Další nováčci se zapojili do turnajů

Hned 12 dětí našlo odvahu a přišlo si poprvé zahrát na šachový turnaj. Když k tomu přičteme další 4, které byly na svém druhém turnaji, vychází nám, že v 33.kontrolním turnaji dominovali nováčci. Ve skupině začínajících tak startovalo 18 dětí a ve skupině zkušenějších, která se hrála systémem každý s každým, pak 6 dětí. Vzhledem k souběžně probíhající 3.divizi velmi potěšující účast.

Hrálo se opět v učebnách Gymnázia Jírovcova. Skupina začínajících hrála švýcarským systémem na 7 kol s tempem 2 x 20 minut na partii. Skupina zkušenějších hrála systémem každý s každým, tedy na 5 kol s tempem 2 x 30 minut na partii.

Úvodní seznámení s pravidly při turnajích

Vzhledem k velkému počtu nováčků bylo potřeba nejprve jak dětem, tak rodičům vysvětlit některá základní pravidla. Jednak věci ohledně šachových pravidel, jednak věci ohledně chování doprovodu při turnaji. Asi se to podařilo, protože se během turnaje nevyskytl žádný problém.

A je tu první kolo a pro většinu vstup do nového světa

Pane rozhodčí, přijďte sem prosím ...

Občas bylo zapotřebí pomoci

Oba turnaje skončily podle očekávání. Turnaj začínajících vyhrála Danielka Nagyová před nejmladším účastníkem Davídkem Bártou. To se ale dalo čekat, protože oba dva měli nejvíce zkušeností ze startujících. Nutno podotknout, že v některých okamžicích jim k výhrám pomohla především nezkušenost jejich soupeřů. Na třetím místě se umístil Hugo Tůma, který navíc nevyužil k získání bodu některé vyhrané koncovky.

A je tu zápas o první místo

Soustředící se Hugo

Davídek v akci

Toník a Danielka

Na 4. až 11.místě skončilo 8 dětí s pouhým půl bodovým odstupem. Do tohoto „hlavního pole pelotonu“ se dle pořadí vtěsnali: Toník Zemen, Vojtěch Zach, Štěpán Motz, Michal Nedvěd, Matěj Vender, Matyáš Šupka, Jakub Šimon Šimůnek a Vítek Kubíček.

Vítek sleduje skladiště svých figurek v rohu šachovnice

Danielka a Matyáš

Tentokrát Danielka s Vojtou

Na dalších místech skončili Beátka Havelková, Ondra Novák, Jakub Jindra, Jan Hlaváč, Toník Profant, Sára Schönerová a Adélka Staňková. Umístění v závěru tabulky bylo ovlivněno předčasným odchodem Toníka a Adélky, protože nepočítali s tím, že turnaj bude trvat až do 14 hodin a měli po obědě domluven jiný program. Příště musíme dát do propozic i předpokládanou dobu ukončení turnaje. Turnaj ukázal, jak je důležité taková klání absolvovat, že jde o další formu tréninku, kde si děti začínají pomalu uvědomovat, jak je užitečné získávat na kroužku další znalosti a dovednosti.