Vánoční turnaj školních družstev při VŠTE

Šachová hra podporuje všestranný rozvoj mladých lidí a na této úrovni se jedná především o součást jejich všeobecného vzdělávání. Proto naše šachová škola po spolupráci s JU ČB navázala spolupráci i s VŠTE ČB a výsledkem je tento zajímavý turnaj

 

 

Připravit turnaj nebylo jednoduché, protože v sobotu jsme hráli divizi a v neděli pořádali krajskou kvalifikaci, ze které jsme se vrátili až pozdě večer (po turnaji se musí vše řádně uklidit). V pondělí ráno jsme řešili doprovody dětí na Vánoční turnaj, což se musí zajistit především u dětí ze základních škol. Od 10 do 12 hodin jsem se zúčastnil tiskové konference, pak jsme jeli připravit turnaj do areálu VŠTE a od 14 do 17 hodin jsem učil na kroužcích, takže finální příprava začala až po 18 hodině (lístky na zaznamenávání výsledků, předtisknout diplomy, abychom nezdržovali týmy z větších vzdáleností, připravit šachový materiál, popisky stolů a pak zadat data do počítače, aby turnaj začal co nejdříve. Dělal jsem to do 3 hodin do rána, což mi po náročné neděli moc neprospělo, i když standardně chodím spát mezi 1 až 2 hodinou ranní. Měl jsem ale dobrý pocit, že vše máme připraveno.

Zahájení s prorektory prof.Ing.Janem Váchalem, CSc., Ing.Ludmilou Opekarovou, Ph.D. a WGM Ing.Eliškou Richtrovou.

Ráno to začalo telefonátem ze Strakonic, že vlak má 45 minut zpoždění, takže přijedou až na zahájení. Od 7:30 jsme byli na místě, stavěli figurky a připravili hodiny ke hře. Další komplikace nastala při prezenci, když místo jednoho týmu ze Strakonic byly najednou týmy tři. Pro zbývající tým ze Strakonic dojeli obětavě z VŠTE autem na nádraží. Zahájili jsme proto kategorie A a B a pak dojeli pro další šachový materiál, přinesli další stoly do další učebny, změnil jsem data v počítači a začala se hrát i skupina C. Celkem nastoupilo do turnaje 18 čtyřčlenných družstev.

kategorii A (1.-5.třídy základních škol) startovalo 6 týmů. O prvenství se rozhodovalo mezi týmy CZŠ Rudolfovské a ZŠ a MŠ Kubatova. Nakonec byl šťastnější tým CZŠ Rudolfovské ČB v sestavě Martinka Šťastná, Lukáš Pekárek, Kája Švejda a Tomáš Míka. Jako hodně šťastná se ukázala nominace Tomáše Míky, který přinesl družstvu několik rozhodujících bodů. Stejně platným členem týmu byl Kája Švejda a výborně si vedla i Martinka Šťastná na 1.šachovnici. Za druhou ZŠ a MŠ Kubatova ČB, kde se blýskl stoprocentním bodovým ziskem Vojta Pešta na 2.šachovnici a dobře si vedl i Petr Hanzlík, se umístila ZŠ Nové Hrady, která zase těžila z vyrovnaného výkonu svých třech hráčů. Na čtvrtém místě skončila ZŠ a MŠ Borek, která se opírala především o své první dvě šachovnice Honzíka Bauera a Lukáše Kaislera. Páté místo patřilo ZŠ a ZUŠ Bezdrevské ČB a šesté ZŠ a MŠ L.Kuby ČB, kde se dobře držel nováček Zdeněk Chval.

Je už tradicí, že se na našich turnajích pravidelně střetává Honzík s Martinkou.

Kategorii 1.-5.tříd měla na starosti Jana Havlíčková.

Za ZŠ a ZUŠ Bezdrevská nastupoval na 1.šachovnici Sam.

Tým ZŠ Nových Hradů při vyhlašování výsledků.

kategorii B (6.-9.třídy a odpovídající třídy víceletých gymnázií) startovaly 4 týmy. Tato kategorie byla ochuzena o hráčské špičky, které startovaly v kategorii C. Turnaj vyhrálo družstvo Gymnázia Jírovcova ČB, kde se o stoprocentní bodové příděly postarali Petr a Martin Augustinové. Na druhém místě skončil tým Gymnázia J.V.Jirsíka ČB, který doplatil na to, že nevyslal do turnaje své nejsilnější hráče. O stoprocentní bodový zisk se postaral na 2.šachovnici Petr Šťastný. Třetí příčka patřila ZŠ Dukelské Strakonice, kde se blýskl stoprocentním výkonem Vašek Kotál na 1.šachovnici. Na čtvrtém místě se umístil tým ZŠ Máj II ČB. Nutno ovšem podotknout, že se jednalo o velice mladý tým. Věkovou úroveň kategorie B splňoval pouze Matěj Kaňka na 1.šachovnici, který ale překvapivě vůbec nebodoval. Další členové týmu spadali věkem do kategorie A. Danuška Nagyová (ročník 2006), Hugo Tůma (ročník 2008) a Jakub Šimon Šimůnek (ročník 2007) bojovali statečně a byli chváleni mezinárodní šachovou velmistryní Eliškou Richtrovou, která tuto kategorii rozhodovala. Díky malému počtu kol se hrál tento turnaj tempem 2 x 25 minut + 10 vteřin za každý provedený tah. Velikým bonusem této skupiny bylo to, že velmistryně Eliška Richtrová s dětmi jejich partie rozebírala a ukazovala jim, jak měly v partiích postupovat.

Pohled na vítězný tým Gymnázia Jírovcova od 1.šachovnice.

Skupinka mladých bojovníků ze ZŠ Máj II.

Danielka (ročník 2006) hrála na 2.šachovnici a bodovala. 

Na 3.šachovnici nastupoval za ZŠ Máj II Hugo (ročník 2008), nejmladší účastník turnaje. 

Na 4.šachovnici nastupoval Jakub (ročník 2007) a i toho WGM Eliška Richtrová chválila. 

WGM Eliška Richtrová analyzuje zajímavou partii mezi Honzíkem a Vaškem. 

 Zde WGM Eliška Richtrová analyzuje partii Danušky.

WGM Eliška Richtrová při rozboru partie Huga. 

Analýza partie Jakuba opět s radami od WGM Elišky Richtrové.

Celý tým ZŠ Máj II ČB i s paní učitelkou. 

Vítězný tým Gymnázia Jírovcova ČB.

Stříbrný tým Gymnázia J.V.Jirsíka ČB.

Bronzový tým ZŠ Dukelské Strakonice.

Družstvo ZŠ Máj II ČB při vyhlašování výsledků.

kategorii C (střední školy, gymnázia a učiliště) startovalo nakonec 8 týmů. Po zásluze zvítězil tým Česko-anglického gymnázia ČB, který měl ve svých řadách tři přední jihočeské šachisty a nepoznal hořkost porážky. Lukáš Dolanský na 1.šachovnici a Pavel Štěch na 3.šachovnici absolvovali turnaj se stoprocentním bodovým ziskem. Na druhém místě se umístil tým Gymnázia Jírovcova ČB 1, který měl sice vyrovnanější tým, ovšem rozhodující zápas prohrál. Zde zase předvedl stoprocentní výkon Kryštof Nuc. Nutno ovšem podotknout, že pokud by se hrál turnaj olympijským systémem, jako se hraje Přebor škol, tak by pořadí na prvních dvou místech bylo obrácené, protože Gymnázium Jírovcova získalo více partiových bodů než Česko-anglické gymnázium. Na třetím místě se umístilo družstvo Gymnázia Jírovcova ČB 2, první tým složený pouze z amatérských šachistů.

Zápas pravdy o první místo z pohledu Gymnázia Jírovcova.

Zápas pravdy tentokrát z pohledu týmu Česko-anglického gymnázia ČB.

Pohled na turnajové klání nejstarší kategorie.

Pohled na první tým Gymnázia Jírovcova. 

Pavel se velice nerad fotí, avšak fotograf byl tentokrát úspěšnější.

Čtvrté místo nakonec patří týmu VOŠ, SPŠ a SOŠ Strakonice 2 a páté Gymnáziu Česká ČB. Také se jednalo o týmy složené z amatérských šachistů. Své zápasy brali ale vážně, jejich partie byly zajímavé a často se bojovalo dlouho. Na šestém místě skončil jeden z favorizovaných týmů Gymnázium J.V.Jirsíka ČB. Ten první tři zápasy vyhrál, ovšem po obědě se rozpadl a všechny zápasy mu byly kontumovány. Bohužel se sešlo několik nepříznivých událostí a nedalo se nic dělat. Kategorie C začala díky dvěma novým týmům později a pak místo předpokládaných 5 zápasů se muselo hrát 7 zápasů. Z týmu Gymnázia J.V.Jirsíka ČB odešla po 2 kole Jitka kvůli odjezdu do zahraničí, avšak po obědě musel další člen odejít k lékaři a další psát písemku do školy, takže bylo po družstvu. Škoda, šlo o silný tým se zřejmými medailovými ambicemi a jejich souboj s prvními dvěma družstvy by byl dalším vyvrcholením turnaje. Sedmé místo patřilo nakonec družstvu VOŠ, SPŠ automobilové a technické ČB, které předvedlo několik solidních výkonů a se svým vystoupením mohou být spokojeni. Na osmém místě skončil tým VOŠ, SPŠ a SOŠ Strakonice 1. Jak jsem se dozvěděl nejednalo se o první tým, ale strakonické týmy byly rozděleny dle ubytovacích bloků, takže se vlastně jednalo o jejich regionální derby.

Neúplný, ale vítězný tým Česko-anglického gymnázia ČB.

První tým Gymnázia Jírovcova ČB se musel spokojit s druhým místem.

Bronzovou medaili bral druhý tým Gymnázia Jírovcova ČB.

Turnaj skončil v 16 hodin, s vyhlášením výsledků do 16:30. Hrálo zde mnoho amatérských šachistů, společně se špičkovými mladými jihočeskými šachisty, včetně nedávných mistrů Čech. Věříme, že vznikla nová tradice, která povede k bližší spolupráci mladých šachistů s vysokými školami v Českých Budějovicích.


Nejbližší akce

Letní šachové soustředění (06. srpen - 19. srpen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 E.ON ČEVAK