Šachový svátek se kvapem blíží

Nejvýznamnější šachová událost v našem kraji v roce 2019, kterým je Šachový festival České Budějovice 2019 se nezadržitelně blíží. Vlajková loď festivalu, uzavřený velmistrovský turnaj, je již obsazen. Atraktivitu turnaje zvyšuje to, že o velmistrovskou normu budou usilovat mladé šachové talenty včetně Jana Miesbauera z QCC České Budějovice.

 

 

 

Prestižní uzavřené velmistrovské turnaje pořádá v našem kraji pouze naše šachová univerzita. Chceme tím zvýšit povědomí o šachové hře mezi veřejností a dále dát příležitost mladým talentovaným šachistům bojovat o velmistrovské normy (aby šachista získal titul mezinárodního velmistra, musí tuto normu uhrát třikrát a dosáhnout přitom ratingu nad 2500 FIDE Elo).

uzavřeném velmistrovském turnaji hraje 10 šachistů systémem každý s každým. Aby bylo možné tuto normu uhrát, musí turnaj splňovat náročná kritéria. Musí ho řídit rozhodčí s mezinárodní kvalifikací, musí v něm startovat minimálně tři velmistři a minimálně pět titulovaných šachistů. To znamená, že kromě třech velmistrů v něm musí startovat minimálně další dva mezinárodní mistři či FIDE mistři. Další podmínkou je, že v turnaji musí startovat šachisté minimálně ze tří federací, přitom z jedné federace maximálně šest šachistů. Dalším omezením je, že z federace žadatele o normu smí v turnaji startovat pouze pět šachistů.

Poslední podmínkou je výkonnostní úroveň turnaje a předvedený výkon. Aby bylo možné v tomto turnaji získat velmistrovskou normu, musí být průměrný rating v turnaji vyšší než 2380 FIDE Elo. V tomto případě je nutné pro zisk velmistrovské normy získat z 9 partií 7 bodů. Průměrný rating našeho turnaje je momentálně 2451 FIDE Elo. To znamená, že pro zisk velmistrovské normy v tomto turnaji je zapotřebí získat 6½ bodu z 9 partií (čím těžší turnaj, tím je zapotřebí získat méně bodů). FIDE rating se mění každý měsíc, proto se průměrný rating v uzavřeném turnaji k 1.červnu ještě změní, ale nemělo by to být nic zásadního.

Šachová univerzita QCC ČB je samozřejmě zaměřena na mládež a poskytuje jí dle svých možností maximální příležitosti. To se promítá i do obsazení uzavřeného velmistrovského turnaje, jehož aktéry si představíme. Nasazenou jedničkou je islandský velmistr Hannes Stefansson (rating 2561), který v březnu vyhrál velice silný turnaj v Praze a zajistil si tak postup do prestižního turnaje Challengers. Dalším účastníkem je ukrajinský velmistr Mikhail Kazakov (rating 2508) a trojici velmistrů uzavírá velmistr Pavel Šimáček (rating 2476), který vyhrál uzavřený turnaj v Budějovicích v minulém roce. Daří se mu i v tomto roce, o čemž svědčí 3.místo na MČR mužů 2019 a jeho rating v červnu půjde určitě nahoru.

Další účastníci budou usilovat o velmistrovskou normu. Mimořádně zajímavé je, že se jedná o mladé talentované šachisty. Prvním je mezinárodní mistr Tomáš Kraus (rating 2463, 24 let), který má za sebou výborné vystoupení na nedávném MČR mužů, kde i přes prohru v posledním kole s českou jedničkou velmistrem Davidem Navarou (rating 2728, 28.šachista světa) se umístil na výborném 4.místě. Dále startují běloruský mezinárodní mistr Valeriy Kazakovskiy (rating 2457, 19 let) a stříbrný medailista z Mistrovství Evropy do 18 let mezinárodní mistr Jan Vykouk (rating 2451, 19 let).

Dalším zahraničním účastníkem je mezinárodní mistr Dhulipalla Bala Chandra Prasad z Indie (rating 2419, 23 let). Domácím účastníkem z QCC České Budějovice je nejlepší jihočeský šachista FIDE mistr Jan Miesbauer (rating 2407, 18 let). Účast Jana Miesbauera v turnaji činí tento turnaj velice zajímavým pro všechny jihočeské šachisty. Posledním zahraničním účastníkem je dánský FIDE mistr Filip Boe Olsen (rating 2394, 16 let) a startovní pole uzavírá vítěz jednoho z předchozích ročníků otevřeného turnaje mezinárodní mistr Jakub Szotkowski (rating 2378, 22 let). Všechny partie z tohoto turnaje budou přenášeny v přímých přenosech do celého světa a bude je možné sledovat jak na našich webových stránkách, tak na stránkách celé řady mezinárodních serverů (Chess.com, ChessBomb, Chess24.com, Follow Chess, …).

Součástí šachového festivalu jsou další dva otevřené (Open) mezinárodní turnaje. Prvním je FIDE Open České Budějovice, kde potkáte také celou řadu velmistrů, mezinárodních mistrů, ale i mladé talentované šachisty i z naší šachové univerzity. Například se jedná o Láďu Nagye (rating 2061, 16 let) a Sebíka Placera (rating 2052, 15 let) a další. Lídrem startovní listiny je zatím mezinárodní velmistr Azer Mirzoev (rating 2474) z šachové velmoci Azerbaijanu následovaný mezinárodním mistrem Gáborem Nagyem (rating 2471) z Maďarska.

Třetím turnajem je FIDE Open Šachové univerzity QCC České Budějovice. Tento turnaj je omezen ratingem do 2000. To je z toho důvodu, že se jedná o turnaj, kde startuje celá řada začínajících, či málo zkušených šachistů. I v tomto turnaji máme přihlášky z Rakouska, Belgie a Ruska (žijící ale ve Švýcarsku). Všechny turnaje se hrají tempem 2x 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie, přičemž za každý tah se přidává 30 sekund. Všechny partie se musí zapisovat, je na to dostatek času a trenéři tak získají velice cenný materiál pro analýzu hry svých svěřenců. Proto uvítáme co největší účast mladých talentovaných šachistů z našeho kraje v těchto turnajích. Dalším bonusem startu v turnajích festivalu je možnost získání mezinárodního ratingu. K jeho získání je zapotřebí odehrát 3 partie s šachisty, kteří mají mezinárodní rating a samozřejmě získat nějaký ten bod (u národního ratingu je k tomu zapotřebí 11 partií). Nevýznamný je také finanční přínos rodičům. Každý šachista, který to chce někam dotáhnout, musí odehrát každý rok určitý počet těžkých vážných partií (a rozebrat si je s trenérem). V našem festivalu jich za několik stokorun odehraje hned devět, přičemž kdyby jel za obdobným turnajem mimo náš kraj, zaplatí za takový turnaj stejnou částku, jenže v tisícikorunách.  Již se nám osvědčilo, že být součástí tohoto svátku motivuje mladé šachisty k další práci. To je další významný bonus.

 


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK