2.krajská kvalifikace v rapid šachu

Přestože oficiální krajský šachový web o turnaji partyzánsky mlčí, přijelo do Českých Budějovic bojovat o kvalifikační body na 70 mladých šachových talentů z celého kraje. Bojovalo se v pěti věkových kategoriích a bylo se na co dívat

 

 

 

Turnaj proběhl v tělocvičně Gymnázia Jírovcova, kde jsme měli k dispozici i další dvě učebny pro rodiče. Největším kladem celého turnaje bylo to, že většina kategorií hrála své samostatné turnaje. Konkrétně se jednalo o kategorie U8, U10 a U12. Kategorie U14 a U16 hrály vzhledem k počtu účastníků společný turnaj. Po dlouhé době hráli spolu v jednom turnaji věkově a výkonnostně vyrovnaní šachisté. Pro nás to znamenalo trochu komplikaci, protože řídit 4 turnaje místo 2 je poněkud náročnější.

Současně probíhala kvalifikace Gymnázia Jírovcova na Vánoční turnaj škol.

Kategorie U8

Tuto kategorii řídila Jana Havlíčková a díky počtu účastníků se hrála švýcarským způsobem na 6 kol. Protože jde o specifickou kategorii, kde velká část dětí bývá na svém prvním turnaji a často nezná ani základní pravidla hry, upozornil jsem všechny na náš vstřícný přístup vůči dětem. V této kategorii nejde o výsledky, ale o to, aby si děti šachy zamilovaly, vybudovali si k nim kladný vztah a chtěli se jim nadále vážněji věnovat. Podle toho se k nim chováme. Snažíme se, aby první turnaj nebyl zároveň i jejich posledním.

Nicméně i v této kategorii se již projevila zkušenost. Druhé místo získal Davídek Bárta a třetí Beátka Havelková. Hodně spokojený musí být Davídek Říčař, 4.místo je pro něj doposud největším úspěchem. Své talenty potvrdili 7.místem Jakub Šimon Šimůnek a 8.místem Hugo Tůma. Na 11.místě skončil bojovný Toník Profant. 12.místo Petra Hanzlíka je také dobré, protože Petr začal navštěvovat šachový kroužek teprve nedávno. To samé platí o Matějovi Veselém, který se umístil na 14.místě. Jak Petr, tak Matěj jsou velice šikovní a nechybí jim ani odvaha, když se po tak krátké době vydali na turnaj. Určitě o nich ještě hodně uslyšíme.

Beátka si měří síly s Hugem.

Soustředící se Toník.

Petřík na svém prvním turnaji s rodiči.

Na stupních vítězů v kategorii U8 dominovala děvčata. 

Kategorie U10

Nejpočetněji obsazená kategorie. Měl jsem ji na starosti já. Velice se dařilo Jardovi Studenovskému, který tuto kategorii vyhrál. Jarda se tak může těšit ze svého prvního vavřínu. Škoda, že nevyužil možnosti hrát na Mistrovství Čech. Kdyby hrál více vážných partií, jeho síla by ještě více vzrostla. Na 10.místě se umístil Jakub Calta, jako nejlepší neregistrovaný šachista. Jakub také vypadá velice slibně, šachy ho baví a určitě půjde výkonnostně nahoru. Na 11.místě skončila Danuška Nagyová, když jí v závěru turnaje došly síly (večer měla teplotu 38°). Také Kája Švejda musí být spokojen se svým 12.místem. V dobrém světle se předvedl i Tomáš Míka, který byl na svém prvním turnaji a 15.místo naznačilo, že by mohl jít ve šlépějích svého staršího bratra Jirky. Dobře si vedl i Míša Nedvěd, ale i jemu chybí větší turnajové zkušenosti. Jakub Horejš by při větší koncentraci na hru byl určitě výše. Stejně tak jeho „parťáci“ Matěj Vender a Štěpán Motz se zajímali více o vedlejší tělocvičný koutek, než o šachové dění. Musím přiznat, že v této kategorii mne ještě zaujali šikovní hoši z Tábora a Písku. V tomto směru to vidím s jihočeským šachem velmi nadějně.

Danuška byla zdravotně indisponována a to se projevilo na konci turnaje.

Vítězové kvalifikace v kategorii U10. 

Kategorie U12

Tuto kategorii jsem měl na starosti také já. Zde potvrdil svoji pozici hlavní favorit, neboť Matyáš Hosnedl si šel neohroženě za vítězstvím. Suverénní druhé místo obsadil neustále se lepšící Sebastian Placer. I u něj je viditelný posun v kvalitě hry. Velice mile překvapil svým 4.místem Samuel Štěpán. Je to dosud největší Samův úspěch a zasloužil si ho. Zato talentovaný Zdeněk Šťastný asi pomýšlel na lepší, než 13.místo. Vojta Pešta ze zdravotních důvodů vynechává tréninky a je to znát. Nicméně u něj jsme rádi, že si neustále nachází cestu na naše turnaje a stále s ním počítáme. Ivánek Brejška nemá zatím žádné zkušenosti.

Pohled na kategorii U12. 

Souboj prvního s druhým. Podívejte se na čas na hodinách. 

První tři umístění v kategorii U12.

Kategorie U14 a U16

O spojený turnaj těchto dvou kategorií se staral Michal Vokurka. V tomto turnaji startoval i Davídek Hák (ročník 2006), který našel odvahu se poprat se soupeři o 2 či 3 kategorie staršími a nevedl si špatně. Turnaj byl společný, ale kategorie se počítaly zvlášť. V kategorii U14 se umístila na 4.místě Míša Lorencová. V kategorii H16 skončil na výborném 2.místě Adam Pavlíček, na 4.místě Matěj Kaňka a na 6.místě Petr Šťastný.

Davídek se nebojí i o mnoho větších a starších soupeřů.

Pohled na boje v turnaji kategorií U14 a U16.

Nejlepší šachisté v kategorii U14.

Adam při vyhlašování vítězů kategorie H16.

K průběhu turnaje mám několik postřehů. Především se mi velice líbila vzrůstající úroveň našich nejnižších kategorií (myslím tím celý kraj). Před pár lety, když jsme začínali, tak bychom nebyli schopni uspořádat samostatný turnaj pro nejmladší kategorii U8, protože tam byli 2-3 hráči v kraji. To je velice pozitivní posun vpřed.

Musím se ale zmínit o chování některých rodičů. V kategorii těch nejmenších vždy platila psaná i nepsaná pravidla a rodiče je respektovali. Do partie dětí nesměl nikdy nikdo vstupovat, a to ani rozhodčí (až na tři výjimky – když stál pěšec na 8., respektive 1.řadě, když stáli oba králové v šachu, když spadly oba praporky). Nám se na turnaji několikrát stalo, že do partií zasáhli rodiče, či trenéři, nebo dokonce rozhodli o jejich výsledku, či si vynucovali nesmyslná rozhodnutí (reklamace trojího opakování pozice). Na těchto turnajích se vždy nechávaly hrát děti partie až do konce a záleželo jen na tom, jak se mezi sebou děti domluví. Jestliže se dohodly, že je mat, tak platil mat, i když se o mat nejednalo. Rozhodčí vstupoval do hry pouze ve zmíněných třech případech výše, dále když ho zvednutím ruky přivolalo některé z dětí a pak ještě tehdy, pokud byly dohrány všechny partie daného kola a v poslední hrané partii jedna ze stran nedokázala vést partii k matu, i když měla výraznou materiální převahu. Proto budoucím pořadatelům doporučujeme u nejmladších kategorií důsledně oddělit rodiče od hrajících dětí. Tito rodiče si neuvědomují, že takovýmto svým chováním své děti zbytečně stresují a místo toho, aby v nich budili zájem o šachy, tak dosahují pravého opaku. Děti se musí na turnaje těšit a ne se na ně bát chodit.

Malý Davídek (ročník 2008) si již dokáže zapisovat partie sám.

Další kapitolou jsou rodiče zapisující partie svých dětí. Ti by měli sedět tak, aby neměli se svými dětmi oční kontakt a to ani v případě, že se dítě podívá do strany (musí sedět přímo za dítětem). Na toto téma jsme přijali několik stížností. Také byli stížnosti, že zapisovat mohou pouze rodiče dětí nechodících do školy, maximálně do první třídy (ostatně se domnívám, že takto je to i v soutěžním řádu ŠSČR).

Takto to má vypadat, když tatínek zapisuje partii svého dítěte.

Zde je zase příklad, jak to vypadat nemá.

I toto je příklad špatného zápisu partie svého svěřence.

Poslední věc, o které se chci zmínit, se také týká části rodičů. Přestože byly pro ně připraveny dvě učebny, trávili čas v hracích prostorách, kde byli stále zdrojem hluku, protože se jednak mezi sebou nahlas bavili a pak se kolem nich tvořily hloučky dětí, které již dohrály. Ukázňování dětí i rodičů mi zabralo na turnaji hodně času a znepříjemnilo mi to dojem z velice dobré hry dětí.

Ještě musím poděkovat panu školníkovi, Michalovi Vokurkovi, panu Placerovi a Sebíkovi za přípravu turnaje, Adamovi Pavlíčkovi, Matějovi Kaňkovi a opět panu Placerovi za pomoc při úklidu po turnaji. Ještě nám pomáhali dva tatínkové. Děkujeme.


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK