Mistrovství Evropy mládeže 2016

Po čtyřech letech zavítala tato vrcholná mezinárodní mládežnická akce opět do Prahy, což umožnilo celé řadě našich mladých šachistů startovat v tomto turnaji. Této možnosti využili čtyři naši svěřenci: Davídek Bárta v kategorii H8, Beátka Havelková, Danielka Nagyová v kategorii D10 a Láďa Nagy v kategorii H14.

 

 

 

Naděje na výraznější úspěch jsou samozřejmě mizivé, protože v drtivé většině zemí jsou šachy ve společnosti vnímány zásadně jinak, než v České republice. Těžko se můžeme měřit se zeměmi, kde jsou šachy součástí kultury těchto zemí, jsou začleněny přímo do jejich vzdělávacích systémů a podporuje je přímo stát (jen tak na okraj v Polsku zaplatil stát vyškolení 3000 učitelů a od 1.9.2017 se začnou učit šachy na 13.000 školách; když v Maďarsku vstupoval na trh nový mobilní operátor, jeho hlavní tváří byla Judith Polgar, když Arménie vyhrála šachovou olympiádu, tak vítězný tým přišel v Jerevanu přivítat 1 milion lidí, …).

U nás musí mít všichni jedničky na vysvědčení (přestože značná část učiva je především memorování), každý má mraky kroužků a pak ta mobilní zařízení (mají je přece všichni, kdybych ho neměl, tak bych byl divnej). U nás chybí u dětí především motivace pracovat, stanovit si priority a chovat se podle toho. Někteří zkušení trenéři říkají natvrdo, že naše děti jsou líné. Nejraději mají úspěch, když pro něj toho nemusí moc udělat. Já si pořád lámu hlavu, co s tím, jak dětem vysvětlit, že jejich cena je především v tom, že něco umí a jsou intelektuálně na určité výši. Proč u našich sousedů pracují děti 2-3 hodiny denně (a to chtějí pracovat !!!) a přesto stíhají i to ostatní, a u nás to nějak nejde? Zde ale narážím na to, co je vlastně vzdělání a schopnost myslet. Také na špatnou úroveň našeho školství, kde si společnost neváží těžké práce učitelů, kteří jsou špatně placeni, jejich povolání nemá prestiž odpovídající jejich významu, atd., atd., atd.

Přesto se naši čtyři svěřenci odvážně rozhodli jít se svojí kůží na trh. Nebudou to mít lehké, ale jen tudy vede cesta k úspěchu. Hrát, hrát a hrát a to se silnými soupeři. Pohled do startovních listin každému napoví, že až na pár výjimek to budou mít české barvy hodně těžké. Nejnadějněji to pro nás vypadá kupodivu v nejsilnějších nejstarších kategoriích H18 a D18. Nutno ale přiznat, že absolutní evropská špička zde chybí, protože tito šachisté už jezdí na jiné turnaje. Nejsilnějšími šachisty jsou zde IM Vavulin (2559 – Rusko), IM Petrosyan (2512 – Arménie) a FM Stefanov (2502 – Bulharsko). Chybí například GM Duda (2675 – Polsko), GM Artemev (2665 – Rusko), GM Van Foreest (2601 – Holandsko), GM Donchenko (2581 – Německo), IM Gledura (2581 – Maďarsko), Maghlsoodloo (2576 – Irsko), GM Tari (2571 – Norsko), GM Rambaldi (2551 – Itálie) a několik dalších mimořádně silných mladých šachistů.

Teď se vrátím k naší výpravě. Na mistrovství jsme vyrazili a první hrací den, tedy ve čtvrtek. Polovina výpravy jela vlakem, polovina autem. Vše proběhlo hladce a ubytovali jsme se v hotelu Garni, cca 50 metrů od TOP hotelu Praha. Toto ubytování jsem měl vyzkoušené před čtyřmi lety a je to komfortní, protože cesta do hrací místnosti trvá 5 – 8 minut. Normálně by to byly tak 3 minuty, ale prokousat se davem, kde na každou stranu korzuje tak 2000 lidí zabere více času. Neplatní zde sofijské pravidlo s nulovou tolerancí, takže limit pro pozdní příchod k partii je 15 minut. Pak už Vás nekompromisně kontumují. Hrací tempo je standardní pro mezinárodní turnaje 2 x 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie. Za každý provedený tah se ještě připočítává 30 vteřin.

1.kolo - čtvrtek 18.8.
Nejprve jsme vyrazili na oběd do osvědčené restaurace, kam jsme chodívali před čtyřmi lety. Zde nás čekalo nemilé překvapení – restaurace se rekonstruuje. Vydali jsme se na základě doporučení do další. Naštěstí doporučení sedělo, jídlo bylo dobré, porce vydatné. Já jsem místo pečeného žebírka s houskovým knedlíkem dostal pořádné dva kusy libového masa s houskovými a bramborovými knedlíky a protože i zelí bylo výborné, tak jsem si pochutnal a i ostatní byli spokojeni.

Na první kolo jsme byli tedy dobře naladěni. Jako první dohrála Beátka. Za soupeřku měla Anju Jovanovic ze Slovinska (1372). Beátka mezinárodní rating nemá (takže 0). Výsledek byl bohužel také nula, protože Beátka se na hru pořádně nesoustředila, neboť vyplodila dvě veliké hrubé chyby, po kterých by musela prohrát s každým. Šlo čistě o koncentraci na partii, možná zapracovala tréma či nezkušenost, uvidíme, zda se Beátka otřepe a začne předvádět svůj standard, který je daleko vyšší než to, co se událo v této partii.

Další dohrál Davídek. Davídkovým soupeřem byl 12.nasazený hráč Levitan YaronIzraele (1443). Davídek je nasazený jako č.64, protože ani on nemá ještě mezinárodní rating (také 0). Davídek potěšil svým výkonem i výsledkem. Na začátku partie „přechodně“ obětoval figuru, jak jsme si často ukazovali. Avšak nevšiml si, že to bývá v trošku jiné pozici, takže z přechodné oběti se stala oběť trvalá. S figurou méně hrál ale Davídek dále aktivně, jeho soupeř se jen bránil, až Davídek získal figuru zpět, převedl partii do pěšcové koncovky s pěšcem více a tuto výhodu uplatnil k výhře (ještě že jsme ty pěšcovky pilovali na soustředění).

Pak dorazila Danuška. Ta měla jako jediná českého soupeře, a to úřadující mistryni Čech Lucii FizerovouBeskydské šachové školy (1338). Los je svedl dohromady právě proto, že ani Danuška nemá mezinárodní rating (také 0). Danielka měla černé a hrála velmi aktivně. Jak je jejím zvykem, tak poněkud předčasně udeřila v centru, avšak soupeřka hrála na jistotu a spokojila se s pasivní reakcí. To neměla dělat, protože Danuška získala významnou iniciativu a soupeřky král začal mít problémy. Pod tlakem ve stísněné pozici pak soupeřka přehlédla braní mimochodem, to jí stálo figuru a Danuška zakončila partii nekompromisním matovým útokem. Velice pěkný výkon.

Jak se dalo čekat, tak poslední dohrával Láďa (1872). Jeho soupeř Nikoloz PetriashviliGruzie (2198) byl určitě těžký. V Gruzii mají šachy úplně jinou pozici než u nás, jak jsem uvedl výše, a tak každý šachista z této země má šachy v krvi. Láďa se pokusil postavit výstavbu v sicilské, kterou se teď zabýval, jenže soupeř mu zkušeně odbočil do systému, kde tato výstavba není tak dobrá. Láďa tak nevytěžil ze zahájení to, co chtěl a bohužel se neodhodlal k aktivnímu obsazení centra spojeném s obětí pěšce (tady by potřeboval, aby mu radila sestřička). Za pár tahů to Láďa stejně udělal, jenže to už za tuto oběť nezískal dostatečnou kompenzaci a příliš brzy se smířil s porážkou.

První den tedy úspěšnost 50%, což je slušné. Velká pochvala Danušce, i Davídek výborně, Láďa se musí více pochlapit a hrát odvážněji a Beátka se musí na partii pořádně koncentrovat.

 

Davídek hned v prvním kole ukázal svůj vysoký potenciál.

 

2.kolo – pátek 19.8.
Jako první dohrála tentokrát Danielka. Měla velice těžkou soupeřku Vesnu Mihelic ze Slovinska (1412). Ta totiž nedávno na Mistrovství Evropské Unie v rakouském Murecku vyhrála svoji věkovou kategorii, kde hrála společně i s chlapci ziskem 8 bodů z 9 partií (a to druhou remízu dovolila soupeři až v posledním kole, když už bylo jasné, že vyhraje). Danielka bohužel prohrála. Při rozboru partie z IM Pavlem Šimáčkem jsme ji museli ale chválit. Vyšla nám příprava na partii, takže ze zahájení vyšla Danuška lépe a protože věděla, co má hrát, získala větší poziční převahu. Její soupeřka měla umrtvené celé dámské křídlo. Pak ale přišlo chybné Danušky rozhodnutí a unáhlený postup pěšcem, o kterého posléze přišla, ale stále ještě stála lépe. Pak vyměnila svého lepšího jezdce za slabšího jezdce soupeřky, ale protože ovládala volný „e“ sloupec, měla stále navrch a po hodně odvážném ústupu soupeřky na kraj šachovnice najednou i matové hrozby. Danuška ale místo toho, aby se zabývala tím, jak dát soupeřce mat, jeden pár věží brzy vyměnila. Tímto dostala soupeřku z problémů, neboť jak je známo, zjednodušení pozice v drtivé většině případů pomůže bránící se straně. Pak si bohužel nevšimla vazby a přišla o věž a tím i celou partii. Veliká škoda, protože takto silnou soupeřku opět přehrála. Velice cenná partie.

Pak dohrál Davídek. Ten měl za soupeře Nishchala ThattehoAnglie (1397 – 18.nasazený). Již podle jména bylo zřejmé, že se jedná a naturalizovaného Inda (poté, co se stal Anand mistrem světa, vrhli se na šachy miliony Indů a celá řada z nich opustila Indii a reprezentuje jiné státy, kde mají daleko lepší životní podmínky). Já mám takový pocit, že všichni angličtí reprezentanti jsou Indové. Davídek zvolil bohužel neprozkoumané zahájení a to nebylo dobré rozhodnutí. V pozici se nevyznal, ztratil materiál a prohrál.

Pak přišla Beátka. Beátka hrála tentokrát zodpovědně. Její soupeřkou byla Marlene KatterRakouska (1235). Beátka se pustila do velice ostré varianty, kde navíc zvolila docela riskantní pokračování, které vedlo k výměně prakticky všech figur a tak než se obě hráčky nadály, měly na šachovnici koncovku nestejnobarevných střelců se stejným počtem pěšců na obou křídlech. To nemohlo skončit jinak, než remízou.

Papírově lehčího soupeře měl poprvé Láďa, o to Matyáše Černíčka (1491), takže jsem očekával jasný průběh partie. Láďa opravdu vyhrál, ale při rozboru partie jsem se hodně divil. Láďa se opět snažil dostat do schématu, které znal, i když měl aktivnější možnosti. Pak přišla hrubá chyba, po které ztratil figuru. Měl sice dva volné postouplé pěšce, ale odkrytého krále, soupeř ovládal volný sloupec, nic radostného. Pak Láďův soupeř zahrál nepřesně, dovolil jeho pěšci postoupit a nakonec se rozhodl za tohoto pěšce vrátit figuru. Měl jsem trochu dojem, že to bylo od něj předčasné. Láďa také podle mne asi zbytečně obětoval svého druhého volného pěšce. Vytvořil si sice volného krajního pěšce, ale ve čtyřvěžových koncovkách to vždy může dopadnout všelijak. Soupeř to k Láďově štěstí vyhodnotil tak, že je to pro něj špatné a partii vzdal. Myslím, že hodně předčasně. Tato partie ukázala, že prohrát se dá úplně s každým. Doufám, že Láďa na turnaji předvede, že vyhrát se dá také s každým.

Výsledek 1½ bodu je pořád slušný. Opět veliká pochvala Danušce. Jen by měla hrát pomaleji. Pochvalu za ukázněný výkon a koncentraci zaslouží i Beátka. Davídkovi se dnešek nevydařil a přes jedinou dnešní výhru jsem daleko lepší výkon čekal od Ládi. Tak snad se dočkám.

 

Danuška nám v prvních dvou kolech nadělovala šachovou radost.

 

3.kolo – sobota 20.8.
Třetí den bývá krize, tak jsem očekával, jak dopadneme. Potkal jsem se s prezidentem Slovenského šachového svazu Ing.Františkem Jablonickým a dvě hodiny jsme hovořili o společných projektech. V baru jsme si dali jedno kapučíno a jednu kolu za 125,-Kč, inu levno tu zrovna není. Seznámil mne také s ředitelem Kysucké Šachové školy, který mi řekl, že se jim hodně líbí naše webové stránky a že si udělali svoje stránky podle nás (za geniální označil oddělení šachového klubu od šachové školy). Pak jsem se rychle přemístil do České místnosti, kde jsem očekával, že už někdo z našich dohrál svoji partii. Čekalo mne ale překvapení, hrálo se již více než dvě hodiny a všichni naši ještě hráli. To bylo potěšující.

Asi po třech hodinách se objevila Danuška. Bohužel prohrála. Hrála s Aidou Admirou KecskemetiIrska (1300). Podle jména a jejích účastech v turnajích bylo zřejmé, že alespoň jeden z rodičů pochází z Maďarska. Soupeřka hrála zavřené zahájení a výstavbu, kterou jsme očekávali. Danielka se bez problémů vyvinula, avšak podcenila význam hlavní diagonály h1-a8, jejíž význam stoupá s fianchetováním bělopolného střelce soupeřky na „g2“. Poté stačilo vzít neopatrně otráveného pěšce na „c4“ a odtah bílého jezdce na „e5“ již končil ziskem materiálu soupeřky. Partii pak soupeřka razantně dovedla bez problémů do vítězného konce. Neúspěch v partii padá nejspíše na vrub zbrklosti, takže Danuška dostala za úkol zapisovat po každém tahu i spotřebu času.

Další skončil Davídek. Na jeho partii jsem byl velice zvědavý, protože jsme si připravili velice zajímavou variantu. Vše se odehrávalo podle našeho scénáře. Bohužel v důležitém momentu Davídek nepokračoval v intencích přípravy a dovolil udělat soupeři rošádu. Pak ještě místo dokončení vývinu začal realizovat pochybný plán a soupeř se dostal z potíží a naopak převzal iniciativu. Davídek tak ztratil velice pěkně rozehranou partii. Na druhou stranu je fakt, že tak malý svěřenec nemůže hned napoprvé pochopit novou věc v plné šíři (v jeho věku je to ještě spíš o memorování než o logice). Davídkovým soupeřem byl John Christopher ChristensenDánska (1323).

Tentokrát předposlední dorazil Láďa. Za soupeře měl Daniela MorgunovaRakouska (2098). Jméno ale svědčí o východních kořenech. K Láďově výkonu těžko co dodat. Místo vývinu si vytahal pěšce před svým králem, poté vyměnil svoji jedinou vyvinutou figuru a ponechal si špatného střelce, který jen kopal do vlastních pěšců. A soupeř najednou bez práce ohrožoval řadu slabin v Láďově pozici, takže to Láďa zabalil. Zatím je to hrůza, možná až příliš chce, ale šachy se nedají znásilňovat, určitá pravidla je zapotřebí respektovat. A tak dostal Láďa za úkol napsat večer kartičku od pana Hausnera, to samé zítra ráno a opět po obědě. Když se tím začne i řídit, bude to opět ten Láďa, kterého známe.

Poslední dohrávala Beátka a to se jí asi stalo osudným. Hrála s Natálií MalinowskouPolska (1272). Rozehrála zahájení, které zná a zvládla ho dobře, přestože to nebylo jednoduché. Zahájení s opačnými rošádami vyžaduje vždy přesnost a dobré znalosti a ty Beátka prokázala. Bohužel v samém závěru partie „vypla“ motory a úplně odešla. Zde bych to přičítal malé vyhranosti, protože hrát partii kolem čtyř hodin je asi ještě nad její síly. Zatímco velká většina našich soupeřů startovala již na řadě mistrovství Evropy, světa a dalších mezinárodních turnajích, zkušenosti našich svěřenců jsou v tomto směru nepoměrně menší a to je znát především v závěrech partií. Právě to je jeden z důvodů, přoč jsme začali pořádat turnaje i my.

Dá se říci, že černý den, protože jsme vyšli naprázdno. Nicméně je zapotřebí pochválit Beátku, nic se nedá vyčíst Davídkovi, Danuška by měla při partiích ubrat plyn a Láďa se prostě musí najít.

 

Beátka je na mistrovství stále bez výhry. Její hra má ale vzestupnou tendenci, takže se určitě dočká.

 

4.kolo – neděle 21.8.
V tento pro Čechy poněkud smutně památným den jsme poprvé narazili na soupeře z Ruska. A to hned obě děvčata, takže dostala za úkol zvítězit. Vzhledem k tomu, že jsme v sobotu vyšli naprázdno, tak jsme si říkali, že dnes by bylo zapotřebí 4/4 (4 body ze 4 partií, neboli bodovat naplno). Byl to samozřejmě trochu optimistický cíl, ale proč ne. Já jsem se poprvé od počátku mistrovství vzdálil po zahájení kola na pokoj, kde jsem potřeboval dopsat reportáž o letním soustředění, abych ho dal na web společně s průběžnými komentáři z ME. Z hracích místností nás všechny vždy vypakovali do 10 minut od zahájení kola a pak se už jen čekalo až děti dohrají. Domluvil jsem se s panem Nagyem, že mi zavolá, až dohraje první svěřenec a já pak dorazím do prostor pro rozbory partií. Počítal jsem s tím, že mám alespoň dvě hodiny času. Jenže telefon se ozval už po hodině, takže jsem skoro nic nenapsal.

Dohrál totiž Davídek, který měl jako jediný českého soupeře, bronzového medailistu z MČR mládeže do 8 let, Kryštofa ŠvarceBuštěhradu (mezinárodní rating 0). Davídek svým výkonem velice potěšil, předvedl ucelený výkon bez výkyvu a soupeře pěkně přehrál. Ze zahájení, které nemá moc obehrané (skotská) vyšel dobře, když se vyhnul úskalí ztráty střelce na „c5“ a postupně získával v partii převahu. Ukázkově využil volný sloupec k průniku na druhou řadu, kde si zdvojil věže (neboli nasadil „harmoniku“) a soupeř musel po těžkých materiálních ztrátách kapitulovat.

Poměrně rychle, během další půlhodiny dohrál Láďa. Ten měl za soupeře Willa SidneyeIrska (0). Hráči s nulovým ratingem jsou vždy nebezpeční, protože nikdy nevíte jak jsou silní. Soupeř vyrukoval na Láďu s gambitem, avšak ten mi celkem známe a tak Láďa jeho útočné choutky eliminoval. Láďa pak konečně zahrál aktivně, po Davídkově vzoru vlétl věží na druhou řadu (oba hrají v jiném sále, takže nejspíše byli napojeni telepaticky) a nakonec díky vazbě připravil soupeře o figuru. Celkem přesvědčivá a tentokrát zasloužená výhra.

Pak dorazila Danuška. Její soupeřkou byla Yuliana MustafinaRuska (1202). Protože již odehrála spousty turnajů, věděli jsme, co bude hrát. Podle předpokládaného scénáře probíhalo vše až do 14.tahu, kde se Danuška odchýlila od nejsilnějšího pokračování. To patrně soupeřku trochu zmátlo, protože dovolila získat Danušce poziční převahu. Danuška bohužel místo toho, aby to jednoduchým způsobem využila začala kombinovat, ke všemu ještě nekorektně. Soupeřka to naštěstí neodhalila, takže to Danušce prošlo a nakonec i ona svoji partii vyhrála.

Poslední dohrávala Beátka. Její soupeřkou byla Yana Pshevskaya (1362) opět z Ruska. Hrála se obtížná sicilská a Beátka popletla dva systémy dohromady. V partii promarnila velikou příležitost, když mohla obětovat na „e6“ střelce za tři pěšce a rozvrátit soupeřce její pozici. Pak bohužel nedocenila nebezpečí vazby své figury na „d4“, neustoupila králem z nebezpečného pole "g1"na „h1“ a opakovaně na tomto poli přišla o materiál. Zbytečná porážka díky nerespektování základních principů šachové hry (pokud možno, tak z vazby vždy uprchnu!!). Škoda, málem nám to vyšlo.

Celková bilance dne 3 body ze 4 partií je zatím náš rekord. Davídek výborně, dalo by se říci bez ztráty kytičky. Láďa se konečně také pochlapil, jen aby to vydrželo. Danuška také dobře, jen musíme zapracovat na té střední hře (dnes si zapisovala i čas!). Beátka rozehrála zahájení slušně, ta neznalost typové oběti je jen otázka zkušenosti. Nesmí ale ignorovat taková nebezpečí jako je vazba.

 

Láďa začíná zvedat hlavu a to je potěšující.

 

5.kolo – pondělí 22.8.
Mistrovství se překlápí do druhé poloviny a hrajeme poslední kolo před volným dnem, kdy by měly děti načerpat síly do posledních, nejdůležitějších kol. Při cestě na oběd se Láďa pošťuchoval s Danuškou a ta mu řekla, že je brzda socialismu. A tak dostala Danuška úkol, aby nám vysvětlila, co to ten socialismus vlastně je. Uvidíme, s čím přijde.

Tentokrát jako první dohrála Beátka. Její soupeřkou byla Milena StagnoMalty (rating 0). Beátka hrála podle přípravy a podařilo se jí zamezit soupeřce v rošádě. Pak se ale nesoustředila, přehlédla soupeřčin mezišach a to jí stálo figuru. Nicméně pak nastražila soupeřce past, soupeřka ji neprohlédla a Beátka jí svázala dámu s králem. Partie se v tu chvíli obrátila a Beátka už nezaváhala. První a zasloužený bod.

Další dohrála Danuška. Její soupeřkou byla Juliette CornileauFrancie (1317). Danuška hrála zahájení, které důvěrně zná (alespoň to tvrdila při přípravě), nicméně na průběhu partie to nebylo znát. Po zahájení nestála dobře a navíc místo toho, aby hrála aktivně, umístila svého jezdce na kraj šachovnice a nevyvinula si střelce. Ve značně horší pozici začala zvedat hlavu a po sérii vydařených tahů začala se soupeřkou srovnávat krok. Avšak ve chvíli, kdy přemýšlela nad jedním tahem 29 minut, tak přehlédla jednotahový mat na poslední řadě a byl konec. I to se stává.

Další dohrál Láďa, který se v jihočeském derby utkal s Kubou StínkouŠACHklubu Písek (2034). Další pikantností tohoto souboje bylo, že Kubu trénuje IM Ivan Hausner, který pomáhá i nám a tak bylo zajímavé sledovat, který z hochů bude lépe aplikovat jeho rady. Partie se hrála dlouho podle teorie, pak Láďa místo nástupu pěšců na královském křídle šel cestou výměny svého černopolného střelce, což nebylo dobré rozhodnutí. Po této výměně stál lépe Jakub, jehož figurky měly značně lepší souhru než Láďovy. Láďovi pak pomohly některé výměny figur a tak se pozice pomalu vyrovnávala, až se soupeři dohodli na remíze. Láďa měl možná mírně lepší koncovku bělopolných střelců díky možnosti vzniku vzdáleného volného pěšce, ale k výhře bylo ještě hodně daleko a navíc by k ní musel přispět soupeř nepřesnou hrou a to se nedalo očekávat.

Poslední dohrával tentokrát Davídek, který si udělal „osobák“ v délce partie. Přesně to nevím, ale hrál zhruba 3 hodiny a 12 minut. Jeho soupeřem byl Igor ProkudinRuska (1322). Možná Davídka motivoval i jeho dědeček, který mu před partií volal a slíbil mu 200,-Kč, když Rusa porazí. Soupeř odmítl gambit, takže Davídek musel hned od počátku vymýšlet. A nevedl si špatně. Nakonec vznikla pozice s izolovaným pěšcem, která je pro Davídka ještě dost náročná a probírali jsme ji jen se staršími žáky. Davídek nezahrál „a3“ a tím pustil soupeřova jezdce na „b4“ a pak již nezabránil jeho skoku na pole „c2“. Díky tomu přišel o středového pěšce na „d4“. Hrál ale pěkně aktivně a stále měl šance. Protože ještě nemá zažité základní principy této typové pozice (izolovaného pěšce je nutné zablokovat, aby se nerozběhl, a to nejlépe jezdcem, je třeba měnit figury a to především ty těžké, …), tak nepostupoval správně a blokoval izolovaného pěšce svojí dámou (dáma je nejsilnější útočnou figurou, ale zato nejslabší obrannou figurou). Nicméně i tak mohl tohoto pěšce zlikvidovat, ale jednalo se o náročnější propočet a to už byl Davídek asi příliš unaven. Nakonec Davídek tohoto pěšce přece jen získal, pak ale špatně spočítal jednu kombinaci a přišel o figuru. To stačilo dost solidně hrajícímu soupeři k získání bodu. Že jsou tito prckové již profíci, bylo vidět z toho, že když už trvala partie hodně dlouho, dělal malý Rus dřepy, aby se mu prokrvil mozek. Zde je vidět obrovský rozdíl v přístupu těchto dětí k partiím a předpokládám, že i k tréninkům. Jedno souvissí s tím druhým.

Zisk 1½ bodu není zase tak špatný. Pochválit je zapotřebí Beátku, až na to přehlédnutí mezišachu hrála pěkně. Danielka sehrála svoji nejhorší partii na mistrovství, tak snad o volném dnu „dobije baterky“. Zato Láďův výkon naznačil stoupající tendenci, tak ji snad udrží. Také Davídka je zapotřebí pochválit, bojoval dlouho, vedl si dobře, a že na něco už nestačily síly a v něčem se neorientoval správně nevadí. To je jen otázka více zkušeností.

Děti mají kromě hraní i další program, který zajišťují rodiče, ale to již nestíhám zaznamenávat. Mám zde i další povinnosti a čas strašně letí. Dnes byli všichni na procházce do obchodního centra Chodov, kam se jde přes dvě lávky. Jedna je obrovská, vede přes osmiproudou silnici, benzínku a pak ještě další silnici. Dnes naši cestou narazili na vykradače popelnic s elektronikou, a protože měli sebou děti, tak dělali, že je nevidí a totéž dělali ti vykradači, takže se to obešlo bez konfliktu. Děti mají ale zážitek z velkoměsta.

 

Naši reprezentanti v japonské zahradě TOP hotelu Praha.

 

6.kolo – středa 24.8.
Po volném dni, který děti strávily především v pražské ZOO, zde máme závěrečná čtyři kola. Zatím měli vždy stejné barvy figurek hoši a stejné dívky. Tentokrát je to poprvé porušeno, když Láďa má podruhé za sebou bílé.

Jako první dohrála Danuška. Výsledek se dá snadno uhádnout z toho, že za 10 minut stihla udělat 40 tahů. Její soupeřkou byla Antonia KaravitakiŘecka (1115). Danuška odblicala zahájení, kde povolila soupeřce urychleného draka (d7-d5). Zahájení nic moc, ale soupeřka přibližně na stejné úrovni. Vznikla koncovka dvou věží a bělopolného střelce na obou stranách. Danuška to měla lepší, neboť ovládala věží jediný volný sloupec „d“ a navíc stála věží na 5.řadě, takže stačilo vyvinout střelce, zdvojit věže a měla by jasnou výhodu. Jenže Danuška nepochopitelně odešla jedinou vyvinutou věží dobrovolně z volného sloupce a vývinem střelce na špatnou stranu ztratila další tempo. Soupeřka mezitím obsadila volný sloupec, svým střelcem napadla pole „d1“ a díky hrozbě matu na „d1“ přišla Danuška o nevhodně vyvinutého střelce na „g2“ a bylo po partii. Stát se to v prvních dvou kolech, pokládal bych to za neodpustitelnou herní nekázeň, nicméně zde mám dojem, že hlavní příčinou byla únava. Partie byla odehrána v úprkovém tempu, bez snahy o jakoukoli invenci, jen vše rychle vyměnit a skončit.

Další dohrál Davídek. Jeho soupeřem byl Mody Muhamad QasemIzraele (0). Davídek ustál zavřené zahájení. Pak si ale nechal zbytečně sebrat pěšce na „b7“. Hrál ale vynalézavě a nabídl soupeři dalšího pěšce na „c6“. Ten již byl notně otrávený a když ho jeho soupeř vzal, musel dát dámu za věž. Partie pak spěla jasnému konci a Davídek ji mohl ukončit jednotahovým matem na „a1“. Jenže Davídek chtěl hrát dál, tak pokračoval. Asi za pět tahů došlo k situaci, že kdyby hrál jeho soupeř důsledně, tak by partii vyhrál. Soupeř tuto možnost neviděl a tak Davídek partii nakonec bez problémů vyhrál.

Další dohrála Beátka. Její soupeřkou byla Fiorina BerezovskyMonaka (1105). Hrála se atypická sicilská, kterou jsme ale čekali (díky partiím soupeřů, které po každém kole připravuje pan Nagyi). Zahájení proto Beátka přežila, i když IM Juřek nám řekl, že se to dalo hrát jinak. Beátka převedla partii do věžové koncovky s pěšcem více. Tam opomenula nejprve omezit věží soupeřova krále. Pak opustila věží aktivní pozici. Avšak po celou dobu stála lépe a soupeřka bojovala o remízu. Beátka ještě jednou chybovala, když se zbytečně vzdala postouplého „c“ pěšce. Její soupeřka si také nepočínala nejzkušeněji, a proto Beátka v partii zaslouženě zvítězila.

Poslední dohrával Láďa. Jeho soupeřem byl Nikolaos K. GeorgakopoulosŘecka (2059). Rodina Nagyových si to dnes rozdávala s Řeckem. Zajímavostí bylo, že před začátkem kola byli hráči prohledání (tašky + kapsy), jestli u sebe nemají mobilní zařízení (není povoleno ani si je dát k rozhodčímu !!). Soupeř na Láďu vyrukoval se Svešnikovem. Láďa to nehrál podle IM Pavla Šimáčka úplně přesně, avšak najednou jako kdyby vypustil Láďa džina z láhve, napálil tam „h2-h4“, obětoval figuru a začal na soupeře zle tlačit. IM Pavel Šimáček byl velice spokojen a my samozřejmě také. Láďa hrál konečně s velkou invencí a hodně odvážně. Jeho soupeř musel odolávat silnému tlaku, až to nevydržel a rozhodl se vrátit materiál a dosáhnout tím výměny dam. Z jeho strany to bylo velice dobré rozhodnutí, neboť tím patrně zachránil partii. Díky značné složitosti pozic, vznikajících na šachovnici se dostal Láďa do časové tísně, a tak musel řadu tahů dohrávat na půlminutě (již mu vypršel časový limit a tak měl na každý tah jen 30 vteřin včetně jeho zapsání do partiáře). Vzniklá koncovka byla vyrovnaná, oba hráči ještě něco zkoušeli, ale nakonec se dohodli na remíze.

Celkem tedy 2½ bodů je dobrý výsledek tohoto kola. Danuška podle mne „odešla“ díky únavě, Davídek podal dobrý výkon, opět vydržel hrát docela dlouho. Beátka se mi také líbila, ty koncovky musíme ale pilovat. Láďa mne tentokrát mimořádně potěšil, když si liboval i IM Pavel Šimáček, tak to je už co říct. Líbila se mi ta odvaha, kreativita a chuť zvítězit.

Davídek, Danuška, Láďa a Beátka.

 

7.kolo – čtvrtek 25.8.
Už jsme zde celý týden a únava se začíná silně projevovat. Musím se přiznat, že už mi začíná dělat potíže udržet v paměti rozbory partií našich svěřenců. I na rozebírajících IM jsou znát známky únavy. Všechny turnaje vrcholí a tak dochází k rozhodujícím soubojům. Před zahájením kola jsme uctili minutou ticha oběti zemětřesení v Itálii a pak se začalo hrát.

Naši se tentokrát drželi, ještě po dvou a půl hodinách všichni hráli. První dohrála Beátka. Její soupeřkou byla Vittoria SpadaItálie (1241). Nechci to zkoumat, ale jméno Spada mi připadá velice povědomé, mám takový pocit, že to byli kdysi významní italští kardinálové či církevní hodnostáři. Beátka hrála opět zavřené zahájení. Je s podivem, kolik takto mladých šachistů hraje zavřený zahájení. Zkusit variantu Cambridge Springe nemělo smysl, protože v té jí jeden soupeř nachytal před rokem, takže byl vysoký předpoklad, že ji zná. Proto dostala Beátka pouze instrukce jak má rozestavovat figurky a že dle možností se má snažit prosadit „e5“ nebo „c5“. Ze zahájení vyšla Beátka celkem slušně, pak si ale velice neopatrně tahem „f7-f5“ vyrobila slabinu na „e6“, na kterou začala její soupeřka tlačit. Dalším problémem bylo, že neuvedla do hry svého střelce na „b7“. Soupeřka tak získala silnou iniciativu v tlaku proti pěšci „e6“ po jehož pádu se Beátka zahojila na pěšci „d4“, avšak přehlédla jednnotahový mat na“g7“. Výsledek partie je celkem logický, soupeřka odehrála daleko více turnajů a v zahájení a střední hře se pohybovala evidentně lépe. Únava také sehrála svoji roli.

Další dohrála Danuška. Ta měla za soupeřku Sáru Simalčíkovou ze Slovenska (1071). Hrálo se klasické otevřené zahájení. Partie měla celkem vyrovnaný průběh, až přešla do věžové koncovky. Zde měla Danuška několik hezkých momentů, ale i chyb. Nicméně je potěšující, že některé zásady již přecházejí našim svěřencům „do krve“. V jednu chvíli nevyužila Danuška výhodu, kterou si díky hezké kombinaci a nepozornosti připravila. To by mohla usilovat o výhru v partii. Nestalo se, soupeřka srovnala krok a Danuška vzápětí chybovala a naopak to byla ona, kdo musel bránit remízu. Pozice byla remízová, ale bylo zapotřebí šachovat soupeřova krále z boku. Danuška šla bohužel pod pěšce. Pak obrovsky zariskovala, protože vyměnila věže a pěšcovou koncovku měla prohranou. Její soupeřka ale chybovala (neznala pravidlo trojúhelníka) a tak došlo k výměně posledních pěšců, a protože na šachovnici zbyli pouze králové, skončila partie remízou.

Pak dohrál Davídek. Ten měl za soupeře AIM Simeona TodevaBulharska (1498). Co znamená titul AIM jsem nezjistil. Bylo jasné, že půjde o sicilskou a že ji má soupeř již dost obehranou. Proto jsme volili únikovou cestu, kde jsem se spoléhal na přirozenou Davídkovu dravost. Davídkovi se partie bohužel vůbec nepovedla. Jakoby zapomněl na všechny zásady. Hned v zahájení hrál jediným vyvinutým jezdcem na kraj šachovnice, pak po zahrání „g2-g3“ se zbavil bělopolného střelce, takže mu vznikly díry na bílých polích na královském křídle. Soupeř si vybudoval silný pěšcový střed, který se snažil Davídek správně podkopat tahem „b2-b3“, avšak pak na „b3“ vzal místo pěšcem jezdcem a tím mu vznikla velká slabina na „c3“. Jeho soupeř zkušeně zdvojil na „c“ sloupci těžké figury, zapojil ještě dámu a střelce a Davídek po chybném ústupu jezdce musel kromě pěšce „c3“ odevzdat další materiál a bylo po partii. Z Davídkových poznámek při rozboru vyplývalo zcela chybné hodnocení pozic v partii, které podle mne velice úzce souviselo s únavou. Davídek, který vždy počítá, jak soupeře nachytat nebyl tentokrát schopen prohlédnout elementární jednotahové záležitosti a to lze přičíst pouze únavě.

Poslední dohrával Láďa. Jeho soupeřem byl Miloš Miloševič ze Srbska (2132). Hrálo se podivné zahájení, jakýsi hybrid mezi Pircovkou obranou (ovšem s pěšcem na „e2“ a Královskou indickou obranou (ovšem s pěšcem na „c2“). Láďa stál zpočátku stísněně, někde nezvolil správný postup. Pak ale začal své figurky vylepšovat, až dosáhl rovnováhy či mírně lepšího postavení. Jednalo se o dost složité postavení, kde bylo zapotřebí hrát hodně odvážně. Láďa trochu váhal, pak se do toho pustil. Problém byl v tom, že tentokrát narazil na dost silného soupeře, kterému se podařilo Láďovy hrozby eliminovat, a naopak sám udeřil. Láďovi se nepodařilo partii udržet a prohrál. Dostal ale opět pochvalu od IM Pavla Šimáčka za velice zajímavou partii a výborný výkon. Soupeř byl bohužel šachově vyspělejší.

Tentokrát jsme získali jen půl bodu. Není ale proč smutnit. Beátka podala slušný výkon a Danielka se také snažila. Davídkovi partie prostě nevyšla. Pro příští kola mám tak trochu obavy z únavy u našich mladších svěřenců, přece jen nejsou na takový zápřah zvyklí. Láďa opět velice potěšil, tak ať mu to vydrží, přesně takové výkony jsem si u něj představoval. Jen takové partie ho posunou dopředu na vzestupnou spirálu.

 

 Rozbor partie Davídka s IM Pavlem Šimáčkem.

 

8.kolo – pátek 26.8.
Máme tu předposlední kolo. Únava a pařáky moc šachu nepřejí, v hracích sálech je ale příjemně díky klimatizaci. O poznání horší je to v prostorách, kde se čeká na hráče, a analyzují se odehrané partie.

Velice rychle dohrál Davídek. Jeho soupeřem byl Emanuel LazicBosny a Hercegoviny (0). Davídek se pustil v zahájení do varianty, kterou moc nezná, naštěstí jeho soupeř byl na tom ještě hůře. Vcelku brzy udělal chybu, a když zjistil, že ztrácí figuru, tak nabídl Davídkovi rychle remízu. Davídek nepřijal a po dalších soupeřových nepřesnostech získal další materiál a tentokrát dost snadno vyhrál.

Další dohrála Danuška. Ta měla za soupeřku Anju Jovanovič ze Srbska (1372). Danuška opakovala partii se soupeřkou z Ruska a opět se odchýlila ve 14.tahu od hlavní varianty, avšak jinak, než v partii s Ruskou. Bohužel tato inovace byla velmi nešťastná, neboť vedla okamžitě ke ztrátě materiálu. Danuška se snažila něco vymyslet, předložila před soupeřku pár hrozeb, ale hra „vabank“ úspěch nepřinesla a tak partie rychle skončila, i když se hrála dvě a půl hodiny.

Po třech hodinách a dvaceti minutách dohrála Beátka. Její soupeřkou byla Marie VaňkováŠO Kunovice (1162). Beátka rozehrála partii pěkně, měla lépe postavené figurky a vyvíjela nepříjemný tlak na soupeřčina krále. Pak ale místo toho, aby se soustředila na to, jak zesílit svůj tlak, např. prosazením postupu „f2-f4“ odešla svojí dámou na dámské křídlo a dovolila soupeřce hrát v centru. Tam si špatně spočítala výměnu figur, když brala figuru střelcem místo jezdcem a dostala vidličku. Ani pak nezareagovala správně a místo kvality ztratila celou figuru. To už stačilo soupeřce k uplatnění výhry.

Poslední dohrával opět Láďa. Jeho soupeřem byl Richard MládekTJ Spartak Vlašim (2015). Láďa zkusil po dlouhé době draka a zpočátku se hrálo zhruba v intencích teorie. Láďa pak nezvolil patrně optimální plán spojený s klasickým manévrem Jc6-Je5-Jc4 a hrou po „c“ sloupci, případně plán se Se6 a místo toho se odhodlal k nástupu pěšců na dámském křídle pomocí tahu „a7-a6“ s následným postupem „b-pěšce“. Tím si ale oslabil černá pole na dámském křídle, dostal se do velice stísněné pozice a přišel o kvalitu. Vznikla koncovka, kde se sice Láďa pokoušel a zvrat aktivní hrou králem, avšak soupeř si vítězství zkušeně pohlídal.

Opět malý bodový příděl, jeden celý bod. Davídek se pro vítězství moc nenadřel, u Danušky bych to viděl na únavu, protože jinak by si novátorský tah lépe spočítala. Beátka hrála partii velice pěkně, musí se ale naučit důsledně plnit své plány a pokud mám někde převahu, tak hraji tam a neodvádím figurky jinam (pokud neuplatňuje princip dvou slabin, ale k tomu jsme ještě nedospěli). Láďovi těžko něco vytýkat. Zvolil špatný plán hry v pozici, kde to nevypadalo nijak dramaticky, ovšem v zahájeních typu draka platí, že „kdo zaváhá, nemele“. Láďa pak bojoval čtyři hodiny a dvacet minut, ale soupeř převahu uplatnil k výhře. Tak uvidíme v posledním kole.

 

Naše kompletní výprava na Mistrovství Evropy 2016.

 

9.kolo – sobota 27.8.
Poslední, v drtivé většině rozhodující kolo. Hrálo se již od 13 hodin. Za nešťastné považuji to, že ti, co odjížděli z mistrovství v sobotu, museli vyklidit pokoje do 11 hodin. Vzhledem k tomu, že před každým kolem (a před posledním obzvlášť) probíhají ještě přípravy na partie a pak je zapotřebí stihnout oběd, krajně nevhodné načasování. Další věc je, že to ani nebylo v propozicích. Řada lidí takhle přišla o oběd a na jinak výborně organizované akci ulpěla dost nepříjemná kaňka. Co já mám zkušenosti, tak na většině významných turnajů se vyklízí pokoje až po odehrání posledního kola, případně po začátku posledního kola. Když začnou děti hrát, mají dospělí již dostatek prostoru pro vyklizení pokojů.

První dohrála tentokrát Beátka. Její soupeřkou byla Sára Simalčíková ze Slovenska (1071), tedy Danielky soupeřka ze 7.kola. Ihned po začátku kola přišel k partii rozhodčí s tím, že soupeřka onemocněla a nedostaví se. Pustil hodiny a řekl Beátce, aby počkala stanovených 15 minut, a pak získá kontumační výhru. To se v dětských turnajích sem tam stane. Pořád je to cennější bod, než bod za odstoupení. Ten totiž znamená, že jste v danou chvíli poslední v turnaji a pokud je lichý počet účastníků, tak ten poslední získává automaticky bod za odstoupení. Nemusíte být úplně poslední, ale třeba třetí od konce, ale protože ti dva za vámi již bod za odstoupení získali (bod za odstoupení můžete v turnaji získat pouze jednou), tak ten bod získáte vy. Kontumační bod tedy znamená, že vám nepřišel soupeř, kdežto bod za odstoupení znamená, že jste v danou chvíli poslední či hodně na chvostě tabulky a je lichý počet účastníků. Za kontumaci nemůžete, ale za odstoupení ano díky špatným výkonům. To se ale netýká prvního kola. Tam když máte nejnižší rating a je lichý počet účastníků, tak Vám počítač automaticky přidělí odstoupení. Proto je záhodno, aby u tak významných turnajů byl sudý počet účastníků a pořadatel měl připravené hráče pro dosuzení startovní listiny. Z toho důvodu také dostává pořadatel právo přidělit divokou kartu.

Jsou ale situace, které nelze ovlivnit, jako je nemoc v průběhu turnaje. Na tomto Mistrovství Evropy došlo k situaci, že v 1.kole se zasekla jedna dívenka z Ruska, že když u ní nebude tatínek, tak nebude hrát. A protože všichni rodiče i trenéři (kromě reprezentačních trenérů) museli po 10 minutách opustit hrací sály, dívku nic nepřesvědčilo, aby začala hrát. Pak už v žádném kole nenastoupila. Totéž se pak opakovalo asi ve 4. či 5.kole chlapců. Kupodivu se jednalo o bratra zmíněné dívky. Rodičům se tedy cesta z Ruska na Mistrovství Evropy skutečně vyplatila.

Další dohrála po více než dvou hodinách Danuška, Ta zase na oplátku nastoupila proti soupeřce Beátky ze 6.kola Fiorině BerezovskéMonaka (1105). Při tak širokém startovním poli docela zvláštní věc. Hrálo se očekávané Rétiho zahájení, kde soupeřka kupodivu místo „c2-c4“ zahrála Jc3. Danuška bohužel přestože pořád dokola opakujeme, že v zavřených zahájeních (po 1.d2-d4, 1.c2-c4, 1.Jg1-f3) se hraje spíše Jb-d7 a když chce hrát Jc6, tak až po „c7-c5“, tak také zahrála ihned Jc6. Na to soupeřka reagovala správně Sf4. Danuška netušíc, co jí hrozí, hrála dále a měla veliké štěstí, že si soupeřka nevšimla, že může zahrát Jb5 a Danuška by měla veliký problém s krytím pole „c7“. Další „kliku“ měla, když po výpadu jejího jezdce si soupeřka nevšimla, že jí může beztrestně vzít pěšce na „d5“. Vypadalo to, že soupeřka Danušce plně důvěřuje, že její hrozby jsou vážné a snažila se reagovat pouze na ně a vůbec nezvažovala své možnosti. Danušce se pak velice povedla střední část partie. Zcela cílevědomě připravila pěknou kombinaci, po které získala volného pěšce ve středu šachovnice a navíc dvojici střelců. Další pochvalu zaslouží za to, že si uvědomovala výhody své dvojice střelců a bránila se jejich výměně. Pak si ale umanula, že musí dát mat a nechala si kvůli tomu sebrat svého pěšce a mat nedala. Díky síle své dvojice střelců pak Danuška získala volného krajního pěšce a začala s ním postupovat do dámy. Soupeřce se nakonec podařilo Danušku přinutit v výměně dvojice střelců, avšak tu nemohla dokončit, protože by díky vazbě přišla o věž, takže Danuška získala celou figuru a v průběhu partie ještě další a partii vyhrála. Výhru si zcela zasloužila, protože celá partie byla v její režii, té špatné, ale i dobré.

Pak dohrál Davídek. Davídek měl za soupeře Yaira WeissbergaIzraele (0). Hrál tedy potřetí se soupeřem z Izraele a my jsme si z něho dělali srandu, že když i potřetí vyhraje, že ho do Izraele nikdy nepustí. Bylo vidět, že se soupeř na Davídka připravil a vyhnul se nabízenému gambitovému pokračování. Oba hoši rozehráli partie dobře a partie byla dlouho vyrovnaná. Davídek pak přenechal soupeři volný sloupec a ten ho ukázkově využil k vniknutí do Davídkova tábora. I když pak hrál Davídek docela dobře, jeho soupeř svoji poziční převahu přetavil v materiální a partii nakonec vyhrál. Obdivuhodné bylo, že po tak únavném turnaji dokázali hrát hoši přes tři hodiny.

Poslední hrál opět Láďa. Jeho soupeřem byl již čtvrtý český šachista Pavel HaaseŠK PORG Praha (2012). Hrálo se pět hodin a Láďa stále nikde. Láďa využil rady IM Ivana Hausnera a zvolil vedlejší variantu, která vedla do pozice s nerovnoměrným rozdělením materiálu. Ve střední hře došlo k velice zajímavé zápletce, kde Láďa možná nepokračoval nejpřesněji. Při rozboru partie s IM Pavlem Šimáčkem nám vycházelo, že by Láďa velmi rychle vyhrál, ale vzhledem k značnému opotřebování analyzujících je zapotřebí vše ještě prověřit. Nakonec vznikla pozice, kde měl soupeř dámu proti věži a dvěma lehkým figurám (střelec + jezdec). Láďa postupně vyměnil ještě všechny pěšce, takže mu zůstali dva spojení pěšci „b“ + „c“ a soupeři žádný. Samotná dáma pak neměla šanci bránit Ládíkovým pěšcům v cestě kupředu a Láďa partii vyhrál, když se vyhnul hrozbám patu.

V závěrečném kole 3 body velice potěšily, i když jeden byl kontumační. S výkony veliká spokojenost, protože v závěru tak náročného turnaje dokázala Danuška zahrát velice pěkně některé úseky partie. To samé lze říci o Davídkovi. Láďa podal opět výborný výkon a o jeho vítězství nebylo pochyb.

 

Čekání na vyhlašování výsledků.

Co jinak říci k Mistrovství Evropy. Česko bralo jednu bronzovou medaili a to je považováno za veliký úspěch. Celkem dobře jsme si vedli v kategoriích H18 a D18, tedy v kategoriích, kde se již rozhoduje o financích pro šachy od ministerstva. V H18 skončil na 7.místě FM Josef Havelka (nasazen jako č.45 s ratingem 2277 !!), na 10.místě FM Nguyen Thai Dai Van (prohra v posledním kole s IM Haikem M. Martirosyanem ho při příznivých výsledcích v dalších partiích připravila o medaili). Když jsem při posledním kole viděl zahájení této partie, tak z mladého Arménce čišelo obrovské sebevědomí. Myslím to v pozitivním slova smyslu, žádná namyšlenost, ale uvědomění si vlastní síly, vlastní kvality. Říkal jsem si: „je zle, tento hoch přišel vyhrát a ví, že vyhraje“. Na 15.místě se umístil FM Jan Vykouk. Pro ministerstvo jsou důležitá umístění do 8.místa a pak do 16.místa. Ještě je třeba dodat, že Nguyen Thai Dai Van je ročník 2001, takže patří věkem do kategorie H16 a to dokonce do mladšího ročníku a i Jan Vykouk patří věkem do kategorie H16. Ministerstvo zajímají ale pouze výsledky od kategorií HD18 a starší, takže 15.místo v kategorii H18 je pro nás daleko cennější, než 1.místo v kategorii H16 (myslím to čistě po stránce financí pro šachy). Natálie Kaňáková získala pro nás ještě 11.místo v kategorii D18.

Co dále k tomu dodat? Měřit se s celou řadou zemí nemáme šanci, dokud nebudou mít šachy u nás stejnou pozici jako v těchto zemích. V řadě zemí jsou šachy součástí jejich národní kultury a nejlepší šachisté jsou považováni takřka za bohy. Jejich autorita je obrovská. Celostátního kola Přeboru škol ČR ve Zlíně se zúčastnila prorektorka VŠ, celostátní kolo Přeboru škol v Rusku zahajoval prezident Putin (i když zlínská VŠ nabídla každému členovi vítězného týmu v kategorii středních škol měsíční stipendium 5.000,-Kč v prvním ročníku jejich studia na jejich VŠ !! – u nás velmi nevídané).

Šachová hra existuje po celá staletí a byla podrobena celé řadě studií. Některé studie prokázaly na uskutečněných experimentech, že šachy zvyšují u dětí IQ a pomáhají jim zlepšit známky ve škole (Dullea 1982, Palm 1990, Ferguson 2000), stejně jako posílit matematické, jazykové a čtecí schopnosti (Margulies 1991, Liptrap 1998, Fergusson 2000). Asi nejrozsáhlejší výzkum byl proveden ve Venezuele se 4.000 žáků druhých tříd. Testovalo se zvýšení IQ po intenzivní 4.5 měsíční výuce šachu. Výsledky byly tak šokující (významné zvýšení IQ u většiny žáků bez rozdílu socioekonomické příslušnosti a pohlaví), že venezuelská vláda zavedla do všech škol šachovou výuku počínaje rokem 1988/89. O aktuální situaci v Polsku jsem psal na začátku článku, … .

 

Maskot Mistrovství Evropy měl u dětí úspěch.

Někteří lidé si myslí, že inteligence, nadání a další druhy talentu jsou stálé a nezměnitelné. Jiní zastávají ten názor, že inteligence je něco, co se rozvíjí a roste. Inteligenci chápou jako dodatečný zisk či bonus toho, že se jí snaží dále rozvíjet. Lidé s tímto postojem vyhledávají příležitosti, aby zdokonalili své dovednosti. Náročnost úkolu a tedy i občasné překážky berou jako součást učení, jako výzvu prokázat své schopnosti. Tím se dostávají na vzestupnou spirálu a jejich inteligence se zvyšuje.

Velice zajímavé jsou výsledky dalších psychologických studií. Podle nich jsou malé děti plně vybaveny nenasytným „pudem“ zkoumat, experimentovat a tvořit. Bylo zjištěno, že než začnou děti navštěvovat školu, tak většina toho co dělají, se podobá tomu, co dělají vědci a umělci. Školy se však primárně orientují na řízení dětí, oceňují především předvedený výkon, než jejich přirozenou zvídavost a touhu se učit.

Ve školních předmětech je příliš často předpokládáno, že poznatky (informace) jsou více důležité než myšlení. Myšlení je bráno spíše jako nástroj ke třídění a klasifikaci poznatků. Uvnitř uzavřené oblasti nějakého předmětu se zdá, že jako by poznatky byly náhražkou myšlení. Avšak očekávat, že v reálném životě budete mít k dispozici úplné poznatky je iluzorní. Velmi často se musíte zabývat budoucností a řešíte otázky typu: „co se stane, když …, jaká bude reakce lidí, když … , atd. Zde nikdy neexistuje jediné řešení jako u uzavřených úloh, zde musíte zkoumat řadu alternativních situací, vycházet z minulých zkušeností a velikou roli zde hraje právě myšlení. Poznatky nejsou tedy žádnou náhražkou myšlení, ve skutečnosti potřebujeme obojí, tedy poznatky a myšlení.

Dr.Peter Dauvergne z Univerzity v Sydney zmapoval výzkumné práce z oblasti vzdělávání a psychologie, které zkoumaly, jaký přínos může mít pro děti učení se a hraní šachu. Došel k závěrům, že

- šachy zvyšují IQ
- učí děti jak dělat obtížná i abstraktní rozhodnutí
- zvyšují jazykové, matematické, paměťové schopnosti a schopnost číst
- pěstují kreativní originální a kritické myšlení, rozvíjejí intuici
- učí a poskytují praxi v dělání přesných a rychlých rozhodnutí pod časovým tlakem (dovednost např. pro úspěšné psaní testů)
- učí jak myslet logicky a efektivně si vybrat „nejlepší“ volbu z řady možností
- jsou výzvou pro nadané děti
- pomáhají těm, kteří ještě neobjevili své schopnosti jak usilovat o výjimečný výkon (underachievers)
- ukazují důležitost flexibilního plánování, koncentrace na výkon a důsledků našich rozhodnutí
- obohacují chlapce i dívky bez ohledu na jejich přirozené schopnosti a socioekonomické zázemí (původ či prostředí)

Nakonec vyvozuje závěr, že šachy jsou jedním z nejvíce efektivních učebních nástrojů k přípravě dětí pro jejich úspěšné fungování ve světě „zavaleném“ informacemi, v němž je rozhodování stále obtížnější.

Proto se nelze divit, že celá řada vyspělých zemí zařazuje šachy do výuky na školách. Šachy se u nich stávají součástí oficiálního vzdělávacího systému, protože společně se získáváním poznatků je zapotřebí naučit děti myslet. Šachy jsou jedním z nejmocnějších vzdělávacích nástrojů, které máme k dispozici pro posílení dětské mysli. Takto nejsou šachy v České republice chápány jak společností, tak rodiči. Jsou brány spíše jako vhodný doplněk, který ale často bere čas školním povinnostem, přestože realita je zcela opačná !! Málokterý ze školních předmětů děti tak obohacuje, přispívá k jejich všestrannému intelektuálnímu i charakterovému vývoji jako šachový hra. Šachy a školu nelze stavět konfrontačně, šachy do školy patří a dramaticky zvyšují její hodnotu pro děti a jejich budoucnost.

 

Arménská a turecká radost.

 

Vztah k šachu byl krásně patrný při závěrečném ceremoniálu. Při vyhlašování vítězů byl někdy rachot jako při střelení gólu ve Wembley. Děti běhaly na stupně vítězů s národními vlajkami a některé výpravy spontánně skandovali jméno své země. Nejvíce byli samozřejmě slyšet Arméni, Španělé, Turci, Poláci, Maďaři, Němci a určitě jsem na další zapomněl. Byla v tom úžasná energie a člověk si pak říká, že to, co dělá, má nějaký smysl. Hodně jsem to rozvedl, ale snad je patrné, že pokud se u nás něco zásadně nezmění, budeme stále většinou jen přihlížet. Je to ale jen na nás !!!

Mám –li zhodnotit vystoupení našich svěřenců, tak musím vyjádřit spokojenost. Mezi cca 1.300 mladými šachisty z 49 zemí (netušil jsem, že by v Evropě mohlo být tolik států) jsme se neztratili. Při přípravách na soupeře jsem si často říkal, jak je to možné, že hráči s tak malým ratingem hrají tak dobře. Také mně udivovalo, kolik mezinárodních turnajů mají někteří prckové již odehráno.

 

I Španělé měli důvod k radosti.

 

Davídek Bárta (hoši do 8 let). Umístil se na 64.místě ze 105 startujících. V případě výhry v posledním kole by atakoval 40.místo. Davídek získal 4 body za 4 výhry z 9 partií. Hrál na výkon 1644. Byl 6.nejlepším Čechem, celkem jich v této kategorii startovalo 12. S Davídkem velká spokojenost, ukázal, že již něco umí, měl celou řadu zajímavých momentů. Některé partie byly zajímavé celé.

Danielka Nagyová (dívky do 10 let). Přes zdravotní handicap, když jí ve dvou partiích zcela došly síly, také velice dobrý výsledek. Skončila na 77.místě ze 106 startujících. Získala celkem 3½ bodu za 3 výhry a jednu remízu. Hrála na výkon 1168. Byla 2. !!! nejlepší reprezentantkou ČR z celkem 11 startujících hráček z ČR. Také Danielka ukázala své možnosti a velice solidní potenciál. Trochu problém je její občasná tvrdohlavost, když si v partii něco umane a jde do toho, i když to nemá řádně spočítané. Na druhou stranu dokáže často překvapit korektními složitějšími kombinacemi a zajímavými nápady. Velice ráda hru přiostřuje a komplikuje.

Beátka Havelková (dívky do 10 let). Skončila na 87.místě  (106 startujících). Získala celkem 3½ bodu za 3 výhry a jednu remízu. Jedna výhra byla kontumační. Předvedla výkon 1209. Z Českých reprezentantek (11) byla 7. nejlepší. I u Beátky musím vyjádřit spokojenost. I ona ukázala své možnosti a nejvíce se mi u ní líbí chuť se prát (pokud jí vydrží). Beátka už má řadu vědomostí a je vysoký předpoklad, že jakmile se její vědomosti ještě zvětší, bude pro šachy daleko zapálenější. Také u ní se mi v jejích partiích celá řada věcí líbila (začíná už rozumně přemýšlet při koncovkách) a na tom budeme stavět.

Láďa Nagy (hoši do 14 let). Skončil na děleném 95.místě (141 startujících). Získal celkem 4 body za 3 výhry a 2 remízy. Předvedl výkon 1964. Z Českých reprezentantů byl na děleném 10.místě z celkem 25 startujících. Od Ládi jsem toho čekal nejvíce (po herní stránce), protože už má něco za sebou. První tři kola mu herně vůbec nevyšla, druhá polovina turnaje už byla daleko lepší. Výborně odehrál minimálně 3 partie a ukázal, kde by mohl být. V jeho věku už musí pořádně zabrat, protože zde již rozhoduje kvalita a intenzita domácí práce, a odehrání určitého počtu těžkých partií a jejich analýza. Zde dosahují úspěchu již jen ti, kteří si to plně uvědomují a vše tomu podřídí, protože chtějí dosáhnout na mistrovskou úroveň. Nic jiného v tom není, stačí chtít, … .

Celkové jsem tedy spokojen, výsledkově jsme se pohybovali spíše blíže k polovině startovního pole a i konečná umístění nejsou na naše poměry špatná.
Naše minivýprava 4 šachistů získala celkem 15 bodů (jeden z nich je kontumační) a to není na takové vrcholové akci vůbec špatné. Nejdůležitější je potenciál, který naši svěřenci prokázali, a věřím, že mají zájem ho dále rozvíjet. Naše šachová univerzita je bude všemožně podporovat a strašně rádi bychom někdy v budoucnu viděli někoho z našich na bedně.

Musím také poděkovat panu Nagymu za stahování partií a fotodokumentaci, IM Ivanu Hausnerovi za podporu Ládi.

 

 

IMG_7147.JPGIMG_7152.JPGIMG_7154.JPGIMG_7165.JPGIMG_7166.JPGIMG_7171.JPGIMG_7174.JPGIMG_7176.JPGIMG_7181.JPGIMG_7187.JPGIMG_7193.JPGIMG_7203.JPGIMG_7206.JPGIMG_7208.JPGIMG_7212.JPGIMG_7214.JPGIMG_7218.JPGIMG_7222.JPGIMG_7229.JPGIMG_7230.JPGIMG_7234.JPGIMG_7238.JPGIMG_7241.JPGIMG_7244.JPGIMG_7248.JPGIMG_7254.JPGIMG_7257.JPGIMG_7267.JPGIMG_7270.JPGIMG_7273.JPGIMG_7277.JPGIMG_7279.JPGIMG_7282.JPGIMG_7285.JPGIMG_7288.JPGIMG_7290.JPGIMG_7294.JPGIMG_7297.JPGIMG_7301.JPGIMG_7308.JPGIMG_7310.JPGIMG_7314.JPGIMG_7316.JPGIMG_7319.JPGIMG_7320.JPGIMG_7323.JPGIMG_7326.JPGIMG_7329.JPGIMG_7337.JPGIMG_7347.JPGIMG_7348.JPGIMG_7349.JPGIMG_7351.JPGIMG_7352.JPGIMG_7353.JPGIMG_7356.JPGIMG_7361.JPGIMG_7365.JPGIMG_7370.JPGIMG_7385.JPGIMG_7388.JPGIMG_7394.JPGIMG_7405.JPGIMG_7408.JPGIMG_7418.JPGIMG_7420.JPGIMG_7429.JPGIMG_7434.JPGIMG_7436.JPGIMG_7441.JPGIMG_7447.JPGIMG_7453.JPGIMG_7461.JPGIMG_7463.JPGIMG_7467.JPGIMG_7473.JPGIMG_7476.JPGIMG_7481.JPGIMG_7484.JPGIMG_7487.JPGIMG_7490.JPGIMG_7502.JPGIMG_7503.JPGIMG_7506.JPGIMG_7522.JPGIMG_7525.JPGIMG_7528.JPGIMG_7531.JPGIMG_7536.JPGIMG_7537.JPGIMG_7541.JPGIMG_7550.JPGIMG_7553.JPGIMG_7556.JPGIMG_7568.JPGIMG_7576.JPGIMG_7583.JPGIMG_7587.JPGIMG_7593.JPGIMG_7599.JPGIMG_7605.JPGIMG_7614.JPGIMG_7624.JPGIMG_7627.JPGIMG_7628.JPGIMG_7633.JPGIMG_7637.JPGIMG_7642.JPGIMG_7655.JPGIMG_7658.JPGIMG_7660.JPGIMG_7668.JPGIMG_7674.JPGIMG_7677.JPGIMG_7681.JPGIMG_7690.JPGIMG_7693.JPGIMG_7699.JPGIMG_7702.JPGIMG_7706.JPGIMG_7714.JPGIMG_7717.JPGIMG_7720.JPGIMG_7724.JPGIMG_7729.JPGIMG_7734.JPGIMG_7739.JPGIMG_7741.JPGIMG_7745.JPGIMG_7747.JPGIMG_7752.JPGIMG_7756.JPGIMG_7761.JPGIMG_7762.JPGIMG_7765.JPGIMG_7769.JPGIMG_7772.JPGIMG_7774.JPGIMG_7777.JPGIMG_7783.JPGIMG_7784.JPGIMG_7789.JPGIMG_7795.JPGIMG_7799.JPGIMG_7802.JPGIMG_7803.JPGIMG_7819.JPGIMG_7834.JPGIMG_7846.JPGIMG_7848.JPGIMG_7849.JPGIMG_7850.JPGIMG_7852.JPGIMG_7854.JPGIMG_7855.JPGIMG_7856.JPGIMG_7857.JPGIMG_7858.JPGIMG_7859.JPGIMG_7867.JPGIMG_7870.JPGIMG_7873.JPGIMG_7874.JPGIMG_7877_vyrez.JPGIMG_7880_vyrez.JPGIMG_7903.JPGIMG_7906.JPGIMG_7911.JPGIMG_7919.JPGIMG_7923.JPGIMG_7924.JPGIMG_7927.JPGIMG_7939.JPGIMG_7942.JPGIMG_7946.JPGIMG_7948.JPGIMG_7951.JPGIMG_7952.JPGIMG_7956.JPGIMG_7960.JPGIMG_7962.JPGIMG_7969.JPGIMG_7972.JPGIMG_7977.JPGIMG_7980.JPGIMG_7992.JPGIMG_7994.JPGIMG_7997.JPGIMG_8002.JPGIMG_8003.JPGIMG_8007.JPGIMG_8011.JPGIMG_8015.JPGIMG_8016.JPGIMG_8021.JPGIMG_8022.JPGIMG_8026.JPGIMG_8029.JPGIMG_8032.JPGIMG_8036.JPGIMG_8043.JPGIMG_8048.JPGIMG_8054.JPGIMG_8056.JPGIMG_8059.JPGIMG_8064.JPGIMG_8066.JPGIMG_8068.JPGIMG_8070.JPGIMG_8074.JPGIMG_8079.JPGIMG_8083.JPGIMG_8085.JPGIMG_8089.JPGIMG_8095.JPGIMG_8096.JPGIMG_8102.JPGIMG_8103.JPGIMG_8109.JPGIMG_8115.JPGIMG_8118.JPG

 

 


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK