Další nováčci se zapojili do turnajů

Hned 12 dětí našlo odvahu a přišlo si poprvé zahrát na šachový turnaj. Když k tomu přičteme další 4, které byly na svém druhém turnaji, vychází nám, že v 33.kontrolním turnaji dominovali nováčci. Ve skupině začínajících tak startovalo 18 dětí a ve skupině zkušenějších, která se hrála systémem každý s každým, pak 6 dětí. Vzhledem k souběžně probíhající 3.divizi velmi potěšující účast.

 

Hrálo se opět v učebnách Gymnázia Jírovcova. Skupina začínajících hrála švýcarským systémem na 7 kol s tempem 2 x 20 minut na partii. Skupina zkušenějších hrála systémem každý s každým, tedy na 5 kol s tempem 2 x 30 minut na partii.

Úvodní seznámení s pravidly při turnajích

Vzhledem k velkému počtu nováčků bylo potřeba nejprve jak dětem, tak rodičům vysvětlit některá základní pravidla. Jednak věci ohledně šachových pravidel, jednak věci ohledně chování doprovodu při turnaji. Asi se to podařilo, protože se během turnaje nevyskytl žádný problém.

A je tu první kolo a pro většinu vstup do nového světa

 

Pane rozhodčí, přijďte sem prosím ...  

 

Občas bylo zapotřebí pomoci

Oba turnaje skončily podle očekávání. Turnaj začínajících vyhrála Danielka Nagyová před nejmladším účastníkem Davídkem Bártou. To se ale dalo čekat, protože oba dva měli nejvíce zkušeností ze startujících. Nutno podotknout, že v některých okamžicích jim k výhrám pomohla především nezkušenost jejich soupeřů. Na třetím místě se umístil Hugo Tůma, který navíc nevyužil k získání bodu některé vyhrané koncovky.

A je tu zápas o první místo

 

Soustředící se Hugo

 

Davídek v akci

 

Toník a Danielka

Na 4. až 11.místě skončilo 8 dětí s pouhým půl bodovým odstupem. Do tohoto „hlavního pole pelotonu“ se dle pořadí vtěsnali: Toník Zemen, Vojtěch Zach, Štěpán Motz, Michal Nedvěd, Matěj Vender, Matyáš Šupka, Jakub Šimon Šimůnek a Vítek Kubíček.

Vítek sleduje skladiště svých figurek v rohu šachovnice

 

Danielka a Matyáš

 

Tentokrát Danielka s Vojtou

Na dalších místech skončili Beátka Havelková, Ondra Novák, Jakub Jindra, Jan Hlaváč, Toník Profant, Sára Schönerová a Adélka Staňková. Umístění v závěru tabulky bylo ovlivněno předčasným odchodem Toníka a Adélky, protože nepočítali s tím, že turnaj bude trvat až do 14 hodin a měli po obědě domluven jiný program. Příště musíme dát do propozic i předpokládanou dobu ukončení turnaje. Turnaj ukázal, jak je důležité taková klání absolvovat, že jde o další formu tréninku, kde si děti začínají pomalu uvědomovat, jak je užitečné získávat na kroužku další znalosti a dovednosti.

Konzultace nad partií

 

Honzík a Hugo

 

Adélka a Beátkou

 

Ondra při partii 

 

Adélka je velikým příslibem, na kroužku jí to moc jde

 

Beátka je také šikovná, ale i nepozorná

 

Danielka a Sára se střetly hned v prvním kole

 

Toník Profant a Davídek

 

O nasazování do dalších kol byl tradičně veliký zájem

 

Matěj a Kuba Jindra 

 

Zamyšlený Míša Nedvěd

 

Michal a Kuba Šimůnek

 

Toník a Štěpán 

 

V turnaji zkušenějších zvítězil také favorit „úřadující“ Mistr Čech do 10 let Matyáš Hosnedl, který ani jednou nezaváhal a pokořil všechny soupeře.

Matyáš se v prvním kole utkal se Samem

Zdatně si vedl i Tadeáš Janeček z ŠO Hraničář Horní Stropnice, který musel sklonit svého krále jen před Matyášem.

Tadeáš byl určitě spokojen

Na třetím místě se umístili v „mrtvém závodě“ Vojta Pešta, Lukáš Pekárek a Sam Štěpán, kteří získali stejně bodů, ale protože se mezi sebou navzájem porazili, tak měli všichni shodná i pomocná hodnocení.

Vojta v akci

 

Lukáš - na tu pozici se nedá dívat

 

Tadeáš v partii s Pavlem

V turnaji se nedařilo Pavlovi Rouskovi, kterému chybí především větší snaha soustředit se.

Pavel tentokrát na soupeře nestačil

 

Souboj o prvenství v turnaji zkušenějších

 

Vojta a Lukáš

Kompletní výsledky obou turnajů jsou uvedeny dole.