Martinka Šťastná třetí v České republice !!

Na právě skončeném Mistrovství České republiky mládeže v šachu pro rok 2014 jsme se mohli radovat s dalšího úspěchu. Martinka Šťastná obsadila v kategorii dívek do 10 let krásné 3.místo. Ještě radostnější je ale to, že herní projev Martinky byl výborný a rozebírat její partie bylo většinou velice příjemné.

 

 

Mistrovství se konalo od soboty 8.března do soboty 15.března v Koutech nad Desnou na severní Moravě v hotelu Dlouhé Stráně.

hotel Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou

Vzhledem k veliké vzdálenosti jsme vyrazili již v pátek 7.března po obědě. Naše výpravy se skládala ze 4 osob. Já, pan Černík, Martinka Šťastná a Matyáš Hosnedl. Martinka startovala v kategorii D10 a Matyáš v kategorii H10. Bylo hezké počasí a cesta proběhla bez komplikací. Prakticky až do pátku bylo letní počasí, zkazilo se až v sobotu.

Ubytování bylo komfortní a vyzdvihnout musím i kuchyni hotelu. Oproti předchozím letům se výrazně zlepšila, samá dobrá jídla i dostatečné porce. V tomto směru maximální spokojenost.

Ubytování bylo výborné

Mistrovství bylo zahájeno v sobotu státní hymnou. Jako nový předseda Komise mládeže ŠSČR jsem musel také říct pár slov. Pak se již začalo hrát.

Před zahájením MČR jsem musel říct pár slov

První kolo - sobota 8.3.2014

Hned šok na úvod. Asi po 10 minutách přibíhá Martinka, že vyhrála. Výhra šla na vrub „domácí přípravy“. Martinky soupeřka byla z Brna a brněnští hráči mi jsou sympatičtí, protože hrají právě ta ostrá zahájení, která by děti měly hrát, jako královský či Evansův gambit. Naši žáci, kteří se moc nepřipravují, již od nich dostali takto několikrát pěkně nařezáno. Při přípravě na soupeřku jsme přišli na jednu její fatální chybu při partii a tak Martinka šla do této varianty a její soupeřka kupodivu tuto chybu zopakovala a rázem bylo po partii. Nicméně je třeba dodat, že soupeřka se z této porážky okamžitě otřepala, do konce turnaje prohrála už jen s vítězkou a nakonec skončila druhá.

 

Martinka před úvodním kolem

Matyáš měl jako úřadující mistr Čech v turnaji vyšší ambice. Hned v prvním kole narazil na budoucího vítěze turnaje. Až na jednu chybičku, které si nevšiml ani soupeř, rozehrál zahájení dobře. Měl pěkného pěšce na „e5“, který omezoval vývin soupeřových figur, což řešil jeho soupeř dost riskantní dlouhou rošádou. Matyášovi se tak naskytla možnost zahájit útočné akce proti soupeřově dámě a králi na volném „c“ sloupci. Matyáš toto bohužel ignoroval, zbavil se výborného pěšce na „e5“, který držel jeho pozici v centru, umožnil tím vývin soupeřových figur a ještě začal hrát na královském křídle, což vyhovovalo jeho soupeři. Ten značně vylepšil postavení svých figur, a když pak Matyáš odskočil špatným jezdcem, získal figuru a Matyáš vzdal. Škoda, tuto partii mohl Matyáš při rozvážném přístupu ke hře vyhrát.

Matyáš v prvním kole 

Druhé kolo – neděle 9.3.2014

Martinka uspěla i ve druhém kole. Ve střední hře obsazením volného sloupce a průnikem na 7.řadu získala po chybné reakci soupeřky figuru. V koncovce, kde oběma hráčkám hrozily maty, figuru vrátila, ohlídala si soupeřčiny matové hrozby a partii sama zakončila matem.

Marťa ve druhém kole

Matyáš získal díky připravenému zahájení vyhranou pozici, stačilo zahrát Jb5 a soupeřova pozice byla v troskách. Matyáš se ale rozhodl jinak a po sérii špatných tahů musel partii vzdát. Opět škoda, tentokrát to mohl být docela snadný bod. Spěch a povrchnost se v šachu hodně nevyplácí.

Matyáš zahajuje druhou partii

 

Třetí kolo – pondělí 10.3.2014

Martinka narazila na pozdější vítězku turnaje a vedla si výborně. V ostře rozehrané partii, kde si obě soupeřky navzájem napadaly figurky, se orientovala lépe a soupeřku jednoznačně přehrála. V rozhodující chvíli, místo toho aby si udělala dlouhou rošádu či zahrála Sh4 s dalším Vg1-Vg8 zvolila chybný plán a dovolila soupeřce vyměnit dámy. Po dalších výměnách se partie dostala do remízového postavení. Zde se ale Martinka dopustila hrubé chyby, jednotahově nastavila figuru a bylo po partii. Nicméně za výkon v partii je třeba Martinku pochválit a slovy chvály nešetřila ani mezinárodní mistryně Tereza Olšarová, ke které jsme na přání Martinky chodili na rozbory partií.

Martinka ve třetím kole

Matyáš tentokrát neměl moc práce. V zahájení se dopustil jedné nepřesnosti (připustil aktivní postup soupeře na dámském křídle), pak ale hezky využíval nepřesností soupeře a bezpečně si došel pro první bod.

První bodový zisk Matyáše

 

Čtvrté kolo – úterý 11.3.2014

V tomto kole se Martinka pustila do soupeřky opět nebojácně a opět došlo na komplikované přestřelky. Tentokrát Martinka trochu přepjala strunu a přišla o věž. Pokud se pouštím do ostrých bojů, je opravdu dobré mít vyřešeného krále. Martinkou to ale neotřáslo, bojovala dále a podařilo se jí snížit převahu soupeřky na figuru. Zde se soupeřka dopustila chyby, když se ve snaze aktivizovat svého krále pustila s ním mezi Martinky pěšce a uvízla v matové síti, kterou Martinka přichystala. Martinka si tak vynahradila smůlu z předchozí partie.

Štěstíčko stálo tentokrát u Martinky

Matyáš rozehrál partii dobře, ale ve střední hře dal zbytečně soupeři bez kompenzace středového pěšce a vzápětí ještě jednoho. Pak se pokusil komplikovat situaci obětí figury za dva pěšce, ale díky předchozím ztrátám měl soupeř čistou figuru více a bez problémů partii vyhrál. Rozhodla opět unáhlenost či nepozornost ve střední hře.

Opět se nezadařilo

 

V okolí hotelu byly hezké procházky

 

Páté kolo – úterý 11.3.2014

Martinka porazila i další soupeřku. V partii si nevedla nejlépe. Pozice byla většinou vyrovnaná a ve chvíli, kdy mohla Martinka získat figuru, spokojila se s pouhým pěšcem. Ke své škodě v této partii ignorovala význam obsazení volného sloupce a hry po něm. Partie nakonec přešla do věžové koncovky, kde měla Martinka dva pěšce více, ale vyhrát ji nebylo jednoduché. Partii ve svůj neprospěch rozhodla soupeřka výměnou věží.

Bylo krásně, proto byl prostor i na procházky

 

Na sjezdovkách ještě ležely zbytky sněhu

Matyáš zvolil opět gambitové zahájení a hned zpočátku partie obětoval přechodně figuru. Partie se pak hrála v jeho režii až do doby, kdy získal figuru. Pak se zbytečně stáhl a umožnil tak soupeři zvednout hlavu. Musel dát dvě figury za věž a tak měl nakonec k dobru jen kvalitu. Jeho soupeř se ale dopustil vážné chyby a rázem bylo po partii.

Ve výřivce se Matyášovi a Martince líbilo

 

V bazénu to bylo také fajn

 

 

Šesté kolo – středa 12.3.2014

Martinka tentokráte narazila na nejvýše nasazenou hráčku. Zahájení sehrála soupeřka lépe a získala pěšce. Martinka pak zkusila moc hezký kombinační motiv, neměla ale ideálně postavené figurky (měla mít dámu na „f4“ a ne na „e3“), takže přišla o figuru. Její soupeřka pak nezadržitelným útokem partii rozhodla. I přes porážku měla Martinka v partii hezké momenty.

Tentokrát narazila kosa na kámen

Matyáš hrál v tomto kole draka a spáchal závažnou strategickou chybu, když vyměnil svého dračího střelce za jezdce. Místo klasického útoku proti bílému králi na dámském křídle se zaměřil na vidličku na „f2“ a přišel kvůli tomu o figuru. Pak se ještě správně snažil vyměnit všechny pěšce, aby soupeřovi zbyla pouze figura více, ale opět se pořádně nesoustředil, přehlédl vazbu a tak soupeři nakonec zůstal jeden pěšec, který došel do dámy a Matyáš si připsal další porážku. Matyášovi vyčinila při rozboru WIM Tereza Olšarová, když mu řekla, že je moc šikovný, že hraje na úrovni nejlepších hochů ve své kategorii. Avšak díky nepozornostem se místo na čele turnaje pohybuje spíše vzadu a že chce od něj v posledních 3 kolech vidět 3 body.

Škoda, i zde se dalo bodovat

 

Sedmé kolo – čtvrtek 13.3.2014

Martinka ve střední hře soupeřku převyšovala, ale udělala několik nepřesných tahů, takže soupeřka se stále držela. Pak místo toho, aby přešla obsazením 2.řady do významně lepší věžové koncovky, zvolila přechod do pěšcové koncovky, kde si mohla její soupeřka vytvořit vzdáleného volného pěšce a vyhrát. Počínala si ale liknavě, takže Martinka byla rychlejší a vyhrála.

Martinka byla lepší a přesto mohla snadno prohrát

Matyášův soupeř byl tentokrát na Matyáše připraven a v zahájení nechyboval. Nicméně když skončila teorie, tak nevěděl co hrát a Matyáš začal stupňovat svoji poziční převahu. Získal kvalitu a po přestřelce ve střední hře již měl figuru více a partii s přehledem vyhrál. V této partii podal Matyáš pěkný, ucelený výkon a zcela po zásluze zvítězil.

Nejlepší Matyášův výkon v turnaji

 

Osmé kolo – pátek 14.3.2014

V předposledním kole předvedla Martinka další výborný výkon. Po vyrovnané hře přehrála díky aktivní hře králem svoji soupeřku ve věžové koncovce a vyhrála.

Hezký výkon a důležitý bod v předposledním kole

Matyáš bohužel opět prohrál, ale tentokrát mu nelze nic moc vyčítat, protože jeho soupeř zahrál nezvykle dobře (oproti svým výkonům v dalších partiích). Matyáš vyšel ze zahájení vyrovnaně, mohl lépe využít volného sloupce a v jednu chvíli zahrát aktivněji (25. … a5!). O partii se rozhodlo v jezdcové koncovce, kde Matyáš zahrál příliš pasivně se svým jezdcem a to rozhodlo.

Soupeř byl tentokrát skutečně lepší

 

 

Deváté kolo – sobota 15.3.2014

Situace u Martinky byla jasná. O prvenství již bylo rozhodnuto. Martinka bojovala se svojí soupeřkou z 1.kola o 2.místo. 3.místo již měla jisté i v případě porážky. Protože měla lepší pomocné hodnocení, stačil ji ke 2.místu stejný výsledek, jakého dosáhne její konkurentka. Tíha okamžiku na Martinku dolehla a ta podala svůj nejhorší výkon v turnaji. Hrála špatně (hrála úplně něco jiného, než co jsme si celé odpoledne připravovali), nechala si úplně zadarmo vzít figuru, a přesto partie skončila remízou. Soupeřka se jí nejspíše bála, neboť jí nabídla remízu ve vyhrané pozici s věží více. Možná se bála, že dostane mat, ale to opravdu nehrozilo.

Poslední kolo se vůbec nepovedlo, naštěstí to výjimečně tolik nevadilo

Zato Matyáš poslechl a soupeř nevydržel ani 20.tahů. Partie byla zcela jednoznačná.

Poslední kolo bylo hodně rychlé

Matyáš a Martinka při večeři

 

Celkově jsem s vystoupením Martinky a Matyáše velmi spokojen. Medaili jsme ani náhodou nečekali.

Velmi příjemné vyhlášení vítězů v kategorii D10

Ještě více mne ale potěšil herní projev Martinky, ale i Matyáše. Matyáš měl na výrazně lepší umístění, jak mu řekla i WIM Tereza Olšarová, které se hra Martinky i Matyáše dost líbila.

Na rozboru odehrané partie u WIM Terezy Olšarové

Matyáš hned po příjezdu dostal silnou angínu, možná proto nebyl v úplné pohodě. Velmi příjemné bylo, když při úterním rozboru přišla k Matyášově partii WGM Kateřina Němcová, momentálně naše nejlepší šachistka, která studuje na univerzitě v USA a dnes již USA i reprezentuje. Její společník pokládal Matyášovi a Martince otázky (anglicky, Kateřina Němcová je překládala) k rozebírané partii. Druhý den při rozboru nám Tereza Olšarová řekla, že šlo o silného izraelského velmistra, který cestoval s Kateřinou Němcovou jako její trenér a že se mu Matyáš i Martinka moc líbili. To je věc, která moc potěší a má určitě nějaký reálný základ.

Opět na rozboru, tentokrát s IM Pavlem Šimáčkem

Závěrem musím poděkovat Ing.Rudolfovi Černíkovi za péči o Matyáše a Martinku, když jsem já musel schůzovat.


Nejbližší akce

3.Velká cena Jihočeského kraje (26. leden)

3.Velká cena se uskuteční ve Veselí nad Lužnicí. Podrobné informace o turnaji naleznete v propozicích zde. Žák [...]

podrobnosti

2.divize 7.kolo (27. leden)

Hrajeme venku se Slovanem Jindřichův Hradec C.

podrobnosti

3.divize 6.kolo (02. únor)

QCC D hraje doma s ŠA VŠTE D, QCC E hraje venku s Royalem ČB B, QCC F hraje doma s Royalem ČB C..

podrobnosti

1.divize 7.kolo (03. únor)

Hrajeme doma s TJ Slovanem Jindřichovým Hradcem.

podrobnosti

Krajské kolo Přeboru škol (14. únor)

Bude se hrát v Kulturním domě Slávia ("Armáďáku"). Jsme pořadatelé této akce, podrobnosti ještě doplníme.

podrobnosti

3.divize 7.kolo (16. únor)

QCC D hraje venku s Royalem ČB C, QCC E hraje doma se Spartakem Kaplice B, QCC F hraje venku s ŠA VŠTE E.

podrobnosti

1.divize 8.kolo (17. únor)

Hrajeme venku s Tatranem Prachatice

podrobnosti

Open QCC České Budějovice (21. únor - 28. únor)

Tradiční turnaj v praktickém šachu.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 E.ON ČEVAK