Mistrovství Čech HD12 - HD16

Deset našich svěřenců bojovalo na Mistrovství Čech mládeže v kategoriích H12 až H16. Nás reprezentovali Matyáš Hosnedl, Ladislav Nagy, Tomáš Sýkora (kategorie H12), Matyáš Zeman, Vojta Sýkora, Jonáš Havelka, Lukáš Zeman (kategorie H14) a Pavel Štěch, Michal Vokurka (kategorie H16). V doprovodném národním Open turnaji startoval Matěj Kaňka.

Mistrovství se konalo na Lipně v Hrdoňově od soboty 26.října do soboty 2.listopadu.

První den byl pro naši výpravu velmi úspěšný. Získali jsme 6½ bodu z 10 partií. Vyhrál Matyáš Hosnedl, který hrál lépe, pak ale předčasně otevřel hru a situace se otočila. Naštěstí jeho soupeř mu odevzdal figuru a bylo rozhodnuto. Vyhrál také Ládík Nagy, který po oboustranné nepřesnosti v zahájení postavil soupeře před řešení složité zápletky, kterou soupeř nezvládl, přestože nehrál špatně. Vyhrál také Vojta Sýkora, který hrál chvílemi až hodně optimisticky, ale přineslo mu to úspěch. Prohrál Lukáš Zeman, který si ve střední hře neodpustil několik nevýhodných tahů (špatné výměny věží, opomenutí blokády nebezpečného pěšce) a po taktickém přehlédnutí v již horší pozici ztratil materiál. Jako jediný remízoval Tomáš Sýkora. Jeho partii jsem nestihl projít. Vyhrál také Jonáš Havelka, který zkoušel také dost riskantní hru bez rošády, a kdyby jeho soupeř nevyměnil dámy, měl by v partii určitě problémy. Takto mu jeho taktika vyšla. Prohrál Matěj Kaňka, který v openu nastoupil na 1.šachovnici proti 1.nasazenému hráči a překvapení se neurodilo. Svoji partii vyhrál Matyáš Zeman, který se v zahájení trochu prohřešil proti tomu, co jsme si v poslední době ukazovali (nechal si vyměnit dobrého bělopolného střelce). Soupeř ale nezvolil dobrý plán, Matyáš převzal iniciativu a pak už to bylo na jednu bránu. Vyhrál také Michal Vokurka, který stejně jako Matyáš učinil v zahájení nějaké chybičky, ale protože na rozdíl od soupeře věděl, jak by měl takové zahájení hrát, slavil nakonec úspěch. Jako poslední dohrával Pavel, který se pustil do složitých zápletek, ale po několika nepřesnostech se dostal do špatné pozice a v již těžké pozici prohrál na čas.

V 1.kole Michal bodoval, v derby s Honzíkem Žilavým to již nevyšlo.Druhý den neděle 27.října již pro nás nebyl tolik úspěšný. To se ale po úspěšném kole stává, protože pak narazíte na těžší soupeře. Velice rychle vyhrál Matěj Kaňka, jehož soupeř si příliš nevážil svých figurek a proto rychle skončil. Také velice rychle, ovšem s opačným výsledkem skončil Lukáš Zeman, když po pár tazích věnoval soupeřce dámu. Rychle ukončit partii se rozhodl i Michal Vokurka, který prohrál též bez odporu. Toto byly tři velmi rychlé výsledky. Pasivně si počínal v zahájení i Matyáš Hosnedl, který si díky nepozornosti nechal dát jednoduchou vidličku a přišel o figuru. Opět remizoval Tomáš Sýkora, který se stále nemůže najít a jakoby zapomněl na základní věci, které jsme si stokrát říkali (dnes bezdůvodně vyměnil v drakovi svoji nejlepší figuru – dračího střelce, a pak měl potíže). Pak vyhrál Ládík Nagy, jehož soupeř také v drakovi chyboval nejprve strategicky (zablokoval pěšce na královském křídle) a pak i takticky (pustil se do nekorektní zápletky a ztratil materiál). Poté remizoval Matyáš Zeman, který si nepočínal dobře ve střední hře, když po poziční chybě přišel o pěšce a dostal se do prohrané koncovky. Jeho soupeř ale nepostupoval správně, místo přetáhnutí svého krytého volného pěšce až na 6.řadu pěšce a lehké figury vyměnil. Pak vznikla věžová koncovka, ve které Matyáš remízu udržel. Prohrál také Jonáš Havelka, který nejprve chyboval v zahájení, jeho soupeř ale zisk figury přehlédl. I tak vyšel Jonášův soupeř ze zahájení lépe, ovládl svými věžemi jediný volný sloupec na šachovnici, vnikl svojí věží na 6.řadu a znehybnil Jonášovy figurky. Pak uvedl do pohybu své pěšce na královském křídle, kde měl převahu jednoho pěšce a Jonáš musel pouze přihlížet, jak se soupeřův pěšec nezadržitelně blíží k políčku proměny. Pěkná ukázka na téma volný sloupec ! Prohrál i Vojta Sýkora, který také v zahájení odevzdal figuru. Hrál ale vynalézavě, snažil se o iniciativu, ovšem kýžený výsledek se nedostavil. Poslední dohrával opět Pavel, který měl lepší koncovku, ale o dost horší čas. I přes začínající časovou tíseň dokázal Pavel získat druhého pěšce a to mu přineslo vítězství. Druhý den tedy bilance 4 z 10. Alespoň tak, mohlo by být i hůře.

Tentokrát bodoval Pavel.
Třetí den pondělí 28.října. Déšť z předešlého večera je pryč, tak je to veselejší. První končí partii výhrou Matyáš Hosnedl. Jeho soupeř byl neopatrný, nechal si dát vidličku a Matyáš získal figuru. Avšak pak zahrál neopatrně a mohl se dostat do velkých problémů. Jeho soupeř si toho ale nevšiml a tak Matyášovi již nestálo nic v cestě za výhrou. Svoji partii prohrál celkem rychle Matěj Kaňka, který soupeři naletěl na trik, který jsme si mnohokrát ukazovali. Ztratil figuru, stál pasivně, pak přišel o další, prostě velmi špatný výkon a zasloužená porážka. Stejně špatný výkon předvedl soupeř Michala Vokurky, který si tak bez většího vypětí sil připsal druhý bod. Opět remizoval Tomáš Sýkora, který zase doplatil na svoji neukázněnost. Vypracoval si lepší pozici a mohl pomýšlet na první výhru v turnaji, ovšem ukvapenou hrou v koncovce se nakonec dostal do situace, kdy byl ještě rád za remízu. V bezvýrazném výkonu pokračoval Lukáš Zeman, když až do koncovky držel vyrovnanou pozici. Ovšem v koncovce, kdy bylo na šachovnici jen pár figur, se opět rozhodl prohrát a daroval svými chybami jinak nepříliš dobře hrajícímu soupeři bod. Prohrál i Matyáš Zeman. Ten měl ale silného soupeře (rating přes 1800) a jednalo se o jiný příběh. Matyáš se rozhodl překvapit soupeře v zahájení, jenže ten zvolený gambit znal. Matyáš nevhodně obětoval hned na začátku partie pěšce a pak po celou partii bojoval o nějakou kompenzaci, ale ta tam bohužel nebyla. Soupeř pak výhodu pěšce v koncovce zkušeně přetavil v bod. Další bod na naše konto připsal Jonáš Havelka, který svého soupeře takticky přehrál a nedal mu vůbec šanci. To byl hezký výkon. Z vítězství se také radoval Vojta Sýkora, který si aktivní hrou připravil příznivou situaci v centru, kde na centrálním poli „d5“ získal figuru a protože měl i jasnou poziční převahu, soupeř po pár tazích rezignoval. Náročnou partii hrál Ládík Nagy, kterému se příliš nevydařilo zahájení, pak ale soupeře přehrál a získal kvalitu. Bohužel nezvolil správný plán a neotevřel pozici a tak jeho soupeř získával postupně půdu pod nohama. Nakonec v oboustranné časové tísni přijal nabídku remízy, a přestože měl stále kvalitu více, byla jeho pozice v tuto chvíli nejspíše již prohraná. Jako vždy dohrával poslední Pavel Štěch. Pavel hrál celou partii vcelku aktivně, bylo tam hodně zápletek. Partie bohužel přešla do koncovky s pěšcem méně a tu Pavel v časové tísni neustál, neboť jeho soupeř si stavěl dámu o jeden tah dříve. Nakonec lepší bilance než v neděli, celkem 5 bodů z 10.

Matyáš Hosnedl absolvoval v tomto kole zajímavou partii.Čtvrtý den úterý 29.10. je nejnáročnější, protože se hrají v jednom dni dvě kola. První dohrál Matěj Kaňka, který vyhrál, ale jeho partii jsem ještě neměl čas shlédnout. Pak přišel opět s remízou Tomáš Sýkora. V Tomášově partii oba soupeři postavili složitou pozici, ale pak si s ní ani jeden nevěděli rady. Nakonec to skončilo velkou přestřelkou, kde vznikla věžová koncovka, kde měl Tomáš o pěšce méně a měl by veliké problémy udržet remízu. Jeho soupeř ale překvapivě nabídl remízu a Tomáš ji rád přijal. Rychle dohrál také Matyáš Zeman, který hrál opět gambitové zahájení a zopakoval tu samou nepřesnost z předchozí partie. Dostal se tak do koncovky s pěšcem méně, ovšem i zde soupeř poněkud unáhleně nabídl remízu a Matyáš ji samozřejmě rád přijal. Pak prohrál Matyáš Hosnedl. Matyáš hrál náročné zavřené zahájení, přenechal nadvládu nad centrem soupeři, ten ho zatlačil do pasivního postavení a pak využil dostatku prostoru pro zisk materiálu. Opět prohrál Lukáš Zeman, který si vyvinul lehké figury, ale místo dokončení vývinu (rošáda – ukrytí krále, věže na centrální sloupce) otevřel hru ve středu a soupeř mu názorně ukázal, že takto hrát opravdu nelze. Škoda, soupeř pro vítězství opět nemusel nic udělat, vše zařídil Lukáš. Prohrál také Jonáš Havelka, který hrál velmi optimisticky. Nejprve obětoval figuru za dva pěšce, pak získal kvalitu a pak obětoval další figuru za další dva pěšce. Vznikla dost složitá pozice věže a 6 pěšců proti 3 lehkým figurám a 2 pěšcům. Bylo to zajímavé, těžké na počítání. Při jedné výměně přehlédl Jonáš vidličku, ztratil kvalitu, takže měl nakonec o figuru méně, což soupeři stačilo k výhře. Pak vyhrál Ládík Nagy, který byl pod těžkým útokem, jeho soupeř ale přecenil svoji pozici a Ládík získal dámu za věž a to dokázal uplatnit. Vyhrál také Vojta Sýkora, který hrál opět pěkně, aktivně, jeho soupeř trochu zanedbal vývin a Vojta díky tomu získal ve střední hře figuru a partii vyhrál. Pak prohrál Michal Vokurka (partii jsem také zatím neviděl). Prohrál také Pavěl Štěch, který měl věž proti dvěma jezdcům a nějakému pěšci. Dvojice jezdců s těžkou figurou ukázala svoji sílu a dokázala matovat. Opět to hubenější skóre 4 body z 10 partií.

Vojta podal hezký výkon a zaslouženě vyhrál.Odpolední kolo přineslo veliký duel mezi Ládíkem Nagym a Lukášem Dolanským v kategorii H12. První a opět s remízou přiběhl již tradičně Tomáš Sýkora. Podle mého soudu se jednalo o remízu předčasnou, pozice se dala klidně ještě dlouho hrát. Tomášovi poslední dobou hodně chybí trpělivost. Celkem rychle a ke své škodě remízoval i Matěj Kaňka. Podařilo se mu zamezit soupeřově rošádě, ten proto neměl spojené věže na poslední řadě, kdežto Matěj měl figurky pěkně vyvinuté. Podle mne stačilo na soupeře ještě chvíli tlačit a Matěj mohl mít celý bod. Zalekl se ale vyššího Ela soupeře a tak se spokojil s remízou. Pak prohrál svoji partii Matyáš Hosnedl. Soupeř na něj vyrukoval s gambitem, Matyáš odpověděl aktivní figurovou hrou, ovšem pozapomněl si přitom udělat rošádu a tak díky vazbě oproti králi na centrálním sloupci přišel o figuru. To stačilo soupeři k výhře. Další remízu vyrobil Jonáš Havelka, který hrál vyrovnanou partii a i on mohl svoji pozici ještě chvíli hrát, i když v jeho případě byla skutečně vyrovnaná. Konečně se „pochlapil“ Lukáš Zeman. Ani ne tak výsledkem, i když poprvé vyhrál, jako spíše svojí hrou. Od začátku partie usiloval o aktivní hru, což je při rošádách na různé strany důležité. Nerozhodl se sice pro pěšcový útok, po kterém by se jeho soupeřka dostala rychle do velkých potíží, ale vsadil na vazbu ve středu šachovnice a to mu také přineslo úspěch. Znehybnil soupeřce figury, a když si dobral pěšce, vyměnil figury a přešel do vítězné koncovky. Dobrá vítězná strategie a zasloužený bod.

V tomto kole si připsal první zasloužený bod Lukáš.Výborně zahrál také Matyáš Zeman. V náročnějším gambitu hrál velice přesně, a přestože i jeho soupeř hrál dobře, Matyáš ho přehrál a získal rozhodující materiální výhodu. V celkem jasné koncovce dámy proti věži a střelci, kde mohl Matyáš postupovat vpřed dvěma spojenými volnými pěšci a soupeř by se neubránil, Matyáš vše zkazil. Přestože měl na hodinách přes hodinu času, začal hrál rychle, bez jakéhokoliv plánu (jen tak tah od tahu), až vylepšil postavení soupeřových figur, nechal si svázat dámu s králem a nakonec prohrál. Po tak výborném výkonu zahodit takto díky hráčské nekázni bod je veliká škoda. To by si měl Matyáš hodně dlouho pamatovat !! Prohrál také Vojta Sýkora. Vojtův soupeř hrál zahájení (otevřenou španělskou), kde bílý vytvoří černému na dámském křídle dvojpěšce a tím získá pěšcovou majoritu na královském křídle, což se pak snaží uplatnit v koncovce. Přesně podle tohoto scénáře proběhla Vojtova partie a Vojta nedokázal nalézt účinný recept, jak tento scénář změnit. Poslední odpolední vítězství zaznamenal Michal Vokurka. Je třeba ale přiznat, že Michal měl veliké štěstí. V zahájení ztratil figuru, ale jak je jeho zvykem, nezabalil to a začal soupeře otravovat. Otevřel sloupec na jeho krále a postavil figury do aktivních pozic (i když ne bezchybně – např. Vg8?). Nicméně soupeř se cítil v bezpečí, ale jen do té doby, než Michalovi vyšel taktický obrat s následným matem. Dlouho se hrála partie Ládíka Nagye s Lukášem Dolanským, což se dalo očekávat.

Ládík s Lukášem před začátkem nesmlouvavého a zajímavého boje.Ládík zaskočil Lukáše v zahájení a partie se rychle dostala do ostrých zápletek. Oba králové byli zpočátku bez rošád a černý musel čelit tlaku na královském křídle. Poté, co bílý král doputoval až na „a2“, došlo o ostrému vyústění partie, když Lukáš obětoval střelce a věž, ve vzduchu visely maty, ale nic více, než věčný šach, tam nebylo. Při rozboru partie mezinárodní mistr Pavel Šimáček oba hochy za předvedený výkon chválil. Nedostatky se sice vyskytly (Ládíkův zbytečný tah Je2, Lukášovo „a6“), ale jinak zajímavá a na propočet náročná partie.

Příchod na rozbor partie s mezinárodním mistrem Pavlem Šimáčkem.
Jak je již tradicí, jako poslední dohrával Pavel Štěch, který si vypil svůj kalich hořkosti až do dna. Pavel svého soupeře v zahájení přehrál, podařilo se mu při různých rošádách narušit pěšcový kryt před jeho králem. Dá se říct, že jeho pozice byla výrazně lepší. Pavel ale svoji pozici sérií nepochopitelných tahů (ztráty tempa, „nezašpuntování“ krále, výměna dam, … ) zcela znehodnotil a bylo po matovém útoku. Partie pak dospěla do koncovky jezdce (Pavel) proti střelci (jeho soupeř). I zde hrál Pavel nepřesně (mohl zablokovat špatného soupeřova střelce), ale přes všechny tyto prohřešky měl Pavel partii stále vyhranou. Zapomněl ale i na to, že v koncovce má být hlavní aktivní figurou král a vyhranou koncovku ještě prohrál. Takže nakonec opět jen 4 body z 10 partií.

Pátý den středa 30.10. vyhlížel také náročně, protože se hrálo hned ráno po předchozím dvoukole, takže možnost relaxace byla minimální. Jako první dohrál Matěj, který remizoval. V zahájení se sice dopustil několika vážných pozičních prohřešků (neustále dokola si opakujeme, že v dámském gambitu se hraje Jc6 až po c7-c5, ale Matěj to stále ignoruje; nebo zaútočil na dobrého bělopolného střelce soupeře, který s ním nečekaně neuhnul, ovšem Matěj si ho nevzal), takže v zahájení stál velice podezřele. Naštěstí pro Matěje začal jeho soupeř také „tvořit“, až dovolil Matějovi vylepšit jeho pozici. Matěj začal hrát aktivně dámou, získal dokonce lepší postavení, jenže ve chvíli, kdy už mohl začít pomýšlet na zisk celého bodu, přijal hodně předčasně nabídku remízy. Pak dohrál Jonáš Havelka, který prohrál. Jonáš se pustil také do gambitu, ale nepostavil si figurky na ta správná místa a soupeř ho za to vytrestal a ze zahájení vyšel lépe. Pak se mu podařilo postavit na políčko „f3“ nesmrtelného jezdce, který uvěznil Jonášovu věž na poli „g2“. V obtížné situaci pak dostal Jonáš ještě vidličku, ale partie byla v tu dobu již ztracena. Další porážku si připsal Lukáš Zeman, který rychle vyměnil dámy a ze zahájení vyšel lépe s dvojicí střelců. Hrál ale neopatrně, nechal se připravit o jednoho a pak i druhého pěšce a výsledná pěšcová koncovka byla jednoznačná. Prohrál také Matyáš Hosnedl, který sice hezky rozehrál zahájení, stál lépe, ale pak zbytečně obětoval dvě figury za věž (a to již poněkolikáté – stále si nedá vymluvit, že je to v takovémto postavení hloupost). Od té chvíle stál hůře a soupeř dokázal zadarmo získanou výhodu uplatnit k výhře. Pak poprvé v turnaji vyhrál Tomáš Sýkora. Tomáš nerozehrál zahájení nejlépe, pak se dostal k útoku, a protože se soupeř nebránil přesně, získal kvalitu a rozhodující útok.

Tomáš se chystá provést tah.Remízu si připsal také Vojta Sýkora. Vojta i jeho soupeř pojali partii poněkud odpočinkově, asi si chtěli po náročném dni oddechnout. Oba hráli pasivněji, měnili figurky a partie skončila remízou vlastně ještě dříve, než začala. Na Vojtovu obranu je třeba dodat, že všechny předchozí partie hrál naplno a únava někdy prostě přijde. Bohužel prohrál opět i Matyáš Zeman. Potřetí si zvolil zahájení, ve kterém v předchozích partiích neuspěl, a nebyla to zase dobrá volba. Jeho soupeř se ve hře orientoval, a přestože nehrál Matyáš špatně, stále musel v partii něco dohánět. V jeden okamžik mohl vyrovnat hru zajímavým taktickým obratem, ale najít ho nebylo jednoduché. Nakonec hra vyústila v koncovku se stejným počtem pěšců, jenže soupeř měl aktivnějšího krále, hrál přesně a Matyáš musel kapitulovat. Ostrou partii předvedl opět Ládík Nagy. V populárním „drakovi“ se do soupeře nebojácně pustil. Přehlédl jednu možnost, jak soupeři znepříjemnit život, avšak jeho soupeř mu to za pár tahů zase vrátil. Pak Ládíkův soupeř zahrál pasivně, a to se v tak ostrém zahájení trestá. Ládík nekompromisně zaútočil proti slabému bodu „c2“ (sice až „napodruhé“), získal materiál a vyhrál.  Svoji partii remizoval Michal Vokurka (partii jsem zatím neviděl, Michal nebyl na rozboru). Vyhrát se podařilo i Pavlovi Štěchovi, který uplatnil k výhře dva pěšce navíc, které získal ve střední hře. Středeční denní bilance se zastavila na 4½ bodech z 10 partií.

Tomáš při rozboru IM Pavla Šimáčka zaměstnal.Šestý den, čtvrtek 31.10. již začíná jít do tuhého. V každé kategorii se bojuje kromě medailí i o 8 postupových míst. Z našich má k nim zatím nejblíže Ládík Nagy. Jako první dohrál Lukáš Zeman. Lukáš připravil soupeřku o figuru a jeho vítězství bylo celkem bezproblémové. Pak remizoval Jonáš Havelka. Jonáš získal v zahájení pěšce a partie přešla do hry s nestejnobarevnými střelci, kdy byly na šachovnici ještě těžké figury (věže a dáma). To je výhodné pro stranu, která útočí a to byl Jonáš. Bohužel při rozhodování, kterým z útočících pěšců na královském křídle postoupit dál, se rozhodl pro tu špatnou možnost. Soupeřka pak svým střelcem dokázala postupu Jonášových pěšců zamezit. Remizoval také Matěj Kaňka. Matějův soupeř rozehrál zahájení trochu podivně, ale Matěj toho nedokázal využít, protože hrál příliš „při zdi“. Nakonec se přece jenom rozhoupal a obětoval figuru, jenže za pár tahů nabídl remízu. Možná to bylo rozumné, protože si předtím zbytečně otevřel cestu i ke svému králi. Prohrál Matyáš Hosnedl. Tomu se partie vůbec nevydařila. V zahájení spáchal velké hříchy, které soupeř nemilosrdně potrestal (chybný výpad střelcem, nezabezpečení krále, opomenutí dokončení vývinu či alespoň snahy o něj). Další remízu si připsal Tomáš Sýkora. Tomáš se se svým soupeřem pustili do náročného zahájení, kde při rošádách na různé strany dochází k velmi ostrým střetům. Nakonec z toho byly ale rošády na stejnou stranu, a po vzájemných výměnách, když Tomášův soupeř zbytečně vyměnil svoji aktivní dámu za Tomášovu neaktivní dámu a neusiloval o žádnou aktivitu, skončila partie zákonitě smírně. Bohužel poprvé v turnaji prohrál Ládík Nagy a klesl s prozatímního výborného 2.místa na 4.místo. Ládík hrál partii přesně dle přípravy, jeho soupeř ale otálel s rošádou a tak Ládík učinil místo vývinového tahu figurou neopatrný tah pěšcem. Šlo ale o hrubou taktickou chybu, která umožnila soupeři obětovat figuru, ale následně získat vše zpět i s úroky. Ládík vrhl správně vše do útoku, riskoval oběti a vyplatilo se mu to, protože jeho soupeř vyrobil také hrubku, když táhl pěšcem před svým králem. Zde mohl Ládík obětovat další figuru a srovnat hru, popřípadě při špatné reakci soupeře ještě partii otočit. Ládík bohužel cuknul a tím propásl poslední příležitost v této partii. Pěknou bojovnou partii předvedl Matyáš Zeman. V partii s oboustrannými nepřesnostmi se to matovými hrozbami na obou stranách jen hemžilo. Nakonec vyhrál Matyáš, přestože nepostupoval nejrazantněji a soupeřka přehlédla zachraňující fintu s obětí střelce. Přesto oba soupeři podali hodnotný výkon a mezinárodní mistr Josef Juřek byl u rozboru partie potěšen.

Matyáš Zeman v tomto kole ukázal, co se v něm skrývá.Prohrál Vojta Sýkora. Vojta se silným soupeřem držel, hrál vyrovnanou partii. Nakonec z toho byla koncovka dáma + střelec (Vojta) proti dáma + jezdec, která byla výhodnější pro Vojtova soupeře. Vojta ale dokázal vyměnit dámy a hru vyrovnal, i když soupeřův jezdec byl o něco lepší než Vojtův střelec. Avšak dopustil se chyby při výměně střelce za jezdce, když nevložil důležitý mezišach a nezhoršil postavení soupeřova krále. Ve vzniklé pěšcové koncovce se pak zkušenému soupeři podařilo Vojtova krále vytempovat a Vojta již nemohl partii zachránit. Za dobrý výkon by si půl bodu zasloužil. Prohrál Michal Vokurka. Michalovi partie vůbec nevyšla. V zahájení přehlédl jednoduchou vidličku a ztratil figuru, pak se snažil hrát aktivně, udělal soupeři harmoniku (zdvojení věží na předposlední ředě), získal figuru zpět, ale prohrával o několik pěšců. Díky aktivnímu postavení svých věží měl na šachovnici „věčný šach“ (tedy remízu), jenže sebral pěšce a následovala další jednoduchá vidlička a byl konec. Vyhrál Pavel Štěch, který nesehrál zahájení nejpřesněji, ovšem pak převzal iniciativu, přes volný „b“ sloupec vnikl věžemi do soupeřova tábora, připravil ho o pár pěšců a vyhranou koncovku dotáhl do vítězného konce. Zopakovali jsme tedy včerejší bilanci 4½ bodu z 10 partií.

Předposlední, sedmý den, pátek 1.11. už hodně napověděl. Zpočátku to vypadalo velice nadějně. Prohrál sice Lukáš Zeman, který hrál pasivně a vymyslel kombinaci, kterou se dostal do pozičně prohrané koncovky. I v té koncovce nehrál dobře (neuvolnil si alespoň krále) a partie rychle skončila. Pak ale vyhrál Jonáš Havelka, který sice zvolil v zahájení pochybnou variantu, ale soupeřka ho nepotrestala. Jonáš se dostal k nepříjemnému tlaku na královském křídle a jeho soupeřka v tísni nastavila věž a to rozhodlo. Vyhrál i Matyáš Zeman, který také nezvolil nejlepší variantu v zahájení, jeho soupeř mu ale přenechal iniciativu (nezahrál d7-d5) a Matyáš po nepřesné hře získal figuru a tím i partii. Vyhrál také Matěj Kaňka. Matěj nestál v partii nic moc, ale držel se. Jeho soupeř mu v koncovce dovolil rozehrát jezdce a při snaze se jich zbavit nezvládl taktickou zápletku, ve které získal Matěj figuru a koncovku vyhrál.

Matěj si připsal další bod, škoda těch zbytečných remíz.Remízoval opět Tomáš Sýkora. Tomáš nerozehrál zahájení také příliš dobře, zbytečně šel do vazeb, připravil se o obě rošády. Nakonec vznikla koncovka dvou věží a střelce (Tomáš) proti dvěma věžím a jezdci, která byla podle mne lepší pro Tomáše. Tomáš ale nabídl remízu a tak si ani nevyzkoušel, jak se mají takové pozice hrát. Vyhrál také Matyáš Hosnedl, který stál v zahájení lépe. Pak se ale špatnou výměnou věží zbytečně zbavil kontroly nad volným sloupcem a soupeřka ho mohla potrestat jednotahovou výhrou (mohla mu svázat střelcem dámu s králem). Bohužel pro ní (bohudík pro Matyáše) to přehlédla, Matyáš převedl partii do věžové koncovky a tam se ukázala jeho větší zkušenost. Bohužel podruhé prohrál Ládík Nagy, kterého soupeř zaskočil nestandardním zahájením. Podařilo se mu obsadit střed šachovnice a útočil na královském křídle. Ládík nepřišel na to, že by měl razantněji řešit situaci v centru a využít poodhaleného postavení krále soupeře. V jednu chvíli mohl provést i zajímavou oběť figury, ale zvolil pasivní hru na opačné straně a po nešťastné výměně přišel o figuru. Remizoval Vojta Sýkora, který hrál i se svým soupeřem „nenáročné“ šachy. Dá se říci, že oba odpočívali, nikdo se nikam nehrnul, postupně měnili figury, až nebylo o co hrát. Prohrál Michal Vokurka, který zvolil hodně nenáročné zahájení za bílé a soupeř bez problémů vyrovnal hru. V partii pak neměl žádné problémy a při přechodu do koncovky využil Michalovo zaváhání a díky aktivnějšímu králi vyhrál pěšcovou koncovku. Prohrál i Pavel Štěch, který nezvolil správné pořadí tahů v ostrém „drakovi“, musel obětovat figuru a v koncovce s tím již nešlo nic dělat. Konečná páteční bilance je 5 bodů z 10 partií.

Poslední den bývá vždy hektický, neboť není čas na rozbor všech partií a hlava po rozboru desítek partií v týdnu už také moc nefinguje. Jako prví a dost rychle prohráli oba Matyášové. Matyáš Zeman při zahájení moc nepřemýšlel a do 10.tahu byl bez dámy a do 15 minut bylo po partii. Matyáš Hosnedl nevyvíjel dobře figurky a nechal si svázat dámu s věží, přišel o kvalitu a prohrál. Prohrál také Matěj Kaňka, ale jeho partii jsem neviděl. Poměrně rychle vyhrál Lukáš Zeman, který získal pěšce a dokázal ho uplatnit v koncovce. Poprvé v turnaji prohrál Tomáš Sýkora. Z jeho partie si momentálně pamatuji jen to, že jsme při rozboru nemohli přečíst jeho partiář. Vyhrál také Jonáš Havelka, který sehrál vydařenou partii, ve které obětoval nejspíše nekorektně kvalitu. Jenže postavil před soupeře tolik otázek k zodpovězení, že se s nimi nedokázal vypořádat a Jonáš zaslouženě vyhrál. Kdybychom vyhlašovali partii kola mezi našimi svěřenci, za toto kolo by to byla právě tato partie. Remizoval Vojta Sýkora, který hrál pevně, soupeřku ale ničím nepřekvapil a partie skončila remízovou koncovkou nestejnobarevných střelců.

Vojta myslel, myslel, ale nic nevymyslel.Bohužel potřetí v řadě prohrál Ládík Nagy. Soupeř mu opět nabízel remízu, ale k postupu na MČR musel Ládík vyhrát. Partie se Ládíkovi nevydařila, v zahájení neobsadil středové sloupce věžemi, udělal několik zbytečných tahů a jeho soupeř převzal iniciativu, ovládl figurami střed šachovnice a Ládík musel dát kvalitu, aby nepřišel o dámu. Díky dobré souhře svých figur pak Ládíkův soupeř partii bez problémů vyhrál. Vyhrál Michal Vokurka, ale jeho rozbor jsem nestihl. Vyhrál i Pavel Štěch, jehož soupeř hrál pasivně a Pavel toho využil k uloupení několika pěšců a bezproblémovému vítězství v pěšcové koncovce. Bilance za poslední den činí 4½ bodu z 10 partií.

Jonášův výkon v posledním kole byl velmi podařený.

 

Celkové zhodnocení naší účasti:

Nikdo z našich svěřenců se neprobojoval na MČR, celkem jsme získali 42 bodů z 90 partií. Největší šance postoupit měl Ládík Nagy, který se držel dvě kola na 2.místě a po šesti kolech byl na 4.místě. Prohry v posledních 3 kolech ho odsunuly „až“ na nepostupové 19.místo. Ládík do 6.kola prokazoval, že již patří do české špičky. Pak přišla zaváhání (taktické chyby v jedné partii, špatné strategické chápání pozice a taktická chyba v druhé partii a slabý strategický výkon ve třetí partii), která byla možná zapříčiněná i únavou (Ládík byl v týdnu před mistrovstvím nemocen). Kdyby Ládík přijímal nabízené remízy v posledních kolech turnaje, nejspíše by na MČR postoupil (měl nejvyšší pomocné hodnocení), ale to není cesta pro šampiony. Ládík mne ale svými výkony přesvědčil, že je naše veliká naděje a jeho hvězda možná pomaleji, ale zato nezadržitelně stoupá vzhůru.

Další postupovou nadějí měl být Matyáš Zeman. To Matyáš také v několika partiích ukázal. Matyáše ale dříve zdobilo obrovské odhodlání udělat vše (samozřejmě v rámci fair-play) pro co nejlepší výsledek. Toto jeho odhodlání dnes postrádám a na jeho výkonech je to hodně znát. Dobrý výsledek jsem očekával od Vojty Sýkory a ten mne nezklamal. Jakmile Vojta usedl za šachovnici, ponořil se do hry a bojoval. Kdyby se věnoval šachům tolik jako basketbalu, hrál by určitě o medaile. Dobré výkony s horšími střídal Jonáš Havelka. Také se mi líbí Jonášův přístup k partiím, kdy bojuje, co to jde. Škoda jen, že jeho šachový repertoár je příliš úzký. Jestliže začne Jonáš šachy trochu dělat i doma, velmi se zlepší. S jeho vystoupením na mistrovství jsem spokojen. Šanci hrát mistrovství dostal i Lukáš Zeman, ale ten jí promarnil. Hrál ustrašené šachy a prakticky vždy jen čekal, až se jeho soupeř rozhodne využít nějaké jeho chyby. Z takových šachů nemohl mít Lukáš radost a já jsem ji tedy neměl. Další, kdo dostal příležitost hrát mistrovství, byl Tomáš Sýkora. Tomáš se momentálně hledá a tak jeho hra byla plna obav z prohry. Proto tolik předčasných remíz. Škoda, Tomáš si tak mohl vyzkoušet několik zajímavých pozicí. Není nad vlastní zkušenost. Teď Tomáš neví, jak mohly tyto pozice dopadnout. Možnost startu v mistrovství využil také Matyáš Hosnedl. Jeho hra mne nijak nenadchla, v lize hrál podle mne o třídu lépe. Matyáš musí přistupovat k vážným partiím daleko zodpovědněji, musí respektovat obecné zákony šachové hry jako je vývin figur či boj o centrum. Také musí daleko pečlivěji zvažovat všechny své tahy. Příliš mne neuspokojil Matěj Kaňka. Některé partie se mu vyvedly, některé ne. Jeho výsledek je sice solidní, ale to, co občas dokáže předvést, mne nemile překvapuje. Také některé předčasné remízy byly zbytečné, těmi se toho moc nenaučí. Na Matěje je třeba vzhledem k jeho možnostem být poněkud přísnějším, neboť svým talentem trochu plýtvá. Nejtěžší to měli naši nejstarší Michal a Pavel. Michal Vokurka dosáhl na slušný výsledek. Občas bylo vidět, že šachy doma nijak moc nedělá, ale také se projevovala jeho bojovnost, jejíž pomocí získává body v lize. Příliš se nedařilo Pavlovi Štěchovi. Pavlovi nelze nic vytknout. Připravoval se na turnaj i na jednotlivé zápasy. Přesto páchal někdy hrozné chyby (ne taktické, ale poziční). U Pavla ale nemám pochyb, že tyto záležitosti časem odstraníme, protože Pavel má chuť něco dělat. Z mého pohledu jsme až na Ládíka dopadli přesně podle aktuální výkonnosti. Ládíkovi chybělo trochu štěstíčka, ale třeba si ho vybere jindy.

 


Nejbližší akce

QCC Cup České Budějovice (19. září)

Třetí týden v září je již řadu let vyhrazen pro tradiční mezinárodní rapidový turnaj QCC Cup. Podrobnosti o [...]

podrobnosti

KP mládeže v praktickém šachu (25. září - 28. září)

Turnaj jednotlivců o postup na mistrovství Čech (hoši, pro dívky je mistrovství Čech open). Hraje se v Nových Hr [...]

podrobnosti

KP družstev mladších žáků (03. říjen)

KP pořádá Šachová univerzita QCC ČB a hraje se v Českých Budějovicích. Podrobnosti včetně propozic naleznete [...]

podrobnosti

1divize 1kolo (03. říjen)

3divize 1kolo (10. říjen)

1.liga mládeže 1.-3.kolo (10. říjen - 11. říjen)

2divize 1kolo (18. říjen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK