Mistrovství ČR družstev v bleskovém a rapid šachu 2018

Dne 15.9.2018 se konalo v Teplicích Mistrovství ČR v bleskovém šachu čtyřčlenných družstev. O den později pak na témže místě proběhlo Mistrovství ČR v rapid šachu čtyřčlenných družstev. Tým QCC byl úspěšný v obou soutěžích. Z bleskového šachu přivezl stříbro a z rapidu bronz.

 

 

 

Letos opět vyráželo družstvo QCC v osvědčené sestavě FM Jan Havlík, GM Marek Vokáč, WGM Eliška Richtrová a Zdeněk Vybíral na mistrovství ČR družstev ve zkrácených šachových disciplínách. Po dvou předchozích ročnících v libereckém Babylonu se mistrovství přesunulo do teplického hotelu Panorama, kde se hrálo, jedlo i bydlelo. Hotelu bylo možné leccos vytknout – asi nejvíce vadilo, že hotelová restaurace nějak nepočítala s dalšími 120 strávníky navíc – ale je třeba uznat, že samotní organizátoři v čele s Ing. Pavlem Chrzem se opravdu snažili, aby všechno klaplo. Na bleskovky hrané první den se přihlásilo 30 týmů, druhý den se rapidu zúčastnilo 37 týmů.

Po loňském třetím místě v bleskovém šachu jsme odjížděli do Teplic splnit minimální program, tedy předčit všechny jihočeské týmy, a případně i zkusit opět bojovat o medaile. Výsledek nakonec překonal naše očekávání.

Zvláště první den, bleskový přebor (hraný tempem 3 minuty + 2 sekundy na tah) nám vyšel téměř ideálně. Brzy po startu jsme se dostali do čela, což jsme potvrdili výhrami s některými favority. Zejména 3:1 proti Moravské Slávii nabyté slavnými jmény ostřílených extraligových borců byl asi naším největším úspěchem. Od té doby jsme vedli až do závěru, kde nás extraligové Brno přece jen předhonilo. Ačkoli jsme vyhráli víc zápasů, Brňáci dokázali v posledních kolech vyhrávat s větším skóre, což jim při olympijském způsobu bodování umožnilo na poslední chvíli uchvátit prvenství. Slova Honzy Havlíka, „před turnajem bychom 2. místo brali všemi deseti, ale teď …“, vystihují asi nejlépe naše rozpoložení. Po turnaji pro nás stříbrné medaile byly spíš chabou útěchou.

Ani v rapidu jsme se zdaleka nepovažovali za kandidáty na medaile, ale i v neděli jsme se od počátku pohybovali na špici turnaje. Rozhodující zápas – opět s Moravskou Slávií – jsme však tentokrát nezvládli tak dobře. Eliška Richtrová sice zaznamenala skvělý úspěch, když porazila GM Tomáše Poláka na první šachovnici. Ale Brno rychle vyrovnalo na třetí desce, zatímco Marek Vokáč na druhé po dramatickém boji remizoval obtížnou pozici s vynalézavým Jiřím Kočiščákem. Zápas rozhodla moje partie s GM Pavlem Blatným. V ostré pozici jsem měl dva pěšce víc, ale soupeř stále nacházel kompenzaci, zejména v nejistém postavení mého krále. Pod tlakem času a soupeřovy vynalézavosti jsem se začal dopouštět chyb. Postupně jsem o materiální převahu přišel a partie skončila matovým útokem bílého. Relativně čestná porážka 1 ½ : 2 ½ nám ale umožnila držet kontakt s medailovými pozicemi, i když na zlato jsme už pomýšlet nemohli.

Dramatický boj o umístění mezi vítězi vyvrcholil v samém závěru, kdy jsme do posledního kola dostali nebezpečný a silný tým Dopravních podniků Praha. Rychle remizovala Eliška Richtrová se známým IM Sebastianem Plischkim, stejně jako Marek Vokáč s IM Josefem Přibylem. Také na třetí šachovnici směřoval Honza Havlík aktivní obranou k remíze s FM Kirillem Burdalevem. Zápas tedy rozhodovala moje partie s IM Martinem Přibylem. V zahájení jsem poněkud riskantně obětoval pěšce, soupeř se dobře bránil a dalšího pěšce už dobyl z pozice síly. Ztratil však téměř všechen čas a po pár impulzivních tazích se najednou v ohrožení ocitl jeho král. Matový útok se mu nepovedlo odvrátit ani za cenu velkého materiálu. Toto vítězství mělo pro nás nakonec jen „chuť“ bronzu, protože nás ještě stihl přeskočit Turnov, když mu do posledního kola los naservíroval naše pomyslné béčko, tedy VŠTE České Budějovice. I tak jsme z Teplic odjížděli s dobrým pocitem, že jsme schopni úspěšně čelit extraligovým týmům. Přestože se kromě Honzy Havlíka nikdo z nás nepovažuje za specialisty na zrychlená tempa, vyrovnaností a bojovností jsme dokázali v obou turnajích překročit svůj stín (rozuměj: nasazení ve startovní listině).

 

O fotografie jsme požádali organizátora turnaje. Jakmile je získáme, tak je k článku přidáme.

 

QCC_blesk_2misto.jpg