Mistrovství Čech mládeže do 16 let

V Harrachově bylo dnes zahájeno Mistrovství Čech v kategoriích U12, U14 a U16. Celkem na něj mělo odjet šest našich svěřenců, ale Danielka Nagyová se včera místo do Harrachova vydala do nemocnice, takže na mistrovství odjelo pět šachistů
a všichni přejí Danielce brzké uzdravení. V tomto článku budeme informovat o průběhu mistrovství.

 

 

Do Harrachova jezdíme pravidelně, ale v hotelu Fit&Fun se mistrovství hraje poprvé. Jde o veliký hotel, kde se hrají všechny turnaje (U12 + U14 + U16 + FIDE Open + Národní Open). Snídaně jsou formou švédských stolů, k obědu je jedno jídlo, ale můžete si nandat podle libosti včetně řady příloh. K večeři je výběr z několika jídel také formou švédských stolů. Všechno jídlo máme také v hotelu Fit&Fun, takže nemusíme nikam chodit.

Až na Bártovi bydlíme všichni v 5.patře, všechny turnaje se hrají ve 4.patře a analýzy odehraných partií probíhají v 5.patře a tak máme vše na dosah. Počasí je chladné, dnes i chvíli sněžilo. Po slavnostním zahájení nás čekalo první kolo. V kategorii U12 startují Davídek Bárta a Beátka Havelková, kteří sice patří do kategorie U10 a tak je tento turnaj jejich tvrdou přípravou na mistrovství kategorie U10, které bude přibližně za měsíc také zde v Harrachově. V kategorii U14 startují Láďa Nagy a Sebík Placer a v FIDE Openu Pavel Štěch.

1.kolo sobota 22.10.
První dohrál Davídek. Davídkovi první kolo vyloženě nesedlo. Hned v 5.tahu ztratil po nepozornosti figuru a přes snahu zaútočit přicházely další chyby a soupeř vcelku velmi snadno přišel k bodu. Jako druhý dohrál Sebík. Sebík hrál poprvé na on-line šachovnici, takže to byla pro něj veliká událost. Jeho partii tak mohli všichni sledovat v přímém přenosu na Internetu. Za soupeře měl 4. nasazeného hráče, vypadalo to tedy na těžkou partii. Hrálo se zavřené zahájení, ne zcela bez chybiček, ale Sebík ho ustál. Pak jeho soupeř chyboval a Sebík získal pěšce. Nevyužil ale možnosti přejít do vyhrané koncovky střelce proti jezdci a místo toho vyměnil lehké figury a byla z toho věžová koncovka. Tam byly také nějaké nepřesnosti, když Sebík šel nejdříve s králem na špatnou stranu, ale soupeř měl pasivní věž a díky tomu dokázal Sebík získat dalšího pěšce a tím v celou partii. Výborný začátek turnaje.

Další dohrál Láďa. Láďa svého soupeře od počátku přehrával, když se lépe orientoval v zahájení. Vyústilo to v zisk pěšce na královském i dámském křídle v jezdcové koncovce. Láďa pak zakončil partii hezkým matem uprostřed šachovnice. Pak dohrála Beátka, která bohužel prohrála. Zahájení odehrála hezky, řekl bych, že stála i lépe, ale pak v přemíře snahy o útok sebrala otráveného pěšce na „b2“ a to partii zcela otočilo. Škoda hezky rozehrané partie, ale Beátka získala důležitou zkušenost. Tradičně poslední dohrál Pavel, který se nezalekl silnějšího soupeře a pěkně ho přehrál. V jednu chvíli trochu povolil soupeři uzdu, ale ten se z jeho tlaku nevymanil a Pavel partii dovedl do vítězného konce. S prvním dnem spokojenost. Po rozborech odehraných partií s mezinárodním mistrem Richardem Biolkem se rodiče a dětmi vydali na procházku do podzimního večera.

2.kolo neděle 23.10.
Den začal výbornou přednáškou mezinárodního mistra Pavla Šimáčka na téma "Oběti v sicilské obraně". V druhém kole dohrál jako první opět Davídek, přestože partie trvala něco přes 2 hodiny a soupeři udělali 57 tahů. Davídkovo soupeř otevřel v zahájení předčasně střed a stálo ho to figuru. Davídek pak postupoval zkušeně a přinutil soupeře vyměnit jednu figuru za druhou. Nakonec obětoval figuru, kterou měl navíc za pěšce a přešel do vyhrané pěšcové koncovky se třemi pěšci více, kterou s přehledem vyhrál. Hezký ucelený výkon s jasným plánem po celou dobu partie a využitím znalostí z pěšcových koncovek. To se mi líbilo. Po Davídkovi dohrála Beátka. Beátce i jejímu soupeři se nějak nedařila hra v zahájení. Nejprve Beátka zbrklou obětí dala soupeři figuru zadarmo, avšak soupeř si ji nevzal. Po chvíli naopak dal soupeř figuru Beátce. Místo snahy o vývin figur a jejich výměny si nechala Beátka rozbít pěšcový kryt před svým králem a pod hrozbou matu musela vrátit soupeři figuru. Dosáhla tím i výměny dam, ale stále měla odříznutého krále na sloupci „h“. Toho soupeř využil a dal Beátce zbývajícími figurami mat.

Prakticky současně dohráli Láďa a Sebík. Oba se stejným výsledkem a to remízou. Láďa čelil české variantě Pirc-Ufincevovy obrany a v zahájení i výměnách v centru nezahrál optimálně. Nicméně i tak měl mírnou převahu. Po výměnách přešla partie do koncovky věže a nestejnobarevných střelců, kde nechal Láďa soupeři více prostoru, než musel a partie skončila remízou. Sebíka soupeř také zaskočil hned v zahájení sicilským gambitem. Sebík to celkem zvládl, vyměnil dámy, znehodnotil soupeři pěšcovou strukturu a zabezpečil si krále. Soupeř měl ale dvojici střelců, postouplé pěšce na dámském křídle a tím i prostorovou převahu. Sebík se pak dopustil vážné poziční chyby, když vyměnil jeden pár jezdců tak, že narovnal soupeřovy pěšce a od této chvíle byla jeho pozice velice podezřelá. Měl ale veliké štěstí, že jeho soupeř přijal nabídku remízy, což byl zřejmě nejlepší Sebíkův tah v partii. Jako poslední dohrával Pavel. Se soupeřem s ratingem nad 2000 se držel dobře. V průběhu střední hry ztratil pěšce, ale iniciativa byla na jeho straně a soupeř se musel bránit. Pak pod tlakem chyboval a Pavel získal pěšce zpět. Hrála se dámská koncovka s jezdci a Pavel byl v časové tísni. V rychlém sledu se mu podařilo odtahat partii až do 40.tahu. V 41.tahu se v domnění, že je po časové kontrole zamyslel jak pokračovat dále. Neuvědomil si ale, že se hraje jiným tempem než v divizích, a po 40.tahu se nepřidává 30 minut a tak v 41.tahu v remízové pozici prohrál na čas. Prostě nehoda. Škoda, partii sehrál Pavel pěkně.

Večer se uskutečnil souboj rodiče x děti na bowlingu. Zápas přes zjevnou převahu dětí překvapivě vyhráli rodiče a detaily si rodiče nepřáli zveřejnit.

3.kolo pondělí 24.10.
Dnes se nehrálo až po obědě od 14 hodin jako předchozí dvě kola, ale již od 9 hodin dopoledne. První tentokrát dohrála před 11 hodinou Beátka. Beátka nezvolila sicilskou jako v první partii, ale šla do otevřeného zahájení, V úvodu dala určitou možnost soupeři získat aktivní hru, ten to ale nevyužil. Soupeř v zahájení táhl zbytečně podruhé již vyvinutou figurou a Beátka toho hned správně využila a umístila svého jezdce do středu šachovnice. Její soupeř reagoval obětí figury na „h6“, která ale nebyla korektní. Beátka se ale zalekla a místo toho, aby si to s rozvahou spočítala, si nabídnutou figuru nevzala. Psychologie hraje v šachu velice důležitou roli a je známé, že často vedou k úspěchu i nekorektní oběti. Soupeř naštěstí v oběti pokračoval na poli „g7“ a donutil Beátku tuto oběť již přijmout. Beátka na oplátku obětovala figuru na „e4“, dostala svoji věž na uvolněný sloupec „h“ a zahnala soupeřovu dámu do základního postavení. Pak pro změnu přistoupila k zrcadlové oběti Sxh3 a posléze Sxg2 Beátka. Jenže když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. To platilo právě v tomto případě, protože Beátky oběť byla na rozdíl od předchozí oběti soupeře korektní a Beátka zakončila partii nekompromisně matem. Hezký výkon.

Druhý dohrál Davídek. Davídek v zahájení poněkud riskoval, když táhl již vyvinutou figurou a zahájil akci v centru, aniž by měl zajištěného krále. Soupeř ale nehrál důsledně a nedokázal toho využít. V partii pak následovaly přestřelky, kde Davídek nejdříve ztratil pěšce, aby ho pak zase získal. Partie skončila po řadě výměn remízou, když byl materiál vyrovnaný. Davídek měl ale horšího krále, což bylo v koncovce těžkých figur pro něj nebezpečné. Ale dobrý výkon bez závažnějších chyb s odvážnou hrou. Třetí dohrál Sebík. Sebík se nedržel přípravy a experimentoval v zahájení a výsledkem byla stísněná pozice bez větší perspektivy. V horší pozici ho pak soupeř stísnil a dokázal využít špatné souhry Sebíkových figur k taktickému úderu a rozhodnutí partie. Sebík si tak vyzkoušel, že v tak ostrém zahájení jako je sicilská má každá figurka své místo a není dobré míchat různé systémy.

Předposlední dohrál Láďa. Láďa rozehrál zahájení dobře, pak se dopustil dvou nepřesností a jeho soupeř tvrdě trestal. Obětoval figuru a získal velice nebezpečnou iniciativu a Láďa musel hrát velmi přesně. Pod tlakem musel nakonec vrátit kvalitu, takže měl dva střelce za věž. Aktivita byla stále na straně soupeře a ten mohl vynutit remízu opakováním tahů. Soupeř chtěl ale vyhrát a to se mu stalo osudným. Při snaze zvýšit tlak rozehrál Láďovi jednoho střelce a přišel tak o ztrojení těžkých figur na otevřeném sloupci „e“, které dělalo Láďovi velké problémy. Láďa pak vynutil výměny dam a jedné věže a přešel do vyhrané koncovky. Přes drobné nepřesnosti tuto koncovku vyhrál. Další těžká partie.

Poslední již tradičně dorazil Pavel. Po včerejší nehodě si dával pozor na čas a hrál svižněji. Ze zahájení vyšel aktivněji, a když soupeř nepřistoupil k výměně dam, začal útočit po „e“ sloupci na pěšce „e7“. Soupeř se pokusil výpadem b7-b5 o boční aktivitu, ale byla to v podstatě ztráta pěšce, která vedla následně ke ztrátě celé partie. Pavel po střetu na poli „e6“ vyměnil všechny figury včetně dam, černý král neměl pak šanci z pole „e6“ dostihnout volného pěšce „b5“ a soupeř uznal porážku.

Odpoledne jsme strávili na přednášce mezinárodního mistra Richarda Biolka na téma „Význam centra v šachové partii“ a část výpravy se vydala na podzimní procházku.

4.kolo úterý 25.10.
Od rána nám prší, tak doufejme, že štěstí. Vrátili jsme se do starých kolejí, protože jako první dohrál Davídek. Soupeř mu dovolil vytvořit pohyblivý pěšcový střed, kde Davídek uspíšil jeho pohyb kupředu a o jednoho pěšce mohl přijít. Jeho soupeř nereagoval ale správně, Davídek převedl dámu na královské křídlo a agresivní hrou si vytvořil matovou síť, ze které se již trochu bezstarostně hrající soupeř nedokázal vymanit. Příjemné vítězství.

Druhý dohrál tentokrát Sebík, kterému soupeř spadnul do přípravy a protože nereagoval správně, získal Sebík materiál a partii s přehledem vyhrál. Další dohrála Beátka. Beátka nehrála špatně, v zahájení ztratila jedno tempo a ve střední hře zvolila špatný ústup jezdce a tím umožnila soupeři umístit aktivní věž na druhou řadu. Bohužel tyto dvě nepřesnosti stály Beátku partii. Celou partii odehrála bez zjevných chyb, ale na soupeře to prostě dnes nestačilo.

Pak přišel Pavel, který měl soupeře s ratingem nad 2100. Hrálo se zavřené zahájení, kde Pavel umístil do centra nesprávného pěšce a musel se tak vzdát útočných ambicí. V partii vzniklo zavřené postavení obou táborů, se kterým nebyl spokojen ani jeden s aktérů a tak se dohodli na remíze. Pro Pavla docela úspěch. Poslední dohrával Láďa. Ten v zahájení ustoupil nesprávně jezdcem a dal tím soupeři prostor k protihře. Při komplikacích ve střední hře se orientoval lépe a chytil soupeři dámu, který za ní získal věž a jezdce. V důležitém okamžiku se nerozhodl pro nadějný manévr Vf1-f3-h3, ale i tak stál aktivněji. Partii pak přiostřil aktivním postupem v centru d3-d4 a pronikl svojí dámou do tábora soupeře. Po dalších výměnách vznikla koncovka dvou věží proti dámě a věži, kde měl soupeř postouplého volného pěšce na „a“ sloupci, ale zase slabého krále. Láďa pak bohužel místo vítězného sebrání pěšce a výhry nabídl soupeři remízu a ten ji samozřejmě přijal. Škoda půl bodu. Za těžký průběh partie by si ho Láďa zasloužil, ale podle mne už trochu zapracovala únava. Rozborům partií s mezinárodním mistrem Richardem Biolkem chvíli přihlížel i mezinárodní velmistr Sergej Movsesjan. Zatím se trénovat nechystá, ještě chce nějaký čas šachy především hrát. Po partiích, jejich rozborech a obědě se vydala výprava na procházku k Mumlavským vodopádům. Odpoledne se Davídek zúčastnil turnaje v bleskovém šachu a vedl si velice dobře. Bleskové partie hrál poprvé v životě a podařilo se mu získat z 11 partií 4 body s daleko zkušenějšími hráči.

5.kolo středa 26.10.
Dnešní den bude hodně náročný, neboť nás čekají dvě kola. První dohrál opět Davídek. Jeho soupeř zahrál otevřené zahájení, kde Davídek zprvu zareagoval správně. Pak ale stačily dva pasivnější tahy a soupeř velmi přesnou a důraznou hrou dovedl partii do vítězného konce. Výborný příklad na centrum a aktivitu figur. Davídkovi nelze nic moc vytýkat, byla to otázka především zkušeností. Další dohrála Beátka. Beátka se dopustila nepřesnosti hned v zahájení, soupeř toho využil, získal centrálního pěšce a ovládl střed šachovnice. Svojí výhodu dokázal stupňovat k zisku dalších pěšců a po přechodu do pěšcové koncovky bylo o partii již rozhodnuto.

Třetí dohrál Sebík. Soupeř na něj zkusil netradiční 2.b3 v sicilské a Sebík nereagoval nejlépe a dostal se do horšího postavení. V průběhu hry ale zvedl hlavu a vyrovnal pozici. Ve chvíli, kdy byla jeho pozice perspektivnější, se dohodl se soupeřem na remíze. Za jiné situace by dostal vyhubováno, že nehrál dále, ale s vidinou dalších dvou kol, která budou po sobě rychle následovat (dnešní odpoledne a zítřejší ráno) se může pošetření sil hodit. Předposlední dohrál Láďa. Láďa hrál v duchu přípravy a vytvořil soupeři izolovaného pěšce. Soupeř nevěděl jak s ním hrát a tak Láďa směroval partii do lepší koncovky. Přestože nehrál úplně přesně, svého soupeře přehrál a bez větších potíží vyhrál. Poslední dohrával Pavel. Proti 3.nasazenému hráči s ratingem nad 2100 to neměl jednoduché. Opakovala se Marócziho výstavba v sicilské, kde se Pavel dopustil drobných nepřesností. Přesto stál vyrovnaně. Pak se ale přílišnou snahou o aktivitu oslabil a jeho soupeř toho využil a narušil souhru Pavlových figur. To nakonec vedlo ke ztrátě pěšců i partie. Pavel podal opět dobrý výkon, ale zkušenost soupeře hrála tentokrát rozhodující roli.

6.kolo středa 26.10.
V odpoledním kole dodržel Davídek normu a skončil jako první. V jihočeském derby hrál se zkušenějším hochem a tak jsem si nedělal žádné iluze, zvláště po tom, co se rozehrálo polozavřené zahájení. Davídek mu ještě nerozumí a tak nepostupoval správně a vyměnil soupeři jeho nejhorší figuru, bělopolného střelce. Po výměnách dalších figur získal jeho soupeř prostorovou převahu a snažil se aktivně postupovat pěšci na královském křídle. Davídek šikovnými manévry svých jezdců zahnal soupeřova krále zpět a pozici zablokoval. Partie tak skončila remízou. Davídka je třeba pochválit za hezký výkon. Ve střední hře si počínal opravdu zdatně.

Pak dohrála Beátka. Beátka zvolila zahájení, které je poměrně složité a bílý těžko dosáhne výhody. Hrála se varianta, kde se ze zahájení přejde díky výměně dam rychle do koncovky a pro její zvládnutí je zapotřebí mít potřebné technické znalosti, které děti jejího věku zatím nemají. Zde ale nebyl problém, protože Beátka se dopustila taktické chyby a přišla o figuru a nedala tak soupeři možnost, aby prokázal, jak na tom je se znalostmi koncovek. Ten s figurou více měl úlohu usnadněnou a partii vyhrál.

Další dohrál Sebík. Ten hrál složitou variantu, kde se zpočátku dobře orientoval. Pak ve snaze o aktivitu nezabezpečil včas svého krále a jediné tempo mu chybělo ke konsolidaci pozice. Soupeř toho využil, získal materiál a vyhrál. Sebíkovi nelze nic vytknout, pozice byla těžká a bez důkladné znalosti této varianty narazí i značně zkušenější šachisté. Po Sebíkovi dohrál i Láďa. Láďa se po zahájení dostal do mírně lepšího postavení, ve střední hře ale špatně vyhodnotil jednu situaci a soupeř ho přinutil opakovat tahy, takže partie skončila remízou. Poslední dohrával opět Pavel. Pavel měl těžkého a zkušeného soupeře. Partii rozehrál slušně a ve střední hře soupeře přehrál a zatlačil do pasivního postavení. Před časovou kontrolou si nevšiml jednoho taktického obratu soupeře a nešikovně zatáhl králem, čímž dostal soupeře z problémů a naopak ztratil pěšce. Ještě horší bylo, že soupeř získal aktivní věž a Pavel se rázem ocitl i v horším postavení. Tím dostal soupeř rozhodující výhodu a uplatnil ji k výhře.

7.kolo čtvrtek 27.10.
Po náročném dvoukole bývá krize, tak jsem byl zvědavý, jak se s tím naši borci vyrovnají. První přišel opět Davídek. Po dobře rozehraném zahájení se rozhodl obětovat dvě figury za věž a pěšce, což bylo výhodné pro soupeře. Nebylo to poprvé a je škoda, že se Davídek tohoto nešvaru ještě nezbavil. Kdyby pokračoval dále ve vývinu, stál by lépe. Jeho soupeř naštěstí předvedl velmi slabý úsek partie, kde Davídek získal figuru a pak ještě jednu a partii bez problémů vyhrál.

Druhé ukončení partie má většinou „zamluveno“ Beátka a i dnes to takto bylo. Beátka si mohla hned v zahájení vzít soupeřova centrálního pěšce, ale nespočítala to. Její soupeř nedělal zrovna ty nejsilnější tahy a Beátka toho využila a svázala mu dámu s králem. Soupeř ji musel odevzdat za věž. Beátka pak místo toho, aby uvedla do hry svojí poslední figuru, a to věž, tahala zbytečně dámou, ale využít materiální převahy k výhře se jí podařilo.

Třetí přišel také již tradičně Sebík. Ten hrál se stejným soupeřem jako Láďa v 2.kole a hrálo se i stejné zahájení. Sebík si počínal lépe, když prosadil „e5“ a měl prostorovou převahu. Pak ale zbytečně vyměnil jezdce místo toho, aby ho posadil na krásné centrální pole „e4“. Také propásl mezišachem připravit o rošádu soupeře, který by pak měl problém s rozehráním věže na „h8“ a ukrytím krále. Poslední chvílí, kdy mohl Sebík získat výhodu byla výměna jeho střelce za jezdce. Tu Sebík neuskutečnil a partie skončila remízou v pozici, která byla již mírně lepší pro soupeře.

Pak dorazil Láďa. V zahájení se orientoval dobře a proti 2. nasazenému hráči získal aktivnější postavení. Přestože nehrál vždy nejpřesněji, pozici rozuměl a udržoval si trvalou iniciativu. Partie skončila nakonec také remízou. Možná trochu předčasně, protože díky krytému volnému pěšci a hůře postaveným figurám soupeře byla Láďova pozice nadějnější, i když k výhře bylo ještě hodně daleko. Poslední dohrával Pavel. Pavel svého soupeře přehrával a měl po celou partii navrch. Partie nakonec přešla do zajímavé věžové koncovky, kde měl Pavlův soupeř odříznutého krále na 7.řadě a pěšce na „h7“ a Pavel aktivního krále a pěšce na „a4“ a „h4“. Pavlův soupeř prošel v této koncovce několikrát kolem remízy, ale nalézt ji nedokázal a tak Pavel tuto koncovku vyhrál.

Dnes byl i krásný den, klasické „azúro“ a tak si členové naší výpravy užili. Avšak až na mne, já mám problémy se zády a sotva se pohybuji. Tak jsem vzal prášky proti bolesti a celé odpoledne prospal, protože večer mne po přípravě čeká setkání s trenéry. Při výletě objevila a prozkoumala naše výprava dva bunkry, sbírali houby, našli i hřiby, nechali je ale v lese.

8.kolo pátek 28.10.
Poslední dvě kola jsou ve „švýcaru“ ta nejdůležitější. První dohrála tentokrát Beátka. Beátce se partie vydařila. Hned od počátku přemýšlela jak soupeře nachytat, vyvíjela si figurky a hrála aktivně. Jednu její léčku soupeř neodhalil a dostal mat. Beátku lze za hezký výkon pochválit, bod si zcela zasloužila.

Další dohrál Sebík. V urychleném drakovi získal pěšce a přešel do jezdcové koncovky. Ta ale nebyla lepší pro něj, jak se domníval, ale pro jeho soupeře, který měl lépe postaveného krále i jezdce a mohl Sebíkovi způsobit veliké problémy postupem svých pěšců na dámském křídle. Místo toho tahal zbytečně jezdcem a umožnil Sebíkovo králi proniknout k jeho pěšcům na královském křídle. Následná výměna jezdců již znamenala vyhranou pěšcovou koncovku pro Sebíka, který byl v postupu do dámy rychlejší a také vyhrál.

Pak přišel s remízou Láďa. Láďa měl těžkého soupeře arménského původu, který také ještě bojuje o medaile a postup na MČR stejně jako Láďa. Partie probíhala dle očekávání, pak Láďa ztratil dvě tempa a dostal se do horšího postavení. Jeho soupeř ale zbytečně vyměnil dámy a střelce a tím se jeho výhoda rozplynula. Láďa postavil pevnost a remízu udržel.

Až pak se objevil Davídek. Davídek hrál zahájení dobře, pěkně si vyvíjel figurky. Nepovedla se mu ale fáze střední hry, kde nevěděl co hrát a jen tak potahoval králem a dal soupeři možnost připravit si takové rozestavění figurek, jaké soupeř potřeboval. Soupeř nebyl naštěstí na dostatečné výši, aby poznal, kde má Davídek slabé body (pěšci „c7“ a „e6“) a zaútočil na ně. Útok by byl určitě úspěšný. Místo toho soupeř vyměnil jeden pár věží a po prvním Davídkově aktivním tahu v partii se zalekl a přijal nabídku remízy.

Poslední přišel Pavel. Ten nerozehrál zahájení úplně přesně a soupeř ho stísnil. Pavel se ze špatné pozice dostal zjednodušením hry díky několika výměnám figur. V jeden moment soupeř neopatrně zatáhl a Pavel toho využil k zasazení dvojitého úderu a zisku figury. Partii pak dotáhl do vítězného konce. Po slabém dvoukole (2½ bodu ze 2 kol) již podruhé zisk 4 bodů z 5 partií. Doufejme, že to vyjde i v posledním kole. I při důležitých přípravách na poslední kolo se naši svěřenci vydali na osvěžující procházku, avšak opět bez „lazara“ trenéra.

9.kolo sobota 29.10.
V posledním kole jde většinou o vše, je to mezník mezi úspěchem a neúspěchem. Před tento problém byl postaven jen jeden náš svěřenec, a to Láďa, který usiloval o postup na MČR a případnou medaili. Ostatní měli již „splněno“, neboť odvedli to, co se od nich čekalo, teď to mohli jenom vylepšit.

Jako první dohrál Davídek a dodržel tak tradici. Davídek se pustil do varianty, kterou neznal a navíc si nevyvinul všechny figurky, zbytečně tahal jen jedním jezdcem, který navíc stál na dobrém místě a nebyl důvod ho přemisťovat. Jeho soupeř toho využil k zisku pěšce a následně i figury a partii vyhrál. Přesto zaslouží Davídek velké uznání. Je ročník 2008 a startoval v kategorii U12, tedy společně s ročníky 2006 a 2005 a získal tam 4½ bodu, tedy 50%, což je výborný výsledek. Obsadil 40.místo z 80 startujících a to je určitě úspěch, který jsme nečekali.

Druhá dohrála Beátka. Protože její soupeřka hraje polozavřené zahájení, zvolili jsme agresivní variantu, ze které by neměla mít radost. To se také potvrdilo a Beátka soupeřku doslova převálcovala. Získala figuru a měla neodrazitelný matový útok. Místo toho ale zvolila přechod do vyhrané koncovky, což v tomto případě nebylo nejlepší řešení. Vyměnila své aktivní figury i nadějně postouplého pěšce, ale i to jí stačilo k vítězství v partii. Beátka je ročník 2007 a také startovala v kategorii U12, takže zisk 4 bodů a celkové 60.místo z 80 startujících je dobrý výsledek. Beátka zpočátku turnaje několikrát zaútočila a neměla přitom „krytá záda“ (schovaného krále) a doplatila na to. V dalším průběhu turnaje pod dojmem úvodních proher hrála „zodpovědně“, bála se riskovat a používala spíše intuici, kterou ale nemá ještě dostatečně vyvinutou, místo konkrétního propočtu, a proto dělala chyby. Šlo spíše o psychický problém než šachový. Naštěstí se podařilo Beátku upokojit a i když ani poslední kola nebyla „bez ztráty kytičky“, už to byla zase ta dravá Beátka a bylo to znát i na její hře a promítlo se to i do bodového přídělu v posledních kolech. Nakonec může být se svým vystoupením spokojená i Beátka.

Pak přišel překvapivě Pavel, který dohrál na své poměry brzy. Pavel hrál celý turnaj výborně, jako 36. nasazený z 38 startujících ve FIDE Openu atakoval v posledním kole první desítku! Na svého protivníka se doslova vrhl a přehrál ho. Ve chvíli, kdy měl pozičně jasně vyhranou pozici, se rozhodl obětovat věž za matový útok. Oběť to byla lákavá, pozice byla tak hezká, že vyhrávalo prakticky cokoliv. Pavel během útoku obětoval i druhou věž, zahnal soupeřova krále do svého tábora a hodlal mu tam dát mat. Přehlédl ale jedno ústupové pole soupeřova krále a tak se nakonec musel spokojit s věčným šachem a remízou. Kýžená desítka mu tak unikla. Zisk 5 bodů a konečné 13.místo jsou i tak výborným výsledkem, který Pavel určitě nečekal. Pavel hrál na výkon 1987 Elo bodů, což je určitě další důvod k veliké spokojenosti.

Jako poslední dohrávali Láďa a Sebík. Všechny partie v této kategorii již skončily, jen naši borci pořád bojovali. Jako první dohrál Sebík. Proti soupeřovo francouzské jsme připravili narychlo novinku, aby se nehrálo podle jeho not. Tento tah nám jako u Beátky vyšel, Sebík stál po zahájení dobře a neměl žádné problémy. V průběhu střední hry se sice neorientoval správně a místo vyvíjení aktivity na královském křídle hrál na dámském křídle. Přesto se svojí hrou uspěl a podařilo se mu získat pěšce a přejít do věžové koncovky. V té odřízl soupeřova krále od svých pěšců a získal pozici velice blízkou k výhře, ne-li přímo vyhranou. Bohužel ke své škodě přistoupil na remízovou nabídku soupeře. Sebík tak získal 5 bodů a obsadil 18.místo z 59 startujících. V případě výhry by se Sebík umístil díky vysokému pomocnému hodnocení na výborném 10.místě. Sebík může být se svým výkonem spokojen, pravděpodobně si zajistil přímý postup na MČech 2017 a předvedl řadu zajímavých momentů.

Poslední ze všech dohrával Láďa. Soupeř se ho pokusil překvapit ruskou hrou, jenže Láďa má dnes díky individuálním tréninkům s IM Richardem Biolkem poměrně široký repertoár zahájení a tak se žádné překvapení nekonalo. Láďa stál hned od zahájení lépe a v klidu svoji převahu stupňoval. Jeho soupeř se snažil dobýt jeho izolovaného pěšce, což mu Láďa nakonec umožnil. Soupeř ale nedocenil, že tím se rozehraje Láďova dvojice střelců a ta ztěžovala černému život tak dlouho, až ho to stálo figuru. Pak už nebyl pro Láďu problém dovést partii do vítězného konce. Láďa tak získal 6½ bodu a obsadil díky horšímu pomocnému hodnocení i tak skvělé „bramborové“ 4.místo. Zajistil si tak postup na MČR 2017 a zároveň i na MČech 2017. Láďa se o medaili a možná i o titul připravil dvěma zbytečnými remízami, které jsou důsledkem jeho občasnému příliš profylaktickému vedení partie. Nicméně ukázal, že v této věkové kategorii patří mezi naší absolutní špičku. Z mého pohledu svojí úlohu splnil a jeho umístění patří mezi naše další veliké úspěchy.

Když to celé shrnu, tak všichni svěřenci nás svými výkony potěšili, upřímně řečeno tak výborné vystoupení celé výpravy jsem neočekával. Všem moc děkuji za příkladnou snahu vybojovat co nejlepší výsledek a za kázeň, všichni se plně soustředili na šachy. Děkuji také panu Nagyovi a Placerovi za fotodokumentaci, a paní Havelkové a panu Bártovi za dohled nad dětmi a všem rodičům za doprovodný program pro děti. Panu Nagyovi dále za pomoc při přípravách, panu Biolkovi za výborné rozbory odehraných partií a za přípravy Ládi. Všem nám šlo především o šachy a proto se nám toto mistrovství tak vydařilo. Jako cenný přínos také považuji to, že jsme objevili celou řadu věcí, na kterých musíme ještě pracovat. Takže opět do práce.

Nemohu se nezmínit, že Jihočeši byli hodně vidět. Mistrem Čech v kategorii U12 se stal David Hák (ŠACHklub Tábor), mistrem Čech v kategorii U14 se stal Jakub Stinka (ŠACHklub Písek) a „bramborovou“ medaili v kategorii U16 získal Matyáš Zeman (ŠO Hraničář Horní Stropnice). Možná to tady na jihu neděláme tak špatně, jak si někteří myslí.

 

 

Har16_001.jpgHar16_002.jpgHar16_003.jpgHar16_004.jpgHar16_005.jpgHar16_006.jpgHar16_007.jpgHar16_008.jpgHar16_009.jpgHar16_010.jpgHar16_011.jpgHar16_012.jpgHar16_013.jpgIMG_0001.JPGIMG_0007.JPGIMG_0009.JPGIMG_0021.JPGIMG_0024.JPGIMG_0028.JPGIMG_0032.JPGIMG_0037.JPGIMG_0040.JPGIMG_0043.JPGIMG_0047.JPGIMG_0051.JPGIMG_0052.JPGIMG_0058.JPGIMG_0060.JPGIMG_0063.JPGIMG_0066.JPGIMG_0072.JPGIMG_0083.JPGIMG_0085.JPGIMG_0088.JPGIMG_0095.JPGIMG_0103.JPGIMG_0104.JPGIMG_0107.JPGIMG_0113.JPGIMG_0116.JPGIMG_0120.JPGIMG_0124.JPGIMG_0133.JPGIMG_0142.JPGIMG_0146.JPGIMG_0149.JPGIMG_0157.JPGIMG_0165.JPGIMG_0170.JPGIMG_0171.JPGIMG_0177.JPGIMG_0180.JPGIMG_0183.JPGIMG_0188.JPGIMG_0190.JPGIMG_0192.JPGIMG_0196.JPGIMG_0197.JPGIMG_0202.JPGIMG_0208.JPGIMG_0211.JPGIMG_0214.JPGIMG_0215.JPGIMG_0219.JPGIMG_0223.JPGIMG_0226.JPGIMG_0230.JPGIMG_0238.JPGIMG_0239.JPGIMG_0250.JPGIMG_0252.JPGIMG_0257.JPGIMG_0261.JPGIMG_0264.JPGIMG_0269.JPGIMG_0270.JPGIMG_0276.JPGIMG_0279.JPGIMG_0282.JPGIMG_0283.JPGIMG_0289.JPGIMG_0291.JPGIMG_0293.JPGIMG_0296.JPGIMG_0300.JPGIMG_0302.JPGIMG_0307.JPGIMG_0308.JPGIMG_0315.JPGIMG_0316.JPGIMG_0319.JPGIMG_0320.JPGIMG_0322.JPGIMG_0323.JPGIMG_0325.JPGIMG_0326.JPGIMG_0332.JPGIMG_0334.JPGIMG_0338.JPGIMG_0340.JPGIMG_0343.JPGIMG_0347.JPGIMG_0355.JPGIMG_0358.JPGIMG_0359.JPGIMG_0361.JPGIMG_0365.JPGIMG_0368.JPGIMG_0371.JPGIMG_0372.JPGIMG_0376.JPGIMG_0384.JPGIMG_9453.JPGIMG_9458.JPGIMG_9466.JPGIMG_9467.JPGIMG_9471.JPGIMG_9475.JPGIMG_9481.JPGIMG_9488.JPGIMG_9493.JPGIMG_9498.JPGIMG_9501.JPGIMG_9504.JPGIMG_9506.JPGIMG_9509.JPGIMG_9511.JPGIMG_9514.JPGIMG_9516.JPGIMG_9520.JPGIMG_9524.JPGIMG_9525.JPGIMG_9530.JPGIMG_9541.JPGIMG_9546.JPGIMG_9548.JPGIMG_9552.JPGIMG_9557.JPGIMG_9562.JPGIMG_9565.JPGIMG_9570.JPGIMG_9571.JPGIMG_9574.JPGIMG_9583.JPGIMG_9586.JPGIMG_9590.JPGIMG_9592.JPGIMG_9594.JPGIMG_9598.JPGIMG_9607.JPGIMG_9613.JPGIMG_9616.JPGIMG_9623.JPGIMG_9632.JPGIMG_9638.JPGIMG_9639.JPGIMG_9642.JPGIMG_9644.JPGIMG_9646.JPGIMG_9651.JPGIMG_9652.JPGIMG_9653.JPGIMG_9654.JPGIMG_9663.JPGIMG_9665.JPGIMG_9668.JPGIMG_9672.JPGIMG_9676.JPGIMG_9680.JPGIMG_9682.JPGIMG_9687.JPGIMG_9689.JPGIMG_9692.JPGIMG_9695.JPGIMG_9699.JPGIMG_9704.JPGIMG_9705.JPGIMG_9708.JPGIMG_9715.JPGIMG_9718.JPGIMG_9721.JPGIMG_9729.JPGIMG_9735.JPGIMG_9736.JPGIMG_9740.JPGIMG_9741.JPGIMG_9744.JPGIMG_9745.JPGIMG_9749.JPGIMG_9752.JPGIMG_9755.JPGIMG_9768.JPGIMG_9773.JPGIMG_9780.JPGIMG_9781.JPGIMG_9786.JPGIMG_9798.JPGIMG_9810.JPGIMG_9811.JPGIMG_9833.JPGIMG_9839.JPGIMG_9843.JPGIMG_9847.JPGIMG_9849.JPGIMG_9857.JPGIMG_9860.JPGIMG_9867.JPGIMG_9876.JPGIMG_9882.JPGIMG_9906.JPGIMG_9916.JPGIMG_9920.JPGIMG_9924.JPGIMG_9927.JPGIMG_9932.JPGIMG_9943.JPGIMG_9949.JPGIMG_9954.JPGIMG_9959.JPGIMG_9962.JPGIMG_9965.JPGIMG_9969.JPGIMG_9976.JPGIMG_9980.JPGIMG_9981.JPGIMG_9987.JPGIMG_9989.JPGIMG_9993.JPGIMG_9998.JPGP1020217.JPGP1020218.JPGP1020219.JPGP1020220.JPGP1020222.JPGP1020223.JPGP1020224.JPGP1020225.JPGP1020226.JPGP1020227.JPGP1020229.JPGP1020232.JPGP1020234.JPGP1020235.JPGP1020236.JPGP1020237.JPGP1020239.JPGP1020240.JPGP1020242.JPGP1020243.JPGP1020245.JPGP1020246.JPGP1020248.JPGP1020250.JPGP1020251.JPGP1020254.JPGP1020255.JPGP1020256.JPGP1020257.JPGP1020258.JPGP1020259.JPGP1020260.JPGP1020262.JPGP1020263.JPGP1020264.JPGP1020265.JPGP1020266.JPGP1020267.JPGP1020268.JPGP1020269.JPGP1020270.JPGP1020271.JPGP1020272.JPGP1020273.JPGP1020274.JPGP1020275.JPGP1020276.JPGP1020277.JPGP1020278.JPGP1020280.JPGP1020282.JPGP1020283.JPGP1020284.JPGP1020285.JPGP1020286.JPGP1020287.JPGP1020288.JPGP1020289.JPGP1020290.JPGP1020291.JPGP1020292.JPGP1020293.JPGP1020294.JPGP1020295.JPGP1020296.JPGP1020297.JPGP1020300.JPGP1020301.JPGP1020302.JPGP1020303.JPGP1020305.JPGP1020306.JPGP1020307.JPGP1020308.JPGP1020309.JPGP1020310.JPGP1020311.JPGP1020312.JPGP1020313.JPGP1020314.JPGP1020315.JPGP1020317.JPGP1020318.JPGP1020319.JPGP1020320.JPGP1020321.JPGP1020322.JPGP1020323.JPGP1020324.JPGP1020326.JPGP1020328.JPGP1020329.JPGP1020330.JPGP1020331.JPGP1020332.JPGP1020333.JPGP1020334.JPGP1020335.JPGP1020336.JPGP1020337.JPGP1020338.JPGP1020339.JPGP1020341.JPGP1020342.JPGP1020343.JPGP1020345.JPGP1020346.JPGP1020347.JPGP1020348.JPGP1020349.JPGP1020350.JPGP1020351.JPGP1020352.JPGP1020353.JPGP1020354.JPGP1020355.JPGP1020356.JPGP1020357.JPGP1020358.JPGP1020359.JPGP1020360.JPGP1020361.JPGP1020362.JPGP1020363.JPGP1020364.JPGP1020366.JPGP1020367.JPGP1020369.JPGP1020371.JPGP1020375.JPGP1020377.JPGP1020380.JPGP1020381.JPGP1020384.JPGP1020385.JPGP1020386.JPGP1020387.JPGP1020388.JPGP1020391.JPGP1020392.JPGP1020393.JPGP1020394.JPGP1020396.JPGP1020397.JPGP1020398.JPGP1020399.JPGP1020401.JPGP1020402.JPGP1020403.JPGP1020405.JPGP1020406.JPGP1020407.JPGP1020408.JPGP1020409.JPGP1020410.JPGP1020418.JPGP1020421.JPGP1020423.JPG

 


Nejbližší akce

3.divize 2.kolo - odloženo (24. říjen)

MČech mládeže U12-U16 - odloženo (24. říjen - 31. říjen)

Mistrovství se hraje ve Vrchlabí.

podrobnosti

3.divize 3.kolo - odloženo (31. říjen)

1divize 2kolo - odloženo (01. listopad)

1Velká cena Jihočeského kraje (07. listopad)

2divize 2kolo (08. listopad)

Polofinále MČR juniorů a dorostenců (13. listopad - 21. listopad)

Hraje se v Špindlerově Mlýně

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže U8-U10 (13. listopad - 17. listopad)

Hraje se v Mostu

podrobnosti

3divize 4kolo (14. listopad)

1divize 3kolo (15. listopad)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK