Letos se po několika letech konalo Mistrovství Evropy mládeže v Praze, a tak jsme mohli díky nižším nákladům vypravit na mistrovství více reprezentantů. Mistrovství začínalo 16.srpna Mistrovstvím Evropy v bleskovém a rapid šachu, dále pak týmovou soutěží. Od 21.srpna do 1.září pak pokračovalo Mistrovství Evropy v praktickém šachu.

První fáze Mistrovství Evropy v bleskovém a rapid šachu se zúčastnili dva naši svěřenci, Kryštof Paulík a Daniela Nagyová. Kryštof Paulík startoval v kategorii do 8 let a vedl si výborně. V Mistrovství Evropy v bleskovém šachu obsadil velice pěkné 20.místo, čímž vylepšil své nasazení. V Mistrovství Evropy v rapid šachu potvrdil 34.místem své nasazení. Se svým účinkováním může být spokojen.

Daniela Nagyová si také vedla výborně v kategorii do 18 let v Mistrovství Evropy v bleskovém šachu, kde obsadila výborné 18.místo, čímž vylepšila své nasazení. Za zmínku stojí, že se jí podařilo v průběhu turnaje porazit první nasazenou šachistku FIDE mistryni Klean Shuqju. V Mistrovství Evropy v rapid šachu potvrdila i Daniela své nasazení 27.místem.

Mistrovství Evropy v praktickém šachu se zúčastnili Daniela Nagyová, Alexandr Gregor, Nicolas Čech, Kája Švejda a David Smola. Turnaje v praktickém šachu jsou vždy velice silné. Našim svěřencům trochu vadilo rychlejší tempo 2x 90 minut + 30 sekund. Při partiích se silnými soupeři v menším prostoru pro přemýšlení nedokázali několikrát dovést do zdárného konce dobře rozehrané partie.

Daniela Nagyová se přes svou menší zdravotní indispozici umístila na pěkném 44.místě, čímž vylepšila své nasazení o více než 10 míst a připsala si i Elo body ve svém mezinárodním ratingu. Alexandr Gregor startoval v pro české barvy nejúspěšnější kategorii hochů do 14 let (mistrem Evropy se stal mezinárodní mistr Vašek Finěk a vicemistrem Evropy FIDE mistr Bayarjavkhlan Dergeldarai). Saša nepotvrdil své nasazení (103) a obsadil 122 místo.

Ještě hůře se vedlo Nicolasi Čechovi, který obsadil 141 místo. Zde je ale třeba podotknout, že Nicolas začal chodit na šachy teprve v loňském roce, takže konfrontace s předními šachisty Evropy byla pro něj nesmírně těžká. Avšak svůj start musí hodnotit pozitivně, protože až se bude konat v Praze další Mistrovství Evropy mládeže, tak již bude v jiné věkové kategorii. Takto bude moci celý život vzpomínat na to, že byl součástí tak významné akce. Umístění není v tomto případě vůbec důležité.

V nejstarší a samozřejmě nejtěžší kategorii startoval Kája s Davidem. Kája Švejda obsadil celkové 103.místo, čímž vylepšil své nasazení. Kája výborně začal, pak se mu moc nedařilo, ale závěrečný sprint 3 body ze 3 partií ho posunuly vpřed. Na 111.místě skončil David Smola, který tak potvrdil své nasazení. David podával v průběhu mistrovství nejhodnotnější výkony, několikrát mu uniklo půl bodu či dokonce celý bod. Jak už jsem se zmínil, menší časový prostor, ale i větší zkušenosti soupeřů často přiklonily výsledek partie na jejich stranu. David si za své výkony také připsal Elo body ve svém mezinárodním ratingu.

Na mistrovství jsme museli bydlet v přikázaném hotelu. Strava byla vynikající, formou švédských stolů byly jak snídaně, tak obědy i večeře (vždy minimálně 4 jídla, včetně různých salátů a moučníků). Pořadatel zajistil u DP Praha autobusy, které vždy čekaly před našim hotelem a převáželi české reprezentanty do TOP hotelu Praha, kde hrálo mistrovství. Byla zajištěna i kyvadlová doprava z TOP hotelu Praha zpět do našeho hotelu (Populus Praha). Na mistrovství byla velice přísná pravidla. Hráči nesměli mít u sebe žádné elektronické zařízení (mobil, hodinky, …), dokonce nesměli mít ani svoji propisku. Pořadatel prováděl namátkové kontroly. Bohužel jsem nemohl pořídit žádné fotografie, protože i když jsem byl oficiální trenér, tak jsem kromě úvodního dne (a to jen do začátku 1.kola) neměl do hracích prostor přístup. Fotografie co mám mi pořídila vedoucí české výpravy, kterou tam pustili jen proto, že to není šachistka. Mé fotografie jsou jen z hotelu, kde jsme bydleli nebo ze snookru, kam jsme se šli odreagovat při volném dni.