Seriál krajských kvalifikací byl zahájen

Dne 19.10.2014 se v Písku hrála 1. kvalifikace v rapidu. Hrálo se ve dvou skupinách - HD10, kde hráli chlapci a dívky do 10 let (celkem 34 hráčů) a HD14 (22 hráčů) švýcarem na 7 kol. Kvalifikace nebyla vypsána pro kategorii do 16 let, přesto pořadatel umožnil dvěma zájemcům hrát v kategorii HD14. Je diskutabilní, proč nevypisovat kategorii HD16 a bránit tak zejména výkonnostně slabším hráčům se těchto turnajů v početně méně obsazené kategorii HD14 zúčastnit

 

Z našeho oddílu se kvalifikace v Písku zúčastnilo celkem 11 hráčů: Martinka Šťastná, Danuška Nagyová, Beátka Havelková v kategorii D10, Míša Lorencová D14, Davídek Bárta H8, Honzík Bauer, Jarda Studenovský, Kája Švejda a Jakub Calta H10, Zdenda Šťastný H12 a jeho bratr Peťa Šťastný H16. Přivezli celkem 5 medailí - zlatou Martinka v D10, stříbrné Danuška v D10, Honzík v H10 a Davídek v H8 a bronzovou Míša v D14.

Největší úspěch získali naši borci ve společné ktegorii HD10, kde zvítězil David Hák z ŠACHklubu Tábor se 6 body, druhá Martinka a třetí Honzík měli 5,5 bodu. Na krásném 6. místě skončila Danuška 5 body, 9. Jarda 4,5, 15. Davídek 4, 21. Kája 3, 27. Beátka 3 a 29. Jakub 2,5 bodu.

Klubové zázemí při turnaji zajišťovali rodiče.

Ve společné kategorii HD14 zvítězil Dominik Rolinek z Hraničáře H. Stropnice s 5,5 bodu před Frantou Liškou z Veselí n/L. 5,5 a Aničkou Tůmovou z ŠACHklubu Tábor 5 bodů. Na 7. místě skončila Míša 4 body, na 15. Peťa a 16. Zdenda, oba 3 body.

Davídek při partii s Beátkou za dohledu tatínků a Danušky.

K vidění byly nekompromisní souboje, které vrcholily časovou tísní obvykle obou soupeřů. Jak už bývá zvykem, v průběhu turnaje na sebe narazili i naši hráči.

Jarda kontroluje při partii s Honzíkem stav hodin.

Hned v 1. kole na sebe narazili Danuška s Kájou. Favorité vítězili, o senzaci se málem zasloužila Beátka, která byla jasně vyhraná s mnohem zkušenější Anetou Růžičkovou, nakonec však prohrála. Zdenda překvapil zodpovědným přístupem k partii s nasazenou jedničkou Aničkou Tůmovou, ve střední hře sice ztratil pěšce, ale v koncovce se snažil, a za pozornosti četných diváků uhájil remis.

Danuška a Kájík před zahájením turnaje.

 

Zdenda v 1.kole zapisoval a vyplatilo se mu to.

Ve druhém kole se utkali Honzík s Jardou. Ze zahájení vyšel lépe Honzík, pak ale získal kvalitu Jarda, načež zakrátko ztratil figuru. V partii plné zvratů Honzík soupeři figuru vrátil, Jarda hrál na výhru, ale v oboustranné časové tísni nabídl remis, kterou Honzík rád přijal.

Honzík a Jarda před nesmlouvavým derby.

Bod si připsala i Beátka, která byla se Sebíkem Steinbauerem sice prohraná, ale nepřehlédla, že může dát mat. Míša sehrála s Dominikem Rolinkem rovněž partii plnou zvratů, nakonec chybovala v koncovce s nestejnými střelci a zbytečně prohrála.

Stále usměvavá Beátka.

Ve třetím kole napínala diváky Martinka. Po špatně sehraném zahájení s Vítkem Kotálem získala kvalitu, odmítla zisk figury, v koncovce s věží a pěšcem proti jezdci v oboustranné časové tísni přehlédla vyhrávající tah a Vítkovi se podařilo partii zremizovat. Danuška proti Danielovi Husovi získala v zahájení figuru, nepochopitelně se ale stáhla a větší zkušenost soupeře nakonec rozhodla o její prohře. Honzík i Jarda drželi neporanitelnost a vyhráli, první bod za vítězství si připsal Jakub. Míša bez problémů vyhrála, Peťa i Zdenda prohráli.

Instrukce před partií, Ruda radí Honzíkovi a Martinka Danušce.

 

Kuba Calta se na svém prvním turnaji rozhodně neztratil.

Ve čtvrtém kole došlo k tomu, co snad na každém turnaji - proti sobě nastoupili Honzík a Martinka. Martinka zahrála zahájení nepřesně, toho Honzík okamžitě využil, a když ještě Martinka zbytečně ztratila figuru, zdálo se být o vítězi rozhodnuto. Několika nepřesnými tahy ale dovolil Honzík Martince hru komplikovat. Hledáním nejlepšího pokračování se Honzík dostal do časové tísně, kterou nezvládl a v jasně vyhrané pozici překročil čas. Jarda zbytečně odevzdal Vítkovi Kotálovi figuru a prohrál, Danuška, Davídek a Kája připsali body za vítězství. Míša nezvládla partii s Martinem Šustrem a prohrála, Peťa i Zdenda vyhráli.

V již tradičním souboji měl navrch Honzík, jenže v šachu hraje důležitou roli i čas. 

 

Davídek byl v dobrém rozmaru.

Po přestávce na oběd už začalo jít do tuhého. V 5. kole si Martinka rychle poradila s adeptem na čelní umístění Danielem Husou a Honzík v oddílovém derby s Davídkem, když jak Martinka tak Honzík soupeře rychle připravili o dámy i body. Zato Danuška ještě neměla myšlenky v hrací místnosti a nepozorností se nechala Anežkou Žilavou připravit o figuru i o bod.Jardovi se také nedařilo a prohrál vyhranou věžovku, nedařilo se ani Beátce. Zato Kája i Jakub bod připsali. Míša se otřepala po porážce ve 4. kole a nekompromisně zmydlila Tadeáše Janečka. Další derby se konalo v podání Peti a Zdendy. To nakonec skončilo nerozhodně, ale byla by chyba domnívat se, že to byla nějaká domluvená remíza. Bojovalo se prakticky do vyčerpání času a do holých králů. Dokonce jeden z bratrů volal rozhodčího a reklamoval nemožný tah toho druhého!

Danielka s Jardou hráli vedle sebe.

Také Davídek a Beátka hráli v jednom kole vedle sebe.

V 6. kole nastoupila Martinka proti nasazené jedničce Davidovi Hákovi, který zatím vše vyhrál. Jak už to u Martinky nepřekvapuje, v zahájení přišla o pěšce, ve střední hře o druhého a přechod do koncovky nestejných střelců nesliboval nic pěkného. David hrál koncovku dobře, ale pomalu a tak se oba hráči dostali do pořádné časové tísně, když oběma zbývalo pár desítek vteřin. V této vypjaté atmosféře došlo k zvláštní situaci: David zahrál nemožný tah, když postavil střelce na pole opačné barvy. Martinka si toho nevšimla a v domnění, že dostala šach, bleskurychle popadla krále a postavila ho na políčko, které ale teď nesprávně postavený střelec napadal. Když si to uvědomila, reklamovala nemožný tah Davida a David nemožný tah Martinky. Rozhodčí přidal správně čas Davidovi, který ale osvědčil zručnost a stihl dát Martince mat, aniž by přidaný čas využil.

Martinka Davídka Háka nezastavila.

Danuška, Beátka, Honzík, Jarda i Davídek nezaváhali a připsali celé body, Kája a Jakub prohráli. Míša pokračovala v dobré hře a přes jisté problémy ve střední hře odolala tlaku soupeře, přešla do koncovky a bezpečně vyhrála. Peťa a Zdenda na soupeře z čela tabulky nestačili a prohráli.

Jarda v akci.

V posledním kole jde vždy o hodně. Nejtěžší úloha stála před Honzíkem, který nastoupil proti do té doby 100% Davidu Hákovi. Honzík se do soupeře pustil - jak je jeho zvykem - neohroženě, i když opět bez náležité přípravy. Honzík obětoval (nebo ztratil?) figuru, útočil, David se jen bránil a partie se pomalu sunula do časové tísně. Když už se zdálo, že útok Honzíka končí bez výsledku a David se ubrání, překvapil Honzík soupeře nečekaným taktickým obratem s obětí střelce. David měl na vybranou - střelce sebrat králem nebo dámou, nebo ustoupit. David se rozhodl pro ústup, a těžké figury Honzíka začaly úřadovat. David dal dámu a jezdce za dvě věže a jistou naději na mat. To si ale Honzík pohlídal a bez problémů za přihlížení davu diváků dovedl partii do vítězného konce.

Patrně nejhezčí souboj z celého turnaje mezi prvními dvěma hráči.

 

Souboj na 1.šachovnici v posledním kole zajímal i děvčata.

 

 Vrcholící boj v zajímavé partii sledovalo početné publikum.

V posledním kole se podařilo vyhrát také Martince, Danušce, Jardovi, Davídkovi a Beátce, remizoval Jakub. Ostatním se nepodařilo své konto vylepšit.

Výhry v posledním kole přináší vždy spokojenost.

Závěrem lze konstatovat, že vystoupení našich hráčů na 1. kvalifikaci rapidu v Písku bylo úspěšné. Ne každému se sice dařilo dle vlastních představ, předvedená hra je určitě příslibem do dalších turnajů.

Stříbrný Davídek Bárta v nejmladší kategorii. 

Taktéž stříbrný Honzík Bauer.

Zlatá Martinka a stříbrná Danuška.

Bronzová Míša Lorencová.

Medaile byly velice hezké, jenom škoda, že na nich nebylo napsáno za co jsou, takto si děti za nějaký čas nevzpomenou, kde je získaly. Vzpomínky jsou přece hezká věc.

 Ceny získali i další hráči, zde si jednu odnáší Kájík.

 

Komentář trenéra Jiřího Havlíčka:

Krajské kvalifikace v rapid šachu byly vždy nosnými turnaji rozvoje mládežnického šachu v Jihočeském kraji od kategorií HD8 do HD14. Nejvíce osvědčeným systémem byly kvalifikace pro jednotlivé věkové kategorie (pouze HD8 a HD10 bývaly společné) s tím že do finálového turnaje hraného „švýcarem“ postupovali 3 hráči podle nejvyššího Elo a zbývajících 12 až 15 podle bodů, které si hráči vybojovali v kvalifikacích. To byl silný motivační prvek, protože své bodové konto sledovali hráči i jejich rodiče a proto byla hojná účast na turnajích.

Díky nešťastnému experimentu v loňské sezoně, kdy se kraj rozdělil na dvě části a hrál se navíc vždy jediný turnaj, společný pro všechny kategorie, došlo k rapidnímu poklesu zájmu o kvalifikace. První 3 partie byly většinou úplně zbytečné a hráli spolu stále ti samí hráči.

V letošním roce došlo ke zlepšení, když se kraj opět spojil v jeden celek a nehraje se jen jediný turnaj společný pro všechny kategorie. Bohužel rozhodnutí, že krajská finále pro kategorie HD10-HD14 budou uzavřené turnaje, kam postoupí 5 hráčů s nejvyšším Elo a pouze 3!!! hráči z kvalifikací činí z kvalifikací jen výjezdní turnaje, protože motivace jezdit na turnaje a získávat body klesá tímto u drtivé většiny dětí k nule.  Je veliká škoda, že ti, co o tom rozhodovali, se nezamysleli nad tím, proč se tyto kvalifikace hrají a jaký je jejich primární účel. Podle mne vzbudit zájem dětí, aby jezdily na turnaje a hráli více šachy.

Já jsem v červnu 2014 nabídl model, kde by se krajské kvalifikace spojily s turnaji největších středisek v kraji, QCC ČB a ŠACHklubu Tábor, kde by děti mohly absolvovat za sezonu 10-12 turnajů s bodováním a postupem do 16-18 členného finále. Tím by zůstala zachována motivace hrát tyto turnaje a sledovat bodování. Bohužel vedení krajské KM upřednostňuje hraní si na vlastním klubovém písečku před zájmy celého kraje a to pak vede k takovýmto nekoncepčním rozhodnutím. QCC ČB na to bude muset reagovat a připravuje seriál turnajů pro tyto věkové kategorie, které by ve spojení s krajskými kvalifikacemi nahradily to, co má správně nabídnout kraj.


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK