Mistrovství Čech mládeže 2014

Mistrovství se koná v Harrachově od 25.10. do 1.11.2014. Naše výprava vyrazila již v pátek 24. 10. odpoledne ve třech autech, aby naši žáci byli v prvním kole odpočatí. Já jsem měl navíc od 17 hodin zasedání VV ŠSČR. Naše výprava čítá celkem 7 žáků a 4 dospělé.

 

 

Cestou nastal drobný problém, neboť navigace nás poslala na nepříliš šťastný okruh kolem Prahy, takže do Harrachova jsme dorazili až ve 20 hodin. Jednání VV se pak protáhlo do 3 hodin do rána a pokračovalo hned ráno od 9 hodin do 12 hodin. Zatímco já jsem zasedal, ostatní členové naší výpravy vyrazili po snídani na výlet do okolí. Vydali se k největší zdejší atrakci, což jsou skokanské můstky. Jenom Honzík Bauer zůstal s tatínkem v hotelu, protože měl zvýšenou teplotu, vzal si prášek a zavrtal se do postele.

Část naší výpravy pod skokanskými můstky.

 

Zkoušelo se také, jaké je to v doskočišti po doskoku.

 

Jak je vidět, sláva QCC dosahuje až do Harrachova.

1.den: sobota 25.10.

Ve 13:30 proběhlo slavnostní zahájení mistrovství a ve 14 hodin začalo 1.kolo. Jako první dohrála Martinka Šťastná. Martince se vstup do turnaje vůbec nevydařil. Zahájení sehrála nepozorně, nabídla soupeřce zcela zdarma pěšce. Ta toho nevyužila. Pak následoval typicky špatný postup Martinky, když otevřela střed, aniž by měla vyřešenu otázku bezpečnosti svého krále. Toto je veliké strategické pochybení, které se v partiích Martinky neustále opakuje. Pak mohla Martinka rozbít soupeřce pěšcový kryt před jejím králem, ale neučinila tak. Naopak si nechala rozbít pěšcový kryt před vlastním králem a partii zakončila přehlédnutím jednoduché jednotahové kombinace s využitím vazby, při které ztratila figuru. Šlo evidentně o nepozornost při hře.

Martince se první partie vůbec nepovedla.

Po Martince dorazil Tomáš Sýkora, který vyhrál. Jeho soupeřka udělala na počátku partie nepřesný tah. To Tomáše utvrdilo, že jde o slabší soupeřku a ihned se na ní vrhnul, i když lepší bylo pokračovat ve vývinu. Tomáš udělal pár slabších tahů (Jg5, Db3) a přestože jeho soupeřka nehrála přesně, podařilo se jí vyrovnat hru. Tomášovi se nakonec podařilo vytvořit dva volné pěšce na dámském křídle a po vynucené výměně dam na sedmé řadě musela jeho soupeřka kapitulovat, protože nemohla nijak zabránit tomu, aby si Tomáš postavil novou dámu.

Tomáš soupeřku díky jednomu špatnému tahu trochu podcenil.


Prakticky ve stejné chvíli vyhrál i Matyáš Hosnedl. Matyáš hrál aktivně a soupeřku přehrál. Pak si ale ani jeden nevšimli, že může Matyáš získat figuru. Nakonec po pěti tazích to Matyáš konečně zjistil a soupeřce jezdce chytil. Realizovat výhru s figurou více nebyl pro Matyáše problém.

Až na tu nepozornost při možnosti získání jezdce neměl Matyáš problém.

Pak dohrál Honzík Bauer. Honzíkovi se hodně nepovedl jeden tah v zahájení (f6), ale jinak ho sehrál celkem dobře. Soupeř měl aktivní dámu a Honzík se jí snažil napadat a přehlédl při tom, že ztrácí pěšce. Jenže ten pěšec byl otrávený, a protože Honzíkovy figury byly dobře vyvinuty, Honzík ihned zaútočil. Využil přitom napadení soupeřovy dámy a dal soupeři „vidličku“ na krále a věž a získal celou věž. I když se pak jeho soupeř snažil hrát aktivně, Honzík všechny jeho hrozby s přehledem odrazil a partii vyhrál.

 Honzík potvrdil pověst bojovníka, která ho poslední dobu provází.

Jako další vyhrál i Pavel Štěch, který svoji soupeřku přehrál. I když se dopustil 2-3 pasivnějších tahů, neustále tahal za delší konec provazu a o vítězovi nebylo pochyb. Stejně tak se podařilo vyhrát Jonášovi Havelkovi.

Jonáš při partii.

Jako poslední dohrával Ládík Nagy, jehož soupeř na něj zahrál draka. To ale neměl dělat. Ládík ho stísnil, a i když v jednu důležitou chvíli cuknul zpět, jeho pozice byla stále perspektivnější. Jeho soupeř se v nástrahách ostrého draka neorientoval tak dobře jako Ládík a Ládík vcelku suverénně zavěsil bod.

Ládík podal spolehlivý výkon.

Výsledek výpravy 6:1 v prvním dni je velice potěšující, ale náročná kola nás teprve čekají.

 

2.den: neděle 26.10.

V neděli dopoledne probíhala příprava odpolední kolo. Po 10 hodině odešli Pavel, Tomáš a Ládík na přednášku IM Richarda Biolka o typických chybách v zahájení. Já jsem připravoval Honzíka s Martinkou, Matyáš a Jonáš lenošili. Ve 2.kole skončila první opět Martinka, tentokrát ale vítězně. Soupeř si příliš nehlídal svoji dámu a mělo to pro něj neblahé důsledky. Rychle se se svým soupeřem vypořádal i Matyáš. Svoji roli zde hrálo asi i to, že ho Matyáš již několikrát porazil. Psychologie je velice důležitou součástí šachového boje. Pak dohrál i Tomáš. Tomáš předvedl velice slabý výkon. Místo toho, aby si vyvíjel figurky, tak tahal již vyvinutými figurkami, dával soupeři tempa a pak úplně zbytečně obětoval materiál. Problém byl v nezodpovědnému přístupu k partii. Šlo o věci, které by Tomáš v pohodě spočítal, ovšem kdyby chtěl. Z pohledu trenéra to byla odfláknutá partie.

Po delší době dohrál Ládík, který hrál opět draka, ovšem jinými barvami, než v prvním kole. Jeho soupeř si nechal vyměnit černopolného střelce, takže to vypadalo, že Ládíkův dračí střelec bude dominovat na hlavní diagonále a1-h8, zvláště po tom, co si jeho soupeř tahem b2-b3 oslabil černá pole kolem svého krále. Ládík to ale trochu uspíšil, nezvolil nejlepší plán (Sa6) a jeho soupeři se podařilo vyměnit dámy a zeslabit Ládíkův tlak. Ládík se snažil hrát aktivně věží po 5.řadě, což nakonec vedlo k výměně věží a koncovce střelce proti jezdci. Zde se Ládíkův soupeř dopustil rozhodující chyby, když vyměnil pěšce tak, že Ládík získal dva volné spojené pěšce, kteří se daly do pohybu. To partii rozhodlo v Ládíkův prospěch.

Vzápětí vzdal partii Honzík. Honzík hrál na 2.šachovnici hned vedle Ládíka, který hrál na 1.šachovnici. Jejich partie se proto vysílaly on-line, stejně jako Tomášova partie (hrál na 4.šachovnici). Zde se přenáší on-line partie z prvních čtyř šachovnic. Honzík hrál proti 4.nasazenému o tři roky staršímu hráči. Musel se vypořádat s překvapením v zahájení (Caro-kann). Vedl si ale velice zdatně, v zahájení získal více prostoru a tím i lepší hru. Po výměnách, které někdy nemusely být dospěla partie do koncovky věže a jezdce proti věži a jezdci. Honzík měl slabého izolovaného pěšce na sloupci „g“ a jeho soupeř se na něj zaměřil. Honzík se ho snažil zachránit, nenašel ale tu nejlepší cestu, i když hrál vynalézavě. Nakonec se ho rozhodl obětovat za cenu proniknutí na poslední řadu soupeře. Poté ale partii vzdal, což nás překvapilo, protože partie se ještě dala hrát. Problém byl ale v tom, že Honzíkovi bylo hodně špatně, oteklo mu jedno oko, takže na něj skoro neviděl. Pořád ho trápí i teploty, takže zítra ráno před partií pojede k doktorovi a pak se uvidí, co dál. Je to škoda, protože co se týká hry, dělá nám Honzík v poslední době radost.

Prohrál také Jonáš, který narazil na Lukáše Dolanského. V zahájení měl stát lépe, pak to ale zkazil, přišel o kvalitu a byla z toho porážka. Dohrál i Pavel, který svého soupeře přehrál, uzmul mu také kvalitu, ale měl opět problémy s časem. Ke konci partie měl 2 minuty, kdežto jeho soupeř před půl hodiny. Přesto dokázal Pavel vyhrát.

Konečná bilance druhého dne je 4:3, opět jsme tedy v plusu.

 

3.den: pondělí 27.10.

Třetí den bývá kritický a to se bohužel potvrdilo. Tomáš zůstal ve svých kolejích a zopakoval včerejší výkon. U něj jde čistě o laxní přístup k partii, či vůbec k šachu. Porážka mrzet nemusí, mrzet ale musí způsob, jakým člověk prohrál. Tomáše dnes velmi zdařile napodobil Matyáš. Matyáš soupeře přehrál v zahájení, které na rozdíl od soupeře znal. Pak byl trochu netrpělivý, ale přesto stál o dost lépe. Avšak pak vzal úplně zbytečně pěšce na „b5“ a po šachu dámou na „a5“ o něj přišel. Těžko pochopitelná, školácká chyba, vyplývající ze špatné koncentrace na hru. IM Richard Biolek to při rozboru komentoval, že hoši se vrátili do kategorie H8, kde malé děti takto často hrají.

Náladu nám vylepšil Pavel, který potřetí vyhrál. Pavel zvolil gambit a připravil dočasnou obětí střelce na „f7“ soupeře o rošádu a pěšce. Soupeře to vyvedlo z rovnováhy, a ve snaze získat ztraceného pěšce zpět sedl Pavlovi na lep, a přišel o dámu. Gambit zkusil soupeř také na Honzíka a i on slavil úspěch. Honzík opět použil velmi oslabující „f6“ a když si vzal i notně otrávenou věž na „a1“, tak mu zůstala k obraně jediná vyvinutá figura, a to jezdec. Pro soupeřovu dámu a několik dalších vyvinutých figur pak nebyl problém zdolat Honzíkova krále. Honzíkovi je ale těžké něco vytknout, gambity jsme ještě společně nedělali a tak mu chybí patřičné herní vybavení. Navíc je stále zdravotně indisponován. Hodně sympatické ale je, že přesto se chce na partie připravovat a při partiích náležitě bojuje. Je otázka času, kdy se mu takovýto přístup vyplatí. Řada starších hochů by si z něho měla vzít příklad.

Poté dorazil Jonáš s tím, že hrál špatně, že pouze remízoval. Jonášovi se ale v tomto nedá moc věřit, protože bývá na sebe hodně kritický a někdy rád blafuje. Prohrála také Martinka, které se nepovedla koncovka. Další bodová naděje se rýsovala u Ládíka. Soupeř zvolil francouzskou obranu, ale Ládík byl připraven. Celou partii soupeře tlačil, a i když si nezvolil ten nejlepší plán, stál výrazně lépe. Partie se rozhodovala ve chvíli, kdy Ládíkovi chyběly do časové kontroly 2 minuty a jeho soupeři 5 minut. Ládík v jednu chvíli nezahrál nejlépe a jeho soupeř to mohl využít k zisku pěšce a uvolnění svých figur ze sevření. Ovšem jeho soupeř, který byl již nějakou chvíli pod silným tlakem ani netušil, že by se mu rýsovala cesta k osvobození (ach ta psychologie). Tato skulinka trvala ale jen jeden jediný tah, pak zmizela a soupeř se naopak ocitl v zugzwangu (v nevýhodě tahu – neměl k dispozici žádný rozumný tah). Došlo k hromadné výměně figur, kde mohl Ládík rozhodnout okamžitým pěšcovým průlomem, ale Ládík to neviděl. Rozhodl se pochodovat na opačný konec šachovnice a soupeřův král ho tam následoval. Až poté Ládík prozřel a jeho pěšci se vydaly vpřed a bylo rozhodnuto.

Poprvé jsme skončili s pasivní bilancí 2½:4½. Jak už jsem se ale zmínil, porážky nám nevadí, jsou součástí šachového vývoje. Mrzí mne ale některé výkony a přístup k partiím. Odpoledne se jela naše výprava podívat do místních skláren. Návštěva se moc líbila. Já jsem zůstal na hotelu a psal články na web.

 

4.den: úterý 28.10.

Probudili jsme se do krásného dne, poprvé byla celý den azurová obloha. Já jsem jako vždy zůstal na hotelu a připravoval článek pro web, protože v tu dobu je na hotelu klid a mohu se v recepci připojit na internet. Odpoledne prostor pro články není, protože se musím věnovat přípravě na partie. Další prostor je, když se všichni uloží k spánku. Dnes jsem psal opět článek a při něm jsem sem tam kouknul na on-line, jak si stojí Ládík (byl jediný na on-linech). Asi po hodině hry jsem s překvapením zjistil, že Ládík získává věž (většinou hrál tak 4 hodiny). To znamenalo, že jsem musel přerušit psaní článku a upalovat do druhého hotelu, kde se hraje mistrovství (cca 15 minut chůze), abych stihl jít na rozbory s hráči, kteří dohráli partie. Cestou jsem potkal Bauerovi a pak jsem se dozvěděl, že Honzík prohrál. Škoda, že jsem neviděl proč, protože si myslím, že jsme se dobře připravili.

Když jsem dorazil do hrací místnosti, tak měl za sebou vítěznou partii Jonáš. Partie skončili vítězně Tomáš i Ládík a tak jsme šli na rozbory k IM Pavlovi Šimáčkovi. Tomáš se tentokrát snažil, ale přesto přehlédl v zahájení laciný zisk centrálního pěšce. Nicméně bylo zjevné, že nechce opakovat předchozí výkony. Jeho soupeř zahrál trochu neprozíravě a Tomáš získal jednoho pěšce, pak i druhého a měl krásně postavenou dámu na „d4“. Pak se rozhodl vyměnit všechny figurky a začal hrát dle pravidla: „co vyměním, to neztratím“. Při snaze zachovat si nadvládu nad volným „b“ sloupcem se dostal svojí dámou z krásného pole „d4“ přes „h4-h6“ až na „f8“. Avšak podařilo se mu přejít do pěšcové koncovky, kterou zvládl.

Ládík hrál na tomto turnaji již potřetí draka, ovšem tentokrát ne klasickou výstavbu, ale urychleného draka. To je varianta, když bílý chce ušetřit tempo svého bělopolného střelce, nejde s ním na „c4“, ale vyčkává na „f1“. Tím ale zase umožňuje zahrát černému „d6-d5“ (případně „d7-d5“) a hra nabývá trochu jiný charakter. Ládík byl ale připraven, takže věděl, do čeho jde. Orientoval se správně, i když soupeř zahrál variantu, ke které jsme se nedostali. Tím, kdo chyboval, byl nakonec jeho soupeř, který podlehl dojmu, že když se vyměnily dámy, že mu nic nehrozí. Zahrál běžný vývinový tak, který se v této variantě často používá, avšak v trochu jiném postavení. Načež přišel rozhodující úder dračího střelce a rázem bylo po partii.

Zcela totožné zahájení jako Ládík měl na šachovnici Matyáš. Jenže nezahrál jako Ládík „d6-d5“ a tím pádem soupeřovi jeho taktika vyšla. Drak je velice ostré zahájení a ztráta jednoho tempa může být osudná. Další výraznou chybou bylo, že si nechal Matyáš zlikvidovat svého dračího střelce. Přitom na kroužku jsme si několikrát ukazovali, že právě proto chodí na „c8“ věžička z „f8“, aby po Sh6 zahrál černý Sh8 a nenechal si svého dračího střelce vyměnit na „g7“. A hřebíčkem do rakve bylo, když místo postupu a7-a5, zvolil Matyáš postup c6-c5, čímž uvolnil strategické pole „d5“ pro bílého jezdce a osud partie byl zpečetěn. Úplně zbytečná porážka, vyplývající z neznalostí věcí, které jsme si tolikrát říkali.

Pak dohrála Martinka. Martinka hrála agresivně, získala prostorovou převahu. Udělala závažnou strategickou chybu, když vyměnila svoji nejlepší lehkou figuru, a to bělopolného střelce. Tím umožnila soupeři získat protihru na sloupci „c“. Jenže soupeř byl přemotivovaný, chtěl asi za každou cenu vyhrát a spustil hurá akci, při které přišel o pěšce. Pak došlo v partii k výměnám figur, které Martince nevadily, protože měla o pěšce více. Nakonec byla na šachovnici koncovka střelce (Martinka) proti jezdci (soupeř). Protože bylo na šachovnici hodně pěšců, mohl soupeř postavit jezdce na „a4“ a zablokovat tím pozici a partie by skončila remízou. Jenže soupeř hrál na výhru a to se mu mohlo stát osudným. Vyměnil pěšce na „g“ a „h“ sloupci a vydal se se svým králem do tábora Martinky. Jenže měl své pěšce postavené na černých polích a Martinka měla černopolného střelce. Když se soupeřův král neprozřetelně vzdálil od svých pěšců, zahrozila Martinka, že soupeři vybere pěšce svým střelcem. Jediný způsob, jak tomu mohl soupeř zabránit, bylo zahrát Jg8, avšak pak měla Martinka k dispozici tah Sf8. Soupeřův jezdec by se tak stal mrtvolou, protože by neměl ani jedno volné políčko. Martince by pak stačilo zahrát a3-a4, a po b5xa4 by se rozběhl její volný pěšec b4-b5-b6-b7-b8D a soupeř tomu nemohl nijak zabránit. Bílého pěšce a4 chytal po a3 střelec z f8 a soupeřův král stál na „f3“, Martinky na „c2“. Martinka ale zahrála místo správného Sf8 „pouze“ Sg7 a v i tak vyhrané pozici přijala nabídku remízy. Veliká škoda půl bodu. Přes tři hodiny Martinka dřela u partie a pak se takto připravila o hezkou výhru. Ale co naplat, je to také cenná zkušenost.

Poslední dohrával Pavel, který se jako vždy blížil k časovce. Jeho soupeř byl na tom ale obdobně. Pavlovův soupeř hrál poněkud pasivněji, Pavel získal dvojici střelců a stupňoval tlak. Jeho výhoda byla stále zřetelnější. Velice příjemné byl vidět, jak to Pavel do soupeře „hustí“. Celá partie by se dala charakterizovat jako hra na jednu bránu a skončila zaslouženou Pavlovo výhrou. Pavel je jediný, kdo má v turnaji 100%. Uvidíme, zda to vydrží i nadále, čekají nás 3 náročná kola hned po sobě. Jedno zítra ráno, druhé zítra odpoledne a třetí pozítří ráno.

Celková bilance 4.dne byla opět příznivá: 4½:2½. Kromě Pavla je zatím stoprocentní i Ládík, ale nejtěžší jsou vždy poslední kola.

Dnes naše výprava využila hezkého počasí a vydala se k vodopádům. Všem se to líbilo, já jsem opět pracoval na hotelu. Zítra se ukáže, jak se nám vydařila příprava.

 

5.den: středa 29.10.

Opět krásné počasí. Kdyby to vyšlo jako včera, byli bychom spokojeni. Kupodivu rychle skončil Pavel. Tam jsme předpokládali, že již začne jít do tuhého. Jenže jeho soupeř si v „pircovce“ nechal vyměnit černopolného střelce, nejdůležitějšího ochránce svého krále a drtivý nástup pěšcové laviny na královském křídle rychle ukončil partii. Rychle odehrál partii i Matyáš, který vypadal, jako by ho přes noc někdo vyměnil. Partii sehrál velice pěkně a po nejlepším výkonu v turnaji zcela zaslouženě zvítězil.

Vyhrála také Martinka. Řídila se přesně pokyny z přípravy a až na jednu chybičku odehrála obtížné zahájení (španělskou černými) velice pěkně. Partii jasně vévodila, sebrala soupeři centrálního pěšce na „e4“ a připsala si další bod. Opět remizoval Jonáš, jenže tentokrát si pohrával se zubatou, protože ztratil pěšce a jen vlastní vynalézavostí a nepřesnou hrou soupeře z toho vyvázl se zdravou kůží. Vyhrál také Tomáš, který hrál také draka. Jeho soupeř udělal stejnou chybu jako Matyáš včera, když po tom, co Tomáš nezahrál Sc4 také on nezahrál d6-d5. Tomáš místo toho, aby okamžitě nastoupil h2-h4 a snažil se využít darovaného tempa, zahrál naopak Sc4. Tím vše vrátil do vyjetých kolejí a připravil se o výhodu. Jeho soupeř hrál ale liknavě a to v drakovi nelze, Tomáš se pustil do útoku, soupeř nehrozil ničím a tak zákonitě bylo jen otázkou času, kdy ho Tomáš zdolá. Tomáš už nic neponechal náhodě, šel si za svým bodem a s přehledem ho získal.

Dlouho hrál Honzík, až nakonec překročil čas a prohrál. Je to na tomto turnaji poprvé, že náš svěřenec překročil čas. Honzík je ročník 2005 a je to trochu odpověď na nesmyslné úvahy, že takto malé děti mají hrát především rapidy. Honzík hrál zavřené zahájení, kde přišel místo tahu c7-c5 tah c7-c6 a tím se pozice uzavřela a bylo zapotřebí složitěji manévrovat figurami. Honzík místo toho udělal několik zbytečných tahů pěšci, nevyvíjel si figury, až si nestihl udělat ani rošádu. Jeho soupeř toho využil a okamžitě otevřel hru. Pak ale místo toho, aby partii rázně ukončil, vyměnil zbytečně dámy a přešel do koncovky, která byla pro něho zjevně lepší, ale umožňovala Honzíkovi klást odpor. Honzík dostál své pověsti a snažil se bojovat ze všech sil, až prohrál na čas v horší, ale stále ještě hratelné pozici. Honzíkovo vystupování je velice příkladné, bojuje, ať se daří či nedaří. Vzhledem k tomu, že je zde díky svému věku teprve na zkušené, počíná si velice dobře.

Poslední dohrával Ládík. Zahájení soupeře nás nepřekvapilo, Ládík věděl, co má hrát. Problém byl v tom, že hrál příliš jednoplánově a snažil se jen o útok na krále místo toho, aby také připravil postup svých pěšců „c3“ a „d4“. V útoku promeškal oslabení soupeřova krále tahem h2-h4, kterým by vynutil odpověď h7-h5. Hrubou poziční chybou bylo, že si nerozehrál svoji věž na „a1“ před umístěním svého střelce na „b1“. Takto hrál celou partii bez této věže. Nepříliš vydařené rozhodnutí byla také výměna výborně stojícího jezdce na „e5“ za pasivního jezdce soupeře „e7“. Nakonec po výměnách figur z toho byla koncovka dámy, obou věží a bělopolných střelců na obou stranách. Opticky stál Ládík lépe, ale při bližším pohledu bylo patrné, že bude mít problémy s udržením pěšců „c3“ a „d4“ a ve skutečnosti již stál lépe černý. Ten ale pod dojmem, že se většinu partie bránil, nabídl remízu a Ládík ji rozumně přijal. Byl to nesporně nejslabší Ládíkův výkon v turnaji a za remízu můžeme být jen rádi.  Každý si v turnaji vybere slabší chvilku, tak snad ji má Ládík za sebou.

Konečná bilance za 5.kolo byla opět velice příjemná: 5:2.

Středa je náročný den, protože po dopoledním kole následovalo ještě odpolední kolo. Vzhlížel jsem k němu s jistými obavami, protože dopolední kolo dopadlo nadmíru dobře a jak už to tak bývá, tak po hodech přicházívá půst. Opět velice vyhrál Matyáš, ale tentokrát nepředvedl žádný oslnivý výkon, protože mu v tom soupeř zabránil. Zahájení rozehrál Matyáš dobře, nevýhodnou výměnou mu soupeř dovolil ovládnout střed a pak se nechal lehce připravit o figuru. Tentokrát byl Matyáš ostražitý a okamžitě trestal. Dovést partii do vítězného konce nebyl pro něj problém. Remizoval Honzík Bauer. V zahájení stál vyrovnaně a partie dospěla do vyrovnané koncovky. Remíza byla podle mne předčasná, sehráním koncovky se mohli hoši více poučit. Mně se líbilo více postavení Honzíka. V průběhu partie mohl Honzík získat výhodu, kdyby provedl tahy ve správném pořadí. To je ale otázka větší vyhranosti a analýzy odehraných partií.

Výhru si připsal Jonáš, který byl tentokrát se svým výkonem výjimečně spokojen. Další remízu připsal na naše konto Tomáš, jeho partii jsem nestihl shlédnout. Vyhrála i Martinka, která hrála opět tak, jak jsem jí poradil. Jednu věc jsem jí nestihl říci a málem na to doplatila, naštěstí soupeř nebyl na takové úrovni, aby toho dokázal využít. Martinka zahrála velice agresivně, spustila útok s obětí dámy, kterou získala zpět až za několik tahů a završila partii hezkým matem jezdcem. Poprvé nebyl stoprocentní Pavel, který povolil svému soupeři remízu. Šlo o dlouhou partii, kde měl Pavel dvojici střelců, ale protože šlo o uzavřenou pozici, nedokázal ji uplatnit.

Poslední dohrával Ládík a jeho pozice nevypadala vůbec dobře. Hrálo se zahájení, kde se dostal Ládík do hluboké defenzivy a vypadalo to na nevyhnutelné materiální ztráty, ne-li na něco horšího. Ovšem Ládík i za této situace nezpanikařil a zahájil aktivitu na královském křídle, které si jeho soupeř agresivní hrou svých pěšců oslabil. Soupeř provedl útok proti poli „d6“, které nemohl Ládík nijak pokrýt, protože na něj směřovalo 5 soupeřových figur. Výměnná přestřelka skončila tím, že Ládík byl nucen odevzdat kvalitu. Přemístil svoji dámu na královské křídlo do aktivní pozice a vzápětí tam přispěchal i se svým jezdcem. Soupeř zaútočil na poslední 8.řadě, jenže Ládík nechal stát bez ochrany svoji věž a ještě si vylepšil postavení svého jezdce. Pokud by soupeř teď vzal věž, získal by Ládík za figuru soupeřovu dámu díky vynucené vidličce na „e3“. Soupeř tedy pokryl tuto hrozbu tím, že přemístil svoji dámu. Ovšem Ládík pak dobral jeho věž, a když zase Ládíkovu věž dobrala soupeřova dáma, vzdálila se příliš od svého krále. Závěrem partie následoval krásný příklad spolupráce dámy s jezdcem končící klasickým dušeným matem.

6.kolo bylo vůbec prvním, kdy z našich svěřenců nikdo neprohrál s celkovou bilancí : 5½:1½. Snad nám to takto vydrží.

 

6.den: čtvrtek 30.10.

Den po dvoukole bývá vždy velice náročný, zvláště když se hraje dopoledne. Mé obavy se začaly naplňovat hned od počátku. Do této doby výborný Pavel stál špatně, a to ještě odmítl remízu, která by mu zajišťovala nedělené první místo před posledními dvěma koly. Chyboval Jonáš, který si nechal dát vidličku a prohrál. Jonáš je takticky velice dobře vybaven, ale začíná působit další faktor a to je únava. Dobrou partii sehrál Honzík, který tentokrát sehrál velice dobře zavřené zahájení a to včetně tahu c7-c5. Podařilo se mu otevřít hru a svoji soupeřku několikrát takticky nachytal, jak se říká na švestkách. Pěkná partie a zcela zasloužená výhra.

Pak skončila partie mezi Martinkou a Tomášem, první derby, kterého jsme na tomto turnaji viděli. Zahájení odehráli oba celkem dobře, pak se aktivnější hrou na dámském křídle podařilo Tomášovi ukořistit dva pěšce. Začal tedy výměnami směrovat do vyhrané koncovky, ale nebyl dostatečně pozorný, protože přehlédl možnost věčného šachu, kterou Martinka využila, takže se zrodila remíza. Bohužel se naplnil Pavlův osud a prohrál. Několik zbytečných tahů dámou dalo jeho soupeři časový náskok a ten tak mohl spustit útok a ten Pavel nepřestál. I tak zůstává ve skupince čtyř vedoucích hráčů v turnaji.

Těžkou úlohu měl tentokrát Ládík proti prvnímu nasazenému hráči. Zvolili jsme proto klidnější zahájení, kde při rozumné hře nehrozilo Ládíkovi příliš veliké nebezpečí. Dá se říct, že partie byla celkem nezajímavá, hrálo se podle osvědčených not. Nikdo nechtěl narušit rovnováhu, aby na to nedoplatil a tak partie skončila remízou. Po náročném dvoukole další těžký soupeř za námi.

Poslední partii hrál Matyáš a byla to z naší strany v tomto kole nejzajímavější partie. Matyáš hrál proti stejnému soupeři jako Ládík, takže opět francouzská. Bylo vidět, že soupeř se tentokrát připravil a Matyáš narazil na tvrdou obranu. Nicméně se mu podařilo po náročném manévrování nalézt skupinku a velice pěkně takticky pronikl do soupeřova tábora. Získal kvalitu a dva pěšce a měl stále silný tlak. Bohužel stačil jediný nešťastný okamžik, přehlédnutí vidličky na krále a dámu a bylo po partii. Přesto musím Matyáše pochválit, sehrál velice hodnotnou pěknou partii. Tu chybu nakonec přičítám spíše únavě než nepozornosti.

Další den, kdy máme zápornou bilanci: 2½:4½, ale každý den není posvícení.

 

7.den: pátek 31.10.

Hrajeme předposlední kolo, ve kterém se již vyjasňují šance na medaile. My máme ve hře hned tři aspiranty – Ládíka, Pavla a Martinku. Nezačali jsme bohužel dobře. Matyáš po včerejším výborném výkonu se rozhodl vyzkoušet zahájení, které nemá nastudováno a podle toho to dopadlo. Soupeř mu chytil dámu a partie rychle skončila. Je to škoda, protože včera hrál výborně a měl pořád šanci na dobré umístění. Škoda, že svůj úmysl nekonzultoval s trenérem. Pak dohrál Honzík. Honzík rozehrál zahájení s drobnými chybičkami (příliš měnil figury, mohl bránit soupeři v rošádě), ale nakonec soupeře pozičně stísnil. Vylepšil si postavení svého krále a pak bezmocného soupeře přinutil vyměnit všechny figurky a přešel do vyhrané pěšcové koncovky. Tuto část partie sehrál Honzík velice dobře. S koncovkou to už bylo horší. Tu hrál nepřesně a přesto si postavil první dámu. I pak měl partii vyhranou, protože jeho soupeři by zůstal jen jezdcový pěšec. Honzík šel ale cestou přibližování krále k soupeřovým pěšcům „a“ a „b“ a i tato cesta vedla k výhře. Stačilo si jen jednou „tempnout“ a soupeř dostal mat. Takto to skončilo patem, takže remízou.

Tomáš dnes remizoval podezřele rychle, musím se na tu partii ještě podívat. Remízoval i Jonáš. Musím přiznat, že jsem po tom týdnu již poněkud opotřebovaný, protože jsem musel projít více než stovku partií, a s tím má moje šedá mozková kůra trochu problém. V každém kole jsme sehráli 7 partií, kol bylo celkem 9. Při přípravě jsem musel projít řadu partií soupeřů. V tom nejlepším případě stačila jediná, někdy jich bylo i kolem 20. A pak bylo zapotřebí stanovit co hrát a to kromě momentálních znalostí žáků znamenalo projít některé partie v knihách nebo v ChessBase. Partie stahuje z internetu a posílá i pan Nagy. Síly dodává to, že se všichni chovají dobře, že se převážně daří, všichni se nakonec srovnali a předvádějí solidní a občas i velice potěšující výkony.

Jako další dohrál Pavel a přestože hrál s prvním nasazeným, se kterým v uplynulých dvou letech prohrál, tak tentokrát to bylo na jednu bránu. Pavel s přehledem zvítězil a před posledním kolem je v čele turnaje s půlbodovým náskokem (Pavel hraje národní Open).

Remízovala i Martinka. Martinka rozehrála velice pěkně zahájení, i když tam přehodila dva tahy (hrála to správně podle teorie, ale my jsme měli určitý důvod, aby ty dva tahy prohodila, na což Martinka zapomněla). Po dobře rozehraném zahájení ale přehlédla vidličku a přišla o kvalitu. Pak musela celou partii bojovat v horší pozici a přestože hrála lépe než soupeř, partie dospěla do pro ní špatné koncovky. Ale její soupeř nevěděl co s ní, obával se její dvojice střelců a tak nabídl remízu, kterou Martinka samozřejmě přijala. Martinka má turnaj také velice dobře rozehraný, protože ač patří ještě do kategorie D10, tak sahá po medaili v kategorii D12!! Doufejme, že se to v posledním kole podaří.

Poslední opět dohrával Ládík. A opět to byl ostrý drak. Vypadá to, že se Ládík vydal na dračí turnaj. Ládík rozehrál partii trochu vlažně a nabídl soupeři možnost vyměnit dámy a hrát rovnou pozici. Soupeř chtěl ale více, protože měl bílé. Dopustil se dvou nepřesných tahů a předal tak iniciativu Ládíkovi. Ládík z toho vytěžil pěšce a ještě lepší postavení, protože ovládl jediný volný sloupec na šachovnici. Přinutil soupeře vyměnit dámy, vytvořil mu dvojpěšce a směroval do vyhrané koncovky. Soupeř se pokusil „zčeřit vodu“ obětí dalšího pěšce, ale to Ládík eliminoval. Partii ihned ukončilo taktické přehlédnutí soupeře v již prohrané pozici. Ládík je také před posledním kolem na neděleném prvním místě v kategorii H12, ale neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil.

Bilance v předposledním dni je opět kladná: 4:3, což je výborné a v posledním kole držme všem našim palce. Ještě musím dodat, že dnes, stejně jako včera, byl po obědě výlet (dnes na bobové dráze), ale píšu komentáře pozdě v noci, tak nestíhám zjistit podrobnosti.

8.den: sobota 1.11.

Dnes se vše rozhodne. Poslední den přichází na řadu taktika nejen šachová, hlídají se i partie konkurenčních soupeřů v boji o pořadí a podle toho se hraje. Ládík i Pavel mají v čele svých turnajů půl bodu náskoku. Ládík má jediného konkurenta v boji o mistrovský titul a tak má pokyn nabídnout remízu, pokud jeho konkurent bude remizovat. Pavel díky horšímu pomocnému hodnocení by se měl snažit vyhrát, protože kdyby ho některý z pronásledovatelů bodově dostihl, pravděpodobně by turnaj nevyhrál. Zato Martince stačí k zisku stříbrné medaile remíza.

První dohrává Jonáš, který v 10.tahu přichází o dámu, což je vzhledem k jeho taktickým schopnostem udivující. První velikou radost nám dělá Martinka, která vítězí a máme tak první medaili. Martinka již podruhé v turnaji zvládla černými obtížnou zavřenou španělskou a ve střední hře svého soupeře přehrála. I IM Richard Biolek ji při rozboru chválil. Vyhrál také Tomáš. Tomáš si tentokrát odpustil své občasné chybičky a předvedl hezkou ucelenou partii. Obral svého soupeře o pěšce, přešel do věžové koncovky, kde získal ještě jednoho a po výměně věží již nebylo co řešit.

Pak přichází další radost. Ládík remizoval. Očekávali jsme anglickou hru, ale soupeřka chtěla Ládíka překvapit a zvolila Morra gambit. Jenže my jsme byli připraveni a nakonec to byla soupeřka, kdo ze zahájení vyšel hůře. Ládík získal pěšce a mohl pokračovat ve snaze vyhrát další partii. Jenže jeho největší konkurent remizoval a tak Ládík podle instrukcí nabídl remízu, kterou jeho soupeřka samozřejmě ráda přijala. Tím získal Ládík titul mistra Čech v kategorii H12.

S další výhrou přišel Matyáš. Matyáš hrál podle přípravy a získal hned v zahájení výhodu. Tu postupně zvyšoval, až soupeř kapituloval. Poslední partii prohrál Honzík. Zvolil zavřenou španělskou s velkou rošádou, před kterou jsem ho v tréninku varoval, protože jde o obtížný systém pro již mnohem více zkušenější šachisty. Honzík se tak pustil na půdu, kterou po které se ještě neumí pohybovat a podle toho to dopadlo.

Poslední dohrával Pavel. Podařilo se mu získat pěšce, ale soupeř měl dobře umístěného střelce a ve spolupráci s dámou hrozil Pavlovi matem či nepříjemnými šachy na 1.řadě. Pavlovi se podařilo střelce vyměnit díky vidličce na střelce a dámu a pak začal postupovat vpřed svým volným „a“ pěšcem. Soupeř se snažil zlobit svojí dámou a věží a tak Pavel obětovat pěšce a vyměnil dámy. Postoupil přitom svým pěšcem až na a7 a soupeřovi nezbývalo, než umístit svoji věž do nedůstojné pozice na pole „a8“. Partii pak rozhodl postup jeho krále. Krásná tečka na závěr. Pavel tak vyhrál svůj první větší turnaj.

Celková bilance posledního dne byla opět kladná: 4½:2½.

Vezmeme-li bilanci za celý turnaj, je velice potěšující: 38½:24½, neboli +14!! Pouze dva dny jsme měli zápornou bilanci a to jsem opravdu nečekal. Podstatný je ale zisk dvou prvních a jednoho druhého místa.

Naše působení na turnaji shrnu v dalším článku a postupně dle časových možností budu doplňovat fotografie.

 


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK