Kontrolní turnaj vyhrál nováček

31.kontrolní turnaj se stal kořistí Káji Švejdy, který si přišel zahrát na svůj první turnaj. A nás těší, že nebyl jediným nováčkem, že stále přibývají další a další, kteří se osmělují změřit si své síly s jinými dětmi. V turnaji zkušenějších vládla děvčata, i když i zde se rýsovalo překvapení v podobě vítězství méně zkušeného Jardy Studenovského. Nakonec si vítězství pohlídala výhrou s Jardou až v posledním kole Alexandra Žondecká. Souběžně s oběma turnaji probíhal seminář pro nejvyspělejší žáky.

Oba turnaje byly velice napínavé, protože díky veliké vyrovnanosti se o všech medailových místech rozhodovalo až v posledním kole. Oba turnaje se hrály systémem každý s každým, přičemž začínající hráli s tempem 2 x 20 minut a zkušenější tempem 2 x 30 minut s přídavkem 10 vteřin za každý provedený tah.

V turnaji začínajících rozhodovaly především chyby a zčásti i nabyté herní zkušenosti. Trochu překvapivě, ale zcela zaslouženě, zvítězil úplný nováček Kája Švejda, který získal 5½bodu ze 7 odehraných partií. U Káji je zajímavě, že když začne hrát, dokáže se plně ponořit do partie a vnímá ji celým tělem.

Partie Jakuba s Kájou. Kája stíhá sledovat i co se děje okolo.
To, že byl turnaj velice vyrovnaný dokazuje, že umístění žáci na 2.-4. místě získali 5 bodů a o jejich konečném pořadí rozhodovalo až pomocné hodnocení. Dle pořadí tedy: Danielka Nagyová (2.), Matěj Brabenec (3.) a Kristýnka Peštová (4.). Všichni tito žáci si uhráli 4.výkonnostní třídu. Všem jim blahopřejeme, ale je to pro ně i určitý závazek do budoucna, protože prakticky všem chybí některé dovednosti, které by již měl držitel 4.VT zvládat. Dobře si v turnaji vedl i Jakub Horejš, který získal 4 body, tedy výsledek nad 50%.

Kristýnka ve vzájemném souboji s Danielkou

Matěj v partii s nejmladší Beátkou (ročník 2007)Závěr tabulky pak patřil dalším nováčkům Tadeáši Krebsovi, Beátce Havelkové a Adamovi Pátému, kteří teprve sbírají zkušenosti a vyhráli již tím, že našli odvahu přijít si zahrát. Je jen otázkou času, kdy se jim takovýto přístup zúročí.

Nováčci Adam a Tadeáš zaslouží pochvalu za odvahu

V turnaji zkušenějších měla dominovat děvčata, ovšem od počátku turnaje „čeřil vodu“ Jarda Studenovský. Ten nedbal na nedostatek zkušeností a sbíral bod za bodem. Jeho spanilou jízdu zastavila právě až děvčata. Jarda skončil nakonec díky horšímu pomocnému hodnocení na 4.místě, se svým výkonem může být ale spokojen.

Jarda sahal v turnaji zkušenějších po celkovém vítězství

Turnaj vyhrála Alexandra Žondecká díky lepšímu pomocnému hodnocení před Míšou Lorencovou. Saša ale nemůže být se svým vystoupením zase tolik spokojena. Partie s Honzíkem se jí hodně nevyvedla a Davídek jí také přehrál. Zde Saša partii obrátila jen díky větším zkušenostem. Saša bohužel hraje pořád hodně rychle, často řeší problémy na šachovnici ke své škodě impulsivně. Jakmile Saša zpomalí, úroveň její hry se výrazně zvýší.

Saša sleduje katastrofu na šachovnici v partii s Honzíkem
Na 3.místě se umístil Vojta Pešta, který podával nevyrovnané výkony. Překvapivě porazil největší favoritku Míšu, naopak zase prohrál s daleko méně zkušeným Jardou. Toho nakonec předstihl v konečném pořadí díky lepšímu pomocnému hodnocení.

Vojtovi se některé partie vydařily, jiné zase ne

V turnaji se příliš nevedlo Honzíkovi Bauerovi. I Honzík potřebuje ubrat na rychlosti a měl by se do partie více „ponořit“. Své možnosti ukázal, když si vyšlápl na vítězku turnaje Sašu.

Honzíka nezastihl turnaj v optimální pohodě
Pro nejmladšího účastníka turnaje Davídka Bártu (ročník 2008 !!) byl turnaj hodně těžký. Přesto se Davídek snažil a hrál dobře. V jeho věku ještě není schopen tolik se soustředit a na body tentokrát nedosáhl. Přesto je vidět, že jde o evidentní talent.

Aby Davídek viděl na šachovnici, musel na židli klečet

Součástí turnaje byl i šachový seminář pod vedením šachového mistra PhDr. Zdeňka Vybírala, Ph.D., který byl zaměřen na hru proti francouzské obraně.

Šachový mistr Zdeněk Vybíral

Seminář končil v 18 hodin a věřím, že si žáci odnesli mnoho zajímavých informací.

Pohled na přednášku

Na oběd jsme si zašli na pizzu

Nejbližší akce

QCC Cup České Budějovice (23. září)

Tradiční turnaj v rapid šachu pro mládež, dospělé a unikátní turnaj pro doprovod s podmínkou, že se jedná po [...]

podrobnosti

Mládí CUP Tábor 2017 (28. září - 30. září)

Informace o turnaji včetně propozic naleznete zde

podrobnosti

3.divize 1.kolo (07. říjen)

Všechny týmy hrají doma (gymnázium Jírovcova od 10:00) : QCC ČB D - ŠACHklub Písek C; QCC ČB E - VŠTE ČB F; [...]