Mistrovství Evropské Unie mládeže 2014 opět s naší účastí

Stejně jako před rokem získali někteří naši žáci možnost reprezentovat Českou republiku na Mistrovství Evropské Unie mládeže. Pro nás je dost potěšující, že úroveň našich žáků evidentně roste. Z některých partií jsme museli mít opravdu radost, i když třeba výsledkově nedopadly tak, jak bychom
si přáli. Na druhou stranu se naši žáci přesvědčili, že bez důkladné práce doma, nelze pomýšlet na medailové úspěchy
na mezinárodním poli. Ovšem 5., 8., 9. a 15.místo jsou nepopiratelný úspěch, ale my chceme mít na víc  

 

Pohled rodiče:

V úterý 26.8.2014 jsme vyrazili dvěma auty do Kout nad Desnou na mistrovství EU (MEU). Naše QCC výprava čítala sedm osob – pana Černíka, pana Bauera, mne a především naše 4 mladé šachové reprezentanty. V kategorii do 12 let hrál Ládík Nagy, v kategorii do 10 let Martinka Šťastná a Honzík Bauer a v kategorii do 8 let Danuška Nagyová.

Večer jsme se přihlásili a ubytovali v hotelu Dlouhé Stráně. Hotel počítal s pozdějšími příjezdy účastníků a večeři servíroval i později než obvykle.

Pohoda při zahájení mistrovství.

Druhý den ráno nás velmi mile překvapilo, jakým způsobem fungoval tým tří českých reprezentačních trenérů - Pavel Benčo, IM Pavel Šimáček a FM Michal Novotný. Tito trenéři si před začátkem turnaje svolali všechny české reprezentanty a doprovody, seznámili nás s tím, jak jsou připraveni český tým podporovat a děti si mezi sebe rozdělili. O Danušku a Ládíka se staral pak IM Pavel Šimáček. O Martinku a Honzíka se staral FM Michal Novotný. Trenéři byli skutečně velkou podporou pro všechny hráče.

 

Jak probíhal běžný den:

Ráno jsme děti nechali vyspat tak dlouho, dokud se sami nevzbudily. Věděli jsme, že turnaj bude dlouhý a děti budou potřebovat hodně sil. Snídaně byly až do 10:00, takže nebyl problém si přispat. Po snídani si děti mohly prohlížet partie soupeřů a zamýšlet se nad tím, co by chtěly hrát. Pan Černík a pan Bauer několikrát s dětmi vyrazily na pěší výlet, ze kterého se obvykle vraceli obtěžkáni nalezenými houbami.

Před obědem se pak děti individuálně setkávaly se svými trenéry. Trenéři přicházeli připraveni se staženými partiemi soupeřů a již s konkrétní představou, co a jak hrát. Ukázali vždy několik variant, které mohou nastat. Po přípravě s trenéry si děti hrály. Pak jsme šli společně na oběd. Po obědě jsme se snažili děti uklidnit, odpočinout si a pak si zopakovat přípravu naordinovanou trenérem.

Další kolo, s výjimkou posledního kola, začínalo v 15 hodin. Platila nulová čekací doba, tzn., kdo by v momentě zahájení kola neseděl u stolu, prohrál by. Snažili jsme se (i na doporučení trenérů) být na místě vždy minimálně 15 minut před začátkem kola. Naše děti vždy před začátkem kola předaly soupeři drobný dárek spolu s propagačními materiály o jižních Čechách a propozicemi k zářijovému Sophia Cupu a k červnovému FIDE Openu. Těsně před začátkem kola pan IM Petr Pisk vyhlásil v každé kategorii nejlepší partii kola a předal jejímu autorovi drobnou sladkost. Jednou se tohoto úspěchu podařilo dosáhnout Honzíkovi.

Honzík s čokoládou za nejlepší partii kola, vedle hodnotitel IM Petr Pisk.

A pak už to přišlo, poslední pusa či jiné povzbuzení od doprovodů a děti se pustily do bojů.

Povzbuzení před zápasem.

Poslední rady a protažení těla.

Na jeden den přijela i maminka.

Janové Baueři před partií, který z nich bude asi nervóznější?

Doprovody měly povoleno zůstat v hrací místnosti pouze prvních 15 minut po zahájení a fotografovat. Po vykázání z hrací místnosti jsme se přesouvali do restaurace a společně sledovali online přenosy. Všechny partie ve všech kategoriích se přenášely online na internet. Často s námi seděl, sledoval dění na šachovnicích a odborně jej komentoval pan FM Michal Novotný. Partie jsme s dětmi hodně prožívali.

Partie se daly sledovat on-line v notebooku.

Další možností bylo sledovat on-line promítání.

Po dohrání partie jsme s naším hráčem, který právě dohrál, vyráželi na pozápasové rozbory. Každý chodil ke „svému“ trenérovi, který se o něj staral po celou dobu konání MEU. Rozbory se nám moc líbily. Chyby jednotlivých hráčů nejen v nejnižší věkové kategorii byly velmi často podobné, především na počátku turnaje. Např.: „Už máš vyvinuté všechny figurky? Tak proč táhneš podruhé toutéž figurkou?“, „Která figurka ti zatím nehraje?“, „Proč hraješ a6, když ten tah žádnou figurku nevyvíjí?“.

Honzík u rozboru s FM Michalem Novotným, panem Černíkem a tatínkem.

Danielka při rozboru s IM Pavlem Šimáčkem za přihlížení Martinky.

Trenéři se vždy ptali na důvod, proč hráč daný tah hrál nebo nehrál a snažili se myšlenku (plán) pochopit před tím, než začali ukazovat alternativní (lepší) plány. Nejhorší odpověď na dotaz „Proč jsi hrál tento tah?“ byla: „Nevím“.

Ládík na rozboru partie u IM Pavla Šimáčka.

Po rozborech jsme vyráželi na večeři. Po večeři jsme občas děti odměnili za dobrý výkon nějakým pohárem či zákuskem. Kromě toho jsme našim čtyřem želízkům v ohni slíbili, že když se jim podaří v daném kole dohromady uhrát alespoň 2 body, tak půjdeme po večeři společně na bowling. Takto jsme si dvakrát byli spolu zahrát. Ale nebyl to jen obyčejný závod, kde soupeří 7 hráčů. Utvořili jsme dva týmy - tým tří rodičů a tým čtyř dětí. A vymysleli jsme sofistikovaný způsob přepočtu bodů týmu dětí. Užili jsme si srandu, děti si vzájemně hlasitě fandily a naopak na rodiče volaly hesla jako „Do žlabu, do žlabu !“.

Ládík v akci.

Martinka působila dojmem profesionála.

Danielka musela nasadit svůj osobitý styl.

Ládík vkládal do bowlingu baletní prvky.

Rodiče se snažili uplatnit své zkušenosti. 

Závěrečné výsledky.

Poslední večer jsme si pak zahráli bowling spolu s Beskydskou šachovou školou. Děti tak dostaly další příležitost se blíže seznámit s ostatními mladými reprezentanty. Byl to hezký večer a hlavní organizátor, pan Bauer, na závěr všechny děti odměnil sladkostmi.

Největší oporou mladých byl Ládík.

Ládík při hodu koule.

Vypadá to, že hod bude zdařilý, koule míří do správných míst.

Z reakcí je zřejmé, že hod byl zdařilý.

Martinka působila stále velice přirozeně.

Danielka svůj styl neustále zdokonalovala.

Pan Černík v barvách rodičů.

Jak to asi dopadlo? Jásot či zmařené naděje? Každopádně zábava a adrenalin.

Týmy Šachové školy QCC ČB a Beskydské šachové školy.

Pokud jsme večer nehráli bowling, tak jsme děti nechali řádit.

Poté, co se nám je večer podařilo uložit ke spánku, tak jsme začali hledat a stahovat co nejvíce partií soupeřů pro další kolo. Obvykle jsem usínal únavou u počítače a byl jsem rád, že si ráno budu moct spolu s dětmi přispat. To byl náš běžný den.

Organizátoři připravili další akce zpestřující program. Jeden den se konal výlet do přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně a jeden den se konala simultánka s IM Pavlem Šimáčkem. Těchto akcí jsme se nezúčastnili. Šetřili jsme síly na šachové partie. Podobně jsme nevyužili ani možnosti bazénu a vířivky v hotelu. Jen jednou jsme neodolali a šli si s dětmi zahrát ping pong. V hotelu jsme měli k dispozici 3 pingpongové stoly. Byl jsem mile překvapen, jak děti hrály. Je vidět, že se na letním šachovém táboře v Mezilesí zlepšili nejen v šachách.

Martinka při ping-pongu.

A opět Martinka při pinpongu. 

Danuška hraje ping-pong za asistence Ládíka.

Hrála se i oblíbená obíhačka.

Zajímavostí bylo, že když na sebe narazili dva čeští hráči, tak je reprezentační trenéři nepřipravovali a nechali to plně na nich. Zajímavé pak byly pozápasové rozbory, kdy padaly mezi hráči věty jako „Tady jsem vůbec nepochopil proč jsi zahrál …“ nebo „Tímto tahem jsi mi zkazil všechny moje plány.“.

A jak si vedli naši žáci?

Danuška bojovala celý turnaj se svojí rychlostí. Hrála velmi rychle a to se projevovalo v chybách, kterých se dopouštěla. Proto ji hlavně začátek turnaje nevyšel. Ve druhé půli turnaje aspoň trošičku zpomalila a začalo se jí dařit.

Danielka v upomínkovém tričku s logem Mistrovství Evropské Unie.

V každé z devíti partií zbylo Danušce z počátečních 1:30 hodiny (hrálo se tempem 1:30 hodiny na partii s přídavkem 30 vteřin za každý provedený tah) minimálně 1:17 hodiny. Z tohoto pohledu se jeví takřka jako zázrak, že dokázala se zbývajícím časem 1:23 porazit Francouzku, která hrála celou dobu pomalu, a na konci ji zbylo jen 17 minut.

První soupeřka Danušky ze země galského kohouta.

Další soupeřka z Francie.

Nejvíce se mi líbila Danuščina vítězná partie s finským reprezentantem v předposledním kole.

Danuška se svým soupeřem z Finska.

Před posledním kolem to vypadalo, že výhra nebo remíza by mohly stačit na bronzovou medaili.

Danuška potkala i soupeřku z Maďarska.

Danuška si věřila, že stejně jako na nedávném mistrovství ČR i zde poslední 3 kola vyhraje. Jenže málo zkušeností vedlo Danušku k tomu, že vzala na začátku partie otráveného pěšce a slovenský soupeř ji uvěznil střelce. Danuška pak vyrazila s celou armádou střelce zachraňovat, ale přitom přišla o kvalitu. Později se jí podařilo získat věž a dostat se do koncovky střelec+pěšec proti třem pěšcům. Stáli v pozici, kde Danuška mohla v klidu ubránit remízu nebo se pokusit hrát na výhru. Danuška nabídla soupeři remízu, ten ji nepřijal. Pak se projevila Danušky nezkušenost a navíc opět rychlé tahy a Danuška nechala jednoho soupeřova pěšce utéct do dámy a partii prohrála.

V turnaji se dalo narazit i na soupeře z České republiky.

Díky tomu skončila v kategorii dívek do 8 let až na 5.místě. Přesto je to výborné umístění. Dívky na 3. a 4. místě měly stejný počet bodů, ale lepší pomocné hodnocení. Škoda, medaile byla tak blízko. Pro Danušku to byl první větší turnaj. Hrála pěkně aktivně a líbilo se mi, že bylo z její hry poznat, že doma trénuje řešení taktických úloh. Pro další úspěchy bude muset zapracovat na zpomalení své hry a využití více času pro přemýšlení.

Danuška se potkala i se soupeřem z Litvy.

Martinka a Honzík hráli na MEU již v minulém roce, ovšem v kategorii do 8 let. Letos startovali v kategorii do 10 let, a proto nastupovali často proti soupeřům o rok starším.

Martinka střídala světlé okamžiky s těmi méně povedenými. Pan FM Michal Novotný střídal nadšení nad některými manévry se smutkem.

Martinka před partií.

V partii 6. kola pěkně přehrála soupeře ze Slovenska a dokonce mohla dát jedním tahem mat, ale neudržela se, začala hrát rychle, možnost dát mat přehlédla a dokonce v následujícím tahu přišla zadarmo o věž a prohrála. Byla to škoda. Zbytečná chvilková ztráta koncentrace pramenící z rychlosti. 

Martinka proti slovenské soupeřce.

Martinka pohroužená do hry.

Stejná ztráta koncentrace a nedostatek trpělivosti stály za chybami v 7. a 9. kole a prohry výborně rozehraných partií. Zde se také jednalo o špatnou přípravu, protože soupeři uvízli ve variantě, kterou máme dobře zpracovánu, a stačilo se jen doma připravit.

Martinka proti soupeřce z Litvy.

Martinka nakonec skončila v kategorii dívek do 10 let na 9.místě. Pan FM Michal Novotný Martinku pochválil za výkonnostní posun, který se jí za ten jeden rok podařil. Pro další úspěchy se bude muset Martinka snažit udržet plnou koncentraci po celé zápasy, ale především pracovat doma.

Ani Martinka se nevyhla soupeři z Francie. 

Martinka vedle dalšího českého reprezentanta Nguyen Thai Dai Vinha.


Honzík odehrál moc pěkný turnaj s řadou velmi dlouhých těžkých partií. Pan FM Michal Novotný Honzíka za jeho výkony chválil a pan IM Petr Pisk jednu z jeho partií vybral jako nejlepší partii kola.

Honzík se soustředí před partií.

Také nás velmi potěšilo, že Honzíka chválil i člen slovenské výpravy za to, jak se od loňského roku Honzík zlepšil. A skutečně, když se člověk podívá na Honzíkovi loňské a letošní partie tak nevěří svým očím.

Honzík si zahrál i proti soupeři z Rumunska.

Honzík v českém derby proti Nguyen Thai Dai Vinhovi.

Nguyen Thai Dai Vinh jde ve šlépějích svého bratra, Nguyen Thai Dai Vana (ročník 2001, FIDE Elo 2240 !!), a tak to měl s ním Honzík hodně těžké. 

Honzík se utkal i se soupeřkou ze Švédska.

Nakonec Honzík skončil ve velmi dobře obsazené kategorii hochů do 10 let na 15. místě. Nebýt zaváhání v posledním kole, kdy měl s maďarskou soupeřkou ve věžové koncovce pěšce více a velkou šanci vyhrát, skončil by o 4 místa lépe.

Honzík proti maďarské soupeřce mohl získat celý bod. 

Podobně jako Martinka a Honzík tak i Ládík hrál MEU již v minulém roce, kdy skončil v kategorii do 10 let na 4. místě. Letos věkově poskočil do kategorie do 12 let a tak i na něj čekali o rok starší soupeři.

Ládíkovi nevyšel úplně začátek turnaje (pasivita v prvním kole a trochu smůla ve druhém kole). Pak si ale Ládík vzal k srdci rady pro větší aktivitu a jeho hra se zlepšila. Nakonec skončil v kategorii hochů do 12 let na 8. místě.

I Ládík se potkal se soupeřem z Francie.

Ládík se soupeřkou z Litvy.

Ládík se potkal i se soupeřkou z Estonska.

I Ládík se musel poměřit s českými soupeři.

Ládík se nevyhnul ani slovenským šachistům.

Moc se mi líbilo, jak Ládík vysvětloval při rozborech, jaké varianty propočítával a čeho si naopak nevšiml. Pominu-li začátek turnaje, tak může být Ládík se svým výkonem i získanými body spokojen. Doufejme, že bude v dalších turnajích pokračovat v aktivní hře, kterou začal na tomto turnaji předvádět.

Další český soupeř a nebezpečí, které naštěstí Ládík ustál. 

 Soupeř z Rumunska je vždy nebezpečný.

Další soupeř ze Slovenska.

 

Pohled očima rodičů. Vlevo pan Bauer, vpravo pan Černík.

Abych stále jen nechválil - u každé akce existuje prostor pro zlepšení. Zde by se na příště hodilo lepší WiFi připojení na pokoji a rozšíření počtu možných jídel k obědu a večeři.

Celkově vzato se nám turnaj, jeho organizace i práce reprezentačních trenérů moc líbily. Děti si jej užily a my s nimi. Na dětech bylo vidět, jak důležité a užitečné jsou pozápasové rozbory. Děti doslova rostly s každým dalším zápasem. Všechny děti se z turnaje vrátily s účastnickým diplomem a medailí nesoucí informaci o jejich umístění.

Tímto jim děkujeme za pěkný sportovní zážitek.

IM Petr Pisk připravuje poháry pro vítěze a ceny pro zúčastněné.

Naši žáci získali účastí na turnaji řadu mezinárodních zkušeností. Našimi soupeři byli mladí šachisté ze Slovenska (celkem v 8 případech), z Francie (celkem v 7 případech), z České republiky (celkem v 6 případech), z Litvy (celkem ve 4 případech). Pak jsme se dvakrát střetli s mladými šachisty z Maďarska, Rumunska, Švédska a Lotyšska. Po jednom soupeři jsme měli hráče z Finska a Estonska.

Pohled trenéra:

Umístění těší, ale ještě více předvedená hra. Zde mne nejvíce potěšil Honzík Bauer, který hrál všechny partie dravě, a i když se mu třeba nevyvedlo zahájení, stále hledal cestičky, jak situaci zvrátit. Jeho partie působily ucelenějším dojmem a jeho výkonnostní posun vzhůru je zcela evidentní.

Další velmi příjemné překvapení byla Danielka Nagyová. Její partie doprovází sice chyby typické pro její věk, ale postupem turnaje se jejich počet významně zredukoval. Velice nadějný je Danuščin styl, který je také zdravě agresivní a jak se říká v jedné pohádce: „To se musí podporovat, to se musí podporovat“. Pojetí hry v podání Danušky se mi velice líbilo a měl jsem z něj velikou radost.

Spokojen jsem i s výkony Ládíka Nagye. Zpočátku hrál příliš opatrnicky a byl za to po zásluze trestán. Pak se ale zvedl a předvedl několik skutečně brilantních kousků a jasně naznačil, co se v něm skrývá. Pokud se bude Ládík tohoto směru držet, dojde hodně daleko.

Martince Šťastné se turnaj nepovedl tak, jak bych si přál. I na její hře byl znát evidentní pokrok, ale nedostatek koncentrace a trpělivosti ji připravily o několik cenných bodíků a tím pádem i o lepší umístění.

Pro trenéra je ale důležitější předvedená hra, přístup k partiím. A pokud se to spojí s odpovídajícím přístupem k tréninku, můžeme sahat po medailích i na tak prestižních a významných mezinárodních turnajích jako je Mistrovství Evropské Unie. To jsem ostatně naznačil již v úvodníku ke článku.

 

Francie vyslala na Mistrovství Evropské Unie hodně silný tým.


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK