Davídek Bárta sedmý v České republice !

Davídek Bárta má za sebou výborné vystoupení na Mistrovství České republiky hochů do 8 let. V turnaji startovalo 96 hochů
a Davídek ukázal, že patří k naší špičce. Po prvním famózním dnu, kdy získal 6 bodů ze 6 partií a porazil postupně 1., 3., a 5. nasazeného hráče dokonce v celém turnaji vedl ! K medaili chyběl jen krůček

 

 

Mistrovství České republiky se hrálo v Mostě v hotelu Cascade. Do Mostu jsme dorazili již v pátek. Cesta proběhla bez problémů. Jeli jsme v sestavě pan Král (řídil), já, paní Bártová, Davídek a Jirka. Po vlastní ose jel Hugo se svými rodiči. Cestou jsme uvízli v zácpě a tak jsem si to rozdal s hochy naslepo (kluci měli šachy na mobilu) a hoši mi nedopřáli potěšení dát jim mat, protože před matem vzdali. Ubytování bylo v pohodě a strava také. Turnaj proběhl hladce, pouze přestávky mezi jednotlivými koly byly pro ty, co hráli dlouho velmi krátké, či spíše žádné. Hrálo se tempem 2x20 minut s inkrementem 10 vteřin za každý provedený tah. Jedna partie mohla tak trvat i hodinu. Jak už jsem uvedl, tak v turnaji startoval Davídek Bárta, Hugo Tůma a Jirka Král.

Průběh turnaje byl díky Davídkovi pro nás velmi napínavý. Příjemně překvapil také Jirka. V Hugových silách bylo určitě skončit lépe, ale hodně si to zkazil svojí ukvapeností. Turnaj jsem sledoval díky Davídkovu výkonu především z jeho partií, protože hrál po celý turnaj na předních šachovnicích, ke kterým byl dobrý přístup. Od druhé řady stolů byl přístup k jednotlivým partiím velmi omezený. Daly se ještě sledovat partie, které byly na počátku každé řady, ale tam zase stálo hodně rodičů a trenérů.

1.kolo
Nebezpečně se začala vyvíjet hned první partie Davídka. Davídek měl černými pozici typickou ze skotské, kde má černý nekrytého střelce na „c5“ a bílý jezdce na „d4“ a střelce na „e3“. Hrozil tedy typický motiv Jxc6 s ohrožením dámy a současně střelce na „c5“, což vede ke ztrátě tohoto střelce (v případě, že černý vyvinul na pole „f6“ místo své dámy svého jezdce z „g8“). Davídek si tento motiv nepamatoval a tak vyvinul na „f6“ přirozeně jezdce místo dámy (jezdec z „g8“ se v této pozici pak vyvíjí na pole „e7“). Bohužel Jd4xc6 přišlo a Davídek měl o čem přemýšlet. Protože chyběly pěšci na „d“ sloupci, vyměnil Davídek dámy a vše pro něj mohlo skončit dobře, pokud by místo braní jezdce na „c6“ vložil nejprve braní střelce na „e3“ (Sc5xe3). Davídek ale sebral jezdce na „c6“, jeho soupeř vzal střelce na „c5“ a ještě napadl věž na „f8“. S Davídkem jsem to tedy viděl černě, navíc spotřeboval dost času na přemýšlení.

Hugo začal turnaj bohužel hodně nesoustředěně, dokonce si ani nevšiml, že jeho soupeř zahrál dvakrát po sobě. Partie proto také rychle skončila. Nejlepší výkon podal v prvním kole Jirka. Hrál pěkné nátlakové šachy a svého soupeře úplně rozebral. Materiál byl sice stejný, ale Jirka měl krásně aktivní dámu i věže a dva postouplé pěšce na 6.řadě. Partii se dařilo pomalu obracet Davídkovi, který měl již jen o kvalitu méně a dva volné pěšce. Jirka mezitím dorazil svým pěšcem na 7.řadu a jeho soupeř zase na 2.řadu. Jenže Jirka mohl šachovat soupeřova krále, který stál na políčku proměny a pak si se šachem postavit druhou dámu s matovým útokem. Jirka se bohužel zalekl soupeřových možností, udělal si okénko pro svého krále, tím ale předal iniciativu soupeři, který si postavil druhou dámu dříve a partii vyhrál. Veliká škoda a zkušenost pro Jirku. Výsledek této partie nepovažuji za důležitý, zato Jirkova hra mne velice mile překvapila. To ostatní je otázka více zkušeností. Naopak díky své větší vyhranosti dokázal svoji partii vyhrát Davídek, i když na konci partie mu do časové kontroly chybělo méně než dvě minuty.

2.kolo
Druhé kolo bylo pro Davídka nepoměrně lehčí. V zahájení rozbil soupeři přechodnou obětí figury rošádu a ještě přitom získal pěšce. Pak ale místo toho, aby svoji výhodu stupňoval, vyměnil dámy a cesta k vítězství se tím prodloužila skoro až na 40 tahů. Dobře rozehrál svoji partii i Jirka. Pak udělal dvě poziční chyby. Jednak odešel svým krásným jezdcem ze středu šachovnice a pak nereagoval na svázání své dámy se svým střelcem. Unáhlený tah střelcem pak znamenal ztrátu dámy. To jsou ty chybějící zkušenosti. Jirkovi slouží ke cti, že se „nepoložil“, ale že se snažil bojovat i nadále, i když to nevedlo k úspěchu. Hugo skončil opět velmi rychle, naštěstí tentokrát vítězně.

3.kolo
Pro Davídka nejlehčí kolo. Soupeř nám spadl do varianty, která vedla až do matu. Zde mne Davídek dost zaskočil, když místo jednotahového matu vzal soupeři dámu. Soupeř naštěstí partii díky ztrátě dámy hned vzdal a Davídek již dál nemusel hrát. Jirka sehrál opět hezkou partii, i když ji prohrál. Škoda, že si partie nezapisoval, bylo by co rozebírat a zlepšovat. Hugo dokázal opět vyhrát.

4.kolo
Pro Davídka veledůležité kolo, ve kterém narazil na prvního nasazeného hráče s ratingem 1522 (Davídek má rating 1231) z Beskydské šachové školy. Hrála se sicilská s rošádami na opačné strany, takže ostré zahájení. Davídek předčasně otevřel hru ve středu šachovnice a jeho soupeř kontroval útokem na dámském křídle proti Davídkovu králi. Davídek zde ještě nemá tolik zkušeností a to se projevilo. Přišel o centrálního pěšce na „e4“ a od 15.tahu byl pod silným tlakem soupeře. Davídek se snažil něco vymyslet, ale v této situaci hrál již na 20 vteřinách, zatímco jeho soupeři zbývalo do vypršení času ještě přes 9 minut. Davídek odevzdal figuru, avšak jeho pozice byla i tak pozičně prohraná. Stačilo jen, aby soupeř našel ten správný taktický motiv. A soupeř hledal a hledal a Davídek se zuby nehty držel. Nakonec se Davídkův soupeř rozhodl pro rozhodující útok proti pěšci „c2“ (Davídkův král se za tímto pěšcem ukrýval na políčku „c1“) a přeskupoval za tímto účelem své bojové síly. Vrátil figuru, kterou k útoku nepotřeboval, ale zapojil do hry obě věže a přemístil svého jezdce. Mezitím dohnal Davídka se spotřebou času. Davídek musel tahat hodně rychle, pohyboval se stále kolem 20 vteřin, jeho soupeř už jen kolem 40 vteřin a čas mu rychle ubýval. Mezitím se Davídek nejen bránil, ale také přeskupil své síly. Postavil si baterii střelce a dámy a jeho soupeř při počítání konfliktu na poli „c2“ si při nedostatku času nevšiml nebezpečí a obdržel smrtící matový úder na „h7“. Tuto partii hrál Davídek již na 1.šachovnici, takže byla přenášená on-line přes internet a já jsem ji sledoval v hotelové hale. Musel jsem Davídka obdivovat, že dokázal přes 9 minut hrát s nožem na krku jak z hlediska času, tak z hlediska prakticky ztracené pozice a ještě to proti nejsilnějšímu hráči turnaje ustát a vyhrát. Neskutečný výkon. Jenom nevím, jestli byl z této partie více vysílený Davídek nebo já. Ti, co sledují partie svých ratolestí, dobře vědí, o čem mluvím. Bylo to pro nás velice úspěšné kolo, protože Hugo si připsal další bod a probojoval se tak na přední šachovnice turnaje. Poprvé ochutnal také pocit vítězství Jirka, takže 100% kolo a veliká spokojenost.

5.kolo
V dalším kole čekal Davídka 3.nasazený hráč, takže opět těžký soupeř. Davídek podal opět výborný výkon. Soupeř vyrukoval s anglickou, což jsem uvítal, protože se nehrálo žádné variantní zahájení a rozhodovala skutečná hráčská vyspělost, kde jsem Davídkovi věřil. Davídek získal pěšce, poté aktivní hrou kvalitu. Pak zbytečně obětoval figuru, ale dokázal prosadit svého pěšce do dámy, když nepřehlédl soupeřovy matové hrozby. V závěru pěkně obětoval kvalitu a vyšachoval soupeři druhého jezdce a odebral mu pěšce postouplého na 6.řadu. Soupeř vzdal partii až těsně před matem. Davídek hrál závěr partie s časem pod 2 minuty, ale tentokrát neměl v závěru tak obtížnou pozici a s přehledem to zvládl. Méně se již dařilo Hugovi a Jirkovi. Hugo prohrál hodně rychle, Jirka opět dlouho bojoval, ale nestačilo to.

6.kolo
Poslední sobotní kolo a Davídek měl proti sobě 5.nasazeného hráče turnaje. Do partie šel opět velmi zostra. Hrála se sicilská a soupeř hrál naučené tahy, kdežto Davídek měl již v 9.tahu zahráno jak „d5“, tak „e5“. Soupeř se pak dopustil taktického přehlédnutí, když nechtěl ztratit pěšce a chtěl si pomoci mezišachem. Přehlédl ale, že Davídek se vrátí napadenou figurou a zároveň tak zabrání šachu a tím mu ona figura (jezdec) zůstane navíc. Davídek pak zkušeně měnil figury a spěl do vyhrané koncovky. Partie se sice neobešla bez chyb, ale ty přičítám na vrub z únavy z celodenního náročného klání. Úplně zbytečně si nechal vzít centrálního pěšce. Pak dovolil soupeři napadnout svého jezdce, který chránil jeho střelce a díky tomu mohl o tohoto střelce přijít. Velice hezky pronikl na předposlední řadu soupeře, avšak místo nasazení „harmoniky“ (zdvojení věží na předposlední řadě) vyměnil věže, ztratil přitom svého jezdce a přešel do pěšcové koncovky s pěšcem více. Tu ale s přehledem vyhrál. Hugo svoji partii vyhrál a Jirka si připsal další bod. Hochy jsem nestíhal moc sledovat, protože Davídek hrál své partie kromě 3.kola prakticky celou hodinu.

První den pro nás dopadl skvěle. Famózní výkon Davídka a vedení v turnaji, Hugo 3 body a nováček Jirka 2 body. Odpoledne navštívili hoši s rodiči aquapark, kde se vyřádili. Pak jsme se věnovali přípravě na nedělní 7.kolo. V turnaji byli již jen dva hráči se 100% ziskem a tak se rozhodovalo o medailích. Davídkův soupeř hrál francouzskou, takže šlo o to jít cestou jednoduchou (výměnná varianta) nebo náročnější ostrou se systémem s 3.Jc3. Volil jsem druhý způsob, protože jsem chtěl Davídkovi vysvětlit strategii boje o pole „d4“ a význam pěšcového klínu „e5“ v tomto zahájení.

7.kolo
Davídek rozehrál partii dobře, jeho soupeř použil nezvyklé Sd6 a Davídek se chopil iniciativy a začal soupeře tlačit. Jeho tlak vedl k zisku figury, pak ale Davídek zaváhal, když nedobral pěšce na „d5“ a vložil obranný ústup střelcem. Tím se dostal do velice složité situace, protože pěšec „d“ se rozběhl a protože Davídek při agresívní hře opomněl udělat rošádu, měl najednou problémy jak s postupujícím pěšcem „d“, tak s vazbou na sloupci „e“. Davídek ztratil mnoho času, když přemýšlel jak se dostat z této svízelné situace a nakonec zvolil velice rozumné řešení, když obětoval kvalitu a ukryl svého krále. Abych řekl pravdu, tak tohoto jeho rozhodnutí si asi cením z jeho vystoupení na MČR nejvíce, protože již svědčí o potěšující Davídkově šachové vyspělosti. Řešit rozumně takovou situaci by byl problém i pro zkušenější šachisty. Za vše se ale něčím platí a tak Davídek dohrával partii opět na 15 vteřinách, někdy táhl i 3 vteřiny před pádem praporku. Za této situace došlo k výměnám figur, až partie dospěla do koncovky věže + 6 pěšců (soupeř) proti střelci a jezdci + 4 pěšcům. Tedy dost složitá koncovka. Davídek si vedl dobře, ale místo patrně vyhrávajícího tahu 39.Se7 vzal otráveného pěšce na „f5“ a přišel o figuru. V koncovce věž proti jezdci sice bojoval jako lev, ale soupeř dokázal svoji výhodu uplatnit k výhře. Partie se opět dohrávala jako poslední za velkého zájmu okolních přihlížejících a oba hráči sklidili potlesk na otevřené scéně. Jirka i Hugo zavěsili po bodu, takže zde byla spokojenost.

8.kolo
Toto kolo bylo pro Davídka hodně smolné. Již od začátku partie jsem ho moc nepoznával. Hrál bez nápadu, bez jiskry. V zahájení udělal zbytečný bezmyšlenkový tah jezdcem, to ho stálo dvě tempa a nakonec i středového pěšce. Partie nakonec dospěla do koncovky těžkých figur a střelce, kde Davídek měl aktivnější figury a podařilo se mu oslabit postavení soupeřova krále. Davídek hrál nezvykle rychle, když mu zbývalo do konce časového limitu 18 minut, měl již uděláno přes 20 tahů! Kritická situace nastala ve chvíli, kdy mohl Davídek zahrát pěšcem g7-g6 a tím eliminovat soupeřovy matové hrozby na poslední řadě a naopak hrozit nepříjemnými oběťmi na „f3“. V pozici byla další možnost, a to dát dámou šach na „c1“ a pak dobrat pěšce na „b2“ a srovnat materiál. Tato varianta ale vázla ale na triviální oběti Sc2xh7+ a ztrátě dámy na „b2“. Když dal Davídek šach dámou na „c1“, cítil jsem, že to nedopadne dobře a Davídek bohužel vzal i na „b2“ a soupeř nemilosrdně trestal a bylo po partii. Když jsem se po partii ptal, kam Davídek spěchal, tak jsem se dozvěděl, že musel jít po předchozí partii hned hrát a že si nestihl dojít na WC a že se mu moc chtělo. To se pak těžko hrají šachy. Hugo zase prohrál, zato Jirka zavěsil další bod.

9.kolo
Zde Davídek ještě bojoval o medailové umístění. Za soupeře měl Nguyen Thai Dang Via, se kterým měl doposud aktivní skóre 2:0. Únava a zklamání asi udělalo své a Davídek tahal v partii za kratší konec. Přišel o figuru a tak bojoval o remízu. Partie dospěla do koncovky věž + jezdec + pěšci (Vi) oproti věži + pěšcům (Davídek). Davídek opět bojoval a měl štěstí, protože Vi přehlédl výhru a partie dospěla do remízy. Hugo bohužel opět prohrál a Jirka zakončil turnaj také prohrou.

Mám li turnaj hodnotit, tak musím smeknout před Davídkem Bártou, který podal vynikající výkon a prokázal, že v této kategorii náleží ke špičce v ČR. Celkově skončil sedmý, ale to není důležité. Podstatné je, jaké podával v turnaji výkony. Ve svém věku není samozřejmě ještě hotový šachista a pořád je co zlepšovat. Nicméně jeho výkony v prvních 7 kolech byly parádní, 8.kolo nelze příliš počítat a v 9.kole hrála už svoji roli únava.

Velice potěšil i Jirka Král, který byl na svém prvním takto významném turnaji. Tam se většinou jezdí jen pro nuly a zkušenosti. Zisk 4 bodů z 9 partií je velice dobrý výsledek. Mně ale Jirka potěšil svojí hrou a až získá více zkušeností, dokáže dotáhnout do konce i dobře rozehrané partie.

Hugo Tůma získal také 4 body. Musím se přiznat, že u Huga jsem očekával výsledek na úrovni 5 bodů, přece jen hraje šachy stejně dlouho jako Davídek a jeho talent je nesporný. Zbrklost bohužel také a za tu platí neustále daň v podobě neuvěřitelných chyb a zbytečných porážek.

Cestou domů jsme se ještě zastavili podívat na velkorypadla a povrchový uhelný důl u Mostu. Hochům děkuji za velice příjemně a dosti napínavě strávený víkend a rodičům za doprovod. Perličkou jsou data narození hochů, a to 4.2.2008, 5.2.2008 a 6.2.2008.

 

MCR_U8_01.jpgMCR_U8_02.jpgMCR_U8_03.jpgMCR_U8_04.jpgMCR_U8_05.jpgMCR_U8_06.jpgMCR_U8_07.jpgMCR_U8_08.jpgMCR_U8_09.jpgMCR_U8_10.jpgMCR_U8_11.jpgMCR_U8_12.jpgMCR_U8_13.jpgMCR_U8_14.jpgMCR_U8_15.jpgMCR_U8_16.jpgMCR_U8_17.jpgMCR_U8_18.jpgMCR_U8_19.jpgMCR_U8_20.jpgMCR_U8_21.jpgMCR_U8_22.jpgMCR_U8_23.jpgMCR_U8_24.jpgMCR_U8_25.jpgMCR_U8_26.jpgMCR_U8_27.jpg

 


Nejbližší akce

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

3.divize 2.kolo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK