některé se mu zase nevydařily podle našich představ (s Jonášem, Vojtou Sýkorou a Matyáše Hosnedlem). I tak slušné umístění, výkon už tolik ne, je asi čas na trochu odpočinku a nabrání nových sil.

Kategorie U10: Matyáš Hosnedl, Jakub Voříšek, Ládík Nagy

Kategorie U12
1.místo Matyáš Zeman, celkově 3., s handicapem únavy velice pěkný výkon.
2.místo Jonáš Havelka, celkově 4., při důslednější hře mohl být Jonáš ještě výše, jak jsem již psal.
3.místo Vojta Sýkora, celkově 11., Vojta hrál velice dobře až na zaváhání s Adamem Pavlíčkem, dvě kola před koncem musel odejít na basketbalový zápas. Kdyby zůstal, mohl pomýšlet i na ty nejvyšší příčky v turnaji.

Kategorie U14
1.místo Adam Pavlíček, celkově 7., Adam může být spokojen, podal pěkný výkon, zvláště vítězství nad Vojtou Sýkorou je cenné, toho zase pomstil jeho bratr Tomáš a Adamovi to vrátil.
2.místo Matěj Kaňka, celkově 12., Matěj prohrál v posledním kole a proto vypadl z první desítky. Matěj spolehlivě poráží „slabší“ hráče, bohužel také dost spolehlivě prohrává se „silnějšími“ hráči. Měl by se naučit na tyto „silnější“ hráče si vyšlápnout. To, že má někdo vyšší rating ještě neznamená, že ho nemohu „zaříznout“.
3.místo Petr Šťastný, celkově 14., Petr může být spokojen, dosáhl na pěkný výsledek.

Kategorie U14: Petr Šťastný, Adam Pavlíček, Matěj Kaňka

Nejlepší dívkou v turnaji se stala Jitka Punčochářová (celkově 8.). Jitka může být se svým umístěním určitě spokojena. Zaregistroval jsem ale, že nedotáhla do konce vyhranou pozici s Tomášem Sýkorou.
Mezi vítěze turnaje se může také počítat Ondra Pilař, který sice všechno prohrál a skončil poslední. Jenže Ondra je druhý nejmladší účastník (2007) a na první šachový kroužek půjde teprve v příštím týdnu. Za nezměrnou odvahu a pohodu, se kterou nastupoval ke všem zápasům, si určitě zaslouží obdiv.

Turnaj doprovodu dětí probíhal za účasti 12 startujících v pohodě. Rodiče sice bojovali urputně, ale vše se neslo v přátelském duchu. Turnaj vyhrál pan Ladislav Nagy, před panem Janem Bauerem a panem Davidem Bártou. Pikantní je akorát to, že pozornému čitateli by nemělo ujít, že na prvních 3 místech se umístili pouze ti, kteří mají zcela totožná jména jako jejich ratolesti hrající v turnaji. Možná poučení pro to, jak příště pojmenovat své potomky.

Turnaj rodičů. V popředí souboj o prvenství pan Ladislav Nagy - pan Jan Bauer

Pořadatelé připravili pro děti dvě další místnosti, kde mohly děti po skončení hry dovádět. To bylo přijato s velikým povděkem jak u dětí, tak u rodičů. To v takové míře zatím nenabídl žádný turnaj, který jsem absolvoval. Dalším velice příjemným překvapením byl veliký dort ve tvaru šachovnice s marcipánem a šachovými figurkami z výborné belgické čokolády. Po skončení turnaje, než se napsaly diplomy si tak chodily děti dle pořadí ukrojit jedno políčko dortu. Prvních 32 mohlo samozřejmě s šachovou figurkou, ovšem někteří dali přednost okraji s větším množstvím marcipánu (jen proto zbylo i na mne políčko s pěšcem). U všech veliký úspěch, dort byl výborný.
Pak následovalo rozdělení pohárů, cen a na úplný závěr tombola s dalšími cenami. Na té bylo nejzajímavější to, poslední dvě ceny, pěkné dárkové koše, byly vylosovány shodou okolností pro dva nejmladší účastníky turnaje Davídka a Ondru.