Jedenáctý ročník Šachového festivalu České Budějovice se nadmíru vydařil. Šachového festivalu se nakonec zúčastnilo 188 šachistů z 19 zemí. Mimořádně nás potěšila účast 26 našich svěřenců a členů QCC České Budějovice.

Šachový festival České Budějovice se skládá ze tří uzavřených a dvou otevřených turnajů. To naplňuje jeho hlavní poslání, a tím je umožnit mladým talentovaným šachistům odehrát těžké partie v náročném turnaji. Ono zahrát si v těžkém uzavřeném turnaji je úplně jiná kapitola než hrát otevřené turnaje.

V tomto roce jsme kromě silných velmistrů přivítali silné mladé šachisty ze Slovenska (2. a 3. medailistu z Mistrovství Slovenska 2024) a silné mladé šachisty z Německa a Rakouska. České mládí hájili především tři Jihočeši.

V nejsilnějším GM A turnaji předvedl start snů mladý FIDE mistr Collin Colbow z Německa (4 body ze 4 partií). Po remízách v dalších dvou kolech dosáhl na normu mezinárodního mistra. To pro něj nebylo nijak důležité, protože již splnil tuto normu třikrát a na zasedání FIDE (mezinárodní šachové federace) v září v Maďarsku u příležitosti šachové olympiády mu bude přiznán titul mezinárodního mistra. Měl turnaj výborně rozehraný a dařilo se mu i v závěru turnaje. Celý turnaj vyhrál se ziskem 6½ bodu. Avšak důležitější pro něj je určitě, že tímto výkonem splnil svojí první normu mezinárodního velmistra.

Celý turnaj jsme sledovali výkony FIDE mistra Jakuba Stinky, na jehož výkonnostním vzestupu jsme se několik let podíleli. Kuba hrál v turnaji výborně. Jako hráč s nejnižším ratingem měl před sebou jen silnější soupeře. Kuba zahájil turnaj šesti remízami. Z hlediska splnění normy mezinárodního mistra to bylo dobré, protože k jejímu zisku potřeboval uhrát 50% bodů. Přitom některé remízy byly v lepších pozicích, a tak jsme měli trochu obavy, aby to Kubovi ke konci turnaje nechybělo.

Šance na splnění normy významně vzrostla, když Kuba v 7.kole porazil mezinárodního mistra z Polska. Pro splnění normy potřeboval Kuba uhrát půl bodu v posledních dvou kolech, avšak čekali ho dva nejsilnější velmistři. V 8.kole Kuba nestačil bílými barvami na silného velmistra z Islandu. Naštěstí v posledním 9.kole dokázal černými barvami remízovat s jediným velmistrem s ratingem nad 2500 Elo. Tímto výkonem získal Kuba svojí druhou normu mezinárodního mistra. Gratulujeme.

Norma mezinárodního mistra „padla“ i v GM B turnaji. Turnaj suverénně vyhrál se ziskem 7½ bodu další mezinárodní velmistr z Islandu s ratingem na hranici 2500 Elo. Za ním probíhal tvrdý boj mladých šachistů. Druhé místo nakonec vybojoval FIDE mistr Laurenz Borrmann z Rakouska, který ziskem 5½ bodu splnil normu mezinárodního mistra. V uzavřených turnajích byly tedy splněny tři mezinárodní normy, což je nesporný úspěch, zvláště když jedna skončila v Jihočeském kraji.

Organizátorka Jana Havlíčková, FM Collin Colbow (splněná GM norma), rozhodčí IA FM David Danada a FM Jakub Stinka (splněná IM norma).

V uzavřeném mistrovském turnaji startovali dva mladí Jihočeši. Turnaj vyhráli favorité, mezinárodní mistr Yevgeniy Roshka z Ukrajiny před mezinárodním mistrem Audi Ameyem z Indie. To, že šlo o velice těžký turnaj dokládá i účast silného mezinárodního velmistra z Azerbajdžánu a mladé mezinárodní velmistryně z Indie, který se umístila na 5.místě na mistrovství světa juniorek 2024. Zde předvedl výborné výkony náš člen kandidát mistra Ladislav Nagy, který se ziskem 4 bodů obsadil velmi pěkné 6.místo. Druhému Jihočechovi se tolik nedařilo.

V otevřeném Open A turnaji, ke kterému nastoupilo celkem 106 šachistů, startovalo několik našich svěřenců. Celý turnaj vyhrál zaslouženě FIDE mistr Matyáš Zeman, který dělal své první šachové krůčky v našem klubu a v našich barvách získal i své první tituly mistra ČR. Dařilo se i dalším Jihočeským šachistům, na výborné 5.místě skončil mistr Zdeněk Vybíral a na 9.místě kandidát mistra Milan Borkovec. Z našich svěřenců si nejlépe vedli kandidát mistra Sebík Placer, který obsadil výborné 11.místo a kandidát mistra Zdeněk Chval, který skončil na 34.místě.

Spokojen musí být s 41.místem Kája Švejda (65.nasazený). Na 46.místě si polepšila i ženský kandidát mistra Daniela Nagyová. Na 56.místě skončil Saša Gregor (79.nasazený), ale od Saši jsem očekával soustředěnější výkony. Na 67.místě se umístil David Smola a ten jistě nebyl spokojen, protože určitě pomýšlel na vyšší příčky. Nikolas Čech sbíral své první zkušenosti na takovémto turnaji, a i tak si připíše několik Elo bodů do svého ratingu.

Hodně svěřenců jsme měli v otevřeném Open B turnaji (52 účastníků). Turnaj vyhrál po výborném výkonu Marek Svoboda. Na 10.místě skončil Roman Klimeš a se svým 12.místem musí být určitě spokojen mladík Karim Mountassir. Solidních 5 bodů uhráli na 18.místě Vojta Vítek a na 22.místě Miroslav Klimeš. Další místa pak patřila jen naší omladině. Na 25.místě skončil Matěj Dolan, na 26.místě Ondra Chadima a na 28.místě Petr Pešek.

Na 34.místě se umístil Jirka Novák, na 35.místě Kryštof Paulík, na 37.místě Erik Rychlý, na 38.místě Daniil Yurchenko a na 41.místě Ríša Haupt, který vynechal jedno kolo. Perfektní bylo, že své první zkušenosti přišli na mezinárodní akci takového rozsahu sbírat Jan Brejcha, Tomáš Dvořák, Adam a David Herálovi, Bonifác Bartizal a Sam Klenka. Věříme, že účast v tomto turnaji byla pro hochy velkou motivací.

Poprvé si všichni zahráli na elektronických šachovnicích, viděli v akci mezinárodní velmistry a mistry. Také si zahráli s šachisty z Azerbajdžánu, Kanady, Singapuru a mohli sledovat šachisty z Indie, Islandu, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska, Švédska, Kazachstánu, Turkmenistánu, USA, Tchaj-wanu, Švýcarska, Ukrajiny, a dokonce i z Japonska či z Bangladéše.

Moc děkujeme rozhodčím ze Slovenska za řízení turnajů a on-line přenosů a také za zapůjčení elektronických šachovnic tak, abychom je mohli nasadit ve všech turnajích. Také děkujeme všem rodičům, co nám pomohli dovézt šachový materiál do hracích sálů a za jeho úklid po skončení šachového festivalu.

Musíme také poděkovat za vstřícný přístup a vytvoření příznivých podmínek pro šachový festival všem pracovníkům Clarion Congress Hotelu****. Musíme také poděkovat za finanční podporu Jihočeskému kraji, městu České Budějovice a paní primátorce doc.Dr.Ing.Dagmar Škodové Parmové za slavnostní zahájení šachového festivalu.