V sobotu 28.září se uskutečnila další Velká cena. Pořadatelem byla za naší podpory Šachová škola Velešín. Vzhledem k souběžně probíhajícímu Svatováclavskému turnaji v Táboře byla tentokrát účast menší. I tak měly turnaje dobrou úroveň.

Velké ceny Jihočeského kraje jsou jediné turnaje mládeže v kraji, kde je účastníkům garantováno, že odehrají všechny partie s rovnocennými soupeři a nevyskytují se zde žádné zbytečné partie. Proto byly tyto turnaje zavedeny a minimálně QCC je bude pořádat i nadále.

Ve skupině D startovalo celkem 14 dětí. Tuto skupinu suverénně ovládli šachisté z Českého Krumlova. Je ale třeba přiznat, že Matyáš Vařil zde startoval pouze nedopatřením, měl určitě nastoupit v B skupině. Z našich svěřenců se nejvíce dařilo Vítkovi Šimkovi, který se umístil na 5.místě a vybojoval si tak postup do skupiny C. Na 6.místě skončil Fanda Šuhaj, který uhrál solidní 4 body. S 8.místem musí být spokojen Honzík Haleš, který získal 50% bodů.

9.místo patřilo Vendelínovi Bartizalovi a 10.místo Kostíkovi Gregorovi. První zkušenosti sbírali dívky a z tohoto pohledu 2 body Adélky Paulíkové jsou pěkný výsledek. Naprázdno nevyšla ani Lucka Škuthanová.

Nejpočetnější byla skupina C, kde startovalo celkem 19 dětí. Naši svěřenci si v této skupině nevedli špatně, obsadili 4. až 9.místo. Na 4.místě skončil Lukáš Tlapa, na 5.místě Maruška Petrášová, na 6.místě Erik Rychlý, na 7.místě Jan Brejcha a na 8.místě Sam Klenka. Hned na 10.místě se umístil Ondra Smola a na 11.místě Andrii Mordach, kteří mohou být spokojeni se ziskem 3½ bodu, tedy 50%. Na 14.místě skončil David Herál  a na 17.místě Marek Dolan se ziskem 3 bodů. Turnaj se nevyvedl Bonifáci Bartizalovi.

Ve skupině B startovalo celkem 14 mladých šachistů a excelovali zde naši odchovanci, když se jich sedm umístilo na prvních 8.místech. Přitom turnaj vyhrál nejmladší účastník Kryštof Paulík a vybojoval si tak postup do elitní skupiny A. Na 2.místě skončil Matěj Dolan. Další naši svěřenci se seřadili od 4. do 9.místa v pořadí: 4.místo Ondra Chadima (stejný počet bodů jako 2. a 3. v pořadí), 5.místo Tonda Síkora, 6.místo Daniil Yurchenko, 7.místo Tomáš Dvořák a 8.místo Jirka Novák. Zisk 3 bodů stačil Adamovi Herálovi na 14.místo. Soupeři byli nad síly Tondy Urbánka.

Ve elitní skupině A startovalo 8 šachistů, a proto se hrálo systémem každý s každým. O svých kvalitách přesvědčil Saša Gregor, který získal 100%, tedy 7 bodů ze 7 partií a naplnil tak zcela roli favorita. Na zbývajících pozicích byl boj již docela vyrovnaný. Na 5.místě skončil Karim Mountassir a na 7.místě Nicolas Čech. Musím se přiznat, že od obou jsem čekal lepší výsledky. Dobře se uvedl na svém prvním turnaji nováček Vašek Zeman, který ukázal, že do této skupiny patří.

Turnaj se hrál v Kulturním a informačním centru ve Velešíně, k obědu byl řízek s bramborem a broskvovým kompotem. Velkou cenu zahájil slavnostně starosta města Velešín Ing. Petr Vágner. První tři v každé kategorii obdrželi medaile a všichni účastníci obdrželi věcné ceny (banán + oplatky dle vlastního výběru). Díky kvalitnímu organizačnímu zázemí proběhlo vše hladce.