Tak trochu utajená 5.Velká cena (pozdní vyhlášení mimo pořadí Velkých cen) se konala nezvykle v neděli 26.května. Pořádal ji ŠACHklub Tábor. Protože byla tato Velká cena v kolizi s MČR družstev starších žáků, kde jsme startovali, výrazně to ovlivnilo naši účast. Celkem se zúčastnilo 11 našich svěřenců.

Na pěkném 4.místě ve skupině D se umístil David Herál a vybojoval si postup do skupiny C. Se stejným bodovým ziskem skončil Erik Rychlý na 9.místě. 13.místo obsadil Martin Balek.

Ve skupině C se nejvíce dařilo Tomášovi Dvořákovi, který obsadil 3.místo a vybojoval si postup do skupiny B. Je vidět, že se Tomáš šachům věnuje. Na 7.místě skončil Adam Herál, na 9.místě Lukáš Tlapa na 11.místě Tonda Urbánek a na 12.místě Adrii Mordach. Ukazuje se, že hrát na „šustráky“ v silnější skupině již nevede k úspěchu. Snad si to Andrii vezme k srdci. Na turnaji se nedařilo Miškovi Pribyšovi.

Skupina B byla spojena se skupinou A. Na solidním 4.místě se umístil Daniil Yurchenko. Jeho bratr Oleh Yurchenko skončil na 10.místě.

6.Velkou cenu jsme pořádali v sobotu 8.června my. Mne bohužel dohnaly zdravotní potíže z poslední doby. Již v pátek jsme museli zrušit cestu do místa, kde budeme mít letní soustředění. Přes naléhání trenérky Jany jsem nezrušil Velkou cenu, protože jen z našeho klubu bylo přihlášeno přes 30 dětí. Přecenil jsem ale své síly a z turnaje mne musela odvézt záchranka do nemocnice.

Musím poděkovat Martinovi Hejdovi, který přijel a turnaj místo mne dořídil. Také musím poděkovat trenérce Janě, Rudovi Černíkovi, panu Leflerovi, panu Pistulkovi a Zdeňkovi Lovčíkovi, kteří se podíleli na bezproblémovém dokončení všech turnajů. Přípravu turnaje zajistila trenérka Jana společně s paní Němcovou a paní Hauptovou. S odvozem materiálu pomohli trenérce Janě pan Paulík a Zdeněk Lovčík. Všem výše zmíněným musím velice poděkovat

Má neúčast měla na naše svěřence nebývale pozitivní dopad. Skupinu D vyhrál suverénně Erik Rychlý 100% ziskem 7 bodů ze 7 partií. Erikovi evidentně prospěla účast na FIDE Openu České Budějovice. To samé je možné říci o Marušce Petrášové, která skončila na 3.místě. Oba si tímto vybojovali postup do skupiny C. Více než 50% bodů získali na 7.místě Nikita Yurchenko, na 8.místě Kostík Gregor a na 9.místě Olík Němeček, který se po několikaleté odmlce vrátil k šachům a s tímto výsledkem musí být určitě spokojen.

Na 13.místě se umístil Petr Prokůpek a na 15.místě jeho spoluhráč z hokejového týmu Adam Bolha. Solidní výkony předvedla na 17.místě Žofka Fejfarová (3 body není špatný výsledek), na 18.místě Vendelín Bartizal, na 19.místě Kačka Prokůpková a na 20.místě Martínek Němec. Všichni mohou být spokojeni, protože teprve sbírají zkušenosti. To se týká i Káji Ježkové, která ani na svém druhém turnaji nevyšla naprázdno.

Dá se říci, že nevídaným úspěchem našich barev skončila skupina C. Tuto skupinu vyhrál jednoznačným výkonem 6½ bodu ze 7 partií Olexii Kupyro a unikl svým pronásledovatelům o 1½ bodu. Na 2.místě skončil Adam Herál, na 3.místě Jirka Novák, na 4.místě David Herál, na 6.místě Jan Brejcha a na 7.místě Sam Klenka. Opravdu nevídané. Olexii Kupyro, Adam Herál a Jirka Novák si vybojovali postup do skupiny B.

Úspěch našich barev potvrdili 10.místem Ondra Smola, 12.místem Tonda Urbánek a 13.místem Andrii Mordach. To znamená, že na prvních 13 místech se umístilo 9 našich svěřenců. To se hned tak nevidí. Dalším našim se už tolik nedařilo. Na 18.místě skončil Bonifác Bartizal, na 20.místě Miško Pribyš a na 21.místě Marek Dolan.

Dalším těžko uvěřitelným výsledkem skončila i skupina B. S jednobodovým náskokem ji vyhrál Nicolas Čech a postoupil tak do nejsilnější skupiny A. Na 2.místě skončil Daniil Yurchenko, na 3.místě Peťa Pešek, na 4.místě Ríša Haupt a na 5.místě Tonda Sýkora. Opět tedy nevídaná převaha našich borců. Na 11.místě se umístil Kryštof Paulík a na 14.místě Oleh Yurchenko. Nováčkovskou daň zaplatil v turnaji Tonda Dvořák.

A aby toho nebylo málo, tak nejsilnější skupinu A vyhrál suverénně s náskokem 1½ bodu Saša Gregor. Na 6.místě se umístil Vojta Vítek a na 7.místě Karim Mountassir. Zajímavé na tomto turnaji bylo to, že šachisté na 3. až 8.místě získali shodně 3½ bodu a o konkrétním umístění rozhodovalo druhé či až třetí pomocné hodnocení.

Všem děkujeme za pomoc a našim svěřencům za skvělou reprezentaci.