1.Velká cena Jihočeského kraje v novém hávu

V sobotu 20.října se uskutečnil první turnaj seriálu Velké ceny Jihočeského kraje. Oproti minulým ročníkům tentokrát spolu hrají šachisté o stejné výkonnosti a ne podle věku. Tím odpadnou zbytečné partie mezi výkonnostně se hodně lišícími šachisty. Hraje se ve více výkonnostních skupinách s možností postupu do vyšší výkonnostní skupiny. Je tu tedy další motivační faktor.

 

 

Turnaj se hrál v areálu VŠTE v Českých Budějovicích a zúčastnilo se ho 18 našich svěřenců. Pořadatel chtěl pomoci s rozhodováním, tak jsem se uvolil starat o tu nejslabší, čtvrtou skupinu, protože na turnaj přišlo mnoho nováčků z našich kroužků. Byl jsem zvědav, co jsme je již stihli naučit a na čem musíme ještě pracovat. Samozřejmě je toho ještě spoustu. Zpočátku mne sice překvapilo, že je v této skupině i náš svěřenec, který se v loňském roce umístil na 2.místě v krajském přeboru a postoupil na Mistrovství Čech a také tam bylo několik známých jmen. Otázal jsem se hlavního rozhodčího, zda jsou v poslední skupině všichni hráči s ratingem 1000 (tedy začínající) a bylo mi řečeno, že ano. Měl jsem tedy za to, že je vše v pořádku. Bohužel nebylo.

Protože jsem měl na starost 4.skupinu, budu se nejprve věnovat této skupině. Zde se nejlépe umístil Adam Labik na 6.místě. Adam hrál občas trochu lehkovážně a pak musel partie pracně otáčet, ale na jeho výkonech bylo znát, že o šachu již něco ví a v této skupině startovat neměl. Nejhodnotnější byla jeho partie s vítězem této skupiny, který byl ze všech šachově nejvyspělejší a šel jistě za vítězstvím. Adam soupeře pěkně přehrál, pozičně měl partii vyhranou, ale neopatrně se dotkl střelce a musel jím táhnout a nemohl tak zabránit matu na slabé první řadě. Když se dotkl střelce, tak si toho všiml, chtěl si udělat okénko pro krále, ale soupeř byl pozorný a trval na tahu střelcem. Zbrklost se při šachu nevyplácí. Dobré poučení před Mistrovstvím Čech, kam Adam asi za měsíc pojede.

Na pěkném 10.místě se umístil Adam Plecer. Adam mne svojí hrou velice mile překvapil. Pohyboval se pořád v čelní skupině a předváděl solidní výkony. Pokud začne pracovat i na portálu LearningChess, určitě se hodně zlepší. Na 12.místě skončil se stejným bodovým ziskem Vojta Scheichl. I Vojta prokázal, že je nesporný talent. U něj to je čistě o zkušenostech, a čím více bude hrát, tím bude lepší a lepší. Ostatní naši svěřenci jsou úplní nováčci a vyhráli již jen tím, že si přišli zahrát. Z této pozice jsou výborné výkony Adama Rezka a Petra Peška, kteří získali po 3 bodech, což je třeba ocenit. Příjemné je také to, že i zbývající nováčci, kteří navíc většinou navštěvují šachový kroužek jeden měsíc, nevyšli bodově naprázdno. Radovat se tedy mohou Matěj Schöberl, Attila Lakatoš a Viktor Vojvodík. K vidění byly nemožné tahy, ale k prohře na nemožné tahy došlo jen ve dvou partiích (prohrával až třetí nemožný tah). Také se vyskytly nehody ve formě patu nebo matu na slabé poslední řadě. Musím ale přiznat, že partie na prvních třech až čtyřech šachovnicích byly často zajímavé.

Další skupiny jsem již neměl čas sledovat, jen jsem si při troše času odskočil udělat nějakou tu fotku. Ve třetí skupině jsme měli celkem tři zástupce. Na výborné 2.místě se umístil Fanda Postl a vybojoval si tak účast v druhé skupině v 2.Velké ceně. Fanda odehrál bezesporu výborný turnaj, porazil i celkového vítěze. Nicméně když jsem viděl konec jeho partie s Elizabeth a jak zahodil půl bodu, tak jsem nevěřil svým očím. Koncovky jsou prostě základ. V druhé skupině bude mít Fanda „těžší chlebíček“, tak by měl zapnout na vyšší obrátky. Na 7.místě skončil Matěj Bajgar a jasně dokázal, že do této skupiny patří, přestože mu zatím nevyšlo Elo (má rating 1000).

Velké ocenění patří Leošovi Dvořákovi. Leoš byl na svém úplně prvním turnaji a do této skupiny byl zařazen omylem. Protože bylo přihlášeno více mladých šachistů bez Elo (s počátečním ratingem 1000), rozhodl ředitel turnaje o rozdělení těchto dětí do skupin podle abecedy, přestože byl upozorněn hlavním rozhodčím, že to není správné. Vzhledem k tomu, že jsme byli na turnaji přítomni 3 členové Komise mládeže JčŠS včetně předsedy, stačilo si sednout a během jedné či dvou minut děti zařadit rozumně. Takto se stalo, že ve čtvrté skupině startovali čtyři děti s již mezinárodním ID a další dvě-tři známá jména a naopak v třetí skupině hrál úplný nováček proti soupeřům, kteří hrají šachy o několik let déle. Leoš ale prokázal silný charakter a celý turnaj dohrál, přestože často ani nevěděl, proč prohrál. Už to je příslib do budoucna.

Musím podotknout, že nový systém je určitě zajímavější, než ten předchozí. Pro pořadatele je ale náročnější, musí se zaběhnout a odstranit všechny nedomyšlenosti. Věřím, že si po tomto turnaji KM sedne a objevené nedostatky vyřeší. Jinou kapitolou je, jak se choval ředitel turnaje, když se ho přišla maminka Leoše zeptat, proč její syn nehraje v poslední skupině. To je bohužel nepublikovatelné a budeme to řešit na jiné úrovni.

V druhé skupině jsme měli čtyři svěřence. Ratingové postavení potvrdil svým 5.místem Hugo Tůma, i když si nejsem jist, jestli je spokojen. Měl totiž v konečném účtování stejný počet bodů jako jeho soupeři na 3. a 4.místě a tak mu postup do 1.skupiny unikl jen o vlásek. Na 11.místě se umístil Honzík Smola, který si oproti nasazení polepšil o 6 míst, takže může být spokojen. Naopak své ratingové postavení neobhájil na 12.místě Vítek Předota. Na 14.místě skončil Jakub Horejš, který má určitě na víc. Kubu může těšit to, že porazil svého velkého rivala Vítka, se kterým se na kroužku pořád popichují. Snad ho začne těšit porážet i další soupeře. S Vítkem mu to nemusí příště vyjít.

V první skupině jsme měli také tři zástupce. Na 7.místě skončil Kája Švejda, který může být určitě spokojen. Na solidním 8.místě se umístil Zdeněk Chval. Doufám, že Kája bude v takovýchto výkonech pokračovat a Zdeněk ještě více pozlobí silnější soupeře. Oba na to mají. Turnaj nevyšel Davidovi Smolovi podle jeho představ, na druhou stranu byl předposlední nasazený, a když se dostanete mezi vlky, není to nikdy jednoduché. Byla to ale důležitá lekce před mistrovstvím Čech, tam to bude ještě těžší. Ve vysokých patrech to prostě hodně fouká a člověk se musí náležitě připravit, v tom jsou šachy nemilosrdné.

Všem našim svěřencům moc děkujeme za účast a věříme, že si z partií odnesli hodně zkušeností. Nový model soutěže je zajímavý a brzy mu určitě všichni přijdou na chuť.

 

VC1_001.jpgVC1_002.jpgVC1_003.jpgVC1_004.jpgVC1_005.jpgVC1_006.jpgVC1_007.jpgVC1_008.jpgVC1_009.jpgVC1_010.jpgVC1_011.jpgVC1_012.jpgVC1_013.jpgVC1_014.jpgVC1_015.jpgVC1_016.jpgVC1_017.jpgVC1_018.jpgVC1_019.jpgVC1_020.jpgVC1_021.jpgVC1_022.jpgVC1_023.jpgVC1_024.jpgVC1_025.jpgVC1_026.jpgVC1_027.jpgVC1_028.jpgVC1_029.jpgVC1_030.jpgVC1_031.jpgVC1_032.jpgVC1_033.jpgVC1_034.jpgVC1_035.jpgVC1_036.jpgVC1_037.jpgVC1_038.jpgVC1_039.jpgVC1_040.jpgVC1_041.jpgVC1_042.jpgVC1_043.jpgVC1_044.jpgVC1_045.jpgVC1_046.jpgVC1_047.jpgVC1_048.jpgVC1_049.jpgVC1_050.jpgVC1_051.jpgVC1_052.jpgVC1_053.jpgVC1_054.jpgVC1_055.jpgVC1_056.jpgVC1_057.jpg

 

 

 


Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK