Mistrovství Čech – stříbrná Beátka a skvělý Jakub !!

Na Mistrovství Čech do 10 let prokázali naši svěřenci, že patříme ke špičkovým střediskům mládeže v Čechách. Beátka Havelková získala mezi dívkami stříbrnou medaili a Jakub Šimon Šimůnek obsadil vynikající 4.místo, přestože se v turnaji potkal se 3 nejsilnějšími soupeři. Jakub podal svůj životní výkon a vybojoval si postup na MČR.

 

 

V turnaji startovali celkem 3 naši svěřenci. Beátka Havelková, Jakub Šimon Šimůnek a Davídek Bárta.

Beátka Havelková hrála své odvážné šachy a to na soupeře platilo. Dvě partie, které prohrála, nemusela prohrát. V jedné stačilo po naprostém pozičním přehrání soupeře místo pomalého postupu pěšcem f2-f4 zahrát nekompromisně dámou Dd2 s nekrytelným Dxh6 a následným matem dámou na „g7“, neboli během tří tahů bylo po partii. Stejně tak v posledním kole jasně přehrála soupeře a pak místo zapojení druhé věže do hry na volný „b“ sloupec a výpadu svých jezdců kupředu potáhla dopředu svým pěšcem, který hlídal důležitá pole před vpádem soupeřových jezdců, a nechala si dát vidličku. V té druhé partii to chtělo více trpělivosti, v té první naopak nekompromisní postup. To je ale o těch zkušenostech. Celkový dojem ze hry Beátky byl velice potěšující.

Velký turnaj odehrál Jakub Šimon Šimůnek. Jakub hraje občas hodně optimisticky a na turnaji mu to několikrát prošlo. S vítězem turnaje ne, tomu dal zadarmo figuru a bylo po partii. Naopak v partii s Dorotkou velice zajímavě obětoval intuitivně figuru a byl za to odměněn vítězstvím. Těžko mohu Jakuba nějak blíže hodnotit, jeho partie začínají být ucelenější, začínají mít „hlavu a patu“. Mohu jen konstatovat, že nám Jakub vyspívá, roste před očima a pokud přidá i práci doma, máme další mladou posilu do 1.divize.

Kvalitní turnaj odehrál i Davídek Bárta. Umístění na 17.místě mezi hochy není špatné. Davídek potřebuje více cvičit taktiku a musíme vypilovat i obecné zásady vedení partie (např. vyvíjet figurky místo braní "otráveného" pěšce). Ty Davídek samozřejmě zná, ale chybí mu herní kázeň k jejich dodržování při partii (nejen Davídkovi). Ač to výsledkově nevypadá, tak i Davídek odehrál řadu zajímavých partií, například stoprocentní vítěz turnaje s ním tahal při partii za kratší konec provazu. Tu koncovku měl Davídek vyhrát, ale vlezl si svým králem neopatrně do matu. Pokud by šel se svým králem podporovat své volné postouplé pěšce, tak by se mu to nestalo. To jsou ale ty stále omílané zkušenosti.

Já jsem s dětmi nakonec nejel, měl jsem zdravotní problémy, které se nakonec potvrdily. Navíc při dvou partiích denně je to spíše o relaxaci než o šachovém drilu. O děti se výborně staral pan Šimůnek, pan Bárta a paní Havelková a mají zcela určitě velký podíl na příjemné atmosféře v týmu a výborných výkonech dětí. Bylo moc příjemné sledovat výsledky dětí po internetu a i komentáře rodičů, kde jsem se dozvídal, že děti hrají dlouhé partie, tedy opravdové šachy

Zápisky rodičů:

0. den
Cesta byla delší, zato obtížnější. Pršet začalo hned za Budějovicemi. Mysleli jsme, že nemůže být hůře, ale to byl velký omyl. Zhruba od Jablonce jsme potkávali chodce – bruslaře. Ti chytřejší to vzali po silnici. Musíme vyseknout poklonu místním cestářům, kteří se náledí nezalekli, a do ulic vyrazili v hojném počtu. Jen díky nim jsme bezpečně proklouzali až k hotelu.

1. den
Ten se velice povedl. Dopoledne nám děti udělaly radost, jídlo se také výrazně zlepšilo. Trochu horší byla procházka po obědě, protože ledovka ustupuje velmi pomalu. Druhé kolo bylo stejné jako první. Máme stoprocentní úspěšnost !! Večer nás ještě čeká bowling, děti se už nemohou dočkat.

2.den
Dopolední partie se protáhly, hlavně ty v režii Beátky a Davídka. Byly opravdu vysilující, převedeno na čas 3 a 3,5 hodiny. Výsledkově to bohužel poprvé v turnaji nedopadlo pro Davídka, přestože si nevedl vůbec špatně. Po obědě se Beátka s Jakubem šli projít, prohlédli si sněžné dělo a vyvětrali se. Davídek odpočíval s tatínkem vleže na pokoji. K odpoledním partiím všichni usedli v bojovné náladě a 100% připraveni. Partie byly ještě delší. Jakub přišel po více jak 2 hodinách s vítězstvím ve tváři. Davídek se stejným výrazem za cca 20 minut. No a na Beátku jsme museli počkat o dosti déle (hrála 3 hodiny a 20 minut). Bohužel se nepodařilo pomstít Davídka z dopolední partie. V tuto chvíli již víme, že stejný soupeř čeká zítra na Jakuba ... .

3.den
Den začal příznivě, děti na rozdíl od rodičů spaly dobře. Rodiče začínají pociťovat proleželé postele a zjišťují, že mají také zád atd. ... . Děti šly k dopoledním partiím odpočaté, dobře nasnídané a hlavně bojovně naladěné. Možná bylo bojovnosti až moc, neboť Davídek přišel poměrně brzy (cca 1 hodina 20 minut). Zrak měl sklopený, chyběl jeho šibalský úsměv, takže nebylo pochyb o výsledku jeho snažení. Za další hodinu se objevila Beátka. Naproti předchozím zvěstem z hrací místnosti přišla dokonce se slzičkami. Bohužel šla do domnělé výměny dam ve vyhrané pozici, ale přehlédla ... . Jakub si vytvořil časový rekord tohoto mistrovství, nicméně dle soudů zúčastněných trenérů a tatínků - šachistů, byla partie rozhodnuta poměrně brzy v zahájení a dokonána ve střední hře ztrátou kvality.

Po obědě vyrazili za lepší viditelnosti oproti včerejšku k pravidelné procházce pouze Beátka a Davídek. Navštívili opět sněžné dělo a vyplatilo se. Nově objevili ve svahu starý vojenský bunkr. Jakub raději odpočíval po ranním dlouhém klání. Odpolední šachový program začal rychlým Davídkovým nezdarem, když se dostal do matové sítě už po 20 minutách. Jakub dobojoval po dvou hodinách a dvaceti minutách. Bohužel ani on nedokázal překvapit proti silnému soupeři. Jako poslední dohrála Beátka, která dokázala remízovat s třetím nasazeným. Dnes večer jsme si naplánovali aktivní odpočinek. Máme rezervovaný bowling, na který se děti neuvěřitelně těší.

Reportáže z tolik úspěšných 4. a 5.dne již rodiče nestihli napsat. 4.den zapracovala únava a čas věnovali především dětem a 5.den se jelo po odehrání posledního kola a vyhlášení výsledků domů. Stejně děkujeme za zajímavý pohled ze strany rodičů.

 

Har10_001.jpgHar10_002.jpgHar10_003.jpgHar10_004.jpgHar10_005.jpgHar10_006.jpgHar10_007.jpgHar10_008.jpgHar10_009.jpgHar10_010.jpgHar10_011.jpgHar10_012.jpgHar10_013.jpgHar10_014.jpgHar10_015.jpgHar10_016.jpgHar10_017.jpgHar10_018.jpgHar10_019.jpgHar10_020.jpgHar10_021.jpgHar10_022.jpgHar10_023.jpgHar10_024.jpgHar10_025.jpgHar10_026.jpgHar10_027.jpgHar10_028.jpgHar10_029.jpgHar10_030.jpgHar10_031.jpgHar10_032.jpgHar10_033.jpgHar10_034.jpgHar10_035.jpgHar10_036.jpgHar10_037.jpgHar10_038.jpgHar10_039.jpgHar10_040.jpgHar10_041.jpgHar10_042.jpgHar10_043.jpg

 


Nejbližší akce

Letní šachové soustředění (06. srpen - 19. srpen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 E.ON ČEVAK