Martinka Šťastná mistryní Čech !!

Martinka Šťastná potvrdila svoji třídu a po nedávné stříbrné medaili na mistrovství Čech v kategorii D12 vybojovala tentokrát mistrovský titul ve své kategorii D10. Úspěch našich barev okořenila Beátka Havelková bronzovou medailí v kategorii D8 a Davídek Bárta výborným 7.místem v kategorii H8.

 

 

Po Mistrovství Čech mládeže v kategoriích HD12, HD14 a HD16, které se konalo v Harrachově před 14 dny a které bylo pro náš oddíl velice úspěšné, se na stejném místě konalo ve dnech 14.-16.11. Mistrovství Čech mládeže v kategoriích HD8 a HD10. V HD10 bojovala druhá z D12 Martinka Šťastná, Danuška Nagyová a Honzík Bauer. Celkem hrálo 50 chlapců a 20 dívek společně, vyhodnocení bylo samozřejmě zvlášť. Proti minulému mistrovství došlo k jedné změně – před 14 dny jsme byli ubytovaní se stravou ve Sporthotelu a hrát jsme jezdili do cca 1,5 km vzdáleného Skicentra přímo pod můstky, tentokrát jsme byli ubytovaní se snídaní ve Skicentru, a hráli jsme ve Sporthotelu, kde jsme měli i obědy a večeře.

Boje v HD10 začínaly 3 koly již v pátek po obědě, tak jsme do Harrachova vyjeli již ve čtvrtek odpoledne. V pátek dopoledne jsme si udělali procházku k můstkům, kde jsme navázali na příběh, který začal před 14 dny.

Výstup na můstky začíná, pozor na padající lidi.

Rozhled z můstku je impozantní.

Pohled na doskočiště (buben) mamutího můstku. 

Martinka, Danuška i Honzík se chystají k mohutnému odrazu a dlouhému letu.

Doskočiště s metry, které měří délku skoku. Je to pěkný sešup.

Tehdy nejmenovaný hráč našeho oddílu Tomáš S. ztratil hned první den stravenku na celý týden. Tvrdil sice, že ji musel ztratit při vycházce k můstkům, my mu ale moc nevěřili. Pan Fiala mu vystavil novou stravenku s tím, že pokud nebude souhlasit počet jídel, bude nutné nově vydanou stravenku uhradit. Pan Fiala poté rozběhl utajené, ale neúspěšné pátrání po domnělém nepoctivém nálezci, který stravenku našel a neodevzdal. Po skončení mistrovství a návratu domů oficiální oddílový fotograf pan Nagy vybíral z množství fotek ty nejvhodnější pro uveřejnění a k velkému překvapení našel fotku, která jasně dokazovala, že při skotačení na bubnu mamutího můstku Tomášovi S. vypadává z kapsy oranžová stravenka. A tak jsme při páteční procházce provedli rekonstrukci 14 dní starého příběhu. Dle fotky pana Nagye určil přesné místo, odkud inkriminované foto pořídil a poté jsme provedli dokonalý průzkum okolí, při kterém se nám k velkému překvapení podařilo ztracenou stravenku najít – potrhanou, zmuchlanou, promočenou, ale včetně zachovaného jména původního vlastníka Tomáše S.

Danuška právě našla ztracenou stravenku.

A čí že to asi byla stravenka? 

Po rozlosování začalo hned po obědě 1. kolo a začalo úspěšně pro Martinku a Honzíka, pouze Danuška neuspěla proti mnohem zkušenějšímu soupeři, Štěpánu Hrbkovi, nám dobře známému ze Sophia Cupu 2014, kde skončil na 12. místě. Na útok soupeře při opačných rošádách nedokázala odpovědět, ztratila figuru a prohrála.

Martinka s Honzíkem při partií.

Ve druhém kole dostala Martinka 3. nasazeného hráče, k překvapení všech si poradila černými i s pro ni neznámou anglickou a po pěkném výkonu zvítězila. Asi po 40 minutách hry přišel s úsměvem i Honzík, který na výtku, že hrál zbytečně rychle, prohlásil, že soupeř nemačkal hodiny a prohrál na čas. Danuška si rovněž poradila se soupeřkou, když se pustila do drtivého útoku bez ohledu na případné ztráty, vyhrála a tak jsme byli 100% úspěšní.

Martinka před partií.

 

Soustředěný Honzík.

 

Danuška se soustředí před partií.

3. kolo se hrálo po večeři od 18:30 a to už se začínala projevovat únava. První přišel smutný Honzík, který dostatečně nezhodnotil možnost soupeře, obětovat figuru za dva pěšce a útok, následně nastavil věž zadarmo, a po několika tazích dostal mat – únava si vybrala bod. Danuška dostala dalšího silného soupeře – Jana Rouska, rovněž známého ze Sophia Cupu 2014 (11. místo). Když začala dávat jednu figurku za druhou, nebylo divu, že prohrála. Martinka hrála proti největší soupeřce v boji o titul, s kterou navíc před 14 dny v HD12 prohrála. Po opatrném začátku i střední hře začala Martinka nesměle útočit, soupeřka udělala chybu, ztratila materiál a dostala mat.

Martinka zkoumá, kudy, kudy vede cestička, ...

 

Honzík tentokrát blízko Danušky.

Stoprocentní výsledek Martinky po třech kolech se musel projevit na soupeři pro 4. kolo – Martinka nastoupila proti nasazené jedničce Viktorovi Přibylovi. V krátké přípravě jsme si řekli, co na soupeře černými hrát, Martinka ale v zahájení trochu zaimprovizovala, což se neukázalo jako nejvhodnější. Soupeř ve střední hře získal kvalitu a materiálovou převahu po přechodu do koncovky využil k vítězství. Proti tak silnému hráči to žádná ostuda nebyla. Honzík hrál černými proti Katce Pastrnkové. Po vyrovnání ve střední hře se oba hráči dopustili několika chyb, tu poslední ale udělal Honzík, soupeřka získala figuru a svou převahu po výměně věží zužitkovala v zisk bodu – škoda. Danuška zapomněla proti svému soupeři na vývin figur i bezpečnost krále a to rozhodlo o její porážce. V tomto kole jsme tedy žádný bod nezískali.

Zamyšlená Martinka.

Ten soupeř byl tentokrát trochu velký.

V 5. kole Martinka nastoupila proti Petru Machovi. Soupeř několikrát nabízel remis, Martinka odmítala, dostala se do horší pozice a nakonec remis v dámské koncovce přijala. Honzík přehrál svého soupeře hned v zahájení, získal materiál a bezpečně vyhrál. Danuška si zahrála s táborskou Julčou Měřínskou, kterou připravila nejdříve o dámu, potom i o věže a získala druhý bod.

Tak dáš toho jezdce na d6 nebo ne?

V 6. kole nastoupila Martinka černými proti Martinu Stočkovi. V zahájení Martinka obětovala pěšce a hrála pěkně aktivně. Odmítla remis opakováním tahů ve střední hře. Soupeři se podařilo hru výměnami zjednodušit, nevyužil příležitost pro zisk figury a naopak Martinka si nevšimla, že může získat věž. Partie přešla do koncovky s dámami, a s pěšcem méně pro Martinku. Ta se stále snažila být aktivní, až soupeř vlezl do matu, který Martinka nepřehlédla. Honzík dostal za soupeře Dana Vasileva. Po dobře rozehraném zahájení nepokračoval správně, dovolil soupeři vymanit se z tlaku, ztratil koncentraci i materiál a podobně jako ve 3. kole rychle a hlavně zbytečně prohrál. Danuška se utkala s další táborskou hráčkou, Anetkou Růžičkovou. Když Anetka nesebrala Danušce figuru a vzápětí o ni sama přišla, Danuška nezaváhala, a sice trochu komplikovaně, ale jistě připsala třetí bod.

Martinka na 1.šachovnici. Už to je pocta.

Konec partie, tentokrát ve prospěch Danušky.

V 7., posledním sobotním kolem, nastoupila Martinka proti Adamovi Švandovi. Po výměně lehkých figur a manévrování těžkých a následné výměně jednoho páru věží a dam přešla partie do pěšcové koncovky s šesti pěšci a věží na každé straně. V té si Martinka počínala zdatně a po několika odmítnutých návrzích na remis dovedla partii do vítězného konce. Honzík nastoupil černými proti Janu Reschelovi. V italské si počkal na chybičky soupeře, které nekompromisně trestal matem v 17. tahu. Danuška nepokračovala ve vítězné sérii a tentokrát prohrála s Šimonem Peroutkou, když po vyrovnaném průběhu nezahrála správně, dopustila svázání svých figur.

Zamyšlený Honzík. Soupeř evidentně spadl do přípravy.

Pohled do výsledkové listiny po 7. kole byl potěšující – Martinka byla v celkovém pořadí na 3. místě, hned za favority Hákem a Přibylem, s minimálním náskokem před svými dívčími konkurentkami.

Do 8. kola, prvního nedělního, dostala Martinka Matouše Hlavinu. Po vyrovnaném zahájení byla Martinka ve střední hře mnohem aktivnější, v remízové koncovce V+J+5P ale tentokrát nezvolila dobrý plán a jejího zaváhání soupeř využil k výhře. Honzík hrál bílými proti Michalu Jarešovi, který zvolil na e4 Caro Kann. Honzík nic nekomplikoval a měnil lehké figury, i když nemusel. Po výměně těžkých figur přešel do koncovky V+4P, kde z a7 kontroloval volného krajního pěšce soupeře na a2, kterého soupeř držel věží z a1. Na druhé straně měl Honzík převahu tři pěšce proti dvěma soupeřovým. Honzík místo postupu králem před svými pěšci šel králem pomoci věži dobýt soupeřovo pěšce na a2 a to se mu stalo osudným. Jednoduchým taktickým manévrem si soupeř došel do dámy, za kterou dal Honzík věž a brzy byl konec. Koncovka, kterou mohl hrát Honzík na výhru, prohrál. Danušce předposlední kolo také nevyšlo, s Maruškou Krumpholzovou to bylo jako na houpačce – v jedné chvíli nahoře, po několika tazích zase dole. Nakonec se štěstí přiklonilo k Marušce.

Martinka pohroužená do hry.

A je tu důkaz. Danuška hraje opravdu moc rychle a ubližuje jí to.

Až na Míšu Marešovou, která remizovala, ostatní soupeřky Martinky aspirující na čelní umístění prohrály, a tak rozhodovalo poslední, 9. kolo. Do něj Martinka nastoupila bílými proti Štěpánu Hrbkovi. Martinka odmítla taktizování, aktivně se pustila do soupeře, ale nepostupovala dost razantně. Soupeř sbíral pěšce za pěšcem, a když útok skončil, nebyl pro něj problém materiálovou převahu uplatnit k výhře. Honzík hrál černými proti Adamu Peškovi, hrál přesně a slabšího soupeře bez problémů porazil. I Danuška v posledním kole po zápletkách ve střední hře vyhrála, a odnesla to další táborská hráčka, Anežka Žilavá.

Ten jezdec na g5 se mi nelíbí. Jedeš pryč (h6).

A protože všechny Martinky soupeřky v posledním kole také prohrály, bylo rozhodnuto – Martinka Šťastná z QCC Č. Budějovice se stala Mistryní Čech v kategorii dívek do 10 let!  Za zmínku stojí, že Martinka měla nejlepší pomocné hodnocení ze všech hráčů.

Pro úplnost – Mistrem Čech v kategorii chlapců do 10 let se stal David Hák ze ŠACHklubu Tábor. Martinka byla celkově 12., Honzík 27. (23. v H10), Danuška 46. (9. v D10). Všechny dívky, které skončily před Danuškou, jsou o rok starší – bude Danuška příští Mistryní Čech 2015 v kategorii D10?

Martinka při slavnostním vyhlášení.

 

V HD 8 hrála Beátka Havelková a Davídek Bárta, celkem 25 chlapců a 5 dívek. Hrálo se v sobotu a v neděli na 9. kol a kratší čas, přesto partie končily před časovým limitem.

Beátka s tatínkem.

Davídek s tatínkem.

Výsledky našich hráčů v této kategorii jsem nesledoval tak pozorně. Když jsem si ale všiml, jak zbytečně rychle hrají jak Beátka, tak Davídek a rychlou hrou si kazí pěkné pozice, přesvědčil jsem hráče i rodiče, že budou oba hráči partie alespoň ze začátku zapisovat.

Davídek si dal říci a zapisoval si partie. I když chodí teprve do 1.třídy, zapisovat už umí. 

Beátka si také dala říci a zapisovala.

Výsledek se dostavil prakticky okamžitě – Beátka vyhrála všechny zbývající partie a skončila na 3. místě Mistrovství Čech D8 pro r. 2014 (celkově 13. v HD8), když všechny tři medailistky získaly shodný počet bodů a rozhodly minimální rozdíly v pomocném hodnocení. Davídek se zapisováním vyhrál všechny partie kromě poslední, kdy prohrál s celkovým vítězem a skončil na výborném 7. místě. V případě výhry by skončil na skvělém 2. místě.

I Beátka se umí soustředit na partii.

Davídek v akci.

Došlo i na klubové derby mezi Beátkou a Davídkem.

I Davídek okusil v posledním kole boj na 1.šachovnici o vítězství v turnaji. 

Rozbor tatínka po poslední partii v turnaji.

Před vyhlášením výsledků byl čas na lumpačení a popichování.

Beátka si vybojovala svoji první velikou medaili.

Komentář trenéra Jiřího Havlíčka:
Je veliká radost jezdit s tak šikovnými dětmi na turnaje.

Naši nadějní šachisté, kteří nám udělali opět velikou radost.

 


Nejbližší akce

3.divize 3.kolo - odloženo (31. říjen)

1divize 2kolo - odloženo (01. listopad)

1Velká cena Jihočeského kraje (07. listopad)

2divize 2kolo (08. listopad)

Polofinále MČR juniorů a dorostenců (13. listopad - 21. listopad)

Hraje se v Špindlerově Mlýně

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže U8-U10 (13. listopad - 17. listopad)

Hraje se v Mostu

podrobnosti

3divize 4kolo (14. listopad)

1divize 3kolo (15. listopad)

2divize 3kolo (22. listopad)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK