Vítězství v Přeboru škol

Naši žáci výrazným způsobem promluvili do krajského kola Přeboru škol. Titul v kategorii A (1.-5.třídy) pro Církevní ZŠ Rudolfovskou, 3.místo pro ZŠ a MŠ Kubatovu, 4. místo pro ZŠ Máj II, další titul v kategorii B (6.-9.třídy) pro Gymnázium Jírovcova a další přední umístění školních družstev složených z našich žáků jsou toho důkazem

Největšího úspěchu jsme dosáhli v kategorii nejmladších žáků, v kategorii 1.-5.tříd (A). Zde zvítězil tým Církevní ZŠ Rudolfovské, který reprezentovali naši svěřenci Matyáš Hosnedl, Martinka Šťastná, Zdeněk Šťastný, Lukáš Pekárek a Kája Švejda.

Vítězný tým Církevní ZŠ Rudolfovské v kategorii A (1.-5.třídy)
Tým byl velice vyrovnaný, a proto jejich vítězství bylo jasné a zasloužené. Ale i zde máme co vylepšovat (Zděnda, Lukáš).

Bratrovražedný souboj mezi Církevní ZŠ Rudolfovskou a ZŠ a MŠ Kubatova

Na třetím místě se umístil tým ZŠ a MŠ Kubatova ve složení Tomáš Sýkora, Matyáš Sirotek, Vojta Pešta, Jarda Studenovský a Honzík Dřevikovský. Dvojnásobní mistři ČR z posledních dvou let museli startovat v radikálně pozměněné sestavě (tři z „hvězdného“ týmu studují již na gymnáziích). Nicméně jsem očekával, že budou konkurovat CZŠ Rudolfovské. Zpočátku to tak bylo, po 4.kole ZŠ a MŠ Kubatova vedla o 2 body a vypadalo to, že vše dopadne dle papírových předpokladů. Přišly ale dva menší šoky, když Matyáš nedokázal vyhrát elementární koncovku s věží více (hráč s 3.VT !!) a Vojta spáchal dobrovolné harakiri v jasně vyhrané partii.

Tuto elementární koncovku nedokázal bílý vyhrát !!

ČNT

V této partii se událo (o který konkrétní tah šlo samozřejmě nevím, tak jen hádám):
40.c6! De5+ 41.Vg3?! a nyní byl na tahu černý. Nutno podotknout, že se hrálo bez přidávání vteřin za každý tah a černému chybělo do konce partie 7 minut a 50 vteřin, kdežto bílé pouhých 50 vteřin. Černému tedy stačilo zahrát 41. ... bxc6 a počkat, až soupeřka překročí čas, protože v partii nebyly žádné reálné hrozby, které by vedly k rychlému konci partie. Ovšem Vojta zcela nepochopitelně obětoval dámu za umrtvenou věž, která mu díky vazbě ničím nehrozila 41. ... Dxg3?? a po 42.fxg3 přišlo šokující 42. ... Vd2??? a soupeřka nelenila a 36 vteřin před vypršením svého časového limitu nekompromisně zavěsila 43.Da8#. Zcela zbytečně vyhozených 1½ bodu se týmu stalo osudným.

V dalším kole pak následoval obrovský výbuch celého týmu a drtivá porážka ½:3½ od jejich největšího konkurenta v boji o 2.místo. Ani jasná výhra 4:0 v posledním kole již ke 2.místu nepomohla. Museli se totiž spoléhat na výsledek vedlejšího zápasu, kde za „Kubatovku“ bojovalo největší překvapení soutěže, tým ZŠ Máj II. Tam soupeř „Kubatovky“ zvítězil s velikánským štěstím 2½:1½, když otočil jednu prohranou partii a v další prohrané partii jim byl darován pat (při „normálním“ vývoji by ZŠ Máj II vyhrála 3:1). V důsledku toho všeho skončila ZŠ a MŠ Kubatova na 3.místě o pouhých ½ bodu a na MČR se podívá, jen když získá divokou kartu. Mohou si za to ale sami, vše měli ve své moci. Doplatili především na to, že Matyáš se věnuje jen florbalu a šachy úplně vypustil (ani se nebyl rozehrát na kontrolním turnaji a jeho hra podle toho vypadala) a pak na to, že Vojta v poslední době prakticky netrénoval. U Vojty to ale jinak nešlo, protože měl zdravotní problémy a nic proti tomu nemohl dělat.

Bronzoví medailisté, ale bez postupu na MČR, o který se sami připravili
Na výborném 4.místě skončil překvapivě další tým složený z našich svěřenců ZŠ Máj II. Původně se jednalo o tým, který měl bojovat o postup na MČR, ale po odřeknutí účasti bratrů Sakových jsme museli vyhlídky týmu radikálně přehodnotit. Tým jsme dali dohromady až den před turnajem a nakonec nastoupil ve složení Ládík Nagy, Danielka Nagyová, Vojta Zach, Evelyna Anežka Semrádová a Hugo Tůma. Ládík nenechal nikoho na pochybách, kdo je nejlepším hráčem kategorie A, kosil jednoho soupeře za druhým a na 1.šachovnici získal 7 bodů ze 7 partií, tedy 100%. Výborně mu sekundovala jeho sestřička Danielka na 2.šachovnici, která získala úctyhodných 5½ bodu (a to v posledním kole zpatovala vyhranou partii).

Další bratrovražedný souboj mezi ZŠ Máj II a Církevní ZŠ RudolfovskouAvšak na dalších šachovnicích museli nastupovat hoši, kteří ještě na žádném turnaji nehráli a šachový kroužek navštěvují krátkou dobu, nebo Evelynka, která byla jen na jednom turnaji. Přesto se nováčci neztratili a přidali několik důležitých bodů. Sem tam pak docházelo i k úsměvným momentům. Například Hugo několikrát zcela přehrál soupeře, ale pak nedokázal dát mat dámou a králem, protože jsme to ještě neprobírali. Takto získal dvě remízy ve zcela vyhraných pozicích. Nejzajímavější bylo ale jeho vítězství:

ČNT
Pozice na diagramu je pat. Na tahu je černý a místo toho, aby dal mat některým z možných způsobů (Dg2# nebo Vg2+, Kh3, Dh1#), tak zahrál králem Ke7 a pat tedy trvá dále. Nyní byl na tahu bílý a mohl zahlásit pat a partie by skončila remízou. Jenže bílý zahrál Kh3 a vstoupil do šachu, čímž učinil nemožný tah a Hugo to reklamoval. A protože to bylo v této partii potřetí, co bílý zahrál nemožný tah a rozhodčí stála vedle a viděla to, prohlásila partii za bílého za prohranou (bylo řečeno, že kdo udělá 3 nemožné tahy v partii, prohrává). Nevím, zda by Hugo partii vyhrál, kdyby nestála rozhodčí vedle. To ale doženeme hned na následujících kroužcích. Faktem je, že tým z Máje II nás velice potěšil.

Stejně tak bylo příjemné umístění ZŠ Borek na 5.místě, kde hrál na 1.šachovnici Honzík Bauer a dále hoši, kteří prošli naší výukou, i když šachy již nedělají Lukáš Kaisler, Jan Brom a Erik Šutera. V nejmladší kategorii se dá říci, že naši svěřenci hráli dominantní roli.

Opět střetnutí našich svěřenců ZŠ Borek a Církevní ZŠ Rudolfovská

Úspěch jsme slavili i v kategorii B, tedy 6.-9.tříd či odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Zde se z 1.místa radoval tým Gymnázia Jírovcova ve složení Jonáš Havelka, Matyáš Zeman, Lukáš Zeman, Kryštof Nuc a Petr Augustin.

Vítězný tým Gymnázia Jírovcova
Tým vyhrál zcela zaslouženě, remízoval pouze se svým největším konkurentem, Česko-anglickým gymnáziem a porazil dalšího vážného uchazeče o titul z Tábora. Největšími oporami týmu byl Matyáš (6½ ze 7) a Kryštof (6 ze 6). Ostatní soupeři tahali již za značně kratší konec provazu.

Tým z Gymnázia Jírovcova v zápase proti Gymnáziu Prachatice
Na 2.místě se umístilo a taktéž postup na MČR si vybojoval tým Česko-anglického gymnázia, kde hrál a zastával roli kapitána náš svěřenec Pavel Štěch (6½ ze 7).

Pavel v sestavě stříbrného Česko-anglického gymnáziaDalší naši svěřenci nastoupili v týmu Gymnázia J.V.Jirsíka a umístili se na 5.místě. Hráli v sestavě Vojta Sýkora, Jirka Míka, Petr Šťastný (5 ze 6), Dan Mikeš. V umístění Gymnázia J.V.Jirsíka se promítlo to, že Vojta a Jirka se šachům již nevěnují, Vojta září v basketbale a Jirka se upsal florbalu, i když v kontaktu jsme neustále. Dan se šachům také nevěnuje, alespoň ne závodně.

Tým Gymnázia J.V.Jirsíka v akciV kategorii C jsme neměli žádné naše svěřence, tam jsme ještě věkově nedospěli. Pouze Jitka Punčochářová, startující za bronzový tým Gymnázia J.V.Jirsíka, navštěvovala naše tréninky.

Co ke krajskému kolu Přeboru škol dodat. Z našeho pohledu můžeme být s našimi výsledky spokojeni. Velice znepokojující je ale ten fakt, že zatímco v loňském roce se přeboru zúčastnilo 49 družstev, letos to bylo pouhých 28 !! A to je dramatický propad ! Je třeba se zamyslet nad lepším marketingem této akce (my jako pořadatelé jsme v loňském roce začali oslovovat školy již v listopadu, tentokrát se začalo až v lednu). Také jsme si vyhlédli takový termín, aby v něm nebyla žádná akce, jako je matematická či logická olympiáda. Určitý propad zájmu mezi mládeží o šachy má i nevhodně zvolený model krajských kvalifikací (skupina Jih a Sever, jediný společný turnaj). Domnívám se, že je nezbytné vypracovat ucelenou koncepci, jak přivést co nejvíce dětí za šachovnice a to na několik let dopředu. To je ale jen můj osobní pohled.

Turnaj tentokrát skončil asi v 14:30 (nejmladší kategorie ještě před 14 hodinou), byl ale bez oběda a hrálo se tempem 2x15 minut, což je u starších kategorií spíše o zábavě, než o šachu. Pak je otázkou, jestli má být takový turnaj nazýván Přeborem škol, nebo jen zábavnou náborovou akcí.

Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (28. duben)

Hraje se v Táboře - Čekanicích. Podrobnosti naleznete v propozicích zde.

podrobnosti

KP mládeže v rapid šachu (12. květen)

Turnaj se uskuteční v Českých Budějovicích v kongresovém sále Střední polytechnické školy, Nerudova 59. Obě [...]

podrobnosti

KP mládeže v praktickém šachu (17. květen - 20. květen)

Turnaj se hraje v hotelu Lužnice v Plané nad Lužnicí. Turnaj byl posunut kvůli tomu, že 5.května vychází nové [...]