Krajské kolo Přeboru škol pod nadvládou Gymnázia Jírovcova

Krajské kolo Přeboru škol se hrálo jako vždy ve 3 kategoriích, tentokrát v Českých Budějovicích. Velice se dařilo reprezentantům Gymnázia Jírovcova, kteří obsadili v jedné kategorii první 2 místa, což je dost neobvyklé. V tomto roce nám také hodně zamotala hlavu chřipka, některé sestavy se měnily těsně před turnajem.

 

 

V souvislosti s řáděním chřipky se ukázalo, jak nešikovné bylo zmenšení počtu náhradníků ze dvou na jednoho. Turnaj se hrál v úterý 27.ledna a já jsem měl v tomto týdnu jiné povinnosti, tak jsem byl rád, že se nám do pátku podařilo dát dohromady všechny soupisky.

Jenže v pondělí bylo zřejmé, že Vojta Pešta, který byl po nemoci, se turnaje nezúčastní. Situace se dále zkomplikovala tím, že na kroužek nepřišel odpoledne ani Jakub Calta a po telefonátu s rodiči jsme se dozvěděli, že ani zde to nevypadá dobře. Domluvili jsme se proto, že si zavoláme až po kroužcích po 19 hodině, jak na tom Jakub bude. Večer bylo potvrzeno, že Jakub Calta nebude, takže jsme mobilizovali Míšu Nedvěda, ale kvůli změně na soupisce jsme museli ráno před turnajem jít do ZŠ a MŠ Kubatovy znovu potvrdit soupisku.

Stejný problém nás potkal na ZŠ Máj II, když v pondělí onemocněl Jakub Šimůnek. Zde jsme zajistili Vojtu Zacha, ale opět bylo zapotřebí měnit soupisku. Naštěstí jsme to mohli poslat do školy a vše ostatní zařídil doprovod dětí.

Tým Máj II s doprovodem, který nám tentokráte hodně pomohl.

Nejzapeklitější to bylo s Církevní ZŠ Rudolfovskou, kde byl v pondělí u lékaře Lukáš Pekárek. Nakonec jsme se odpoledne domluvili, že Lukáš hrát může. Avšak v úterý ráno, když jsem se chystal jet do ZŠ a MŠ Kubatova potvrdit novou sestavu, volá Ruda Černík, který měl na starosti Církevní ZŠ Rudolfovskou, že náhle onemocněl Kája Švejda. Musel jsem proto rychle sehnat náhradníka, protože Rudolfovská patřila k favoritům a hrát o 3 by ji hodně ublížilo, zvláště když se hrálo olympijským způsobem. Podařilo se nám s pomocí rodičů vytáhnout ze školy Petra Škodu a opět změnit soupisku.

Byl to tedy náročný pondělní večer a úterní ráno ještě před turnajem. V případě dvou náhradníků bychom mohli uvést do soupisek více dětí a neměnit je tak na poslední chvíli. Obíhat po ránu školy před turnajem není zrovna efektivní, a když je těch škol více, tak se ani nemusí přijít na turnaj včas. Ještě štěstí, že byl turnaj v Českých Budějovicích.

Turnaj se hrál tempem 2x15 minut na partii, což u většiny nejmenších vedlo ke hře náborového charakteru, ti starší se s tímto tempem vyrovnávali již lépe. Hrálo se ve 3 kategoriích:

Kategorie 1.-5.tříd základních škol.

V této kategorii s přehledem dominoval tým z Písku. Na první šachovnici za něj nastupoval Jakub Stínka, který je ve své kategorii v našem kraji na hony vzdálen svým vrstevníkům a prokázal to 100% úspěšností. Prakticky stejným výkonem se prezentovali i ostatní členové týmu, a tak tento tým ztratil v celém turnaji pouhých ½bodu !!

 

Písecký tým v utkání se ZŠ Máj II.

 

Na druhém místě se umístil tým z Církevní ZŠ Rudolfovské, který byl složen z našich žáků Matyáše Hosnedla, Martinky Šťastné, Lukáše Pekárka a Petra Škody. Jejich umístění bylo spravedlivé, protože s Pískem jednoznačně prohráli a ostatní zase porazili. Platným členem týmu byl i na poslední chvíli zajištěný Petr.

Na výborném 5.místě se umístila ZŠ Borek, kde na 1.šachovnici nastupoval Honzík Bauer a na 2.šachovnici Lukáš Kaisler. Na 7.místě se umístila ZŠ Máj II, která měla velice mladý kádr a nastupovala ve složení Danielka Nagyová, Hugo Tůma, Matyáš Šupka a Vojta Zach. Velice překvapila svojí hrou Danielka, která hned v 1.partii málem přivodila menší senzaci. V partii s Matyášem Hosnedlem prohrávala, Matyáš si již byl jist vítězstvím a nehrál tak pozorně a najednou Danielka několika tahy hezky odhalila slabost jeho poslední řady. Pak si bohužel nevšimla možnosti přejít pomocí odtažného šachu do vyhrané koncovky s figurou více. I tak ale výborný výkon.

Derby mezi Danielkou a Matyášem mohlo skončit velikým překvapením.

Na 8.místě se umístila nemocemi zdecimovaná ZŠ a MŠ Kubatova. Hrála v sestavě Jarda Studenovský, Tomáš Míka, Petr Hanzlík a Míša Nedvěd. Nutno ale podotknout, že „náhradníci“ Petr a Míša se činili a uhráli velice dobré výsledky. „Kubatovka“ doplatila na olympijský systém, protože kdyby se hrálo na zápasové body, atakovala by 5.místo.

Zápas ZŠ Máj II - ZŠ Horní Stropnice (fotografický záznam hochů z Kubatovky bohužel nemáme).

 

Kategorie 6.-9.tříd základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií.

V této kategorii dominovalo Gymnázium Jírovcova. Jejich A-tým ve složení Matyáš Zeman, Láďa Nagy, Jonáš Havelka a Kryštof Nuc prošel turnajem zcela suverénně.

První tým Gymnázia Jírovcova.

 

První tým Gymnázia Jírovcova při zápase.

Velkým překvapením a úspěchem je umístění B-týmu na 2.místě, i když jim trochu přálo štěstí, protože týmům na 3. a 4.místě chybělo po jednom silném hráči. Nicméně umístění dvou týmů z jedné školy na prvních dvou místech v krajském kole je opravdu mimořádný úspěch dané školy. B-tým nastupoval v sestavě Jan Kolář, Lukáš Zeman, Vojtěch Bauer, Petr Augustin a Martin Augustin.

 Druhý tým Gymnázia Jírovcova.

Na 4.místě se umístilo družstvo Gymnázia J.V.Jirsíka, které bylo složeno také z našich žáků Tomáše Sýkory, Jirky Míky, Petra Šťastného a Zdeňka Šťastného. Týmu hodně chyběl nemocný Vojta Sýkora, jinak by byli vážným kandidátem na 2.místo.

Bratrovražedné derby záků QCC v barvách gymnázií Jírovcova a J.V.Jirsíka.

 

Kategorie středních škol, gymnázií a učilišť.

V této kategorii došlo k paradoxní situaci, když zcela suverénní tým, který porazil všechny své soupeře rozdílem třídy, skončil až jako druhý. Šlo o tým Česko-anglického gymnázia, které hrálo ve složení Lukáš Dolanský, Filip Steinbauer, Pavel Štěch, Filip Stasek a Matyáš Janda. Zasloužil se o to olympijský systém a šachová kvalita a vyrovnanost jejich největšího soupeře z Tábora. Ten drtil všechny své soupeře 4:0, pouze s ČAGem (Česko-anglickým gymnáziem) odešel poražen 1:3. Zato ČAG získal 100% na prvních třech šachovnicích (Lukáš Dolanský, Filip Steinbauer a Pavel Štěch), kdežto jejich zbývající kamarádi jen půl bodu, takže v olympijském systému, kde se nepočítají zápasové body, ale body z jednotlivých partií, je soupeři z Tábora předstihli. Nakonec ale spravedlivě postoupili do celostátního kola oba týmy.

Vítězné týmy v kategorii středních škol.

Na výborném 4.místě skončilo Gymnázium Jírovcova ve složení Michal Vokurka, Jan Baron, Tomáš Vaníček a David Orosz. Našim žákem je pouze Michal, ostatní hoši jsou jen amatérští šachisté, o to je jejich umístění cennější. Do turnaje bohužel neposlalo své nejsilnější šachisty Gymnázium J.V.Jirsíka, jinak by byl v boji o prvenství další tým a celý turnaj mohl být ještě zajímavější.

Všem našim žákům, ale i těm ostatním je třeba poděkovat za zaujetí pro šachovou hru a korektní chování. Hezkou odměnou bylo, když mi jeden z rodičů řekl, že od jednoho chlapce slyšel jak řekl: "Dneska se mi tu líbilo, protože jsem tu našel nového kamaráda". A o tom by tyto turnaje měly být.

Turnaj proběhl hladce. Závažným nedostatkem bylo nestanovení konkrétních postupových kritérií před turnajem. To může vést k problémům po turnaji. Turnaj skončil kolem 14 hodiny, avšak za cenu hracího tempa 2x15 minut. Je opravdu otázkou, zda je prioritou přijet domů brzy, nebo odehrát na krajské úrovni šachově hodnotnější turnaj. Standardním tempem na významnějších akcích je 2x20 minut + 5 vteřin za každý tah. To je ale v kompetenci každého kraje, jaké má priority v péči o mládež.

 


Nejbližší akce

Letní šachové soustředění (06. srpen - 19. srpen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 E.ON ČEVAK