Vítězství v Přeboru škol

Naši žáci výrazným způsobem promluvili do krajského kola Přeboru škol. Titul v kategorii A (1.-5.třídy) pro Církevní ZŠ Rudolfovskou, 3.místo pro ZŠ a MŠ Kubatovu, 4. místo pro ZŠ Máj II, další titul v kategorii B (6.-9.třídy) pro Gymnázium Jírovcova a další přední umístění školních družstev složených z našich žáků jsou toho důkazem

Největšího úspěchu jsme dosáhli v kategorii nejmladších žáků, v kategorii 1.-5.tříd (A). Zde zvítězil tým Církevní ZŠ Rudolfovské, který reprezentovali naši svěřenci Matyáš Hosnedl, Martinka Šťastná, Zdeněk Šťastný, Lukáš Pekárek a Kája Švejda.

Vítězný tým Církevní ZŠ Rudolfovské v kategorii A (1.-5.třídy)
Tým byl velice vyrovnaný, a proto jejich vítězství bylo jasné a zasloužené. Ale i zde máme co vylepšovat (Zděnda, Lukáš).

Bratrovražedný souboj mezi Církevní ZŠ Rudolfovskou a ZŠ a MŠ Kubatova

Na třetím místě se umístil tým ZŠ a MŠ Kubatova ve složení Tomáš Sýkora, Matyáš Sirotek, Vojta Pešta, Jarda Studenovský a Honzík Dřevikovský. Dvojnásobní mistři ČR z posledních dvou let museli startovat v radikálně pozměněné sestavě (tři z „hvězdného“ týmu studují již na gymnáziích). Nicméně jsem očekával, že budou konkurovat CZŠ Rudolfovské. Zpočátku to tak bylo, po 4.kole ZŠ a MŠ Kubatova vedla o 2 body a vypadalo to, že vše dopadne dle papírových předpokladů. Přišly ale dva menší šoky, když Matyáš nedokázal vyhrát elementární koncovku s věží více (hráč s 3.VT !!) a Vojta spáchal dobrovolné harakiri v jasně vyhrané partii.

Tuto elementární koncovku nedokázal bílý vyhrát !!

ČNT

V této partii se událo (o který konkrétní tah šlo samozřejmě nevím, tak jen hádám):
40.c6! De5+ 41.Vg3?! a nyní byl na tahu černý. Nutno podotknout, že se hrálo bez přidávání vteřin za každý tah a černému chybělo do konce partie 7 minut a 50 vteřin, kdežto bílé pouhých 50 vteřin. Černému tedy stačilo zahrát 41. ... bxc6 a počkat, až soupeřka překročí čas, protože v partii nebyly žádné reálné hrozby, které by vedly k rychlému konci partie. Ovšem Vojta zcela nepochopitelně obětoval dámu za umrtvenou věž, která mu díky vazbě ničím nehrozila 41. ... Dxg3?? a po 42.fxg3 přišlo šokující 42. ... Vd2??? a soupeřka nelenila a 36 vteřin před vypršením svého časového limitu nekompromisně zavěsila 43.Da8#. Zcela zbytečně vyhozených 1½ bodu se týmu stalo osudným.

V dalším kole pak následoval obrovský výbuch celého týmu a drtivá porážka ½:3½ od jejich největšího konkurenta v boji o 2.místo. Ani jasná výhra 4:0 v posledním kole již ke 2.místu nepomohla. Museli se totiž spoléhat na výsledek vedlejšího zápasu, kde za „Kubatovku“ bojovalo největší překvapení soutěže, tým ZŠ Máj II. Tam soupeř „Kubatovky“ zvítězil s velikánským štěstím 2½:1½, když otočil jednu prohranou partii a v další prohrané partii jim byl darován pat (při „normálním“ vývoji by ZŠ Máj II vyhrála 3:1). V důsledku toho všeho skončila ZŠ a MŠ Kubatova na 3.místě o pouhých ½ bodu a na MČR se podívá, jen když získá divokou kartu. Mohou si za to ale sami, vše měli ve své moci. Doplatili především na to, že Matyáš se věnuje jen florbalu a šachy úplně vypustil (ani se nebyl rozehrát na kontrolním turnaji a jeho hra podle toho vypadala) a pak na to, že Vojta v poslední době prakticky netrénoval. U Vojty to ale jinak nešlo, protože měl zdravotní problémy a nic proti tomu nemohl dělat.

Bronzoví medailisté, ale bez postupu na MČR, o který se sami připravili
Na výborném 4.místě skončil překvapivě další tým složený z našich svěřenců ZŠ Máj II. Původně se jednalo o tým, který měl bojovat o postup na MČR, ale po odřeknutí účasti bratrů Sakových jsme museli vyhlídky týmu radikálně přehodnotit. Tým jsme dali dohromady až den před turnajem a nakonec nastoupil ve složení Ládík Nagy, Danielka Nagyová, Vojta Zach, Evelyna Anežka Semrádová a Hugo Tůma. Ládík nenechal nikoho na pochybách, kdo je nejlepším hráčem kategorie A, kosil jednoho soupeře za druhým a na 1.šachovnici získal 7 bodů ze 7 partií, tedy 100%. Výborně mu sekundovala jeho sestřička Danielka na 2.šachovnici, která získala úctyhodných 5½ bodu (a to v posledním kole zpatovala vyhranou partii).

Další bratrovražedný souboj mezi ZŠ Máj II a Církevní ZŠ RudolfovskouAvšak na dalších šachovnicích museli nastupovat hoši, kteří ještě na žádném turnaji nehráli a šachový kroužek navštěvují krátkou dobu, nebo Evelynka, která byla jen na jednom turnaji. Přesto se nováčci neztratili a přidali několik důležitých bodů. Sem tam pak docházelo i k úsměvným momentům. Například Hugo několikrát zcela přehrál soupeře, ale pak nedokázal dát mat dámou a králem, protože jsme to ještě neprobírali. Takto získal dvě remízy ve zcela vyhraných pozicích. Nejzajímavější bylo ale jeho vítězství:

ČNT
Pozice na diagramu je pat. Na tahu je černý a místo toho, aby dal mat některým z možných způsobů (Dg2# nebo Vg2+, Kh3, Dh1#), tak zahrál králem Ke7 a pat tedy trvá dále. Nyní byl na tahu bílý a mohl zahlásit pat a partie by skončila remízou. Jenže bílý zahrál Kh3 a vstoupil do šachu, čímž učinil nemožný tah a Hugo to reklamoval. A protože to bylo v této partii potřetí, co bílý zahrál nemožný tah a rozhodčí stála vedle a viděla to, prohlásila partii za bílého za prohranou (bylo řečeno, že kdo udělá 3 nemožné tahy v partii, prohrává). Nevím, zda by Hugo partii vyhrál, kdyby nestála rozhodčí vedle. To ale doženeme hned na následujících kroužcích. Faktem je, že tým z Máje II nás velice potěšil.

Stejně tak bylo příjemné umístění ZŠ Borek na 5.místě, kde hrál na 1.šachovnici Honzík Bauer a dále hoši, kteří prošli naší výukou, i když šachy již nedělají Lukáš Kaisler, Jan Brom a Erik Šutera. V nejmladší kategorii se dá říci, že naši svěřenci hráli dominantní roli.

Opět střetnutí našich svěřenců ZŠ Borek a Církevní ZŠ Rudolfovská

Úspěch jsme slavili i v kategorii B, tedy 6.-9.tříd či odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Zde se z 1.místa radoval tým Gymnázia Jírovcova ve složení Jonáš Havelka, Matyáš Zeman, Lukáš Zeman, Kryštof Nuc a Petr Augustin.

Vítězný tým Gymnázia Jírovcova
Tým vyhrál zcela zaslouženě, remízoval pouze se svým největším konkurentem, Česko-anglickým gymnáziem a porazil dalšího vážného uchazeče o titul z Tábora. Největšími oporami týmu byl Matyáš (6½ ze 7) a Kryštof (6 ze 6). Ostatní soupeři tahali již za značně kratší konec provazu.

Tým z Gymnázia Jírovcova v zápase proti Gymnáziu Prachatice
Na 2.místě se umístilo a taktéž postup na MČR si vybojoval tým Česko-anglického gymnázia, kde hrál a zastával roli kapitána náš svěřenec Pavel Štěch (6½ ze 7).

Pavel v sestavě stříbrného Česko-anglického gymnáziaDalší naši svěřenci nastoupili v týmu Gymnázia J.V.Jirsíka a umístili se na 5.místě. Hráli v sestavě Vojta Sýkora, Jirka Míka, Petr Šťastný (5 ze 6), Dan Mikeš. V umístění Gymnázia J.V.Jirsíka se promítlo to, že Vojta a Jirka se šachům již nevěnují, Vojta září v basketbale a Jirka se upsal florbalu, i když v kontaktu jsme neustále. Dan se šachům také nevěnuje, alespoň ne závodně.

Tým Gymnázia J.V.Jirsíka v akciV kategorii C jsme neměli žádné naše svěřence, tam jsme ještě věkově nedospěli. Pouze Jitka Punčochářová, startující za bronzový tým Gymnázia J.V.Jirsíka, navštěvovala naše tréninky.

Co ke krajskému kolu Přeboru škol dodat. Z našeho pohledu můžeme být s našimi výsledky spokojeni. Velice znepokojující je ale ten fakt, že zatímco v loňském roce se přeboru zúčastnilo 49 družstev, letos to bylo pouhých 28 !! A to je dramatický propad ! Je třeba se zamyslet nad lepším marketingem této akce (my jako pořadatelé jsme v loňském roce začali oslovovat školy již v listopadu, tentokrát se začalo až v lednu). Také jsme si vyhlédli takový termín, aby v něm nebyla žádná akce, jako je matematická či logická olympiáda. Určitý propad zájmu mezi mládeží o šachy má i nevhodně zvolený model krajských kvalifikací (skupina Jih a Sever, jediný společný turnaj). Domnívám se, že je nezbytné vypracovat ucelenou koncepci, jak přivést co nejvíce dětí za šachovnice a to na několik let dopředu. To je ale jen můj osobní pohled.

Turnaj tentokrát skončil asi v 14:30 (nejmladší kategorie ještě před 14 hodinou), byl ale bez oběda a hrálo se tempem 2x15 minut, což je u starších kategorií spíše o zábavě, než o šachu. Pak je otázkou, jestli má být takový turnaj nazýván Přeborem škol, nebo jen zábavnou náborovou akcí.

Nejbližší akce

1.Velká cena Jihočeského kraje (20. říjen)

První ze seriálu čtyř turnajů. Nový model souteže, hraje se ne ve věkových, ale ve výkonnostních skupinách. [...]

podrobnosti

1.divize 1.kolo (21. říjen)

Hrajeme doma s DDM Písek

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže 2018 U16 (26. říjen - 03. listopad)

Mistrovství Čech mládeže 2018 v kategoriích U12 až U16 se bude konat opět v Harrachově.