60tý ročník populárních „Zaječic“ se stejně jako několik posledních let odehrál v Chrudimi. Protože jsme si chtěli turnaj pořádně užít, vyrazili jsme do Chrudimi již v pátek 24.května. Po registraci jsme si zajeli na večeři a pak se ubytovali.

Ubytováni jsme byli několik kilometrů od Chrudimi, kde jsme si pronajali penzion. Do Chrudimi jsme to měli asi 7 minut autem, takže jsme vše stíhali v pohodě. Ubytování bylo luxusní a byli jsme náramně spokojeni. V penzionu jsme měli také zajištěny snídaně formou švédských stolů. Příjemným překvapením bylo čerstvé, křupavé, ještě teplé pečivo.

V turnaji jsme neměli žádné ambice, protože jsme byli 46.nasazení z 73 týmů. Hlavním důvodem naší účasti bylo to, že v této sezoně přišlo do klubu několik dětí ročníku 2009 a v tomto roce se mohli tohoto mistrovství zúčastnit naposledy.

Na mistrovství jsme nastupovali v sestavě Alexandr Gregor, Nicolas Čech, Karim Mountassir, Jirka Novák, Kryštof Paulík a Maruška Petrášová. Družstvo si nevedlo špatně a obsadilo konečné 48.místo, za 4 výhry a 5 porážek, čímž potvrdilo své nasazení.

Nejtěžší to měl na 1.šachovnici Saša Gregor, který získal 2½ bodu z 9 partií. Hrálo se tempem 2x 25 minut + 10 vteřin za každý provedený tah a Saša s tím měl evidentně problémy. V několika partiích se s těžkými soupeři držel, některé dokonce přehrál, ale pak přišel závěr partie, kdy měl Saša do vypršení časového limitu 1 minutu, kdežto jeho soupeř 8-10 minut a Saša to v časovce nezvládl.

Například v derby s ŠACHklubem Tábor svého soupeře doslova rozebral na součástky, ale pak přišla časovka a Saša to zkazil a dokonce prohrál. Na výhře týmu to naštěstí nic nezměnilo. Infarktový byl závěr zápasu s Teplicemi, kde dohrával partii Saša se zkušenou soupeřkou a oba měli do konce časového limitu 1 minutu. Šlo o koncovku těžkých figur (dáma + věž proti dámě a věži), kde Sašova soupeřka hrála skvěle a využila oslabeného postavení Sašova krále. Zápas jsme prohráli 2½:3½. I když Saša prohrál, byl to řádný adrenalin a všichni jsme si to nezávisle na výsledku užili.

Zbývající členové týmu velice mile překvapili, protože byli poprvé na takovéto akci. Na 2.šachovnici získal Nicolas Čech velice solidních 5 bodů z 9 partií, na 3.šachovnici Karim Mountassir 3½ bodu z 9 partií, na 4.šachovnici Jirka Novák 4½ bodu z 9 partií, Kryštof Paulík 5 bodů z 9 partií a Maruška Petrášová 4 body z 9 partií. Nejvíce mne překvapily bodové zisky Jirky a Marušky, protože nastupovali prakticky bez zkušeností. Také byl výborný výsledek Kryštofa, který je ročník 2016.

V partiích méně zkušených se sem tam vyskytly i hrubé chyby, ale to se dalo čekat. Například Maruška v poslední partii zahodila zcela jasnou výhru a partii pouze remizovala. Podle mne se ale jasně jednalo o „únavu materiálu“. Všechny partie hrála velice zodpovědně, a to ji stálo spoustu sil. Jsou prostě chvíle, když již hlava nebere a mozek se vypne. Nebylo to poprvé, co jsem něco takového zažil. Šachy totiž nejsou žádnou procházkou růžovým sadem, ale velice fyzicky náročná záležitost. Kdo si to nevyzkoušel na vlastní kůži to nikdy nepochopí.

Všem musím poděkovat za výbornou reprezentaci a věřím, že si toto mistrovství pořádně užili, i když jak jsem již uvedl to bylo po šachové stránce hodně náročné. Podle mne všichni uspěli se ctí.