David Smola a Láďa Nagy krajskými přeborníky

Od 25. do 28.září 2020 proběhl v Nových Hradech Krajský přebor mládeže jednotlivců v praktickém šachu. Jedná se o nejdůležitější mládežnický turnaj v kraji, který je umocněn tím, že se jedná pro hochy o postupový turnaj na Mistrovství Čech. Dívky to mají jednodušší, protože pro ty je Mistrovství Čech otevřený turnaj.

Soutěžilo se v několika kategoriích. V kategorii H10 nás zastupoval Petr Pešek. Ten měl velice snadnou pozici, protože díky široké členské základně postupovalo z našeho kraje 5 mladých šachistů (přeborník kraje + 4 další v pořadí). Protože startovalo celkem 6 šachistů a jeden z nich měl přímý postup na MČech, tak postupovali všichni a všichni tak mohli hrát bez nervozity a soustředit se jen na boj o medaile. Peťa Pešek obsadil konečné 4.místo. Já se nebudu k výkonům našich svěřenců příliš vyjadřovat. Původně jsem tam měl být s nimi, ale střevní chřipka rozhodla jinak, takže konkrétní názor si udělám až po rozboru partií.

V kategorii H12 postupoval na MČech krajský přeborník + 3 další v pořadí. Nás v turnaji zastupoval Alexandr Gregor. Počítal jsem s tím, že by mohl postoupit, obsadil ale 6.místo z 8 startujících. K postupu mu scházelo půl bodu. Zatím jsem viděl jen první partii, kterou Saša prohrál. Svého soupeře pěkně přehrál, ale v jasně vyhrané pozici si nepočínal důsledně, dovolil svému soupeři, aby se nadechl, ale i pak se dostal do vyhrané koncovky. Tam udělal hrubou chybu, nechal si chytit věž a prohrál. I další partie měl většinou dobře rozehrané, ale často to nedotáhl do konce. Škoda, chce to více zkušeností.

V kategorii H14 jsme měli dva zástupce, Davida Smolu a Huga Tůmu. Na Mistrovství Čech postupoval přeborník kraje + 2 další v pořadí. Výborně si počínal David Smola, který potvrdil, že patří k horkým kandidátům postupu a Turnaj ziskem 6½ bodu ze 7 partií turnaj suverénně vyhrál a získal titul krajského přeborníka. Dobře si počínal i Hugo Tůma, který dělil 3.místo se ziskem 5 bodů, ale na 4.místo ho odsunulo pomocné hodnocení (prohrál partii se soupeřem, který měl stejně bodů). Hugo bohužel doplatil na ne zrovna šťastné rozhodnutí, že se bude turnaj s 9 účastníky hrát „švýcarem“. To v konečném důsledku znamenalo, že v turnaji o 9 účastnících bude mít 7 účastníků bod zadarmo za „stání“ (to je běžné ve „švýcaru“ s lichým počtem účastníků). Tak došlo k tomu, že Hugo, který odehrál všechny partie, stejně jako vítězný David, nakonec nepostoupil a dva hráči před ním, kteří získali bod zadarmo postoupili. Protože šlo o vícedenní turnaj, měl se hrát systémem každý s každým, takto byl turnaj na samé hranici regulérnosti a doplatil na to Hugo.

Také v kategorii H16 postupoval na MČech přeborník kraje + 2 další v pořadí. My jsme měli v turnaji tři zástupce Zdeňka Chvala, Káju Švejdu a Vítka Předotu. Dá se říci, že podle očekávání postoupil díky 2.místu Zdeněk Chval. Až do posledního kola bojoval o postup Kája Švejda, nakonec zůstal na 4.místě těsně za branami postupu. Vítek Předota hrál dle svých možností a obsadil hezké 5.místo.

V kategorii H18 se hrálo o postup na Polofinále MČR dorostenců a juniorů, což je těžký a prestižní turnaj. Postupoval pouze vítěz a celkem byli pouze dva zájemci. Náš Láďa Nagy a Matyáš Hosnedl. Bylo dojednáno, že odehrají dvoukolový zápas. Úroveň obou soupeřů slibovala velmi kvalitní a napínavý zápas. To se také potvrdilo. Láďa v první partii získal kvalitu, avšak kvůli kratšímu časovému tempu měl problémy s realizací této výhody. Matyáš je vynalézavý šachista a podařilo se mu partii zkomplikovat. Láďa musel nakonec přistoupit na věčný šach, protože jinak by na šachovnici vznikla pozice, která se mu nelíbila. V druhé partii hrál Matyáš aktivně, ale Láďovi se podařilo získat kvalitu a tuto materiální výhodu uplatnil k výhře, takže získal postup i titul krajského přeborníka.

Jak už jsem se zmínil v úvodu, tak dívky mají na MČech volný přístup, proto byly dívčí kategorie spojeny do jednoho turnaje. V turnaji se výsledkově oddělily dvě dívky před zbývajícím polem startujících. Jednou z nich byla Beáta Havelková, která obsadila 2.místo. Lauře Čermákové se tolik nedařilo a obsadila 5.místo. Má ale určitě na víc.

Na to, že se jednalo o vrcholný krajský turnaj, neměl příliš početné obsazení. Důvodů bylo několik. Pozitivní je to, že řada našich mladých šachistů má velice solidní úroveň a nemusí v KP startovat, protože si vybojovali svými výsledky v uplynulé sezóně přímé postupy na MČech. Další důvody již nejsou pozitivní. Jednak zaúřadoval covid-19, pak si musíme přiznat menší zájem mládeže o šachy a tím i menší počet těch, kteří by měli šlapat na paty našim předním šachistům. Řada klubů s mládeží nepracuje vůbec a jsou i další problémy, které zde nechci rozebírat. Každopádně děkujeme všem našim svěřencům za vzornou reprezentaci a hodně také panu Kratochvílovi, který obětavě převzal dohled nad našimi svěřenci při mé neúčasti.