V sobotu 12.10. se uskutečnila Velká cena Novohradska jako součást seriálu Velkých cen Jihočeského kraje. Velká cena byla obohacena o účast šachistů z Šachy Štěpán a tak se opět jednalo o velice kvalitní turnaje.

Nejsilnější byla jako vždy skupina A, kde startovalo 14 mladých šachistů. Že to nebude jednoduchý turnaj dokazovala už startovní listina, kde bylo mezi prvními 8 nasazeným 6 šachistů z oddílu Šachy Štěpán, které doprovázel jejich vedoucí pan Hrbek a trenér FIDE mistr Jiří Tůma. Skupinu vyhrál první nasazený Marek Garabik. Na 2.místě se umístil Saša Gregor. Další naši svěřenci okusili těžký chlebíček této skupiny a umístili se na 10.místě - Nicolas Čech a na 11.místě  - Karim Mountassir.

O kvalitě skupiny B svědčí to, že i zde měli všichni účastníci rating. I zde bylo 14 účastníků. Skupinu vyhrál suverénně Adil Valiyev z Šachy Štěpán se 100% ziskem 7 bodů ze 7 partií. Na 2.místě se umístil po dobrém výkonu Ríša Haupt a vybojoval si postup do prestižní skupiny A, kde to ale nebude mít jednoduché. Výborně zahrál i na 3.místě Daniil Yurchenko. Spokojeni mohou být na 6.místě Matěj Dolan a na 7.místě Tomáš Dvořák. Na 9.místě skončil Oleh Yurchenko. Více od sebe asi očekával Tonda Síkora a vůbec se nedařilo Adamovi Herálovi.

Ve skupině C startovalo celkem 17 šachistů, a i zde se vyskytovali šachisté s ratingem. Výborně se předvedl Lukáš Tlapa, který získal úctyhodných 6½ bodu ze 7 partií. Na 3.místě skončil David Herál a stejně jako Lukáš Tlapa si vybojoval postup do skupiny B. Další hezké umístění vybojoval 4.místem Honzík Brejcha. Hodně spokojený musí být s 8.místem jeden z nejmladších účastníků Ondra Smola a i s 9.místem Maruška Petrášová a 10.místem Erik Rychlý. Na 12.místě se umístil Sam Klenka. Spokojen se ziskem 3 bodů musí být na 13.místě na svém úplně prvním turnaji Dominik Humpál. Moc se nedařilo Markovi Dolanovi a Vítkovi Šimkovi.

Ve skupině D startovalo také 14 mladých šachistů. Opět 100% ziskem 7 bodů ze 7 partií potvrdila své postavení jasná favoritka turnaje Barbora Tichá ze Šachy Štěpán s ratingem 1558. Naši svěřenci se umístili ve středu startovního pole. 50% bodů získaly na 5.místě Eliška Hauptová a na 6.místě Žofka Fejfarová. Na 7.místě skončil Tomáš Nešpol, na 8.místě Martínek Němec a na 9.místě Fanda Šuhaj. Příliš se nedařilo Martinovi Balkovi a Kostíkovi Gregorovi.

Ve Velké ceně byla ještě skupina E (10 účastníků) pro úplně začínající šachisty a skupina F (14 účastníků) pro doprovod a rodiče. V těchto skupinách jsme ale neměli žádné zastoupení. K obědu byly tři druhy jídel a zpestřením byla souběžně probíhající soutěž mládežnických hasičských týmů (která šachisty nikterak nerušila). Takže byla i možnost koupit si pikador a klobásu, což bylo samozřejmě využíváno.

Co se týká organizace turnajů, vše proběhlo v pohodě.Tým ve složení Martin Hejda, Rudolf Černík, pan Hokr a pan Garabik vše zvládli. Nezvyklé bylo to, že celá A skupina a první 3 šachovnice v B skupině se odehrávaly na on-line šachovnicích, s čímž jsme se na mládežnickém rapidovém turnaji v našem kraji ještě nesetkali. Tím se tato akce povýšila na další level.