První turnaj Grand Prix

V neděli 22.března proběhl první ze série turnajů Grand Prix, které jsou určeny úplným začátečníkům, či žákům s malými zkušenostmi. Převážně se jedná o kategorie do 8 a 10 let. V prvním turnaji nás velice příjemně překvapilo hned několik nováčků. Ani ne tak svými výkony, tak dobře jsme je šachy ještě nenaučili, ale tím, jak ke hře přistupovali.

Po vyhodnocení přihlášených jsme museli přehodnotit náš záměr a připravit dva turnaje. V TOP turnaji nastoupilo proti sobě 8 zkušenějších dětí, z nichž jich je 7 již registrovaných. Tato skupina se hrála systémem každý s každým. Ve druhé skupině hrálo 12 neregistrovaných dětí na 6 kol švýcarským systémem. 6 kol bylo zvoleno proto, aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Oba turnaje se hrály tempem 2 x 20 minut + 10 vteřin za každý tah. Tímto tempem se hrají všechny významnější turnaje v rapid šachu a tak by si na ně měly děti zvyknout.

Laura a Fanda, naše nové talenty.

Úroveň hry v obou turnajích byla odlišná. V TOP skupině již děti postupovali podle obecných pravidel zahájení (bojovat o střed, vyvíjet si figurky a ukrýt krále). Ve druhém turnaji takto nepostupovali všichni.

Kája a Davídek hráli až do holých králů.

Hned v prvním kole nás čekalo několik příjemných překvapení. Jednak Adélka, která byla na svém prvním turnaji, prohrála svoji první partii na čas. Ještě se nám nestalo, aby tak nezkušené dítko tolik při partii přemýšlelo. Většinou nám dělá veliké problémy děti brzdit, protože hrají naopak hodně rychle. Další zajímavostí bylo, že jedna partie v TOP skupině se hrála také velice dlouho až do holých králů. Takováto nesmlouvavá bitva také svědčí o bojovnosti svých aktérů.

Adélka potěšila velice rozvážnou hrou.

TOP skupinu ovládla Danielka Nagyová a Davídek Bárta. O jejich převaze nebylo pochyb a o vítězství Danielky rozhodla remíze v jejich vzájemném zápase v posledním kole. Danielka měla o půl bodu více, vyhrávala o figuru a tak jí stačilo opakovat tahy. Davídek nebyl v této partii bez šancí, ale nevyužil je.

Davídek v souboji s Beátkou.

Třetí místo vybojoval Kája Švejda a čtvrté jediný neregistrovaný Jakub Horejš. Oba mohou být se svým umístěním velice spokojeni. V dobrém světle se předvedli i Tomáš Míka a Beátka Havelková. Na sedmém a osmém místě se umístil Petr Hanzlík a Hugo Tůma. Oba mají velice dobré předpoklady, ale hodně doplatili právě na zbrklou hru. Jakmile se ovládnou a zpomalí při hře, budou se pohybovat v jiných patrech tabulky.

Hugo při partii, v pozadí hraje Tomáš.

Kája a Tomáš před vzájemnou partií.

Beátka při soustředění.

Petr při partií s Beátkou.

Pan Nagy zapisuje partii Danielky, v pozadí hraje Jakub Horejš.

Tomáš při partii s Jakubem.

Tomáš v akci.

Vítězná Danielka s stříbrným Davídkem a bronzovým Kájou.

Druhý turnaj ovládli trochu zkušenější Matěj Vender a Toník Zemen, kteří své zkušenosti uplatnili. Velice příjemným překvapením bylo 3.místo začínajícího Zdeňka Chvala, shodou okolností také ze ZŠ a MŠ L.Kuby. Zdeněk je ze šachové rodiny a geny se evidentně projevily. Na 4.místě skončil další nováček Fanda Postl, který nás ještě více zaujal svojí uvážlivou hrou. Toník Profant na 5.místě byl poslední, kdo měl zkušenosti z loňského roku, pak již byli samí nováčci. Dobře se uvedl Kristián White, dařilo se i Ivanovi Brejškovi a svůj talent prokázala i Laura Čermáková. Hezké chvilky předvedli i Ríša Altmann, Vítek Švejda. Přemýšlivou hrou zaujala Adélka Jerhotová a hezké momenty měl i Matěj Veselý.

Zkušenější Toník a Matěj tvrdili muziku.