Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu

Ve dnech 13.-14.9.2014 se konalo v Ostravě Mistrovství ČR mládeže v rapidu pro rok 2014. Z našeho oddílu se zúčastnilo
5 hráčů: Míša Lorencová (D12), Martinka Šťastná (D10), Ládík Nagy (H12), Matyáš Hosnedl a Honzík Bauer (oba H10).

 

 

 

 

Dopravovali jsme se různě - Míša jela s rodiči vlakem, p. Bauer vezl zbývající 4 hráče a mne ochotně naložili do jejich velkokapacitního auta manželé Rolinkovi, kteří vezli do Ostravy hráče Hraničáře H. Stropnice - Lucku a Dominika Rolinků, Matyáše Zemana a Václava Kotála. Vezli i nejmladší Rolinkovou - Adélku a je jen škoda, že nikoho nenapadlo postavit Adélku do D10, kde byl lichý počet hráček a kdy tak celkem 9 hráček z 21 získalo bod bez hry.

Ubytování bylo zajištěno v Low cost hotelu, kde pokoje připomínaly spíše holobyty - chyběl stolek, lampička, háček pro ručník apod. Na patře byla i jídelna, kde jsme měli snídaně i večeře, naštěstí vyšší úrovně než ubytování. Obědy byly zajištěny v KD AKORD, v jehož pěkném prostředí se rovněž hrálo.

Pohled do hracího sálu.

 

Pohled do hracího sálu, tentokrát již při hře.

 

Atmosféra v sále před zahájením kola.

 

A již se hraje.

Přeboru se zúčastnilo celkem 197 hráčů a hráček v kategoriích HD 10, HD 12 a HD 14, dívky i hoši hráli samostatně. První šachovnice každé skupiny byly umístěny na vyvýšeném podiu a jejich průběh bylo možné sledovat on-line na internetu a na plátně nad podiem. Na podium se z našich hráčů dostal v 5. kole Matyáš, proti pozdějšímu vítězi stál na výhru, ale chyboval a prohrál. Škoda!

 

Matyáš na pódiu nevyužil svoji šanci v jasně vyhrané partii.

Hrálo se na 9 kol tempem 20 min + 5 sec na partii. Chtěli jsme, aby hráči zapisovali aspoň začátek partie, což zejména Martinku a Honzíka více či méně stresovalo a možná se podepsalo na průběhu některých partií. V sobotu se odehrálo 6 kol, závěrečná 3 kola v neděli dopoledne. Po obědě bylo vyhodnocení.

Jak se vedlo našim hráčům?

Míša  v D12 byla nasazena jako č. 12, skončila na 10. místě. Dle hodnocení tatínka Míši velká spokojenost se hrou i umístěním, chválí Míšu za bojovnost a odhodlání po nevydařených partiích v sobotu odpoledne (0/3, v neděli 3/3!).

Míša před partií.

 

Míša při hře.

 

Zamyšlená Míša.

 

Míša při partii.

LádíkH12 byl nasazen jako č. 20 (č. 1 - Dolanský z Šachklubu Tábor), nevedl si špatně
a v silné skupině skončil na 10. místě. Vyhrál nám dobře známý Jakub Voříšek (vítěz Sophia Cupu 2013) před Martinem Nehybou a Lukášem Dolanským.

Ládík si zapisuje právě provedený tah.

 

Ládík přemýšlí na soupeřův čas.

 

Ládík sleduje, co jeho soupeř vymyslí.

 

Ládík v akci, vypadá to na rošádu.

Matyáš byl v H10 nasazen jako č. 22 a skončil na 15. místě. Skupinu vyhrál Stalmach před Míčou a Vantuchem, 4. skončil Přibyl. Stejně jako se Stalmachem v 5. kole i s Přibylem v 8. kole stál Matyáš na výhru, ale ani jednu z výborně rozehraných partií se mu nepodařilo dotáhnout do konce. Škoda, půl bodu více by znamenalo posun min. o 5 míst výše.

Matyáš si měří svého soupeře.

 

Matyáš na tahu čelí skandinávské obraně.

 

Matyáš si také zapisoval partie.

 

Matyáš opět při zápisu tahu. Která indická to asi bude?

Honzík byl rovněž v H10 nasazen jako č. 34 a skončil 25. Honzík měl zbytečný respekt z krátkého času, z obav před časovou tísní hrál někdy zbytečně rychle, v pěkných pozicích chyboval (1., 3., 8. kolo) a ztrácel bodíky. Poslední dvě kola se Honzík rozhodl nezapisovat
a získal 1,5 bodu.

I Honzík si zapisoval partie.

 

Honzík při tahu.

 

Honzík přemýšlí, s čím asi přijde jeho soupeř.

 

Honzík při zahájení partie.

 

Honzík v zamyšlení.

Martinka byla v D10 nasazena jako č. 5 a skončila na 14. místě. Na jejím výkonu se zřejmě rovněž podepsala obava z krátkého času, kdy se nad lepší pozicí proti silným soupeřkám dostatečně nezamyslela a partie ztratila (1., 2. kolo - figura více proti 3. a 4. hráčce v konečném pořadí).

Martinka po tahu mačká hodiny.

 

Martinka se chystá k tahu. Bude to střelec nebo dáma? 

 

Martinka opět na tahu. Vypadá to na Jc6. 

 

Martinka přemýšlí. 

Jak se vedlo hráčům z našeho kraje?

Největšího úspěchu dosáhl výše zmiňovaný Lukáš Dolanský - 3.místo v H12.
- Anna Tůmová (Šachklub Tábor, č. 4) - 9. místo
- Jakub Stínka (H12, Šachklub Písek, č. 23) - 11. místo
- Lucie Rolinková (D12, Hraničář H. Stropnice, č.1) - 12. místo
- David Hák (H10, Šachklub Tábor, č. 23) -  12. místo
- Matyáš Zeman (H14, Hraničář H. Stropnice, č.12) - 12. místo
- Aneta Stínková (D12, Šachklub Písek, č. 14) - 21. místo
- Martina Svobodová (D12, Spartak Pelhřimov, č. 22) - 23. místo
- Václav Kotál (H14, Hraničář H. Stropnice, č.30) - 37. místo
- Dominik Rolinek (H14, Hraničář H. Stropnice, č.40) - 41. místo

 

Potvrdilo se, že zvláště v rapidu Elo není všechno - v D10 zvítězila hráčka, nasazená jako č.11, naopak v H10 hráč, nasazený jako č. 1, skončil na 28. místě, v D14 nasazená 2 skončila 16., v H12 nasazená 3. na 19. místě.

O nežádoucí „zpestřením“ přeboru se zasloužil nezjištěný neukázněný kuřák, který se zřejmě potřeboval uklidnit a zapálil si pod požárním čidlem. Následkem toho byl vyhlášen poplach a všichni účastníci si vyzkoušeli rychlé opuštění objektu. Naštěstí se přihodilo po odehrání kola, takže nebylo nutné kolo anulovat a opakovat.


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK