Za panem Petrem Luniaczkem

Ve věku nedožitých 80 let nás 8. března 2022 opustil pan Mgr. Petr Luniaczek.  Více jak 40 let byl klíčovou osobností rozvoje mládežnického šachu nejen na Českobudějovicku, ale i v celých jižních Čechách, kdy působil jako neúnavný funkcionář, pořadatel mládežnických turnajů a především jako trenér mládeže. Troufám si tvrdit, že celá řada dnešních třicátníků a starších hrála/hraje aktivně šachy pouze jeho zásluhou.

 

 

Stručný životopis pana Luniaczka můžete najít na následujících odkazech: zde (článek v Českobudějovickém deníku při příležitosti jeho 65. narozenin), nebo hezkou vzpomínku od Milana Borkovce (včetně partiových ukázek, mimo jiné jeho výhru s Davidem Navarou).

Pan Luniaczek pro své svěřence žil: vedl a organizoval tréninky a turnaje, tvořil metodické materiály a různé luštitelské úlohy, ale především: měl nás skutečně rád a spoustu svého volného času trávil přímo s námi. Chtěl bych proto doplnit několik osobnějších, spíše nešachových vzpomínek na pana Luniaczka.

Pan Luniaczek se nám snažil předávat i svůj vztah k přírodě a turistice. Řada šachových akcí byla spojena s nějakým výletem- nezapomenu např. na výšlapy v okolí Přečína, Rožďalovic, putování údolím Otavy do Písku nebo přechod Kletě.  Pro mě nejpamátnější je asi cyklistický výlet do Suchdola nad Lužnicí, kde jsme odehráli simultánku s velmistrem Filipem a ještě ten samý den jeli domů zase zpátky. Dnes nechápu, jak to mohl pan Luniaczek vůbec zvládnout: jediný na kole „Ukrajina“ bez přehazovačky a my, o 30 let mladší syčáci, na něho sice čekali, ale nenechali ho ani na chvíli vydechnout – sotva nás dojel, hned jsme zase pokračovali dále ...

Většinu akcí absolvoval pan Luniaczek s námi sám nebo s minimálním doprovodem (dodatečně za naši generaci děkuji pánům Ludačkovi, Motejzíkovi, Říhovi, Bostlovi …, paní Kadlecové), rodiče jezdili jen v případě nutnosti jako řidiči. Myslím, že jsme byli mírně řečeno „neposední“ a našim hlavním zájmem nebyly šachy, ale fotbal s tenisákem, který jsme hráli kdykoli a kdekoli: před tréninky, v pauzách mezi partiemi na chodbách, před nádražími při čekání na vlak... Pan Luniaczek to ne vždy schvaloval, ale bral to s klidem a nepamatuji se, že by se někdy skutečně rozzlobil, i když na nás někdy byly stížnosti.

Pan Luniaczek měl fenomenální paměť: samozřejmě si pamatoval několik let zpátky vše okolo šachů: kdy kde kdo s kým hrál a jak. Ale pamatoval si nazpaměť také snad všechny jízdní řády. Tenkrát neexistoval internet, takže bylo nutné hledat v papírových jízdních řádech, volat na informace nebo ještě lépe: zeptat se pana Luniaczka, který znal nejen časy všech spojů a přípojů, ale leckdy i příslušná nástupiště. Nebo se stačilo zmínit, že se někam chystáte jet a pan Luniaczek Vás zahrnul spoustou informací nejen o daném místě, ale i všech vesnicích okolo: tamních rodácích, historií, pamětihodnostech … Tyto znalosti později využil při psaní svých knih o lidové architektuře.

 

Jsem vděčný za všechny chvíle, které jsem měl možnost s panem Luniaczkem strávit a budu na něho vzpomínat s úctou a láskou. Zdeněk Chval st.


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK